ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
в порядку письмового провадження
м. Київ
20 лютого 2014 року № 826/782/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві
до
третя особа
про
Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровського району Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, Реєстраційної служби Димитровського міського управління юстиції Донецької області
Приватне підприємство «ДОНРЕСУРС ПЛЮС»
визнання недійсними установчих документів, скасування реєстраційних дій
встановив:
Державна податкова інспекція у Дніпровському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровського району Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, Реєстраційної служби Димитровського міського управління юстиції Донецької області, в якому просить:
- визнати недійсними установчі документи Приватного підприємства «ДОНРЕСУРС ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 36802583) в частині внесення змін щодо місцезнаходження м. Київ, вул. Петра Запорожця, буд. 5-А, офіс № 17,
- скасувати реєстраційну дію від 21.08.2013 № 12591050016000515, проведену Реєстраційною службою Димитровського міського управління юстиції Донецької області щодо внесення змін до установчих документів в частині зміни місцезнаходження Приватного підприємства «ДОНРЕСУРС ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 36802583),
- визнати недійсними та скасувати реєстраційні дії Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровського району Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, проведені щодо Приватного підприємства «ДОНРЕСУРС ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 36802583).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.01.2014 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
В судове засідання 19.02.2014 р. учасники процесу не прибули, належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання, клопотали розглядати справу за їх відсутності.
Відповідно до частини шостої ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог ст. ст. 41, 122, 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про розгляд справи у письмовому провадженні.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Приватним підприємством «ДОНРЕСУРС ПЛЮС» надано недостовірну інформацію до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо визначення місцезнаходження, що в подальшому призвело до проведення реєстраційних дій з порушенням закону. Звертає увагу, що дані щодо фактичного місцезнаходження платника податків є необхідною інформацією для виконання податковим органом функцій щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів, забезпечення обліку платників податків та інших дій в межах повноважень позивача. З урахуванням фактичних обставин справи, позивач позбавлений права здійснювати податковий контроль щодо третьої особи та виконувати надані законом повноваження.
Відповідач 2 проти позовних вимог заперечує з підстав, зазначених в письмових поясненнях від 05.02.2014 р. Зазначає, що державну реєстрацію змін до установчих документів проведено в порядку та на підставі поданого належного комплекту документів, передбаченого ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, як вважає відповідач 2, є підставою для внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про таку відсутність та звернення податкового органу до суду з позовом про припинення юридичної особи, а не скасування державної реєстрації змін до установчих документів. Надіслав клопотання про розгляд справи у відсутність його представника.
Відповідач 1 позицію по суті позову не висловив, надав до суду письмове клопотання про розгляд справи у відсутність його представника та прийняття рішення у відповідності до вимог чинного законодавства.
Третя особа будь-яких клопотань, заяв до суду не скерувала.
Дослідивши наявні матеріали справи, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено, що Приватне підприємство «ДОНРЕСУРС ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 36802583) зареєстроване 21.05.2010 р. виконавчим комітетом Димитровської міської ради Донецької області.
Державним реєстратором виконавчого комітету Димитровської міської ради Донецької області 21.08.2013 р. проведено реєстрацію змін до установчих документів № 12591050016000515 щодо зміни місцезнаходження Приватного підприємства «ДОНРЕСУРС ПЛЮС».
Разом з тим, згідно отриманих відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 12.12.2013р. державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровського району Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві внесено запис щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою.
Також в результаті проведення співробітниками податкової міліції дій по встановленню місцезнаходження платника податків Приватного підприємства «ДОНРЕСУРС ПЛЮС» було встановлено, що Приватне підприємство «ДОНРЕСУРС ПЛЮС» за адресою: м. Київ, вулиця Петра Запорожця, 5А, корпус 17 не перебуває, про що свідчить довідка про встановлення місцезнаходження платника податків від 28.10.2013 р. № 422.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до наступних висновків.
Згідно положень частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 1 Закону України від 15.05.2003 р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» (далі – Закон № 755-IV) Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.
Частиною 1 статті 1 Закону №755 визначено термін місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону №755, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому Законом (ч. 3 ст. 4 Закону № 755-IV).
З частини 1 статті 17 Закону № 755-IV вбачається, що відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до частини 2 статті 17 Закону № 755-IV в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, в тому числі, як місцезнаходження юридичної особи, дані про установчі документи, дати та номери записів про внесення змін до них, підстави для відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів; дата та номер запису про скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; місце проведення державної реєстрації, а також місце проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом; місцезнаходження реєстраційної справи; прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, що внесла до Єдиного державного реєстру запис про державну реєстрацію юридичної особи, внесла зміни до цього запису або внесла запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
За приписами частини 3 статті 8 Закону № 755-IV, установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Відповідно до частини 1 статті 29 Закону № 755-IV, для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:
заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;
оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;
два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;
документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.
Згідно частини 7 статті 29 Закону № 755-IV, державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою-шостою цієї статті.
Відповідно до статті 30 Закону № 755-IV, державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.
Частиною 1 статті 27 Закону № 755-IV передбачено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є:
невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи;
невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону;
порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема:
наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи;
невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі;
наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону;
наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися;
використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування державного органу або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України;
невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб (банк, кредитна спілка, недержавний пенсійний фонд тощо);
встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.
Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Стаття 14 Закону № 755-IV регулює порядок передачі реєстраційних справ, а саме передача реєстраційних справ здійснюється в разі, зокрема, зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи-підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи-підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.
Таким чином, під час здійснення реєстраційних дій, в тому числі щодо реєстрації зміни місцезнаходження, державний реєстратор не має права перевіряти достовірність поданих відомостей та вимагати інші документи, ніж ті, що передбачені чинним законодавством, в тому числі щодо підтвердження фактичного місцезнаходження юридичної особи.
Відповідно до статті 31 Закону № 755-IV у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Однак, суду не надано доказів, прийняття в судовому порядку рішень відповідно до статті 31 Закону № 755-IV.
Статтею 19 Закону № 755-IV визначено, що у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
У відповідності до частини другої статті 38 Закону № 755-IV підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Таким чином, відсутність особи за місцем її знаходження, що зазначене в Єдиному державному реєстрі, є підставою для припинення юридичної особи, а не для скасування реєстраційних дій щодо внесення змін до установчих документів.
Крім того, з передбаченого Законом № 755-IV порядку проведення державної реєстрації змін та згідно повноважень державного реєстратора, передбачених ст. 6 Закону № 755-IV , встановлено, що державний реєстратор може відмовити у проведенні відповідної реєстраційної дії лише за наявності підстав, передбачених ст. ст. 27, 30 Закону № 755-IV, або на підставі судового рішення щодо заборони у проведенні певної реєстраційної дії. Відмова у проведенні державної реєстрації з інших підстав не допускається.
Подання державному реєстратору документу, який підтверджує факт зміни фактичного місцезнаходження юридичної особи Законом № 755-IV не передбачено. Крім того, відповідно до ч. 7 ст. 29 Закону № 755-IV державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами 1- 6 цієї статті.
Стаття 38 Закону № 755-IV передбачає порядок державної реєстрації припинення юридичної особи у примусовому порядку на підставі судового рішення, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи. Відповідно до зазначеної норми Закону однією з підстав для постановлення судового рішення є наявність в ЄДР запису про відсутність юридичної особи за вказаним місцезнаходженням.
Порядок та підстави внесення запису про відсутність юридичної особи за вказаною адресою з ініціативи органу державної податкової служби встановлені частинами 12, 14 ст. 19 Закону.
Як вбачається з відомостей, зазначених в Єдиному державному реєстрі, державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровського району Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві 12.12.2013 р. внесено інформацію щодо відсутності Приватного підприємства «ДОНРЕСУРС ПЛЮС» за вказаною адресою.
Зазначене спростовує твердження позивача, що Єдиний державний реєстр містить недостовірні відомості стосовно інформації про місцезнаходження третьої особи.
Отже, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Суд зазначає, що позивач не навів жодної норми діючого законодавства, яка б свідчила, що державний реєстратор повинен був відмовити у проведенні державної реєстрації змін щодо адреси юридичної особи, порушив порядок передачі реєстраційної справи, а також визнати неправомірним запис щодо місцезнаходження підприємства.
Кожен суб'єкт владних повноважень повинен діяти суворо дотримуючись норм діючого законодавства в межах своїх повноважень та у спосіб, встановлений законом. Закон № 755-IV не передбачає такого повноваження державного реєстратора як перевірка фактичного місцезнаходження юридичної особи за її юридичною адресою, так само Закон не передбачає права чи обов'язку державного реєстратора при встановленні податковим органом факту незнаходження підприємства за юридичною адресою, відповідно при зміні ним адреси, скасовувати попередні реєстраційні дії.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є не обґрунтованими, та відповідно такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 41, 69, 71, 94, 97, 122, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
П О С Т А Н О В И В
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Л.О. Маруліна