УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
_____________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський,3/65
УХВАЛА
про повернення заяви про порушення провадження у справі
"03" березня 2014 р. № 906/240/14
Суддя господарського суду Житомирської області Гнисюк С.Д. ,
розглянувши заяву і додані до неї матеріали за заявою:
Селянського (фермерського) господарства "Владівське" (с.Писарівка Малинського району)
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
26.02.2014 до господарського суду Житомирської області надійшла заява Селянського (фермерського) господарства "Владівське" (далі - С(Ф)Г "Владівське", заявник, господарство) до С(Ф)Г "Владівське" про порушення справи про банкрутство в порядку, передбаченому ст.ст. 11, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Згідно із ч. 1 ст. 12 Закону, господарський суд приймає заяву про порушення справи про банкрутство до розгляду у разі відсутності підстав для відмови у прийнятті або для повернення заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону, заява про порушення провадження у справі про банкрутство подається боржником або кредитором у письмовій формі та повинна містити: найменування господарського суду, до якого подається заява; ім'я або найменування боржника, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); ім'я або найменування кредитора, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); виклад обставин, що є підставою для звернення до суду; перелік документів, що додаються до заяви.
Господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство повертає її та додані до неї документи без розгляду, якщо: заяву підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посаду якої у заяві не зазначено; заява не відповідає змісту вимог, зазначених у цьому Законі; не подано доказів щодо сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі; заявник-кредитор не подав доказів неспроможності боржника виконати свої грошові зобов'язання перед кредиторами в розмірі, визначеному частиною третьою статті 10 цього Закону, протягом трьох місяців після відкриття виконавчого провадження, якщо інше не передбачено цим Законом; заявник-кредитор не надав доказів надсилання боржнику копії заяви і доданих до неї документів; з інших підстав, передбачених статтею 63 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог цього Закону (ч. 1 ст. 15 Закону).
Розглянувши подану заяву, а також дослідивши додані до неї документи, господарський суд Житомирської області прийшов до висновку про необхідність повернення заяви без розгляду з огляду на наступне.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 95 Закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України. Приписи цієї статті застосовуються з врахуванням вимог ст.ст. 105, 110, 111 Цивільного кодексу України, ч. 5 ст. 60 Господарського кодексу України, ст.ст. 36, 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Зокрема, ст. 105 Цивільного кодексу України передбачено, учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію (ч.1). Після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації (ч.2). Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється (ч.3).
Частиною 3 ст. 110 Цивільного кодексу України встановлено, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому Законом.
Відповідно до ч. 8 ст. 111 Цивільного кодексу України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Всупереч наведеним вимогам, боржником не надано до суду доказів, що свідчать про дотримання порядку ліквідації юридичної особи відповідно до вимог цивільного та господарського законодавства України, а саме:
- доказів опублікування в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо прийняття рішення учасників про припинення юридичної особи, про порядок і строки заявлення кредиторами претензій (ч. 2 ст. 110 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ч. 2 ст. 60 Господарського кодексу України (далі - ГК України). У заяві є лише посилання на публікацію повідомлення у Бюлетені державної реєстрації від 29.07.2013 №256(21) про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осбі - підприємців;
- доказів повідомлення явних (відомих) кредиторів персонально у письмовій формі про ліквідацію та про порядок і строки заявлення кредиторами претензій (ч. 3 ст. 60 ГК України);
- доказів надання органам державної податкової служби, фондам соціального страхування документів юридичної особи (первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку) для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості (абз. 1 ч. 7 ст. 111 ЦК України).
Статтею 84 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначено, що провадження у справах про банкрутство окремих категорій суб'єктів підприємницької діяльності регулюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Відносини, пов'язані з банкрутством фермерського господарства, регулюються Законом з урахуванням особливостей, передбачених ст. 93 цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст. 93 Закону, підставою для визнання фермерського господарства банкрутом є його неспроможність задовольнити протягом шести місяців після закінчення відповідного періоду сільськогосподарських робіт вимоги кредиторів за грошовими зобов'язаннями та/або зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
В обґрунтування вимог кредиторів заявник посилається на довідку Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області №3983 від 23.12.2013; акт управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області №52 від 20.12.2013; довідку управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області №14622/03 від 27.12.2013.
Судом встановлено, що дані докази не підтверджують сплив шестимісячного строку для задоволення господарством вимог кредиторів, станом на дату подання заяви про порушення справи про банкрутство.
Частинами 2 ст. 93 Закону передбачено, що заява підприємця - голови фермерського господарства про порушення справи про банкрутство подається до господарського суду за наявності письмової згоди всіх членів фермерського господарства. Заява підписується головою фермерського господарства.
З доданого до заяви протоколу загальних зборів засновників С(Ф)Г "Владівське" від 25.07.2013 № 7 вбачається, що на зборах було прийнято рішення про призначення головою ліквідаційної комісії Бабарику Юрія Павловича.
Відповідно до доданого до заяви протоколу загальних зборів засновників С(Ф)Г "Владівське" від 23.12.2013 №5, на зборах прийнято рішення про призначення головою ліквідаційної комісії Савчука Руслана Арченовича.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо юридичної особи, зокрема, відомості про органи управління юридичної особи.
Згідно із ч. 1 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Судом здійснено запит до ЄДР та встановлено, що з спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних оссіб-підприємців від 03.03.2014, вбачається, що станом на 01.02.2014 (дата подання заяви), в ЄДР міститься інформація, що керівником юридичної особи С(Ф)Г "Владівське" є Бабарика Юрій Павлович.
Заяву про визнання С(Ф)Г "Владівське" банкрутом підписано головою ліквідаційної комісії Савчуком Р.А.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що заяву про порушення справи про банкрутство С(Ф)Г "Владівське" підписано особою, яка не має права її підписувати.
Також, до заяви не додано інформації щодо наявності членів господарства, письмової згоди усіх членів фермерського господарства на подання заяви про порушення справи про банкрутство.
Крім того, відповідно до ч.3 ст. 93 Закону, до заяви голови фермерського господарства про порушення справи про банкрутство також додаються документи, які містять відомості, зокрема:
про склад і вартість майна фермерського господарства;
про склад і вартість майна, яке належить членам фермерського господарства на праві власності;
про розмір доходів, які можуть бути одержані фермерським господарством після закінчення відповідного періоду сільськогосподарських робіт.
До заяви С(Ф)Г "Владівське" про порушення справи про банкрутство не додано документів, які містять відомості про склад і вартість майна, яке належить членам фермерського господарства на праві власності.
Перелік документів, що додаються до заяви боржника, визначений, зокрема, ч. 3 ст. 11 Закону про банкрутство.
Разом з тим, до заяви боржника не додано: довідку органів приватизації (органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності) стосовно наявності або відсутності на балансі підприємства, щодо якого порушено справу про банкрутство, державного майна, що в процесі приватизації (корпоратизації) не увійшло до його статутного капіталу; відомості про всі рахунки боржника, на яких обліковуються цінні папери, що належать боржнику, їх реквізити.
Згідно з абз. 1, 3 ст. 15 Закону господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство повертає її та додані до неї документи без розгляду, якщо заяву підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посаду якої у заяві не зазначено; заява не відповідає змісту вимог, зазначених у цьому Законі.
Враховуючи викладене в сукупності, суд дійшов висновку, що подана до суду заява про порушення справи про банкрутство підлягає поверненню заявнику без розгляду.
Повернення заяви про порушення провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню з такою заявою до господарського суду у встановленому порядку (ч. 2 ст. 15 Закону).
Керуючись абз. 1, 3 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ст. 86 ГПК України, господарський суд Житомирської області, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву Селянського (фермерського) господарства "Владівське" про порушення справи про банкрутство повернути без розгляду.
2. Повернути Селянському (фермерському) господарству "Владівське" (ідентифікаційний код 31164380, місцезнаходження: 11616, Житомирська область, Малинський район, с. Писарівка) з Державного бюджету України сплачений судовий збір згідно з квитанцією №12560.227.1 від 30.12.2013 р. у сумі 6090,00 грн.
Додаток на 131 аркушах, у тому числі оригінал квитанції №12560.227.1 від 30.12.2013 р. на суму 6090,00 грн.
Суддя Гнисюк С.Д.
Віддрукувати:
1- в наряд разом з витягом з ЄДР
2 - Селянське (фермерське) господарство "Владівське"
(11616, Житомирська область, Малинський район, с. Писарівка) - рек.