Постанова № 37408224, 26.02.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2014
Номер справи
805/13087/13-а
Номер документу
37408224
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ДОНЕЦЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 лютого 2014 р. Справа №805/13087/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 15 год. 15 хв.

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., при секретарі судового засідання Неженцеві М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Донецькій області

до: Донецького обласного військового комісаріату

про: зобов'язання виконати не вчинені дії, зазначені в п. 2 Вимоги від 23.07.2013 року № 05-08-10-14/8562, а саме вжити заходів щодо відшкодування зайво виплаченої надбавки за вислугу років в порядку та у спосіб, що передбачений ст. ст. 130-136 Кодексу законів про працю України

за участю

представників сторін:

від позивача: Шинкарьова І.С. - за довір.

від відповідача: не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державна податкова інспекція в Донецькій області, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Донецького обласного військового комісаріату про зобов'язання виконати не вчинені дії, зазначені в п. 2 Вимоги від 23.07.2013 року № 05-08-10-14/8562, а саме вжити заходів щодо відшкодування зайво виплаченої надбавки за вислугу років в порядку та у спосіб, що передбачений ст. ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до п. 1.1.6.1 плану роботи Державної фінансової інспекції України на II квартал 2013 року проведена планова ревізія фінансово-господарської діяльності у Донецькому обласному військовому комісаріату, щодо використання коштів державного бюджету, за період з 01.01.2011 року по 30.04.2013 року. За наслідками ревізії складено акт № 08-13/017 від 02.07.2013 року.

На підставі зазначеного акту ревізії позивачем направлено підприємству Вимогу про усунення порушень № 05-08-10-14/8562 від 23.07.2013 року з метою повного усунення виявлених порушень, попередження їх виникнення в подальшому.

На час звернення до суду вимога виконана не в повному обсязі, тому позивач просив в судовому порядку зобов'язати відповідача виконати п. 2 вимоги, а саме вжити заходів щодо відшкодування зайво виплаченої надбавки за вислугу років в порядку та у спосіб, що передбачений ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представники відповідача у судовому засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, про відмову у задоволення позовних вимог.

Донецький обласний військовий комісаріат є місцевим органом військового управління, зареєстрований як юридична особа та включений до ЄДРПОУ за номером 08301764.

Державною фінансовою інспекцією в Донецькій області відповідно до п. 1.1.6.1 плану роботи на II квартал 2013 року проведена планова ревізія фінансово - господарської діяльності у Донецькому обласному військовому комісаріату щодо використання коштів державного бюджету за період з 01.01.2011 року по 30.04.2013 року, за наслідками якої складено акт ревізії № 08-13/017 від 30.04.2013 року. Актом ревізії встановлено ряд порушень та недоліків.

На підставі вищезазначеного акту ревізії позивачем винесено Вимогу про усунення порушень № 05-08-10-14/8562 від 23.07.2013 року, яка була направлена на адресу відповідача.

Пунктом 2 Вимоги № 05-08-10-14/8562 від 23.07.2013 року встановлено, що з 01.01.2011 року по 30.04.2013 року здійснювалось нарахування та виплата надбавки за вислугу років працівникам установи (не військовослужбовцям), яка не передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 року № 1298 «Про оплату на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установи, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» та наказом Міністерства праці України від 02.10.1996 року № 77 «Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів», що призвело до завищення витрат за КЕКВ 1110 на загальну суму 540536,79 грн., що призвело до зайвого перерахування внесків до державних цільових фондів за КЕКВ 1120 на суму 196214,85 грн. в порушення п. 6 ст. 7, ст. 56 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 року № 2456-VI, в зв'язку з чим, вжити заходів щодо відшкодування зайво виплаченої надбавки за вислугу рокув в порядку та у спосіб, що передбачений ст. ст. 130 -136 Кодексу законів про працю України.

Не погодившись з Вимогою про усунення порушень від 23.07.2013 року № 05-08-10-14/8562 відповідач звернувся з позовною заявою до Донецького окружного адміністративного суду про визнання дій протиправними та скасування пунктів 1,2 вимоги від 23.07.2013 року № 05-08-10-14/8562 як такі, що не відповідають чинному законодавству.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду України від 04.11.2013 року по справі № 805/11517/13-а позовні вимоги Донецького обласного військового комісаріату до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про визнання дій протиправними та скасування пунктів 1,2 вимоги від 23.07.2013 року № 05-08-10-14/8562 як такі, що не відповідають чинному законодавству задоволено частково. Скасувано 1, 2 пункти вимоги про усунення порушень, виявлених ревізією Державної фінансової інспекції в Донецькій області від 23.07.2013 року № 05-08-10-14/8562. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.12.2013 року по справі № 805/11517/13-а апеляційна скарга Державної фінансової інспекції в Донецькій області залишена без задоволення, постанова Донецького окружного адміністративного суду від 04.11.2013 року - без змін.

Рішенням суду встановлено наступне відповідно до акту ревізії за період з 01.01.2011 року по 30.04.2013 року позивачем здійснювалось нарахування та виплата надбавки за вислугу років працівникам (не військовослужбовцям) згідно Положення про умови та порядок виплати працівникам Збройних сил України від 17.10.2000 року № 409, Галузевих угод між Міністерством оборони України та Центральним комітетом Всеукраїнських профспілок працівників Збройних сил та Колективним договором.

Але ж, пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" передбачено визначення умов оплати праці державних службовців та інших працівників бюджетної сфери відповідно до умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, установ, закладів та організацій відповідних галузей бюджетної сфери.

Окрім цього, оплата праці інших працівників бюджетної сфери регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 року № 1298 "Про оплату на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" та наказом Мінпраці України від 02.10.1996 року № 77 "Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів". Зазначеними нормативними документами не передбачено виплату надбавки за вислугу років.

Суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 1294 від 07.11.2007 року визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

Таким чином суд погодився з доводами позивача, що дія даної постанови поширюється виключно на військовослужбовців.

Пунктом 4 вищевказаної Постанови встановлено, що умови оплати праці державних службовців та інших працівників бюджетної сфери визначаються відповідно до умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, установ, закладів та організацій відповідних галузей бюджетної сфери.

Умови оплати праці працівників бюджетної сфери визначені Постановою Кабінету Міністрів України "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" № 1298 від 30.08.2002 року.

Однак, пунктами 5, 6 Постанови № 1298 визначено наступне.

Умови оплати праці, посадові оклади (ставки заробітної плати) та ставки погодинної оплати праці, визначені цією постановою, поширюються на відповідні категорії працівників (не військовослужбовців і тих, що не мають звань рядового і начальницького складу) всіх бюджетних установ, закладів та організацій незалежно від відомчого підпорядкування.

Міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, а також галузевим академіям наук у місячний термін розробити і затвердити за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики і Міністерством фінансів конкретні умови оплати праці та розміри посадових окладів (ставок заробітної плати) працівників підвідомчих бюджетних установ, закладів та організацій відповідно до Єдиної тарифної сітки з урахуванням складності, відповідальності та специфіки їх роботи.

Згідно Положення про Міністерство оборони України, затвердженого Указом президента України від 21.08.1997 року № 888, Міністр оборони України в межах повноважень відповідно до законодавства видає накази і директиви, контролює їх виконання.

Наказом від 17.10.2000 року № 409 Міністром оборони затверджено Положення про умови та порядок виплати працівникам Збройних Сил України надбавки за вислугу років, який погоджено з Міністерством праці та соціальної політики, Міністерством фінансів та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 жовтня 2000 року за № 757/4978, та визначено, що надбавка за вислугу років виплачується працівникам військових частин, закладів, установ, військових представництв, підприємств і організацій Міністерства оборони України, що повністю або частково фінансуються з бюджету.

Надбавка обчислюється у відсотках до посадових окладів (ставок). Розмір надбавки визначається залежно від стажу роботи, який дає право на отримання такої надбавки (далі - стаж роботи), і обчислюється виходячи з посадового окладу (ставки) за основною посадою (професією) без урахування інших надбавок і доплат.

Крім цього, відповідно до статті 98 Кодексу законів про працю України оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.

Галузевою угодою між Міністерством оборони України та Центральним комітетом Всеукраїнської профспілки працівників Збройних Сил України (зареєстровано Міністерством праці та соціальної політики України за № 30 від 28.03.2011 року) на 2011-2013 роки передбачено виплату надбавки за вислугу років відповідно до наказу Міністра оборони України № 409 від 17.10.2000 року.

Таким чином, суд не погоджується з висновками відповідача про безпідставність здійснення позивачем нарахування та виплати працівникам у перевіряємому періоді надбавки за вислугу років.

Постанова № 1298 не містить прямої заборони здійснювати виплату такої надбавки, а навпаки надає право Міністерствам розробити і затвердити за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики і Міністерством фінансів конкретні умови оплати праці та розміри посадових окладів (ставок заробітної плати) працівників підвідомчих бюджетних установ.

Судом також встановлено, та не заперечується відповідачем, що за спірний період з 01.01.2011 року по 30.04.2013 року видатки позивача не перевищували надані кошторисні призначення.

З вищевказаного вбачається, що позивач діяв обґрунтовано, у відповідності до повноважень, які надані йому законом, правомірно здійснював у період з 01.01.2011 року по 30.04.2013 року нарахування та виплату надбавки за вислугу років, а тому наявні всі законні підстави для задоволення позовних вимог в цій частині.

Щодо вимог ДФІ про притягнення до відповідальності винних осіб, в тому числі звільнення з займаних посад осіб, службова недбалість яких призвела до втрат бюджетних коштів, суд зазначив наступне.

Відповідно до п. 49 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого Постановою КМУ № 550 від 20.04.2006 року, у разі коли діями чи бездіяльністю працівників об'єкта контролю державі або підконтрольній установі задіяна матеріальна шкода, орган служби ставить вимоги перед керівником об'єкта контролю та органом його управління щодо пред'явлення цивільних позовів до винних осіб.

Пунктом 50 Порядку встановлено, що за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав органи служби вживають заходів для забезпечення: притягнення до адміністративної, дисциплінарної, матеріальної відповідальності винних у допущенні порушень працівників об'єктів контролю; звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства; застосування заходів впливу за порушення бюджетного законодавства.

Враховуючи, що суд дійшов висновку про правомірність здійснення у період з 01.01.2011 року по 30.04.2013 року нарахування та виплату надбавки за вислугу років, ефективне використання бюджетних коштів, питання вжиття заходів щодо усунення порушень виключає можливість його виконання.

Суд зазнаяає, що згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно ч. 2 ст. 14 КАС України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно ст. 255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Суд зазначає, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04.11.2013 року скасований пункт 2 вимоги про усунення порушень, виявлених ревізією Державної фінансової інспекції в Донецькій області від 23.07.2013 року № 05-08-10-14/8562, отже не є обов'язковою до виконання відповідачем.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог Державної фінансової інспекції в Донецькій області до Донецького обласного військового комісаріату про зобов'язання виконати не вчинені дії, зазначені в п. 2 Вимоги від 23.07.2013 року № 05-08-10-14/8562, а саме вжити заходів щодо відшкодування зайво виплаченої надбавки за вислугу років в порядку та у спосіб, що передбачений ст. ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволення позовних вимог Державної фінансової інспекції в Донецькій області до Донецького обласного військового комісаріату про зобов'язання виконати не вчинені дії, зазначені в п. 2 Вимоги від 23.07.2013 року № 05-08-10-14/8562, а саме вжити заходів щодо відшкодування зайво виплаченої надбавки за вислугу років в порядку та у спосіб, що передбачений ст. ст. 130-136 Кодексу законів про працю України - відмовити повністю.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини 26 лютого 2014 року в присутності представник позивача.

Повний текст постанови складено та підписано 03 березня 2014 року.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Олішевська B.В.