Справа № 259/19/14-а
Провадження № 2-а/259/62/2014
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.01.2014 року м. Донецьк
Куйбишевський районний суд міста Донецька у складі:
головуючого судді Васильєвої Н.П.,
при секретарі Кінашевській Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька про визнання дій неправомірними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України у Куйбишевському районі міста Донецька щодо відмовлення їй в перерахунку пенсії з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби; скасувати рішення УПФ України в Куйбишевському районі міста Донецька від 13 грудня 2013 року номер 273; зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії, призначеної з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби. Позивачка посилалась на таке: 05 грудня 2013 року вона подала до відповідача заяву про перерахунок пенсії, з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби. Рішенням відповідача номер 273 від 13 грудня 2013 року їй було відмовлено в перерахунку пенсії на підставі того, що вказані виплати не входять до інших надбавок, передбачених ст. 33 Закону України «Про державну службу». Вона вважає відмову неправомірною. Позивачка показала, що вона вийшла на пенсію державного службовця з посади головного спеціаліста відділу по розслідуванню страхових випадків Донецького міського центру зайнятості та з 24 липня 2013 року перебуває на обліку в Управління пенсійного фонду України в куйбишевському районі міста Донецька, стаж державної служби складає 19 років 03 місяці 1 день. 05 грудня 2013 року вона звернулася до відповідача з заявою про перерахування пенсії. До заяви про перерахування пенсії нею була подана довідка про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 05 грудня 2013 року номер 94, що видана Донецьким міським центром зхайнятості. Згідно до вказаної довідки в період з 01 липня 2010 по 30 червня 2012 року їй здійснювались виплати на загальну суму 46815,89 гривень /індексація, матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на соціально-побутові потреби/, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з
01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування/. Позивачка вважає, що за діючим законодавством вказані виплати мають бути зараховані до заробітної плати, з якої їй призначена пенсія та відповідач має здійснити перерахунок пенсії. Так, відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні
виплати. Відповідно до п.2.3.3 розділу 11 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року номер 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за номером 114/8713 матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників /на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом/ входить до складу фонду оплати праці. На підставі цього матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця. Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачені види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії, а саме: до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці /виплат, доходу/, на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу /прибутку/, сукупного оподатковуваного доходу /граничної суми заробітної плати /доходу/, з яких справляються страхові внески /збори/ до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку /виплат, доходу/. Ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати /доходи/, що враховуються в заробітну плату /дохід/ застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу /заробітної плати/ враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Таким чином, як вважає позивачка, відповідач не врахував вказані виплати при призначенні їй пенсії та постанова УПФ є незаконною. У судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги.
Відповідач адміністративний позов не визнав, направив до суду письмові заперечення та просив відмовити у задоволенні позовних вимог на підставі такого: відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року номер 3723-Х11 пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - в розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади чи рангу. Частиною 2 ст. 33 Закону номер 3723 визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Відповідно до ст. 1 Закону України « Про оплату праці» від 24 березня 1995 року номер 108/95-ВР заробітна плата визначена як винагорода, обчислена як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Стаття 2 даного Закону визначає структуру заробітної плати та не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати. Більш того, у зазначеній нормі Закону відсутнє таке поняття як матеріальна допомога. Матеріальні виплати, зазначені в цій нормі, і матеріальна допомога не є ідентичними поняттями, а тому законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу /структури/ заробітної плати державного службовця не має. Відповідно до постанови КМУ номер 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» розмір виплат /крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років/, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону номер 3723, визначається за вибором того,хто звертається за пенсією за останні 24 календарних місяці роботи перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарні місяці такої роботи підряд. Відповідно до ч.3 ст. 33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Відповідно до ч.1 ст.35 цього Закону державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів з виплатою допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу. Згідно з роз'ясненнями Міністерства праці та соціальної політики України від 29 вересня 2003 року номер 02-3/2533-02-6 щорічна матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань до «інших надбавок», передбачених ст. 33 Закону України «Про державну службу» не належать. Така матеріальна допомога не є складовою частиною заробітної плати, а тому не повинна враховуватися при призначенні пенсії державним службовцям. Частиною 1 ст. 66 цього Закону встановлено, що у заробіток для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, за які за діючим и правилами нараховуються страхові внески, крім виплат одноразового характеру, не обумовлених діючою системою оплати праці /компенсація за невикористану відпустку, вихідна допомога та інші/, перелік яких затверджується КМУ. Отже, премію з економії заробітної плати, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, суми індексації заробітної плати не можна віднести до надбавок, передбачених ст. 33 Закону номер 37123 до заробітної плати, оскільки дані виплати носять нерегулярний , а одноразовий характер; вищевказані виплати носять разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Суд вважає адміністративний позов підлягаючим задоволенню за таких підстав: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонеркою та з 24 липня 2013 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Куйбишевському районі міста Донецька. 05 грудня 2013 року вона звернулася до УПФ в Куйбишевському районі міста Донецька з заявою про перерахунок пенсії державному службовцю з урахуванням інших виплат /індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби/. Рішенням УПФ у Куйбишевському районі міста Донецька номер 273 від 13 грудня 2013 року їй було відмовлено у перерахунку пенсії, де вказано, що дані виплати не входять до складу інших надбавок, передбачених ст. 33 Закону України «Про державну службу». Судом встановлено, що позивачка вийшла на пенсію державного службовця з посади головного спеціаліста відділу по розслідуванню страхових випадків Донецького міського центру зайнятості та з 24 липня 2013 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в куйбишевському районі міста Донецька та відповідно до Закону України «Про державну службу» їй призначена пенсія за віком. Стаж державної служби складає 19 років 3 місяці 1 день. Відповідно до довідки номер 94 від 05 грудня 2013 року, наданої позивачкою для перерахування пенсії вбачається, за період часу з 01 липня 2010 року по 30 червня 2012 року їй здійснені виплати на загальну суму 46815,89 гривень, до якої включені: індексація заробітної плати за 2010 рік в сумі 1434,03 гривень; за 2011 рік в сумі 4178,97 гривень; за 2012 рік в сумі 2520,95 гривень; матеріальна допомога на оздоровлення: за 2010 рік в сумі 943,00 гривень; за 2011 рік в сумі 960,00 гривень, за 2012 рік в сумі 1094,00 гривень та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: за 2010 рік в сумі 2359,73 гривень; за 2011 рік в сумі 2839,72 гривень; за 2012 рік в сумі 2934,20 гривень. На вказані виплати були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідно до частини другої ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року номер 3723-Х11 пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до частини другої ст. 33 вказаного Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року номер 212 є складовою заробітної плати. На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій до пенсійного фонду довідці. Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України номер 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконаленні визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а, згідно підпункту 2 пункту 4 цієї ж постанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються у розмірах, встановлених КМУ на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою та рангом на момент призначення. Тому суд вважає, що пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день її звільнення. Частиною першою статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року номер 108/95ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею другою вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, яка складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» номер 1788-Х11 від 05 листопада 1991 року врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Частиною першою ст. 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці /виплат, доходу/, на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу /прибутку/, сукупного оподатковуваного доходу /граничної суми заробітної плати /доходу/, з яких справляються страхові внески /збори/ до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку /виплат, доходу/. Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» номер 1058-1У визначено виплати /доходи/ , що враховуються в заробітну плату /дохід/застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу /заробітної плати/ враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані /обчислені/ та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати згідно постанови Кабінету Міністрів України номер 212 від 24 лютого 2003 року є складовою заробітної плати. На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що знайшло своє підтвердження у судовому засіданні. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012 року по справі номер 21-430а11. За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом / судами/ касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують в своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Відповідно до ч.1 ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного позову, встановленого цим законом або іншими законами. Частиною другою цієї статті визначено, що для звернення за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивачка про порушення свого права, якщо вона вважала його порушеним, повинна була дізнатися при виплаті їй відповідачем щомісячної пенсії. Звернення позивачки до відповідача із заявою про питання проведення перерахунку пенсії не є передбаченою законом можливістю досудового порядку вирішення спору в розумінні частини четвертої статті 99 КАС України. Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляє ухвалу. Позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 02 жовтня 2013 року, постановою відповідача від 07 жовтня 2013 року їй відмовлено в перерахуванні розміру пенсії, до суду з цим позовом 16 жовтня 2013 року, де оскаржує постанову відповідача від 07 жовтня 2013 року, таким чином, перерахунок пенсії має бути з часу звернення позивачки з заявою до управління пенсійного фонду України.
На підставі Закону України від 16 грудня 1993 року номер 3723-ХП «Про державну службу»; Постанови КМ України від 31 травня 2000 року номер 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»; Закону України від 24 березня 1995 року номер 108/95-ВР «Про оплату праці»; Закону України від 05 листопада 1991 року номер 1788-ХП «Про пенсійне забезпечення»; Закону України від 09 липня 2003 року номер 1058-1У «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; керуючись ст.ст. 158-162 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районні міста Донецька про визнання дій неправомірними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України у Куйбишевському районі міста Донецька стосовно відмови у включенні в розрахунок пенсії ОСОБА_1 індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби.
Визнати неправомірною рішення номер 219 від 07 жовтня 2013 року Управління пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління пенсійного Фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням фактично отриманих додаткових виплат, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань і виплатити недораховану суму пенсії з 05 грудня 2013 року.
Судовий збір віднести на рахунок держави.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набувае чиннності після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: