Постанова № 37394703, 13.01.2014, Смолянинівський районний суд міста Донецька (до 25.04.2025 - Куйбишевський районний суд м. Донецька)

Дата ухвалення
13.01.2014
Номер справи
259/12041/13-а
Номер документу
37394703
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 259/12041/13-а

Провадження № 2-а/259/38/2014

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

ІНФОРМАЦІЯ_4 м. Донецьк

Куйбишевський районний суд м. Донецька у складі:

головуючого - судді Васильєвої Н.П.,

при секретарі - Кінашевській Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м. Донецьку ради про визнання дій протиправними та зобов,язання здійснити перерахунок та виплату державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-

В С Т А Н О В И В :

Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача та просить визнати неправомірними дії Управління праці то соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому законом,прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Зобов'язати Управління праці то соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради здійснити перерахунок та виплату щомісячної державної соціальної дороги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи з 06 жовтня 2011 року до дати винесення судового рішення, на дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі, що встановлено правлінням Фонду соціального страхування населення з тимчасовою втратою працездатності, але не менше прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, з урахуванням фактично виплачених сум.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивачка вказала, що має на утриманні малолітню дитину - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. У зв,язку із народженням дитини, з 06.10.2011 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради, та отримує щомісячну державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 гривень на місяць. Позивачка звернулася до відповідача з вимогою про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, однак отримала відмову (лист №08/8749 від 02.12.2013), не погодившись з відмовою відповідача щодо перерахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, звернулася до суду.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилась, надала клопотання про розгляд справи у її відсутність, у якій позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з,явився, про час та місце розгляду справи було повідомлено належним чином, причини неявки суду не повідомлено, заперечення на позовну заяву не надано.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, серії НОМЕР_2 виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Куйбишевського районного управління юстиції у м. Донецьку 19.08.2011 року, матір,ю ОСОБА_2 є ОСОБА_1 (а.с. 10).

Як мати дитини, одержувач державної допомоги на дитину, ОСОБА_1 з 06.12.2011 перебуває на обліку Управлінні праці та соціального захисту населення Куйбишевського району м. Донецька по теперішній час (а.с. 11).

Відповідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної ради м. Донецька №2408 від 25.11.2013 року, ОСОБА_1 отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, згідно Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", як застрахована особа з 06.10.2011 року по теперішній час:

- жовтень 2011 р. - 109.03 грн.; - листопад 2011 р. - листопад 2013 р. -130 грн. щомісяця.

Згідно заяви ОСОБА_1 від 19.11.2013 року, остання звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м. Донецьку ради, про перерахунок державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку отримує на дитину - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, починаючи з дня її призначення до дати звернення, у розмірі не менше розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого законом, з урахуванням фактично виплачених сум (а.с.12).

На зазначене звернення ОСОБА_1, Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м.Донецьку ради, відмовило у перерахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам, оскільки усі види соціальної допомоги призначені відповідно чинного законодавства.

Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних приватних заходів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001 р., який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Зокрема, змінами до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" було виключено статті 40-44.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо виключення статей 40-44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Проте, ст. 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" установлено, що у 2009 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Аналогічним чином врегульовано спірні правовідносини у 2010 р. ст.45 Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік".

В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та "Про Державний бюджет України на 2010 рік" не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п. 22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми".

Оскільки ані Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", ані Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", ані іншими Законами, не встановлювалось на 2012-2013р. інший, ніж у Законах України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, тому на правовідносини, що виникли з 01.01.2011 р. поширюються норми спеціального закону, яким є Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 06.10.2011 р. у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Оскільки у справі, що розглядається, суд встановив, що спір виник щодо виплати допомоги з 06.10.2011 року особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд дійшов висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням"), відповідно до статті 43 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Керуючись ст. 46 Конституції України, ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст.ст. 71, 86, 88, ч. 4 ст. 128, 160 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м. Донецьку ради про визнання дій протиправними та зобов,язання здійснити перерахунок та виплату державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м. Донецьку ради щодо відмови ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення трирічного віку.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради здійснити перерахунок ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 06.10.2011 року по ІНФОРМАЦІЯ_4 та стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 (ІПН НОМЕР_1) нараховану Управлінням праці та соціального захисту населення Куйбишевського району у м. Донецьку ради допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 06.10.2011 року по ІНФОРМАЦІЯ_4 з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 (ІПН НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 68 гривень 82 копійки.

На підставі ч. 1 ст. 256 КАС України допустити рішення про виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 (ІПН НОМЕР_1) допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 06.10.2011 року по ІНФОРМАЦІЯ_4, до негайного виконання в межах суми платежу за 1 місяць.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Куйбишевський районний суд м. Донецька шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів, з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги. Якщо апеляційна скарга не була подана протягом десяти днів, постанова суду набуває чинності після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набуває чинності після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: