Головуючий у 1 інстанції - Стріжакова Г.В.
Суддя-доповідач - Гімон М.М.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2014 року справа № 249/7452/13-а
Донецький апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів: судді-доповідача Гімона М.М., суддів Василенко Л.А., Міронової Г.М., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області на постанову Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 08 січня 2014 року у справі № 249/7452/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Постановою Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 08 січня 2014 року з урахуванням додаткової постанови від 22 січня 2014 року позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області стосовно відмови в перерахунку пенсії за роботу на державній службі з урахуванням нарахованих та виплачених сум індексації заробітної плати - 1430,37гривень та матеріальної допомоги на оздоровлення - 66883,30 гривні. Скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області № 4707 від 18.12.2013 року про відмову у перерахунку пенсії по заробітку з урахуванням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення ОСОБА_2. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 по заробітку з урахуванням індексації заробітної плати у сумі 1430,37 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення у сумі 6883,30,52 грн. відповідно до довідки № 9716/06 від 11.12.2013 року з 01.01.2014 року. Перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_2 здійснювати з урахуванням положень Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ в редакції від 01.01.2008 року.
Не погодившись з постановою Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 08 січня 2014 року, відповідач подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову місцевого суду та у задоволені позову відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що суд першої інстанції необґрунтовано задовольнив позовні вимоги, оскільки такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, та індексація не включається до заробітної плати державного службовця для обчислення пенсії.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що останню необхідно задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції змінити з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач знаходиться на обліку відповідача та з 06.08.2009 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсія була призначена у розмірі 90 % від заробітку позивача.
17.12.2013 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки від 11.12.2013 року № 9716/06, у якій вказана сума виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення (6743,48 грн.) та індексація заробітної плати (1570,19 грн.), які позивач отримувала у період з 01.08.2007 року по 31.07.2009 року. На вказані виплати, що зазначені в довідках, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (арк. справи 14-16).
Рішенням відповідача № 4707 від 18.12.2013 року в перерахунку пенсії позивача на підставі заяви та наданих довідок було відмовлено, посилаючись на те, що обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» здійснюється з урахуванням зазначених у ст. 33 цього Закону складових заробітної плати державного службовця. Такі види виплат, як матеріальна допомога та індексація заробітної плати, не включається до заробітної плати державного службовця для обчислення пенсії (арк. справи 18).
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно положень ч.1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разу встановлення під час апеляційного розгляду порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив обставини та дійшов до висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії, однак допустив помилку при визначені сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати з урахуванням яких необхідно здійснити перерахунок пенсії.
Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діє з 01.10.2011 року), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці»(далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З наданої позивачем довідки від 11.12.2013 року № 9716/06 вбачається, що на виплачену їй матеріальну допомогу, індексацію заробітної плати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що матеріальна допомога, індексація заробітної плати, які позивач отримував перед виходом на пенсію і на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховувати при обчисленні пенсії державного службовця.
В той же час, суд першої інстанції в резолютивній частині постанови невірно зазначив суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати позивача з урахуванням яких необхідно здійснити перерахунок пенсії, а тому постанова суду в цій частині підлягає зміні. При цьому наведення в судовому рішення числових розрахунків з боку суду є зайвим, оскільки для захисту прав позивача є достатнім зобов'язання відповідача при перерахунку пенсії врахувати спірні види виплат, які вказані у відповідній довідці.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно вирішив спір за суттю, але допустив помилку при застосуванні норм матеріального права, внаслідок чого постанова суду першої інстанції підлягає зміні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 201, ст.ст. 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області задовольнити частково.
Постанову Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 08 січня 2014 року у справі № 249/7452/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії змінити.
В абзаці першому резолютивної частини постанови Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 08 січня 2014 року слова «з урахуванням нарахованих та виплачених сум індексації заробітної плати - 1430,37гривень та матеріальної допомоги на оздоровлення - 66883,30 гривні» змінити на слова «з урахуванням нарахованих та виплачених сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, визначених в довідці від 11.12.2013 року № 9716/06».
В абзаці третьому резолютивної частини постанови Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 08 січня 2014 року слова «з урахуванням індексації заробітної плати у сумі 1430,37 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення у сумі 6883,30,52 грн. відповідно до довідки № 9716/06 від 11.12.2013 року» змінити на слова «з урахуванням нарахованих та виплачених сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, визначених в довідці від 11.12.2013 року № 9716/06».
В іншій частині постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Колегія суддів М.М. Гімон
Л.А. Василенко
Г.М. Міронова