ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
| 07.05.09 | Справа №2а-7139/08/2
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Лісецькій Г.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кримського республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» треті особи - ВАТ «Мегабанк», м. Харьків Євпаторійська міська рада
про спонукання до виконання певних дії . за участю представників: від позивача - ОСОБА_2. - пред-к, дов. від 07.05.2008 р. від відповідача - не з'явився . від третіх осіб - 1) ОСОБА_3. - пред-к, дов. № 13/94/09 від 28.01.2009 р. ОСОБА_4. - пред-к, дов. № 13-08/09д від 09.01.2009 р. 2) не з'явився. Сутність спору: ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом , в якому просив зобов'язати Кримське республіканське підприємство «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» (далі БТІ) зареєструвати в державному реєстрі нерухомого майна право власності на об'єкт нерухомості - об'єкт незавершеного будівництва , розташований за адресою: АДРЕСА_1 - Торговельно-промислову базу , яка складається з будівлі майстерні літ «А» з приміщеннями №№ 1-17 загальною площею 458 кв.м., площа забудови 546,5кв.м. з огорожею та замощенням на території загальною площею 10152кв.м. Вимоги мотивовані тим, що БТІ, незважаючи на наявність всіх необхідних документів, всупереч положенням ст. 331 ЦК України відмовило в проведені реєстрації права власності за позивачем на зазначений об'єкт незавершеного будівництва. Під час розгляду справи позивач наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у позові. БТІ явку свого представника у судові засідання не забезпечило, про час та дні їх проведення було сповіщено належним чином. БТІ надіслало 20.03.2009 р. відзив на позов ( вих. № 665 від 11.03.2009 р.), в якому заперечувала проти задоволення позову . ВАТ «Мегабанк» (далі третя особа) надіслало пояснення на позов, в яких з позовними вимогами погодилось, його представник наполягав на задоволенні позовних вимог. Євпаторійська міська рада, явку свого представника у судове засіданні не забезпечила , про час та день його проведення була сповіщена належним чином. БТІ явку свого представника у судове засідання, яке відбулось 07.05.2009 р. , не забезпечило, про час та день його проведення було сповіщено належним чином, надіслало клопотання про відкладення розгляду справи з підстав не отримання позову , що перешкоджає підготуванню відзиву на позов. Представник позивача наполягав на розгляді справи по матеріалам, залученим до справи. Представники третьої особи не заперечували проти розгляду справи на підставі наданих документів. Суд, вислухавши думки учасників процесу, вивчивши клопотання БТІ, приймаючи до уваги те, що відповідач надіслав до суду відзив на позов, що свідчить про отримання ним позову з додатками, керуючись ст.128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї матеріалів. Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників учасників процесу , суд ВСТАНОВИВ:
Відповідач 20.09.2008 р. звернувся до БТІ з заявою щодо проведення державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, розташований за адресою : АДРЕСА_1 - Торговельно-промислову базу (далі об'єкт ). БТІ листом № 2442 від 02.10.2008 р. відмовило в реєстрації права власності на об'єкт з причин того, що надані позивачем документи прямо не підтверджують його право власності, але відповідно до чинного законодавства не підлягають реєстрації. Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку. Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Ст. 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи. Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ст. 144 Конституції України). Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні». Система місцевого самоврядування включає територіальну громаду, сільську, селищну, міську раду, сільського селищного, міського голову, виконавчі органи сільської, селищної міської ради ( ст. 5 Закону). У ст. 11 Закону визначено, що виконавчими органами виконавчими органами рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. У п. «б» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначені делеговані повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, до яких зокрема, відноситься облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності. Правові, економічні, організаційні засади створення у складі державного земельного кадастру єдиної системи державної реєстрації речових прав на земельні ділянки та інше нерухоме майно, обмежень цих прав визначені в Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень». Зазначений Закон спрямований , зокрема, на забезпечення визнання та захисту державою речових прав на нерухомість. У ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» вказано, що він регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості. Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень. Державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обмежень - єдина державна інформаційна система, яка містить відомості про речові права на нерухоме майно, їх обмеження, суб'єктів речових прав, технічні характеристики об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо), кадастровий план земельної ділянки, а також відомості про правочини, вчинені щодо таких об'єктів нерухомого майна (ст. 2 Закону). Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав. У ст.5 Закону визначена система органів державної реєстрації прав, яку складають центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, створена при ньому державна госпрозрахункова юридична особа з консолідованим балансом (центр державного земельного кадастру) та її відділення на місцях, які є місцевими органами державної реєстрації прав. Держателем Державного реєстру прав є центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Адміністратором Державного реєстру прав є центр державного земельного кадастру, який здійснює його ведення. Порядок проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно визначений у ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» , який проводиться в шляхом здійснення наступних дії : облік заяви про державну реєстрацію речових прав; прийняття і перевірка документів, поданих для державної реєстрації речових прав; установлення відсутності підстав для відмови в державній реєстрації речових прав; державна реєстрація речових прав або відмова в такій реєстрації прав та внесення даних до Державного реєстру прав; присвоєння кадастрового номера об'єкту нерухомого майна; видача документів, що підтверджують зареєстроване речове право. Державній реєстрації підлягають заявлені речові права на нерухоме майно за наявності документів, що підтверджують вчинення правочинів щодо таких об'єктів, посвідчених відповідно до закону, або свідчать про наявність інших, передбачених законом підстав. Згідно з вимогами п. 5 Прикінцевих положень цього Закону до створення єдиної системи органів державної реєстрації об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації. Наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 р. затверджено Тимчасове положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно (далі Положення № 7/5) , яким визначений порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно. У п. 1.3. Положення № 7/5 визначено, що державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць. Державна реєстрація прав власності на нерухоме майно - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів особи, що звернулася до БТІ (п.1.4). Згідно з п.1.5. та п. 1.6 Положення № 7/5 обов'язковій реєстрації прав підлягає право власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб, у тому числі іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а також територіальних громад в особі органів місцевого самоврядування та держави в особі органів, уповноважених управляти державним майном. У п. 3.8. Положення № 7/5 визначено, що після прийняття рішення реєстратором та внесення запису до Реєстру прав на правовстановлювальних документах робиться відмітка (штамп) про реєстрацію відповідних прав), видається витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно, який є невід'ємною частиною правовстановлювального документа та містить реєстраційний номер нерухомого майна; адресу (місцезнаходження) нерухомого майна; призначення (назву) нерухомого майна; підстави виникнення чи припинення права власності; особливі позначки реєстратора (дані, у разі їх наявності, про самовільно збудовані, прибудовані чи реконструйовані об'єкти, про накладення арешту, про перебування майна у податковій заставі тощо); відомості про власника (власників); дату видачі витягу про реєстрацію прав власності на нерухоме майно; прізвище, ім'я, по батькові реєстратора; підпис реєстратора; підпис начальника БТІ або уповноваженої ним особи. П. 6 Положення № 7/5 визначені Особливості оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна. Оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності (п.п.6.1 Положення). У п.п. 6.2. Положення № 7/5 зазначено, що підготовку документів для видачі свідоцтв про право власності можуть за дорученням органів місцевого самоврядування, місцевої державної адміністрації та інших органів відповідно до законодавства проводити БТІ. Наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 28.01.2003 р. затверджений Порядок ведення Реєстру прав власності на нерухоме майно (далі Порядок № 7/5). Реєстрація прав власності на нерухоме майно здійснюється з метою надання в інтересах юридичних та фізичних осіб інформації про зареєстровані бюро технічної інвентаризації права власності на нерухоме майно або про відсутність зареєстрованих прав( п. 1.1. Порядку) У п. 1.2 Порядку визначено, що реєстр прав власності на нерухоме майно - єдина комп'ютерна база даних, яка забезпечує зберігання інформації про права власності на нерухоме майно, її видання та захист від несанкціонованого доступу. Пошук об'єкта нерухомого майна в Реєстрі прав здійснюється за реєстраційним номером нерухомого майна ,або за адресою та типом нерухомого майна. Відповідно до ст. 331 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) . Право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.. До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва. Під час розгляду справи позивачем були надані роз'яснення Міністерства юстиції України № 19-32/1 від 10.05.2006 р. , щодо порядку проведення реєстрації згідно з вимогами ст. 331 ЦК України права власності на об'єкти незавершеного будівництва. У цьому листі визначено, що у разі проведення реєстрації прав власності на об'єкти незавершеного будівництва додатково до документів , визначених у Положенні № 7/5, необхідно подати державний акт на право власності або постійне користування земельною ділянкою або договір оренди земельної ділянки, проектно - кошторисну документацію , дозвіл на виконання будівельних робіт, виданий в установленому порядку, опис об'єкту незавершеного будівництва , документи , які підтверджують виникнення права власності у особи на об'єкт. Надані позивачем документи свідчать про те, що рішенням Євпаторійської міської ради № 5-10/72 від 28.12.2006 р. позивачу була надана в суборенду терміном на 20 років земельна ділянка для будівництва торговельно-виробничої бази за рахунок земель, раніше наданих в оренду СПД ОСОБА_5. Між позивачем та СПД ОСОБА_5 23.01.2007 р. був укладений договір суборенди земельної ділянки площею 10152 кв. м., розташованої за адресою: АДРЕСА_1 на термін до 23.01.2027 р. Зазначена земельна ділянка була передана в суборенду для будівництва торгівельно-виробничої бази. Вказаний договір суборенди був зареєстрований у Кримській регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті по земельних ресурсах, про що зроблений у Державному реєстрі земель запис від 22.02.2007 р. за № 1112. Позивачем надана копія договору № 1/1 на будівельно-монтажні роботи по Торговельно -виробничій базі від 26.01.2007 р., предметом якого є виконання будівельно-монтажних робіт. Також до матеріалів справи залучена копія договору підряду , укладеного 25.10.2006 р. між позивачем та ПП « Майстер -97», предметом якого є виконання останнім робіт по будівництву виробничій ремонтній бази по АДРЕСА_1. Позивачем також надані копії документів, яки свідчать про придбання ним будівельних матеріалів для будівництва об'єкту, документи щодо його проектування . Крім того до матеріалів справи залучена копія Дозволу на виконання будівельних робіт № 11 від 01.02.2007 р. , який був наданий позивачу Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю м. Євпаторія, на виконання будівельних робіт по будівництву торговельно-виробничої бази за адресою АДРЕСА_1. Вивчивши зазначені вище документи, суд прийшов до висновку, що позивач надав БТІ всі документи, перелік яких наведений в зазначеному вище листі Міністерства юстиції України, наявність цих документів дозволяє провести реєстрацію за ним права власності на об'єкт незавершеного будівництва, який є нерухомістю, а саме споруди (будівлі) Торговельно-промислової бази. В силу викладеного, суд вважає, що , відмовляючи позивачу в проведені реєстрації його права власності на зазначений об'єкт незавершеного будівництва , БТІ діяло без урахуванням усіх обставин справи, наслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню в частині спонуканню БТІ зареєструвати за позивачем права власності на збудований ним об'єкт, а саме, Торговельно-промислову базу , яка складається з будівлі майстерні літ «А» з приміщеннями №№ 1-17 загальною площею 458 кв.м. Під час судового засідання, яке відбулось 07.05.2009 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 14.05. 2009 р. Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд ПОСТАНОВИВ: 1. Позов задовольнити частково. 2. Зобов'язати Кримське республіканське підприємство «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» (м. Євпаторія , вул. Некрасова 45, код ЄДРПОУ 03348011) провести відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» реєстрацію в державному реєстрі нерухомого майна право власності ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_1) на об'єкт нерухомості - об'єкт незавершеного будівництва, розташований за адресою: АДРЕСА_1 - Торговельно-промислову базу, яка складається з будівлі майстерні літ «А» з приміщеннями №№ 1-17 загальною площею 458 кв.м. 3. В іншій частині позовних вимог в позові відмовити. У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі). Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Яковлєв С.В.