ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________________________
УХВАЛА
"26" лютого 2014 р. Справа № 916/2201/13
За позовом: публічного акціонерного товариства „Альбатрос"
до відповідачів: Одеської міської ради
Управління Державної казначейської служби України
у м. Одесі Одеської Області
Головного управління Державної казначейської служби України в
Одеській області
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів: Одеського міського управління земельних ресурсів
Департаменту фінансів Одеської міської ради
про стягнення 567 000 грн.
В судовому засіданні приймали участь представники сторін:
Від позивача: Шаркова Н.Р. за довіреністю від 29.10.2013р.
Від відповідачів:
- Одеської міської ради: Моджук І.О. за довіреністю № 647/исх-гс від 09.12.2013р.
- Управління Державної казначейської служби України у м. Одесі Одеської області: не з'явився;
- Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області: не з'явився.
Від третіх осіб:
- Одеського міського управління земельних ресурсів: Польщина Т.Л. за довіреністю від .04.2013р. № 01-36/120-07;
- Департаменту фінансів Одеської міської ради: Бичкова К.Г. за довіреністю № 2755 від 11.12.2013р.
В провадженні господарського суду Одеської області знаходиться справа № 916/2201/13 за позовом публічного акціонерного товариства „Альбатрос" до Одеської міської ради, Управління Державної казначейської служби України у м. Одеси Одеської області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - Одеського міського управління земельних ресурсів, Департаменту фінансів Одеської міської ради, про стягнення безпідставно набутих грошових коштів в сумі 567 000 грн., сплачених позивачем в якості оплати вартості непридбаної ним земельної за адресою: м. Одеса, вул. Дальницька, 4.
20.02.2014р. позивач звернувся до суду із заявою про уточнення позовних вимог, у відповідності до якої публічне акціонерне товариство „Альбатрос", не змінюючи підстав пред'явленого позову, просить суд стягнути з місцевого бюджету м. Одеси кошти в сумі 510 300,00 грн. та з державного бюджету України грошові кошти в сумі 56 700,00 грн., а загалом грошові кошти в сумі 567 000 грн. Крім того, у вказаній заяві зазначено, що до складу відповідачів за уточненими позовними вимогами слід залучити Головне управління Держземагенства в Одеській області. Розглянувши вказану заяву публічного акціонерного товариства „Альбатрос", господарський суд зазначає наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, даний спір виник у зв'язку неможливістю повернення позивачем грошових коштів в сумі 567 000 грн., внесених ним до державного та місцевого бюджетів в якості оплати вартості земельної ділянки, яка не була передана публічному акціонерному товариству „Альбатрос" у власність, в позасудовому порядку.
Відповідно до ст. 52 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року N 107-VI джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2008 році були: 1) надходження до бюджету розвитку місцевих бюджетів, які включають зокрема 90 відсотків коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності до розмежування земель державної і комунальної власності (крім земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, 10 відсотків від продажу яких зараховується до відповідних бюджетів місцевого самоврядування, а також земельних ділянок, які знаходяться на території Автономної Республіки Крим, кошти від продажу яких зараховуються у розмірі 35 відсотків - до бюджету Автономної Республіки Крим та 55 відсотків - до бюджетів місцевого самоврядування Автономної Республіки Крим); 100 відсотків коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у комунальній власності (після розмежування земель державної та комунальної власності).
Згідно з п. 22 ст. 2 названого Закону до доходів загального фонду Державного бюджету України на 2008 рік належали 10 відсотків коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності, до розмежування земель державної та комунальної власності (крім земельних ділянок, визначених пунктом 29 статті 7 та абзацом третім пункту 1 частини першої статті 52 цього Закону); 100 відсотків надходжень від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності (після розмежування земель державної та комунальної власності).
Таким чином, спірні грошові кошти в сумі 567 000 грн., які були сплачені в якості оплати вартості продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення, відповідно до вимог Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року N 107-VI мали бути розподілені наступним чином: 90 відсотків (510 300,00 грн.) - до спеціального фонду місцевого бюджету (бюджет розвитку); 10 відсотків (56 700,00 грн.) - до загального фонду державного бюджету.
Відповідно до п.п. 19, 20 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. № 845, безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів. У разі коли рахунок, з якого необхідно здійснити безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, на дату прийняття виконавчого документа про стягнення надходжень бюджету до виконання або надходження інформації, зазначеної у пункті 18 цього Порядку, змінено у зв'язку з внесенням змін до відповідних нормативно-правових актів, безспірне списання таких коштів здійснюється із зміненого рахунка, на якому обліковуються надходження бюджету та на який в поточному бюджетному періоді зараховується відповідний вид надходжень, з урахуванням пропозицій органу, що контролює справляння надходжень бюджету.
В силу положень ст. 1 Закону України „Про місцеве самоврядування" бюджет місцевого самоврядування (місцевий бюджет) - план утворення і використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення функцій та повноважень місцевого самоврядування. Бюджетом розвитку є доходи і видатки місцевого бюджету, які утворюються і використовуються для реалізації програм соціально-економічного розвитку, зміцнення матеріально-фінансової бази.
Згідно зі ст. 71, ч. 2 ст. 78 Бюджетного кодексу України надходження бюджету розвитку місцевих бюджетів включають кошти від відчуження майна, що належить Автономній Республіці Крим, та майна, що перебуває в комунальній власності, кошти від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення або прав на них. Казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, відповідно до статті 43 цього Кодексу.
Згідно з Класифікацією доходів бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011р. № 11 (з наступними змінами та доповненнями) кошти від продажу землі мають код бюджетної класифікації „33010000".
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011р. № 106 „Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету" установлено, що перелік податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету визначається відповідно до переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (далі - перелік), згідно з додатком. В свою чергу, відповідно до Переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, контроль за справлянням надходжень бюджету за кодом бюджетної класифікації „33010000" здійснюють держадміністрації та органи місцевого самоврядування, Держземагенство.
З огляду на наведені положення чинного законодавства, приймаючи до уваги, що Держземагенство та його територіальні органи здійснюють контроль за справлянням надходжень бюджету за кодом бюджетної класифікації „33010000", тобто контроль за надходженням грошових коштів від продажу земель, а також враховуючи, що в межах даної справи позивачем пред'явлено вимоги про стягнення безпідставно набутих грошових коштів в сумі 567 000 грн., внесених ним до державного та місцевого бюджетів в якості оплати вартості земельної ділянки, яка не була передана публічному акціонерному товариству „Альбатрос" у власність, господарський суд дійшов висновку про необхідність залучення Головного управління Держземагенства в Одеській області до участі у справі в якості іншого відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 ГПК України господарський суд за наявністю достатніх підстав має право до прийняття рішення залучити за клопотанням сторони або за своєю ініціативою до участі у справі іншого відповідача.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд з метою повного та всебічного розгляду справи вважає за доцільне та правомірне залучити Головне управління Держземагенства в Одеській області /м. Одеса, вул. Космонавтів, 32/ до участі у даній справі в якості іншого відповідача на підставі ст. 24 ГПК України.
Приймаючи до уваги залучення до участі у справі іншого відповідача, а також враховуючи нез'явлення в судове засідання представників Управління Державної казначейської служби України у м. Одесі Одеської області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області суд -
Керуючись ст.ст. 24, 77, 86 ГПК України, -
У Х В А Л И В :
1. Залучити Головне управління Держземагенства в Одеській області /м. Одеса, вул. Космонавтів, 32/ до участі у справі в якості іншого відповідача.
2. Відкласти розгляд справи в засіданні суду на 12.03.2014р. о 15 год. 00 хв.
Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду в залі судових засідань № 14 за адресою: 65119, м. Одеса, пр. Шевченка, 29, 5-й поверх, тел. 307-977.
3. Зобов'язати надати у судове засідання:
а) Головне управління Держземагенства в Одеській області: відзив на позов в порядку ст. 59 ГПК України та докази його направлення позивачу; правове обґрунтування доводів та заперечень.
4. Явка представників сторін обов'язкова.
Суддя С.П. Желєзна