Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
Справа № 801/5938/13-а
25.02.14 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Яковенко С.Ю.,
суддів Ілюхіної Г.П. ,
Воробйової С.О.
секретар судового засідання Журавльова Н.А.
за участю сторін:
представник позивача: ОСОБА_2 - ОСОБА_3, довіреність № 106 від 16.07.13
позивач: ОСОБА_4 - не з'явився, до початку судового засідання надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність ,
представник відповідача: Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим - не з'явився, до початку судового засідання надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність ,
представник відповідача: Білогірської районної державної адміністрації АР Крим - не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
представник відповідача: Відділу Держземагенства в Білогірському районі АР Крим- не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
розглянувши матеріали справи № 801/5938/13-а за апеляційною скаргою представника ОСОБА_2 (ОСОБА_3) на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Латинін Ю.А. ) від 19.09.13
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_2)
ОСОБА_4 (АДРЕСА_2)
до Білогірської районної державної адміністрації АР Крим (вул. Мира, 1, м. Білогірськ, Автономна Республіка Крим, 97600)
Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим (вул. Кечкеметська 114, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95038)
Відділу Держземагенства в Білогірському районі АР Крим (вул. Чабан-заде/Мірошниченко, 24/10, м. Білогірськ, Автономна Республіка Крим, 97600)
представник позивача ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 99002)
про визнання незаконними дій та спонукання до виконання певних дій,
ВСТАНОВИВ:
05.06.2013 ОСОБА_2 та ОСОБА_4 звернулися до суду з позовом до Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим, Відділу Держземагентства в Білогірському районі АР Крим, Білогірської районної державної адміністрації АР Крим (з урахуванням змінених позовних вимог) про визнання дій незаконними, спонукання відповідачів підготовити та видати проект рішення про надання дозволу на розробку землевпорядної документації на земельні ділянки з земель КСП ім. Мічуріна, відповідно до плану та схеми розпаювання земель резерву, які розташовані за межами населеного пункту АДРЕСА_3 в розмірі 1 га для ведення селянського господарства, зобов'язання Відділу Держземагентства в Білогірському районі АР Крим та Рескомзему по земельних ресурсах АРК прийняти участь у розробці та погодженні землевпорядної документації на підставі проекту рішення про надання дозволу на розробку землевпорядної документації, зобов'язання встановити винних осіб в порушенні прав позивачів, притягнення їх до дисциплінарної відповідальності та стягнення моральної шкоди у розмірі 10000 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 19.09.2013 у задоволенні позову ОСОБА_2 та ОСОБА_4 відмовлено у повному обсязі.
Не погодившись з постановою суду, позивач ОСОБА_2 звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права.
У судове засідання 25.02.2014 позивачі та представники відповідачів у судове засідання не з'явились, про день, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Представник позивача ОСОБА_2 у судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу з підстав, викладених у ній.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши представника позивача ОСОБА_2, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, заслухавши представника відповідача, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 25.09.2012 позивачі звернулись до Білогірської РДА із заявами про отримання дозволів на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для сільськогосподарського використання, розташованих за межами населеного пункту АДРЕСА_3 у розмірах по 1 га.
Відповідно до протоколу №16 від 22.10.2012 засідання комісії Білогірської РДА з підготовки рішень пов'язаних з наданням земельних ділянок на території Білогірського району пунктом 8 вирішено за наслідками розгляду вказаних заяв позивачів, направити їх до відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури для визначення місця розташування запланованих для відведення земельних ділянок схемі планування території АРК та можливості відведення з урахуванням передбаченого розширення меж населених пунктів, про що повідомлено позивачам листом від 24.10.2012.
26.10.2012 документи позивачів направлено для виконання до відділу регіонального розвитку Білогірської РДА.
30.10.2012 відділ регіонального розвитку повідомив Білогірську РДА про неможливість надання необхідних висновків щодо вказаних земель, у зв'язку з відсутністю покладених обов'язків з цього приводу на відповідну особу відділу.
29.11.2012 від позивачів до Білогірської РДА надійшло звернення щодо надання інформації про вирішення їх заяв від 25.09.12.
05.12.2012 Білогірською РДА надано позивачам листа про неможливість проведення погодження відділом регіонального розвитку та повідомлення додатково з цього питання.
28.12.2012 до Білогірської РДА надійшов лист відділу регіонального розвитку про неможливість надання висновків відносно позивачів з причини відсутності детального плану територій Білогірського району. Про що в цей ж день позивачів було повідомлено.
Білогірською РДА 29.12.2012 направлений лист на адресу позивачів з інформацією про неможливість вирішення порушеного питання, так як картографічні матеріали не містять місце розташування витребуваних земельних ділянок (а.с.10,11).
05.02.2013 Білогірською РДА складений лист на адресу позивачів про розгляд їх звернень щодо вирішення питання про надання земельних ділянок для сільськогосподарського використання та повідомлено про відсутність передбачених законодавством повноважень у РДА для вирішення цього питання, у зв'язку зі змінами до з 01.01.2013.
05.02.2013 з відповідними заявами звернулись до відділу Держземагентства в Білогірському районі про вирішення питання про надання їм земельних ділянок для сільськогосподарського використання, на це звернення листом від 18.02.2013 позивачам повідомлено про відсутність повноважень у Відділу щодо вирішення питання про передачу земель сільськогосподарського призначення, відповідно до наказу Держземагентства України від 13.02.2013 №650.
Листом від 17.04.13 Реском по земельних ресурсах АРК повідомив позивачів про відсутність компетенції у територіальних органів Держземагенства в АРК в частині вирішення питання надання земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування,їх посадові та службові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" встановлює, що виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази.
Згідно зі статтею 118 Земельного кодексу України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Громадяни - працівники державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонери з їх числа, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні цих підприємств, установ та організацій, звертаються з клопотанням про приватизацію цих земель відповідно до сільської, селищної, міської ради або Ради міністрів Автономної Республіки Крим, районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації.
Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель.
Передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом.
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (далі - Комісія).
Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.
Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
У відповідності з частиною четвертою статті 122 цього Кодексу обласні державні адміністрації передають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім земельних ділянок із земель державної власності сільськогосподарського використання; ведення водного господарства; будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі гоню), з урахуванням вимог частини шостої цієї статті.
Згідно зі статтею 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» документи із землеустрою розробляються з урахуванням положень плану зонування та/або детального плану території.
Відповідно до частини третьої цієї статті у разі відсутності детального плану території, затвердженого відповідно до вимог Закону, передача земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняються.
Згідно з частиною четвертою статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та/або детальному плану території забороняється.
Але у відповідності з пунктом 1 частини першої розділу Прикінцевих положень цього Закону частини третя та четверта статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» набирають чинності лише з 01.01.2013, тобто на час розгляду заяв позивачів ці норми закону не діяли.
Висновок суду щодо відсутності у Білогірської районної державної адміністрації повноважень щодо розгляду заяв позивачів є помилковим.
Таким чином, Білогірська РДА отримавши 25.09.12 заяви позивачів про надання дозволу на складання проекту землеустрою, повинна була у місячний строк розглянути її та прийняти за результатом розгляду відповідне рішення, яке викладається у формі розпорядження.
Відповідно до положення про Республіканський комітет по земельних ресурсах АРК, затвердженого постановою Ради міністрів АРК №200 від 25.10.10 Реском є республіканським органом виконавчої влади АРК з питань земельних ресурсів.
Відповідно до вказаного Положення даний відповідач не наділений повноваженнями щодо розробки та погодження землевпорядної документації.
Згідно з положеннями наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.01.2013 №40 територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів України не мали повноважень щодо розпоряджатися землями сільськогосподарського призначення на території АР Крим.
У відповідності з наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про затвердження Положення про Управління (Відділ) Держземагентства у районі» N258 від 10.05.2012, внесеними наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №435 від 22.07.13, відділам Держземагентства у районах були надані повноваження щодо передачі відповідно до закону земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб у межах району на території АР Крим.
З урахуванням викладеного судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необґрунтованості позовних вимог до Республіканського комітету по земельних ресурсах АРК, Відділу Держземагентства в Білогірському районі.
Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись статтями 195, 196, п. 3 частини першої статті 198, частиною другою статті 205, статтями 202, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 19.09.2013 у справі №801/5938/13-а скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позов ОСОБА_2 та ОСОБА_4 задовольнити частково.
Зобов'язати Білогірську районну державну адміністрацію АР Крим розглянути заяви ОСОБА_2 та ОСОБА_4 про надання дозволу на розробку землевпорядної документації на земельні ділянки з земель КСП ім. Мічуріна, відповідно до плану та схеми розпаювання земель резерву, які розташовані за межами населеного пункту АДРЕСА_3 в розмірі 1 га для ведення селянського господарства, шляхом прийняття розпорядження у відповідності з законом.
В решті позову відмовити.
Постанова набирає чинність з момент проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів з дня складання у повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 03 березня 2014 р.
Головуючий суддя підпис С.Ю. Яковенко
Судді підпис Г.П.Ілюхіна
підпис С.О. Воробйова
З оригіналом згідно
Головуючий суддя С.Ю. Яковенко