№ 638/1005/14-а
6а/638/36/14
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2014 року м Харків
Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
Головуючого судді НАУМОВОЇ С.М.
При секретарі БЄДІЛО Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Дзержинського районного суду м. Харкова заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення суду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради, Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання дій відповідача протиправними та стягнення з них певних сум.
В С Т А Н О В И В :
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 23 липня 2012 року у задоволенні позову ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення суду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради, Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання дій відповідача протиправними та стягнення недоплаченої суми одноразової компенсації, яка передбачена ч. 1 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи № 796 від 28.02.1991 року у розмірі 7330,15 гривень відмовлено в повному обсязі.
Постановою від 24 жовтня 2012 року колегією суддів Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 23.07.2012 року по справі № 2011/2а-7504/12 скасовано. Прийнято нову постанову. Позов задоволено. Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради та Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації щодо призначення, нарахування та виплат одноразової компенсації при встановлені інвалідності 2 групи в розмірах менших ніж встановлено ст. 48 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов»язано Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради та Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок, нарахування та виплату ОСОБА_1 різницю компенсації при встановлені інвалідності 2 групи, що становить 15 мінімальних заробітних плат, відповідно до положень ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи із сум мінімальної заробітної плати на момент виникнення права на виплату за виключенням суми фактично переведених виплат».
14 січня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання рішення суду, в якій просить змінити спосіб та порядок виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2012 року по адміністративній справі № 2011/2а-7504/12 в частині зобов»язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради та Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок, нарахування та виплату ОСОБА_1 різниці компенсації при встановлені інвалідності 2 групи, що становить 15 мінімальних заробітних плат, відповідно до положень ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи із сум мінімальної заробітної плати на момент виникнення права на виплату за виключенням суми фактично переведених виплат». Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради та Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації на його користь різницю компенсації при встановлені інвалідності 2 групи в сумі 2380,20 гривень.
ОСОБА_1 у судове засідання не з»явився, надав до суду заяву в якій просив заяву про зміну способу і порядку виконання рішення суду розглянути у його відсутності, заяву підтримав та просив її задовольнити.
Представник Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради, в судове засідання не з»явилася, надала до суду заяву про слухання справи без участі Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради, вимоги заявника не визнала у повному обсязі.
Представник Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, в судове засідання не з»явився, причину неявки суду не повідомили, про слухання справи був повідомлений своєчасно та належним чином.
Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що заява про зміну способу і порядку виконання рішення суду підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції, видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну способу чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Постановою від 24 жовтня 2012 року колегією суддів Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 23.07.2012 року по справі № 2011/2а-7504/12 скасовано. Прийнято нову постанову. Позов задоволено. Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради та Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації щодо призначення, нарахування та виплат одноразової компенсації при встановлені інвалідності 2 групи в розмірах менших ніж встановлено ст. 48 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради та Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок, нарахування та виплату ОСОБА_1 різниці компенсації при встановлені інвалідності 2 групи, що становить 15 мінімальних заробітних плат, відповідно до положень ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи із сум мінімальної заробітної плати на момент виникнення права на виплату за виключенням суми фактично переведених виплат».
Відповідно до Інформаційного листа Вищого Адміністративного суду України від 13.06.2013 року № 846/12/13-13 зазначено, що згідно з частиною першою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Суди повинні враховувати, що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим. Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Вирішуючи це питання, суди повинні звертати увагу на таке. Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення. У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
Згідно листа начальника Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради від 10.01.2014 року вбачається, що різниця одноразової компенсації при встановлені 2 групи інвалідності в розмірі 15 мінімальних заробітних плат з урахуванням проведеної виплати в розмірі 2380,20 гривень.
Згідно листа Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 13.01.2014 року ОСОБА_1 повідомлено, що розпорядження управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району від 20.11.2012 року № 700794, відповідно до постанови колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.10.2012 року № 2011/2а-7504/12 стосовно призначення йому різниці одноразової компенсації при встановлені 2 групи інвалідності у розмірі 2380,20 гривень надійшло до центру та прийнято до відома. Враховуючи, що в законі України «Про державний бюджет України на 2013 рік» Міністерству соціальної політики, як головному розпоряднику бюджетних коштів за програмами соціального захисту громадян, видатки на виконання судових рішень не передбачені, здійснити виплату вищезазначеної компенсації немає можливості. У разі затвердження бюджетних призначень на виконання судових рішень та надходження відповідних коштів виплату буде проведено в повному обсязі.
Таким чином, суд дослідивши докази в їх сукупності, вважає, що заява ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення суду підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 263 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення суду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради, Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання дій відповідача протиправними та стягнення з них певних сум - задовольнити.
Замінити спосіб і порядок виконання постанови від 24 жовтня 2012 року колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду, якою зобов»язано Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради та Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок, нарахування та виплату ОСОБА_1 різниці компенсації при встановлені інвалідності 2 групи, що становить 15 мінімальних заробітних плат, відповідно до положень ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи із сум мінімальної заробітної плати на момент виникнення права на виплату за виключенням суми фактично переведених виплат» та зазначити: стягнути з Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради та Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 різницю компенсації при встановлені інвалідності 2 групи, що становить 15 мінімальних заробітних плат, відповідно до положень ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи із сум мінімальної заробітної плати на момент виникнення права на виплату за виключенням суми фактично переведених виплат» в сумі 2380,20 гривень.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд міста Харкова в 5-денний строк з дня проголошення ухвали, а разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали.
СУДДЯ: С.М. НАУМОВА