Постанова № 37373442, 17.02.2014, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2014
Номер справи
п/811/158/14
Номер документу
37373442
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 лютого 2014 року Справа № П/811/158/14

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючої -судді Нагібіної Г.П., розглянувши у порядку письмового провадження у м. Кіровограді адміністративну справу за адміністративним позовом приватного підприємства «Агроекстра» до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування частини рішення, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ПП «Агроекстра» звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кіровоградської ОДПІ від 17.01.2011 р. № 0000023350 в частині визнання штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 76148 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення Кіровоградської ОДПІ прийнято у зв'язку з порушенням ПП «Агроекстра» пп.7.7.1, 7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість». Оскаржуване рішення прийнято після набрання чинності Податковим Кодексом України та на підставі норми даного кодексу, яка передбачає застосування фінансової санкції у розмірі 25%, тоді як законодавством України та Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що діяли до 31.12.2010 р., не були передбачені штрафні (фінансові) санкції за такий вид порушення. Крім того, позивач посилається на ст.58 Конституції України, щодо дії нормативно-правових актів в часі. Тому, на думку позивача, застосування відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення, норм Податкового кодексу України в частині застосування штрафних фінансових санкцій за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення, є незаконним.

До суду від сторін надійшла спільна заява про розгляд справи в порядку письмовго провадження (а.с.103), яка підписана як представником позивача так і представником відповідача.

Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 р. № 2747-ІУ (далі КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши подані позивачем документи і матеріали та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

В С Т А Н О В И В:

ПП «Агроекстра» зареєстровано виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради 25.10.1995р., про що свідчить копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО № 745755 (а.с.9).

Кіровоградською ОДПІ проведено позапланову виїзну перевірку ПП «Агроекстра» з питання достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ із зарахуванням у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів - за вересень 2010 р., яка виникла за рахунок від'много значення з ПДВ, що декларувалось з 01.07.2010 р. по 31.07.2010 р., за жовтень 2010 р., яка винкла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось з 01.07.2009 р. по 31.07.2009 р., з 01.11.2009 р. по 30.11.2009 р., за результатами якої складено акт №683/23-50/23681818 від 21.12.2010 р. (а.с.24-61).

Згідно п.4 висновку акту перевірки, у зв'язку з порушенням п.п.7.7.2, п.п.7.7.4 п.7.4, п.п.7.5.1, 7.5, п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» ПП «Агроекстра» зменшується заявлена сума бюджетного відшкодування ПДІ на загальну суму 304593 грн., в т.ч. за вересень 2010 р. - 188461 грн., за жовтень 2010 р. - 116132 грн.

На підставі акту перевірки Кіровоградською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0000022350 від 17.01.2011р., яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 304593 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 76148 грн. (далі оскаржуване рішення. а.с.22), яке оскаржуються лише в частині визначення штрафних (фінансових) санкцій.

Правомірність та обґрунтованість визначення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 76148 грн., є предметом спору, який передано на вирішення суду.

Відповідно до пп.54.3.2. п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Пункт 58.1. ст.58 Податкового кодексу України передбачає, що у разі, коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.

До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій.

Згідно п.58.2. ст.58 Податкового кодексу України у разі зменшення (збільшення) контролюючим органом суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платнику податків надсилаються (вручаються) окремі податкові повідомлення-рішення.

Відповідно до п.123.1. ст.123 Податкового Кодексу України, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суми податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, неправомірно заявленої до повернення суми бюджетного відшкодування та/або неправомірно заявленої суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість.

Статтею 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Тобто, дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Таким чином, за порушення, вчинені у попередніх періодах, та виявлені після дати набрання чинності Податковим кодексом України, не допускається застосування санкцій, що не були передбачені нормативно-правовими актами до 01.01.2011 року, зокрема і у разі завищення задекларованої суми від'ємного значення ПДВ.

Податковий кодекс України набрав чинності з 01 січня 2011 року, проте, як вбачається з акта перевірки, порушення податкового законодавства з боку позивача відбулося за період з 01.10.2010 року по 31.10.2010 року. На той час штрафні (фінансові) санкції за порушення податкового законодавства нараховувались на підставі норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ та Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 168/97-ВР.

Крім того, відповідно до Листа Державної податкової адміністрації України від 14.02.2011р. №4091/7/23-4017/131 «Щодо порядку застосування штрафних (фінансових) санкцій» при застосуванні вищенаведених штрафних санкцій необхідно враховувати приписи частини другої статті 58 Конституції України у частині того, що ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення. Тобто за порушення, вчинені у попередніх періодах, та виявлені після дати набрання чинності Кодексом, не допускається застосування санкцій, що не були передбачені нормативно-правовими актами до 01.01.2011 р. (у разі встановлення завищення суми задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток, задекларованої суми від'ємного значення ПДВ, а також завищення заявленої до відшкодування з бюджету суми ПДВ, яка на час перевірки не відшкодована).

Враховуючи вищевикладене, податкове повідомлення-рішення Кіровоградської ОДПІ №0000022350 від 17.01.2011р. в частині застосування до ПП «Агроестра» штрафних (фінансових) санкцій в сумі 76148 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Позивач при звернення до суду сплатив судовий збір у розмірі 182,76 грн., що підтверджується платіжним дорученням №1514 від 14.01.2014 р. (а.с.2), а тому сума 182,76 грн. підлягає поверненню з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов приватного підприємства «Агроекстра» до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування частини рішення задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції №0000022350 від 17.01.2011р. в частині застосування до ПП «Агроестра» штрафних (фінансових) санкцій в сумі 76148 грн.

Присудити приватному підприємству «Агроекстра» з Державного бюджету України судові витрати в сумі 182,76 грн.

Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду, апеляційної скарги через Кіровоградській окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Г.П. Нагібіна