Постанова № 37372457, 18.02.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2014
Номер справи
815/6134/13-а
Номер документу
37372457
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 лютого 2014 р. Справа № 815/6134/13-а

Категорія: 2.1 Головуючий в 1 інстанції: Колесниченко О. В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючогосудді -Семенюк Г.В. судді - Потапчук В.О. судді - Коваль М.П.при секретаріПолянській А.М.

за участю сторін: Представник позивачаОСОБА_5 (довіреність)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області на Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2013 року по справі за позовом ОСОБА_6 до Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, голови Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановиЛА:

Позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, голови Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2013 року позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність голови Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області Орлова Олександра Віталійовича щодо невиконання приписів ст. 7 Закону України „Про звернення громадян" при розгляді звернення ОСОБА_6 від 15.07.2013 року. Зобов'язано Овідіопольську районну державну адміністрацію Одеської області у п'ятиденний строк передати прокурору Овідіопольського району Одеської області звернення ОСОБА_6 від 15.07.2013 року. Зобов'язано Овідіопольську районну державну адміністрацію Одеської області подати в строк до 11 жовтня 2013 року звіт про виконання судового рішення.

Овідіопольська районна державна адміністрація Одеської області не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2013 року та постановити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволені позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права. Крім того, відповідач зазначає, що судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено, що 15.07.2013 року ОСОБА_6 звернулась до Голови Овідіопольської районної державної адміністрації із клопотанням щодо зловживанням Великодолинським селищним головою Грабом В.О. службовим становищем та заняття службовими підробленнями.

У відповіді Голови Овідіопольської районної державної адміністрації від 12.08.2013 року вказано, що звернення ОСОБА_6 від 15.07.2013 року було розглянуте в межах компетенції визначеної законодавством та зокрема зазначено, що у випадку, якщо ОСОБА_6 вбачає у діях голови чи депутатів Великодолинської селищної ради ознаки кримінальних правопорушень, їй необхідно звернутись до прокуратури Овідіопольського району Одеської області.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 3 Закону України "Про звернення громадян" визначено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про звернення громадян», до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких:

- порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян);

- створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод;

- незаконно покладено на громадянина які-небудь обов'язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.

Згідно статті 5 Закону України "Про звернення громадян" звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Статтею 15 Закону України "Про звернення громадян" визначено, що відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань.

Відповідно до вимог частини 1 статті 20 Закону України "Про звернення громадян" встановлюється місячний термін розгляду звернення громадян.

Розгляд звернення громадянки ОСОБА_6 від 15.07.2013 року було здійснено в межах та у строк визначений законодавством. Підстав для пересилання за належністю до прокуратури Овідіопольського району зазначеного звернення Овідіопольська районна державна адміністрація не мала, оскільки окрім питань щодо зловживання службовим становищем та зайняття службовими підробленнями, громадянка ОСОБА_6 у зверненні від 15.07.2013 року порушила ряд інших питань, розгляд яких належить до компетенції місцевих державних адміністрацій, а саме: питання поповнення бюджету Великодолинської селищної ради, внаслідок будівництва ЖК «Марийський», а також доступності майбутнього житла та соціального значення вказаного об'єкта. Щодо питань, порушених у зверненні громадянки ОСОБА_6, було надано аргументовані відповіді.

В своєму зверненні від 15.07.2013 року ОСОБА_6 просила розглянути звернення відповідно до приписів ст. 2 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та забезпечити виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня, законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян відповідно до питань, викладених у зверненні.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують:

- виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня;

- законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян;

- підготовку та виконання відповідних бюджетів;

- взаємодію з органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за станом фінансової дисципліни, обліку та звітності, виконанням державних контрактів і зобов'язань перед бюджетом, належним і своєчасним відшкодуванням шкоди, заподіяної державі, використанням та охороною земель.

З'ясування цих питань прямо віднесено законодавством до компетенції районної державної адміністрації.

Саме з цією метою, Овідіопольська районна державна адміністрація направила відповідні запити до Великодолинської селищної ради та відділу містобудування та архітектури районної державної адміністрації. Окрему інформацію було запитано у зазначених суб'єктів, з метою повного, об'єктивного та всебічного розгляду питань, порушених у зверненні.

Відповідно до ст.ст. 16, 28 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» для реалізації наданих повноважень місцеві державні адміністрації мають право одержувати відповідну статистичну інформацію та інші дані від державних органів і органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб.

Згідно зі ст. 35 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», у разі розгляду місцевою державною адміністрацією питань, які зачіпають інтереси місцевого самоврядування, про це повідомляється заздалегідь відповідним органам місцевого самоврядування. Представники цих органів та посадові особи територіальних громад мають право брати участь у розгляді таких питань місцевою державною адміністрацією, висловлювати зауваження і пропозиції.

Овідіопольська районна державна адміністрація, розглянувши звернення громадянки ОСОБА_6 від 15.07.2013 року та перевіривши усі наявні документи, не встановила підтвердження фактів, викладених у вказаному зверненні. Однак, наголосила на можливості звернення з визначеними питаннями до органів прокуратури, враховуючи той факт, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про прокуратуру» прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадовими особами та громадянами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.

Враховуючи вище викладене, суд зазначає, що Овідіопольська районна державна адміністрація Одеської області та голова районної державної адміністрації діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України „Про місцеві державні адміністрації", „Про звернення громадян".

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_6 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії належним чином не обґрунтовані, не підтверджені наявними у справі матеріалами та задоволенню не підлягають.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, - задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2013 року по справі № 815/6134/13-а, - скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_6, - відмовити в повному обсязі.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Постанову складено у повному обсязі - 19 лютого 2014 року.

Головуючийсуддя Г.В. Семенюк суддя В.О. Потапчук суддя М.П. Коваль