Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
24 лютого 2014 р. № 820/1499/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Піскун В.О.,
суддів - Заічко О.В., Ізовітової - Вакім О.В.,
при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.,
за участі:
представника позивача - Основіна О.О.,
представника відповідача - Бондаренко В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Опціон-Фінанс" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Опціон-Фінанс» (надалі - ТОВ «Опціон-Фінанс»), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд скасувати постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2013 року №1054-ЦА-УП-Т про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді штрафу у розмірі 1700 гривень.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що не погоджується з оскаржуваною постановою, вважає, що вона підлягає скасуванню. Позивач зазначив, що підставою для застосування санкцій за оскаржуваною постановою було несвоєчасне подання місячних даних торговцем цінних паперів. Позивач вважає, що строки подання зазначених даних ним не порушено, оскільки своїм листом №190313-1 від 19.03.2013р. він повідомив відповідача про те, що відповідно до ухвали Київського районного суду від 11.02.2013р. та протоколу обшуку від 01.03.2013р. правоохоронними органами було вилучено програмне забезпечення та документацію підприємства, після повернення яких позивач надав до відповідача 17.05.2013р. відповідні місячні данні за квітень 2013 року в межах строків передбачених п. 8 розділу ІІІ Положення про порядок складання та надання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами, затвердженого рішенням НКЦПФР від 25.09.2012р. №1283.
Представник позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги і доводи заявленого позову, просив суд прийняти рішення про задоволення позову.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, вважає їх необґрунтованими та просив суд відмовити в їх задоволенні у повному обсязі. В обґрунтування заперечень проти позову посилався на те, що у відношенні ТОВ «Опціон-Фінанс» було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 25.11.2013р. №929-ЦА-УП-Т, відповідно до якого встановлено, що торговець цінними паперами ТОВ «Опціон-Фінанс» порушив вимоги пункту 1 розділу ІІІ Положення про порядок складання та надання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами, затвердженого рішенням НКЦПФР від 25.09.2012р. №1283, в частині неподання даних за квітень 2013 року. За вказане порушення до позивача оскаржуваною постановою було застосовано штрафну санкцію у розмірі 1700 грн. Відповідач вважає, що ТОВ «Опціон-Фінанс» мало можливість з 07.05.2013р. подати адміністративні дані торговця цінними паперам до відповідача до 10.05.2013р. до спливу терміну, встановленого пунктом 1 розділу III Положення №1283. Таким чином, відповідач вважає, що оскаржувана постанова є обґрунтованою та правомірною.
Колегія суддів, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, дійшов наступного висновку.
Колегією суддів встановлено, що Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку у відношенні торговця цінними паперами (далі - Комісія) ТОВ «Опціон-Фінанс» було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 25.11.2013р. №929-ЦА-УП-Т, копія якого приєднана до матеріалів справи, відповідно до якого встановлено, що торговець цінними паперами ТОВ «Опціон-Фінанс» порушив вимоги пункту 1 розділу ІІІ Положення про порядок складання та надання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами, затвердженого рішенням НКЦПФР від 25.09.2012р. №1283, в частині неподання даних за квітень 2013 року.
Постановою Комісії від 02.12.2013 року розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ «Опціон-Фінанс» призначено на 11.12.2013 року о 10 год. 20 хв.
Відповідно до реєстру поштових відправлень, копія якого приєднана до матеріалів справи, копії акту від 25.11.2013р. №929-ЦА-УП-Т та постанови від 02.12.2013 року позивачу було направлено 02.12.2013 року.
11.12.2013 року за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів за неподання інформації до Комісії у відношенні позивача було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №1054-ЦА-УП-Т, відповідно до якої до ТОВ «Опціон-Фінанс» застосовано штрафну санкцію у розмірі 1700 грн. (а.с. 5-6).
Щодо строків звернення до суду з даним позовом, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 5 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
Відповідно до ч. 4 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до пункту 2 розділу XV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 №1470, зареєстрованих Міністерством юстиції України від 05.11.2012 № 1855/22167 (далі - Правила №1470), в редакції, що була чинною на момент виникнення спірних відносин, постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів щодо юридичної особи може бути оскаржено до центрального апарату Комісії особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дати винесення постанови.
Відповідно до пункту 7 розділу XV Правил №1470 розгляд скарги на постанову, винесену щодо юридичної особи, здійснюється у тримісячний строк від дати и надходження.
Згідно з пунктом 11 розділу XV Правил №1470 постанова у справі про правопорушення, а також рішення Комісії за скаргою на постанову можуть бути оскаржені до суду в порядку і строки, установлені законодавством.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується представниками сторін, оскаржувану постанову позивачем отримано 19.12.2013 року та оскаржено до Комісії шляхом надання скарги від 23.12.2013р. №231213-1 (а.с. 17-18).
Вказана скарга позивача була отримана Комісією 27.12.2013р. вх. №12278.
20.01.2014 року вих. №16/01/879/НК на адресу ТОВ «Опціон-Фінанс» було направлено інформаційний лист - повідомлення щодо сплати штрафу у добровільному порядку (а.с 19).
До суду позивач звернувся з даним позовом 30.01.2014 року.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що строк звернення до суду з даним позовом позивачем не порушено.
Щодо позовних вимог про скасування постанови Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2013 року №1054-ЦА-УП-Т про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді штрафу у розмірі 1700 гривень, колегія суддів зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для винесення оскаржуваної постанови стали встановлені актом про правопорушення на ринку цінних паперів від 25.11.2013р. №929-ЦА-УП-Т обставини неподання торговцем цінними паперами ТОВ «Опціон-Фінанс» даних за квітень 2013 року відповідно до вимог пункту 1 розділу ІІІ Положення про порядок складання та надання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами, затвердженого рішенням НКЦПФР від 25.09.2012р. №1283.
Склад, строки та порядок подання до Комісії адміністративних даних (далі - Дані) торговцем цінними паперами щодо своєї професійної діяльності на фондовому ринку визначає Положення про порядок складання та надання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами, затвердженого рішенням НКЦПФР від 25.09.2012р. №1283 (далі - Положення №1283).
Відповідно до п. 4 розділу І Положення №1283 Дані торговця цінними паперами подаються до центрального апарату Комісії відповідно до нормативно-правових актів Комісії, що регулюють подання Даних та інформацій професійними учасниками фондового ринку у вигляді електронних документів до Комісії, за винятком випадку, передбаченого пунктом 8 цього розділу.
Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Положення №1283 торговець цінними паперами подає місячні дані до центрального апарату Комісії не пізніше 10-го числа місяця, наступного за звітним місяцем.
Згідно з п. 6 розділу ІІІ Положення №1283 строк подання Даних продовжується у разі надходження до Комісії письмового повідомлення про неможливість подання Даних у встановлений строк у зв'язку з вилученням програмного забезпечення та/або документації торговця цінними паперами правоохоронними органами (з наданням копій документів, які підтверджують вилучення зазначеної документації).
Відповідно до п. 8 розділу ІІІ Положення №1283 торговець цінними паперами зобов'язаний протягом 15 календарних днів з дати відновлення та/або повернення вилученого програмного забезпечення та/або документації подати Дані до Комісії та копії документів, які підтверджують повернення зазначених засобів та/або документів, надіслати на поштову адресу центрального апарату Комісії.
Отже, для подання місячних даних до Комісії передбачені строки п. 1 розділу ІІІ Положення №1283, крім випадків, коли правоохоронними органами вилучаються програмне забезпечення та/або документація торговця цінними паперами. В цьому випадку застосовуються строки, передбачені п. 8 розділу ІІІ Положення №1283. При цьому, строк подання Даних продовжується у разі надходження до Комісії письмового повідомлення про вилучення програмного забезпечення та/або документації торгівця цінними паперами.
Як вбачається з матеріалів справи, датою прийняття Комісією адміністративних даних ТОВ «Опціон-Фінанс» за квітень 2013 року є 17.05.2013 року.
Листом №190313-1 від 19.03.2013р. з відповідними додатками (а.с. 14) ТОВ «Опціон-Фінанс» повідомило Комісію про те, що відповідно до ухвали Київського районного суду від 11.02.2013р. та протоколу обшуку від 01.03.2013р. (а.с. 7-13) правоохоронними органами було вилучено: вінчестер S/N WСАLК 1126647 з розміщеною на ньому програмою «АФР-ТЦП» про складання звітності ТОВ «Опціон-Фінанс» та програмою «НДУ-ЗВІТ» для подання даних до Комісії з використанням електронного цифрового підпису; договори ТОВ «Опціон-Фінанс» за 2011-2012р.р.; круглу печатку та кутову печатку ТОВ «Опціон-Фінанс».
Вилучене програмне забезпечення та документація підприємства були повернуті позивачу правоохоронними органи 07.05.2013 року, що підтверджується листом слідчого відділу СУ ГУМВС України в Харківській області від 21.05.2013 року №47/9369 (а.с. 15).
Таким чином, оскільки програмне забезпечення та документацію було повернуто 07.05.2013 року, про вилучення яких було повідомлено відповідача, колегія суддів вважає, що дані за квітень 2013 року позивачем подані до відповідача в межах строків, передбачених п. 8 розділу ІІІ Положення №1283.
Отже, колегія суддів не вбачає підстав для накладення на позивача штрафу у розмірі 1700,00 грн. за неподання даних за квітень 2013 року в порушення вимог п. 1 розділу ІІІ Положення №1283.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, відповідачем не доведено належними та допустимими доказами правомірність та законність прийнятої постанови.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, факти порушень вимог законодавства позивачем не знайшли свого підтвердження матеріалами судової справи, що дає суду підстави для задоволення позову в повному обсязі.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 94, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Опціон-Фінанс" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2013 року №1054-ЦА-УП-Т про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді штрафу у розмірі 1700 гривень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 27.02.2014 року.
Головуючий суддя Піскун В.О.
Судді Заічко О.В.
Ізовітова - Вакім О.В.