Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 січня 2014 р. Справа № 805/17792/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Донецькій області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - державне підприємство «Орджонікідзевугілля» про визнання протиправною та скасування постанови
Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління державної виконавчої служби про визнання протиправною та скасування постанови від 3 січня 2013 року про зупинення виконавчого провадження № 31700576 про стягнення заборгованості на користь управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве за виконавчим листом № 2а/0570/3259/2011.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що на виконанні відповідача перебуває виконавчий лист, виданий Донецьким окружним адміністративним судом по справі № 2а/0570/3259/2011 про стягнення з державного підприємства "Орджонікідзевугілля" грошових коштів в сумі 7 425 460,58 грн. Державним виконавцем відповідача прийнято постанову від 3 січня 2013 року, якою зупинено виконавче провадження з виконання зазначеного виконавчого листа по справі № 2а/0570/3259/2011.
Наведена постанова на думку позивача є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки прийнята із порушенням пункту 17 статті 37 Закону України "Про виконавче провадження". Позивач зауважував на тому, що включення до переліку об'єктів державної власності, що підлягають приватизації протягом 2012-2014 року, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 987 від 19 вересня 2012 року відокремлених підрозділів державного підприємства "Орджонікідзевугілля" не є підставою зупинення виконавчого провадження зі стягнення коштів з державного підприємства "Орджонікідзевугілля".
З матеріалів справи вбачається, що позивачем невірно визначено номер виконавчого провадження, оскільки виконавчий лист Донецького окружного адміністративного суду від 21 березня 2012 року по справі № 2а/0570/3259/2011 є предметом виконання у виконавчому провадженні № 32158896.
02 та 20 січня 2014 року через канцелярію суду позивачем надано клопотання про розгляд справи за відсутності представника підприємства.
Ухвалою від 20 грудня 2013 року за клопотанням позивача до участі у розгляді справи залучено державне підприємство "Орджонікідзевугілля".
До судового засідання представники відповідача та третьої особи не з'явилися, через канцелярію суду надали заяви про розгляд справи за їх відсутності, пояснень чи заперечень із викладеною в них позицією щодо заявлених позивачем вимог не надали.
Враховуючи викладене та приписи частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представників сторін, на підставі наявних у справі доказів в порядку письмового провадження.
Розглянувши позов та наявні в матеріалах справи документи, суд,-
В С Т А Н О В И В:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 4 квітня 2011 року по справі №2а/0570/3259/2011 з державного підприємства «Орджонікідзевугілля» на користь управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області стягнуто заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №1 та № 2 за період з жовтня 2010 року по 1 січня 2011 року в сумі 7 425 460,58 грн. Вказане судове рішення набрало законної сили 20 вересня 2011 року.
На виконання вказаної постанови 21 березня 2012 року Донецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист про стягнення з державного підприємства «Орджонікідзевугілля» заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в розмірі 7 425 460,58 грн. на користь управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області.
12 квітня 2012 року на підставі зазначеного виконавчого листа відповідачем відкрито виконавче провадження № 32158896. 2 січня 2013 року виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа по справі №2а/0570/3259/2011 виданого 21 березня 2012 року Донецьким окружним адміністративним судом (ВП № 32158896) приєднано до зведеного виконавчого провадження № 37592752.
03 січня 2013 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Донецькій області винесено постанову про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання рішення про стягнення з державного підприємства «Орджонікідзевугілля» заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в розмірі 7 425 460,58 грн. Зазначену постанову вмотивовано внесенням відокремлених структурних підрозділів боржника - державного підприємства "Орджонікідзевугілля" до переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках.
Правомірність зазначеної постанови та наявність підстав для зупинення виконавчого провадження № 32158896 з виконання виконавчого листа про стягнення з державного підприємства «Орджонікідзевугілля» заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в розмірі 7 425 460,58 грн. є предметом цієї справи
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначаються положеннями Закону України «Про виконавче провадження».
Згідно статті 1 цього закону виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) являє собою сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 17 частини 1 статті 37 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі прийняття рішення про приватизацію вугледобувних підприємств відповідно до Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" протягом трьох років з моменту завершення приватизації.
Державне підприємство «Орджонікідзевугілля» є вугледобувним, з огляду на що на нього поширюються вимоги Закону України № 4650.
У прикінцевих та перехідних положеннях Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств» (частина 2 статті 16) міститься норма про те, що дія норм статей 2 і 13 цього Закону поширюється виключно на вугледобувні підприємства, щодо яких прийнято рішення про приватизацію після набрання чинності цим Законом, та вугледобувні підприємства, приватизовані після набрання чинності цим Законом.
У частині 2 статті 6 Закону № 4650 визначено, що орган, уповноважений управляти державним майном, формує перелік об'єктів приватизації для затвердження Кабінетом Міністрів України переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації. Згідно статті 4 Закону № 4650 до об'єктів приватизації належать шахти (шахтоуправління) як єдині майнові комплекси.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2012 року №987 «Про затвердження переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, та критеріїв визначення способу їх приватизації» структурні підрозділи державного підприємства «Орджонікідзевугілля», а саме: структурний підрозділ «Шахта Булавинська»; структурний підрозділ «Шахта "Ольховатська"; структурний підрозділ «Шахта Вуглегірська»; структурний підрозділ «Шахта "Єнакіївька", структурний підрозділ «Шахта "Полтавська", структурний підрозділ «Шахта імені К. Маркса", включені до Переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках. В матеріалах справи відсутні документи, які б свідчили про завершення процесу приватизації наведених структурних підрозділів державного підприємства «Орджонікідзевугілля».
Враховуючи положення пунктів 1, 6 частини 2 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання є господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку. Суб'єкти господарювання, зазначені у пункті першому частини другої цієї статті, мають право відкривати свої філії,представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юридичної особи.
Структурні підрозділи позивача, відносно яких прийнято рішення про приватизацію не мають статусу юридичної особи та діють у складі державного підприємства "Орджонікідзевугілля", яке є юридичною особою. Враховуючи викладене, прийняття рішення про приватизацію відокремлених підрозділів підприємства позивача є обставиною, що зумовлює обов'язкове зупинення виконавчого провадження на підставі пункту 17 частини 1 статті 37 Закону України "Про виконавче провадження".
Частиною 1 статі 39 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що державний виконавець виносить вмотивовану постанову про зупинення виконавчого провадження з підстав, передбачених статтями 37 і 38 цього Закону, яка затверджується начальником або заступником начальника відділу, якому підпорядкований державний виконавець. Постанову про зупинення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1 - 17 частини першої статті 37 цього Закону, державний виконавець виносить не пізніше наступного робочого дня, коли йому стало відомо про такі обставини.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону № 4650, яка кореспондується з положеннями п. 17 ч. 1 ст. 37 Закону № 606, з метою недопущення банкрутства вугледобувних підприємств і збереження сировинної бази металургійного та енергетичного комплексів з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства до моменту завершення приватизації встановлюються мораторій на застосування процедури примусової реалізації майна об'єктів приватизації шляхом зупинення виконавчого провадження.
Отже, приймаючи до уваги наведене, суд дійшов висновку, що відповідач при складанні постанови про зупинення виконавчого провадження діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на те, що судом не встановлено обставин, які б свідчили про незаконність дій відповідача та порушення прав чи інтересів позивача при примусовому виконанні виконавчого листа №2а/0570/3259 /2011, виданого Донецьким окружним адміністративним судом від 21 березня 2012 року, підстави для задоволення даного позову відсутні.
На підставі Господарського кодексу України, Закону України «Про виконавче провадження», Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств», Постанови Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2012 року №987 «Про затвердження переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, та критеріїв визначення способу їх приватизації" та керуючись вимогами ст. ст. 2, 7-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 122- 154, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Донецькій області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - державне підприємство "Орджонікідзевугілля" про визнання протиправною та скасування постанови від 3 січня 2013 року про зупинення виконавчого провадження з виконання виконавчого листа, виданого Донецьким окружним адміністративним судом по справі № 2а/0570/3259/2011 про стягнення з державного підприємства "Орджонікідзевугілля" грошових коштів в сумі 7 425 460,58 грн., - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову складено та підписано 23 січня 2014 року.
Суддя Михайлик А.С.