ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" лютого 2014 р. Справа № 926/955/13
За позовом Чернівецької міської ради
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
про внесення змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати за землю
Суддя Паскарь А. Д.
представники сторін:
від позивача - Шкварчук С. Д., довіреність №01/02-18/1177 від 19.11.2013;
від відповідача - не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: Чернівецька міська рада звернулася з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Чернівці, про внесення змін до договору оренди землі № 3326 від 07.12.2006 в частині розміру орендної плати за землю.
Позов мотивується тим, що відповідачем не виконано викладене в пункті 13.9 рішення 15 сесії Чернівецької міської ради VI скликання від 24.11.2011 № 338 зобов'язання щодо приведення у відповідність до вимог рішення 24 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 12.02.2008 № 510 умов укладеного сторонами договору оренди від 07.12.2006 № 3326 на земельну ділянку площею 0,2076 га, яка знаходиться в АДРЕСА_1, в частині розміру орендної плати за землю, виклавши пункт 7 договору в такій редакції: Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 51607,08 грн.
Ухвалою від 07.11.2013 за клопотанням відповідача провадження у справі було зупинено до вирішення касаційною інстанцією справи №5027/643/2012.
Ухвалою від 31.01.2014 за клопотанням позивача поновлено провадження у справі у зв'язку з вирішенням Вищим господарським судом України справи №5027/643/2012.
Відповідач, який про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, явку свого представника в судове засідання не забезпечив, однак ця обставина не перешкоджає вирішенню спору по суті.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, викладених в позовній заяві.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини у справі, дослідивши та оцінивши в сукупності надані докази, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини між сторонами, суд дійшов висновку про обгрунтованість позову з наступних підстав.
07 грудня 2006 року між Чернівецькою міською радою (орендодавець) та ФОП ОСОБА_1 (орендар) було укладено договір оренди землі № 3326 (далі - договір), відповідно до умов якого орендодавець на підставі рішення VIII сесії Чернівецької міської ради V скликання від 27.10.2006 № 136 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку кадастровий № 7310136600:30:001:0048, загальною площею 0,2076 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, економіко-планувальна зона № 30.
Земельна ділянка надається в оренду терміном до 16.02.2054 для обслуговування будівлі (пункт 6 договору).
Згідно з пунктом 7 даного договору, річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і становить 8303,54 грн.
Пунктом 10 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених цим договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у т. ч. внаслідок інфляції та індексації у відповідності до чинного законодавства; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках передбачених законом.
У пункті 28 договору сторони погодили, що зміна умов цього договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін шляхом укладення додаткових договорів. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов цього договору спір розв'язується у судовому порядку.
Предметом спору даної справи є вимога Чернівецької міської ради про внесення змін до укладеного сторонами договору оренди землі від 07.12.2006 щодо розміру річної орендної плати з посиланням на зміну нормативної грошової оцінки землі та прийняття радою відповідних рішень.
Відповідач не погоджуючись з позовними вимогами надав суду відзив, в якому, зокрема, зазначає, що при вирішенні питання про внесення змін до договору оренди земельної ділянки необхідно виходити з того, що розмір орендної плати переглядається у разі затвердження нової грошової оцінки земель міста Чернівці, яка передбачена відповідними актами у т.ч. рішеннями Чернівецької міської ради, що набрали чинності у порядку, визначеному законодавством, а рішення Чернівецької міської ради від 24.11.2011 № 338 не містить відомостей щодо нормативної оцінки земельної ділянки, а стосується лише приведення розміру орендної плати відповідно до вимог рішення ради № 510 від 12.02.2008.
За приписами статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з частиною 1 статті 628 вказаного Кодексу зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до статей 651, 652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Статтею 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Орендна плата за землю визначена у частині першій статті 21 Закону України «Про оренду землі» як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Пунктом 6.2 Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях, затвердженого рішенням XXXIII сесії Чернівецької міської ради V скликання від 23.10.2008 № 715 (зі змінами, внесеними рішенням Чернівецької міської ради від 28.07.2011 № 221), розмір орендної плати переглядається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України, в тому числі рішеннями Чернівецької міської ради, що набрали чинності, у порядку визначеному законодавством, або умовами договору оренди землі.
Рішенням XXIV сесії Чернівецької міської ради V скликання від 12.02.2008 № 510 «Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення», затверджено технічну документацію з грошової оцінки земель міста Чернівців, у складі текстових та графічних матеріалів, розроблену Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто». Згідно з пунктом 11 рішення, грошова оцінка земель міста Чернівців вводиться в дію з 01.07.2008.
Листом Управлінням Держкомзему у місті Чернівці від 11.11.2011 № 1263 нормативно-грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки, якою користується відповідач по АДРЕСА_1, складає 787,25 грн. та згідно проведених розрахунків річна орендна плата становить 49029,93 грн.
24 листопада 2011 року XIV сесія Чернівецької міської ради VI скликання прийняла рішення № 338 «Про надання юридичним особам та приватним підприємцям земельних ділянок в оренду та внесення змін в рішення міської ради з цих питань», пунктом 13.9 якого відповідача зобов'язано привести у відповідність договір оренди землі від 07.12.2006 № 3326 на земельну ділянку площею 0,2076 га, яка знаходяться на АДРЕСА_1.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України «Про оцінку земель» (далі - Закону), відповідно до абзацу 5 статті 5 якого нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, зацікавлені у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 6 Закону).
Відповідно до статті 15 Закону, підставою проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Згідно зі статтею 18 цього Закону, нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше, ніж один раз у 5-7 років.
Статтею 20 Закону передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до статті 23 Закону, документація з нормативної грошової оцінки населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою.
У цьому контексті пунктом 2.1 Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівцях, затвердженого рішенням XXXIII сесії Чернівецької міської ради V скликання від 23.10.2008 № 715 (зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 28.07.2008 № 221), у якому передбачене значення застосування термінів, встановлено, що витяг з технічної документації про грошову оцінку земельної ділянки - довідка про вартість земельної ділянки, визначена уповноваженим органом Державного комітету України по земельних ресурсах у м. Чернівці.
З наведених вище Листа Управління Держкомзему у місті Чернівці від 11.11.2011 № 1263 та витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Головного управління Держземагенства у Чернівецькій області від 22.04.2013 № 234Г/042/9-13 видно, що як на момент виникнення спору, так і на день його вирішення технічна документація про нормативну грошову оцінки орендованої ФОП ОСОБА_1 земельної ділянки за договором існувала, існує та складає зазначену в позові суму.
Приймаючи до уваги, що позивач має право обрати на свій розсуд передбачений законом спосіб захисту своїх порушених або оспорюванних прав і охоронюваних законом інтересів, суд зазначає, що вимоги позивача щодо внесення змін в договорі оренди землі в частині пункту 7 договору, яким визначена річна орендна плата у відповідному розмірі, хоча нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки встановлена сторонами у пункті 3 договору, не суперечить закону, оскільки внесення змін у пункті 3 договору не призводить до отримання позивачем від відповідача належної орендної плати за земельну ділянку, тобто до поновлення порушених прав позивача.
При цьому суд вважає, що визначальним моментом для задоволення позову є проведення у встановленому законом порядку нової нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки за договором та її затвердження позивачем, а також ухилення відповідача від внесення відповідних змін до договору.
Судом встановлено, що проведення нормативної грошової оцінки земель м. Чернівців передбачено пунктом 1 рішення VII сесії Чернівецької міської ради V скликання від 28.09.2006 № 118, а затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців проведено рішенням XXIV сесії Чернівецької міськради V скликання від 12.02.2008 № 510.
На виконання рішення Чернівецької міської ради від 24.11.2011 № 338 позивач звернувся до відповідача з листом від 26.12.2011 за № 04/5034 про необхідність виконання вказаного рішення. Однак, жодної відповіді від останнього не отримано. Також позивач листом від 03.03.2012 за № 04/1098 повторно звертався до відповідача з вимогою про укладення додаткової угоди, на який також жодної відповіді не отримано.
Статтею 30 названого Закону передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Внести зміни до договору оренди землі № 3326 від 07 грудня 2006 року, який укладений між Чернівецькою міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та зареєстрований у Чернівецькій регіональній філії ДП «Центр ДЗК», про що у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок № 4 АА007058 вчинено запис за номером 040780900089 від 29.05.2007, який стосується земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1, загальною площею 0,2076 га, кадастровий номер - 7310136600:30:001:0048, виклавши пункт 7 договору в наступній редакції: «Річна орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 49 029,93 грн. (сорок дев'ять тисяч двадцять дев'ять грн. 93 коп.)».
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Чернівецької міської ради (м. Чернівці, Центральна площа, 1, ідентифікаційний код 36068147) судовий збір в розмірі 1073,00 грн.
Суддя А. Паскарь