Постанова № 37356458, 24.02.2014, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
24.02.2014
Номер справи
914/4376/13
Номер документу
37356458
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" лютого 2014 р. Справа № 914/4376/13

Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Давид Л.Л.

Суддів Гриців В.М.

Юрченка Я.О.

при секретарі судового засідання Карнидал Л.Ю.

розглянувши матеріали апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" б/н від 30.01.2014р. (Вхідний № ЛАГС 01-05/592/14 від 06.02.2014р.)

на рішення господарського суду Львівської області від 28.01.2014р.

у справі № 914/4376/13 (суддя - М.Р. Король)

за позовом Прокурора м. Борислав в інтересах держави в особі: Східницької селищної ради, смт. Східниця Львівської області

до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: НГВУ "Бориславнафтогаз" ПАТ "Укрнафта", м. Борислав Львівської області

про внесення змін до договору оренди землі № 04.09.439.00138 від 17.12.2009р.

за участю представників сторін:

від прокуратури: Куцик В.Б. - старший прокурор відділу Прокуратури Львівської області (посвідчення №011165);

від позивача: не з'явились;

від відповідача: Глинка Р.Я. - представник (довіреність № юр-707/д від 05.12.2013р.);

від третьої особи : не з'явились;

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Львівської області від 28.01.2014р. у справі №914/4376/13 (суддя Король М.Р.) позов Прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Східницької селищної ради задоволено повністю, внесено зміни до договору оренди землі від 17.12.2009 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за № 04.09.439.00138, укладеного між Східницькою селищною радою та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта", від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", шляхом викладення п.п. 5,9 договору у наступній редакції:

- п. 5 відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 25907,46 грн. ".

- п.9 "Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі і становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 3108,90 грн. за рік, або 259, 08 грн. в місяць. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на розрахунковий рахунок 33216815700013 в ГУДКСУ у Львівській області, м. Львів, ЗКПО 37942974, МФО 825014, код платежів 13050200, одержувач місцевий бюджет Східниця, не пізніше 10 числа, наступного за завітним місяцем".

Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в доход Державного бюджету України 1147,00 грн. судового збору (а.с.89-98).

Не погоджуючись з вказаним рішенням місцевого господарського суду, Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" звернулось до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою б/н від 30.01.2014р. (Вхідний № ЛАГС 01-05/592/14 від 06.02.2014р.), в якій просить рішення господарського суду Львівської області від 28.01.2014р. у даній справі скасувати у зв'язку з порушенням місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, неповним з'ясуванням обставин справи та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги ґрунтуються на тому, зокрема, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки твердженням відповідача про те, що умовами спірного договору оренди земельної ділянки не передбачено, як підставу для внесення змін до договору оренди, прийняття органом місцевого самоврядування рішення про затвердження нової нормативно грошової оцінки землі. Відтак, будь-які правові підстави для внесення змін до договору оренди землі відсутні. Окрім того, скаржник покликається на порушення місцевим господарським судом при розгляді справи правил територіальної підсудності, оскільки з огляду на положення ст. 15, ч.1 ст.17 ГПК України та враховуючи, що відповідач зареєстрований у м.Києві справа мала б розглядатись господарським судом міста Києва.

Прокурор та позивач своїм правом, наданим ст. 96 Господарського процесуального кодексу не скористались, відзиву на апеляційну скаргу не подали. Третя особа своєї письмової позиції щодо апеляційної скарги не подала.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 10.02.2014р. апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" прийнято до провадження та призначено до розгляду в судовому засіданні на 24.02.2014р.

В судове засідання 24.02.2014 року з'явились прокурор та представник відповідача. Позивач та третя особа участі своїх уповноважених представників в судовому засіданні не забезпечили, хоча своєчасно та належним чином були повідомлені про час та місце розгляду апеляційної скарги, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень (а.с.117,119), причин неявки суду не повідомили.

Враховуючи те, що ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 10.02.2014р. участь представників сторін у судове засідання визначена на власний розсуд, позивача та третю особу було належним чином повідомлено про час та місце розгляду апеляційної скарги, клопотань про відкладення розгляду апеляційної скарги не надходило, а в матеріалах справи достатньо доказів для розгляду справи по суті та прийняття законного рішення, судова колегія дійшла висновку про можливість розгляду апеляційної скарги за відсутності представників позивача та третьої особи.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, просив рішення господарського суду Львівської області від 28.01.2014р. у даній справі скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Прокурор у судовому засіданні проти вимог апеляційної скарги заперечив, просив рішення господарського суду Львівської області від 28.01.2014р. у даній справі залишити без змін з підстав його законності та обґрунтованості, а апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" - без задоволення.

Вивчивши матеріали справи в сукупності з апеляційною скаргою, оцінивши зібрані докази, судова колегія Львівського апеляційного господарського суду прийшла до висновку про відповідність рішення господарського суду Львівської області від 28.01.2014р. у справі №914/4376/13 нормам чинного законодавства, матеріалам та обставинам справи, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 17.12.2009р. між Східницькою селищною радою (далі - орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (рішенням загальних зборів акціонерів товариства від 22.03.2011р. назву змінено на Публічне акціонерне товариство "Укрнафта"), від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" (далі - орендар) було укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Бориславському міському відділ Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.09.439.00138 (далі - договір) (а.с. 13-15).

Відповідно до п.п.1, 2 договору орендодавець, на підставі рішення Східницької селищної ради Львівської області від 24.07.2009 року за № 472 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування свердловини №201 НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", яка знаходиться на території Східницької селищної ради Львівської області, загальною площею 0,0318 га земель промисловості.

Означена земельна ділянка була передана орендодавцем та прийнята орендарем в строкове платне користування 17 грудня 2009 року за актом приймання-передачі об'єкта оренди (а.с. 19).

Відповідно до п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4258,02 грн.

Орендна плата за використання земельної ділянки, згідно рішення Східницької селищної ради від 29 лютого 2008 року за № 236 становить 12% від нормативно-грошової оцінки, що складає 510,96 грн. за рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 42,58 грн. щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33219812700013 в ГУДКУ у Львівській області, код МФО 825014, код ЄДРПОУ 22402093, отримувач Східницька селищна рада, код платежу 13050200 (п.9 договору).

Рішенням Східницької селищної ради від 30.12.2010 року № 8 "Про затвердження грошової оцінки земель с.м.т. Східниця", відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні",ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", ст.ст. 12, 196, 201 Земельного кодексу України затверджено технічну документацію із нормативної грошової оцінки земель смт. Східниця, зокрема, встановлено середню (базову) вартість 1 кв.м. земель смт. Східниця в розмірі 87,22 грн. (а.с. 26). Цим же рішенням грошова оцінка земель смт. Східниця введена в дію з 01.01.2011 року.

Рішенням Східницької селищної ради від 21.01.2011 року №24 затверджено Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння (а.с.24-25). Вказаним Положенням встановлено ставки орендної плати, зокрема, за земельні ділянки для обслуговування свердловини та технологічної інфраструктури, об'єктів зв'язку, господарських споруд обслуговуючої інфраструктури, електричних підстанцій в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (п.2.4. Положення).

При цьому пунктом 2 вказаного Положення визначено, що платникам орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності при складанні та поданні розрахунків орендної плати до Державної податкової інспекції в м. Бориславі з 01.01.2011 року слід керуватись рішенням селищної ради від 30.12.2010 року № 8 "Про затвердження грошової оцінки земель смт. Східниця" та цим Положенням.

У зв'язку із затвердженням рішенням Східницької селищної ради від 31.12.2010 року нової нормативної грошової оцінки земель смт. Східниця, листами №28 від 24.01.2011 року та №509-535 від 12.09.2011 року Східницька селищна рада повідомила відповідача про зміну річної суми податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки комунальної власності та про необхідність підписання відповідного додатку до договору оренди(а.с.21-23).

Проте, відповідачем не було погоджено в добровільному порядку змін до договору оренди, що і слугувало підставою для звернення Прокурора м. Борислав в інтересах держави в особі Східницької селищної ради з позовом у даній справі.

При перегляді рішення місцевого господарського суду в апеляційному порядку, судова колегія керувалась наступним.

Відповідно до ст.792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (із наступними змінами та доповненнями) - орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Статтями 288.5,288.5.1., 288.5.2. Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом та не більше 12 % нормативної грошової оцінки землі.

Згідно із п. 1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Згідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно з п.2 ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0318 га., яка розташована в на території Східницької селищної ради Львівської області та знаходиться на праві користування НГВУ "Бориславнафтогаз" ПАТ "Укрнафта" складає 25907,46 грн, що підтверджується витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки управління Держкомзему у м. Борислав Львівської області. Нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки проведена 30.05.2011р. (а.с.20).

Згідно з ч.1 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Відповідно до ч. 1ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Згідно ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до п.2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами у справі, рішення Cхідницької селищної ради від 30.12.2010р. за № 8 "Про затвердження грошової оцінки земель с.м.т. Східниця" набрало законної сили та не скасоване в установленому законом порядку, а відтак, підлягає виконанню.

Пунктом 13 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз в рік у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).

Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України, у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Аналогічне положення викладене сторонами і в п. 36 договору оренди землі від 17.12.2009р. №04.09.439.00138.

Отже, нормами чинного законодавства та положеннями договору передбачено можливість зміни умов договору на підставі рішення суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати (п. 13 договору), а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Враховуючи наведене вище, колегія суддів Львівського апеляційного суду вважає рішення господарського суду Львівської області від 28.01.2014р. у дані справі підставним та обґрунтованим.

В апеляційній скарзі відповідач зазначає, що договором не передбачено такої підстави для перегляду розміру орендної плати за договором, як затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Однак таке твердження спростовується пунктом 13 договору оренди землі від 17 грудня 2009 року, умовами якого передбачено, що розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз в рік у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Згідно із п. 1 ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Відтак, зміна нормативної грошової оцінки землі передбачає зміну орендної плати, яка в свою чергу передбачає зміну розміру орендної плати за договором.

Твердження ж скаржника про те, що місцевим господарським судом порушено вимоги територіальної підсудності даної справи розцінюються колегією суддів як безпідставні та необґрунтовані, оскільки у вирішенні спорів, що виникають у зв'язку з укладенням, зміною, розірванням, виконанням, припиненням договорів оренди земельних ділянок, інших договорів щодо користування земельними ділянками, у тому числі про стягнення заборгованості з орендної плати за договорами користування земельною ділянкою, господарським судам слід виходити з правил виключної підсудності, встановлених частиною дев'ятою статті 16 ГПК (п.п. 1.6. постанови пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин").

Зважаючи на те, що земельна ділянка знаходиться на території Східницької селищної ради Львівської області, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду приходить до висновку про підсудність даної справи Господарському суду Львівської гобласті.

В силу ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Згідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень. Відповідно до приписів ст.34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

У відповідності до вимог ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об"єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Виходячи з наведеного та враховуючи, що доводами апеляційної скарги правомірності висновків суду першої інстанції не спростовано, обставини, які відповідно до статті 104 ГПК України є підставами для скасування рішення суду першої інстанції, в порядку статтей 33,34 ГПК України, апелянтом не доведено, а оскаржуване судове рішення прийняте у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, фактичними обставинами та матеріалами справи, апеляційний господарський суд підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення місцевого господарського суду не вбачає.

Зважаючи на те, що апеляційну скаргу залишено без задоволення, витрати по сплаті судового збору за перегляд рішення місцевого господарського суду в апеляційному порядку, у відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України відносяться на скаржника.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд, - ПОСТАНОВИВ:

1. Рішення господарського суду Львівської області від 28.01.2014 р. у справі №914/4376/13 залишити без змін, апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" - без задоволення.

2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

4. Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України в порядку та строки, передбачені статтями 109-110 Господарського процесуального кодексу України.

5. Справу №914/4376/13 повернути господарському суду Львівської області.

повний текст постанови підписано 26.02.2014р.

Головуючий суддя Давид Л.Л.

Суддя Гриців В.М.

Суддя Юрченко Я.О.