Постанова № 37352387, 05.02.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2014
Номер справи
805/765/14
Номер документу
37352387
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 лютого 2014 р. Справа № 805/765/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповський Є.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Єнакіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Відділу державної виконавчої служби Єнакіївського міського управління юстиції за участю третьої особи Державне підприємство "Ордженікідзевугілля" про зобов'язання зняти арешт з будівлі, що розташована за адресою: м. Єнакієве, пр. Гірників, буд. 1, -

ВСТАНОВИВ:

Єнакієвська об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу державної виконавчої служби Єнакіївського міського управління юстиції за участю третьої особи Державне підприємство "Ордженікідзевугілля" про зобов'язання зняти арешт з будівлі структурного підрозділу Інформаційно-обчислюваний центр ДП «"Ордженікідзевугілля", що розташована за адресою: м. Єнакієве, пр. Гірників, буд. 1.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що станом на 01.01.2014 року за ДП "Ордженікідзевугілля" значиться податковий борг на загальну суму 5806311,00 грн. Дана заборгованість не погашена. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05.09.2011 року по справі 2а/0570/12961/2011 позовні вимоги Єнакієвської об'єднаної державної податкової інспекції у Донецької області до Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" про надання дозволу на погашення суми боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі - були задоволені.

Надано дозвіл Єнакіївській об'єднаній державній податковій інспекції у Донецької області на погашення суми податкового боргу у розмірі 2065739 грн. 00 коп. за рахунок майна платника податків Державного підприємства "Орджонікідзевугілля", що перебуває у податкові заставі.

Крім того, позивач зазначив, що відповідно до акту опису активів від 12.10.2009 року № 13/24-014-7 в податкову заставу описано будівлю структурного підрозділу Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" "Інформаційно-обчислювальний центр" який розташований за адресою: м. Єнакієве, пр. Гірників, буд.1.

Позивач звернувся до Відділу державної виконавчої служби Єнакіївського міського управління юстиції з проханням зняти арешт з вищевказаного майна. Листом Відділ державної виконавчої служби Єнакіївського міського управління юстиції від 24.12.2013 року № 5109/02-50 повідомив, що арешт з майна по незавершеним виконавчим провадженням може бути знятий виключно за рішенням суду.

На підставі викладеного просив задовольнити позовні вимоги та зобов'язати відповідача зняти арешт з даної будівлі для проведення дій щодо погашення податкового боргу шляхом продажу майна (а.с.2-3).

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце слухання справи був повідомлений належним чином. 04 лютого 2014 року через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду надав додаткові пояснення в яких зазначив, що Мінюст України разом з ДПА України спільним наказом від 07.02.2003 року № 9/5/59 "Про реєстрацію податкових застав нерухомого майна" встановили, що до створення Державного реєстру податкових застав, реєстрація податкових застав нерухомого майна здійснюватиметься в Державному реєстрі застав рухомого майна.

Активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу, яка підлягає обов'язковій реєстрації у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.

Відповідно до запису № 10 з витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна, 15.05.2002 року було зареєстровано податкову заставу майна боржника Державного підприємства "Орджонікідзевугілля". Тобто, пріоритетом податкової застави визначається з дати реєстрації такої застави в Державному реєстрі застав рухомого майна, а саме 15.02.2002 року, перша постанова відповідача про арешт нерухомого майна Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" датується 12.03.2007 року (а.с.71) та надав клопотання про розгляд справи без участі (а.с.74).

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце слухання справи був повідомлений належним чином. 22 січня 2014 року через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду надав заперечення проти позову в яких зазначив, що у його на примусовому виконанні перебуває зведене виконавче провадження №11/3 про стягнення заборгованості з Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" на користь фізичних та юридичних осіб, державних цільових фондів та бюджету на суму понад 55000000 грн.

Відповідно до вимог ст. 89 ПК України право податкової застави не поширюється на майно, визначене підпунктом 87.3.7 ст. 87 ПК України. Підпункт 87.3.7 ст. 87 ПК України визначає неможливість використання, як джерела погашення податкового боргу платника податків, майна, що не може бути предметом застави відповідно до Закону України «Про заставу». Згідно з приписами ст. 4 Закону України «Про заставу» предметом застави може бути лише те майно, яке відповідно до законодавства України може бути відчужено заставодавцем. У зв'язку з тим, що у ДП «Орджонікідзевугілля» була відсутня можливість самостійного відчуження будівлі структурного підрозділу ДП «Орджонікідзевугілля» - «Інформаційно-обчислювальний центр», розташованої за адресою: м. Єнакієве. пр. Гірників, буд. 1 з підстав дії арешту та заборони на відчуження встановленого відділом ДВС Єнакіївського міського управління юстиції, це майно не могло бути використане як джерело погашення податкового боргу. На підставі викладено просив відмовити в задоволені позовних вимог та справу розглянути без участі представника (а.с. 24-33).

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце слухання справи був повідомлений належним чином.

Відповідно до п. 6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що відповідно до довідки про взяття на облік платника податків Державне підприємство "Орджонікідзевугілля" взято на облік в органах державної податкової служби з 14.03.2003 року за № 1869 (а.с.4).

Відповідно до запису № 10 з витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна, 15.05.2002 року Єнакіївською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області було зареєстровано податкову заставу всього рухомого майна боржника Державного підприємства "Орджонікідзевугілля"(а.с.72-73).

01 жовтня 2003 року Єнакіївською об'єднаною державною податковою інспекцію Головного управління Міндоходів у Донецькій області відносно Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" винесено рішення № 77/32276912 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (а.с.6).

Відповідно до акту опису активів № 13/24-014-7 від 12.10.2009 року, на підставі рішення від 01.10.2003 року № 77/32276912, проведено опис активів, що знаходиться за адресою: Донецька область, м. Єнакієве, пр. Гірників, 1, а саме:

- будівля Інформаційно - обчислювального центру загальна площа - 607,8 кв. м., висота 12,92 м., об'єм - 7853 куб. м., вартість 58893, 00 грн. (а.с. 9).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05.09.2011 року по справі 2а/0570/12961/2011 позовні вимоги Єнакієвської об'єднаної державної податкової інспекції у Донецької області до Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" про надання дозволу на погашення суми боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі - були задоволені.

Надано дозвіл Єнакіївській об'єднаній державній податковій інспекції у Донецької області на погашення суми податкового боргу у розмірі 2065739 грн. 00 коп. за рахунок майна платника податків Державного підприємства "Орджонікідзевугілля", що перебуває у податкові заставі (а.с.10-12).

17 вересня 2011 року Єнакіївська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області винесла рішення № 1 про погашення усієї суми податкового боргу. Відповідно до якого вирішено здійснити погашення усієї суми податного боргу шляхом продажу майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі Державного підприємства "Ордженікідзевугілля" (а.с. 7).

03 грудня 2013 року Єнакіївська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулася з запитом до Відділу державної виконавчої служби Єнакіївського міського управління юстиції, щодо зняття арешту на нерухоме майно Державного підприємства "Ордженікідзевугілля" для проведення аукціону з продажу майна Державного підприємства "Ордженікідзевугілля", а саме будівлі та споруд СП " Інформаційно - обчислювальний центр " за адресою: Донецька область, м. Єнакієве, пр. Гірників, 1.

24 грудня 2013 року Відділ державної виконавчої служби Єнакіївського міського управління юстиції надав відповідь № 5109/02-50 стосовно запита, в якій зазначив, що відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України «Про виконавче провадження», арешт з майна чи коштів за незавершеним виконавчим провадженням може бути знятий виключено за рішенням суду (а.с.15).

Так 13.03.2007 р. відповідно до Інформаційної довідки з Єдиного Державного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, за постановою Державної виконавчої служби у м. Єнакієве б,н від 12.03.2007 р., останньою накладено обтяження на відчуження всього нерухомого майна боржника Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" (а.с.26).

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.1 Законом України «Про виконавче провадження», виконавче провадження - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

За приписами ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження», основним завданням відділу є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про заставу" в силу застави кредитор (заставодержатель) має право в разі невиконання боржником (заставодавцем) забезпеченого заставою зобов'язання одержати задоволення з вартості заставленого майна переважно перед іншими кредиторами. Застава виникає на підставі договору, закону або рішення суду.

Згідно з ст. 15 цього Закону застава рухомого майна може бути зареєстрована відповідно до закону. Обов'язки державних податкових органів з реєстрації поширюються на виникнення та зміну прав податкової застави з урахуванням вимог податкового законодавства.

Так позивач вказує, що він перший зареєстрував обтяження у реєстрі рухомого майна, а тому він має першочергові права на спірну нерухомість, а саме з 15.05.2002 р.

На момент реєстрації податкової застави у реєстрі рухомого майна діяв Закон України від 21.12.2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (надалі -Закон 2181).

Відповідно до п.1.17 Закону 2181 податкова застава - спосіб забезпечення податкового зобов'язання платника податків, не погашеного у строк. Податкова застава виникає в силу закону. У силу податкової застави орган стягнення має право в разі невиконання забезпеченого податковою заставою податкового зобов'язання одержати задоволення з вартості заставленого майна переважно перед іншими кредиторами у порядку, встановленому законом. Пріоритет заставодержателя на задоволення вимог із заставленого майна встановлюється відповідно до закону

Згідно із п.п. а п. 7.3.1. Закону 2181, не можуть бути використані як джерела погашення податкового боргу платника податків за його самостійним рішенням або за рішенням органу стягнення - майно платника податків, надане ним у заставу іншим особам, якщо така застава була належним чином зареєстрована у державних реєстрах застав рухомого або нерухомого майна відповідно до закону, до моменту виникнення права податкової застави;

Відповідно до п.8.3. Закону 2181, платник податків має право безоплатно зареєструвати податкову заставу в державних реєстрах застав рухомого чи нерухомого майна, а податковий орган зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі застав за умови строку дії такої податкової застави більш як десять календарних днів.

Дані норми кореспондуються за змістом із діючим на теперішній час Податковим кодексом, а саме.

Статтею 88 Податкового Кодексу України (надалі - ПК України), якою визначається зміст податкової застави, передбачено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

Відповідно до п. 89.8 ст. 89 Кодексу, орган державної податкової служби зобов'язаний зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі. Пунктом 3.1. Порядку застосування податкової застави органами державної податкової служби, який затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 11.10.2011 № 1273, встановлено часові рамки для реєстрації та зазначено, що податкова застава повинна бути зареєстрована у п'ятиденний строк з дня складення акта опису майна.

Згідно з ст. 90 ПК України пріоритет податкової застави щодо пріоритету інших обтяжень (включаючи інші застави) встановлюється відповідно до закону.

Відповідно до Закону України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень" податкова застава належить до публічних обтяжень.

Згідно зі ст. 11 цього Закону публічне обтяження підлягає реєстрації в порядку, встановленим цим Законом, протягом п'яти днів із дня винесення відповідного рішення, на підставі якого виникає публічне обтяження і набирає чинності з моменту його реєстрації в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.

Частиною 3 ст. 12 вказаного Закону встановлено, що на підставі реєстрації встановлюється пріоритет обтяження, якщо інші підстави для виникнення пріоритету не визначені цим Законом. Задоволення прав чи вимог декількох обтяжувачів, на користь яких встановлено обтяження одного й того ж рухомого майна, здійснюється згідно з пріоритетом, який визначається в порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 цього Закону пріоритет зареєстрованих обтяжень визначається у черговості їх реєстрації, за винятками, встановленими цим Законом.

Статтею 37 Закону передбачено, що податкова застава відноситься до публічних обтяжень.

При публічному обтяженні обтяжувачем є уповноважений орган. Права і обов'язки суб'єктів публічного обтяження встановлюються законом (Ст. 38 Закону).

Якщо рухоме майно, яке є предметом публічного обтяження, є також предметом інших обтяжень, задоволення прав обтяжувача за публічним обтяженням або особи, на користь якого встановлено публічне обтяження, здійснюється в черговості згідно з пріоритетом публічного обтяження.

Згідно з ч.2 ст. 39 Закону України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень" пріоритет публічного обтяження встановлюється з моменту його реєстрації. Зареєстровані публічні обтяження не мають пріоритету над обтяженнями того ж рухомого майна, які були зареєстровані раніше моменту реєстрації публічного обтяження, а також обтяженнями, які мають вищий пріоритет згідно з правилами, встановленими розділом III цього Закону.

Таким чином, особа, яка зареєструвала публічне обтяження раніше, має переважне право на задоволення своїх вимог перед іншими обтяжувачами. Відповідна правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 10.12.2012 № К/9991/2454/11, від 07.04.2011 № К-24972/10, від 29.09.2010 № К-26867/10, від 02.06.2011 № К-29692/10.

В нашому випадку позивач вказує на реєстрацію податкової застави в реєстрі рухомого майна 15.05.2002 р. на підставі спального наказу Мінюсту України разом з ДПА України від 07.02.2003 року № 9/5/59 "Про реєстрацію податкових застав нерухомого майна" встановили, що до створення Державного реєстру податкових застав, реєстрація податкових застав нерухомого майна здійснюватиметься в Державному реєстрі застав рухомого майна.

Проте, на момент реєстрації 15.05.2002 р., даного наказу ще взагалі не існувало, при цьому реєстр заборон відчуження об'єктів нерухомого майна був запроваджений з травня 1997 р., за таких обставин доводи позивача на первину реєстрацію своєї податкової застави у реєстрі саме рухомого майна є необґрунтованими.

Отже, матеріалами справи підтверджується, що 13.03.07 р. Відділом державної виконавчої служби Єнакіївського міського управління юстиції обтяження нерухомого майна зареєстровано раніше, а ніж Єнакіївською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області, то і вищий пріоритет має обтяження сама ВДВС.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Єнакіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Відділу державної виконавчої служби Єнакіївського міського управління юстиції за участю третьої особи Державне підприємство "Ордженікідзевугілля" про зобов'язання зняти арешт з будівлі, що розташована за адресою: м. Єнакієве, пр. Гірників, буд. 1 не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ :

Відмовити у задоволенні позовних вимог Єнакіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Відділу державної виконавчої служби Єнакіївського міського управління юстиції за участю третьої особи Державне підприємство "Ордженікідзевугілля" про зобов'язання зняти арешт з будівлі структурного підрозділу Інформаційно-обчислюваний центр Державного підприємства "Ордженікідзевугілля", що розташована за адресою: м. Єнакієве, пр. Гірників, буд. 1.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Череповський Є.В.