Постанова № 37349283, 26.02.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2014
Номер справи
0544/12995/2012
Номер документу
37349283
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Якуша Н.В.

Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.

УКРАЇНА

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2014 року справа №0544/12995/2012

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Сухарька М.Г., суддів Білак С.В., Гаврищук Т.Г.,

секретар судового засідання Святодух О.Б.,

за участю: позивача ОСОБА_2, представника позивача ОСОБА_3, прокурора Вартанової О.М., від третьлоїх особи ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу ОСОБА_2, Слов`янського міжрайонного прокурора Донецької області на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 06 листопада 2013 року у справі № 0544/12995/2012 за позовом ОСОБА_2 до Слов'янської міської ради, Виконавчого комітету Слов'янської міської ради, Відділу Держземагенства у м. Слов'янську Донецької області, Комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації" м. Слов'янськ, треті особи ОСОБА_5, ОСОБА_6 про скасування рішень міської ради, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку та зобов'язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_2 звернулась до суду першої інстанції з позовом до Слов'янської міської ради, Виконавчого комітету Слов'янської міської ради, Відділу Держземагенства у м. Слов'янську Донецької області, Комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації" м. Слов'янськ, треті особи ОСОБА_5 , ОСОБА_6. В позовних вимогах позивачка просила скасувати рішення Виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 16.12.2003 року № 753 про додатковий відвід земельної ділянки як незаконне. Скасувати рішення Виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 22.12.2004 року №773/4 про передачу земельних ділянок у приватну власність як незаконне. Визнати недійсним Державний акт на право власності на земельну ділянку серія ДН №105841, зареєстрований 12.01.2005 року Слов'янським міським відділом земельних ресурсів. Зобов'язати відділ Держкомзему у місті Слов'янську Донецької області скасувати запис в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010516700025 від 12.01.2005 року. Зобов'язати відділ Держкомзему у місті Слов'янську Донецької області скасувати запис у Державному реєстрі земель про реєстрацію права власності ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 0,0472 га, кадастровий номер 1414100000:01:002:0076, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, на підставі рішення виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 22.12.2004 року №773/4. Зобов'язати відділ Держкомзему у місті Слов'янську Донецької області забезпечити додатковий відвід земельної ділянки відповідно до пункту 1 рішення Виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 19.02.1997 року №63/9 про додатковий відвід земельної ділянки. Зобов'язати Комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації» міста Слов'янська внести поточні зміни в архівні матеріали домоволодінь АДРЕСА_1.

Ухвалою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 06 листопада 2013 р. провадження у справі в частині позовних вимог щодо визнання недійсним Державного акту на право власності на земельну ділянку було закрито, постановою суду першої інстанції від 06 листопада 2013 року в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Позивачкою і Слов`янським міжрайонним прокурором подані апеляційні скарги, в якіх вони вказують на порушення норм матеріального та процесуального права при ухваленні рішення суду першої інстанції, просять скасувати постанову суду у зв`язку з невірною оцівнкою встановлених обставин, ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення учасників судового засідання, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права приходить до наступного.

Позивачка звернулась з позовом в якому просила скасувати рішення Виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 16.12.2003 року № 753 про додатковий відвід земельної ділянки як незаконне, скасувати рішення Виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 22.12.2004 року №773/4 про передачу земельних ділянок у приватну власність як незаконне. Визнати недійсним Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ДН №105841 зареєстрований 12.01.2005 року Слов'янським міським відділом земельних ресурсів в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010516700025. Крім того, позивач просила зобов'язати відділ Держкомзему у місті Слов'янську Донецької області скасувати запис в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010516700025 від 12.01.2005 року. Зобов'язати відділ Держкомзему у місті Слов'янську Донецької області скасувати запис у Державному реєстрі земель про реєстрацію права власності ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 0,0472 га, кадастровий номер 1414100000:01:002:0076, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, на підставі рішення виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 22.12.2004 року №773/4. Також, зобов'язати відділ Держкомзему у місті Слов'янську Донецької області забезпечити додатковий відвід земельної ділянки відповідно до пункту 1 рішення Виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 19.02.1997 року №63/9 про додатковий відвід земельної ділянки. Зобов'язати Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» міста Слов'янська внести поточні зміни в архівні матеріали домоволодінь АДРЕСА_1.

Судом апеляційної інстанції досліджено та встановлено, що рішенням виконкому Слов'янської міської ради депутатів трудящих від 16.09.1964 року №347-1, яким домоволодіння АДРЕСА_2, що належало ОСОБА_7, розділено на два самостійних домоволодіння: домоволодіння АДРЕСА_2 з площею земельної ділянки 557 квадратних метри та надлишком площі земельної ділянки 232,3 квадратних метри; домоволодіння АДРЕСА_2 з площею земельної ділянки 353 квадратних метри та надлишком площі земельної ділянки 102 квадратних метри.

Відповідно до договору дарування від 29.12.1964 року ОСОБА_7 подарувала домоволодіння АДРЕСА_2 на земельній ділянці площею 557 квадратних метри ОСОБА_8. Відповідно до договору дарування від 29.12.1964 року ОСОБА_7 подарувала домоволодіння АДРЕСА_2 на земельній ділянці площею 353 квадратних метри ОСОБА_9.

Договором дарування від 13.12.1965 року встановлено, що ОСОБА_9 подарувала домоволодіння АДРЕСА_2 на земельній ділянці площею 353 квадратних метри ОСОБА_10.

За листом КП «Бюро технічної інвентаризації №377-2/0.45/сл від 12.02.2012 року домоволодіння АДРЕСА_1 мали нумерацію до 26.08.1968 року відповідно АДРЕСА_1, а до 1959 року до розділу домоволодіння відповідно АДРЕСА_1.

Відповідно до актового запису про смерть №103 від 22.01.1981 року ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_1, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

11.05.2006 року реєстратор КП «Бюро технічної інвентаризації» міста Слов'янська відмовив Манько Олександру Олександровичу в реєстрації дублікату договору дарування від 13.12.1965 року та надання витягу з реєстру прав власності для оформлення спадщини на житловий будинок АДРЕСА_2, побудований ОСОБА_10 самовільно замість старого знесеного, у зв'язку з відсутністю акту прийомки в експлуатацію та реєстрації права власності.

У викопіюванні з плану будівельного кварталу, прямо зазначений користувач земельної ділянки - ОСОБА_10, станом на 02.11.2005 року, зазначена площа земельної ділянки 270 квадратних метрів, змінена конфігурація земельної ділянки з вилученням 83 квадратних метрів.

Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування».

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 та ст. 33 зазначеного Закону, до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить розпорядження землями територіальної громади. Аналогічне право закріплено в п. «а» та п. «й» ст. 12 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року.

Статтями 116 та 123 зазначеного Кодексу передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності або права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно ч. 3 ст. 158 Земельного Кодексу України органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, та додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах.

Статтею 39 Земельного кодексу України визначено, що використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.

Згідно ст. 106 ЗК України, власник земельної ділянки має право вимагати від власника сусідньої земельної ділянки сприяння встановленню твердих меж, а також відновленню межових знаків у випадках, коли вони зникли, перемістились або стали невиразними. Види межових знаків і порядок відновлення меж визначаються центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Статтею 107 Земельного кодексу України передбачено, що основою для відновлення меж є дані земельно-кадастрової документації. У разі неможливості виявлення дійсних меж, їх встановлення здійснюється за фактичним використанням земельної ділянки. Якщо фактичне використання ділянки неможливо встановити, то кожному виділяється однакова за розміром частина спірної ділянки.

У випадках, коли в такий спосіб визначення меж не узгоджується з виявленими обставинами, зокрема з встановленими розмірами земельних ділянок, то межі визначаються з урахуванням цих обставин.

Пунктом 7 Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 16.04.2004 року із змінами, внесеними з постановою Пленуму ВСУ від 19.03.2010 року № 2 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді справ» передбачено, що - власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно з частиною третьою статті 152 ЗК шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів захисту. Власник земельної ділянки, права якого порушено, може вимагати відшкодування завданої цим моральної шкоди.

При розгляді справ за позовами до органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування в разі незгоди з рішеннями з питань, віднесених у галузі земельних відносин до їх компетенції (зокрема, про відмову в передачі земельної ділянки у власність чи користування, у продажі земельної ділянки, в наданні дозволу і вимог на розроблення проекту відведення земельної ділянки тощо), суд за наявності підстав для задоволення позову визнає рішення такого органу недійсним і зобов'язує його залежно від характеру спору виконати певні дії, передбачені його компетенцією (або не вчиняти чи припинити їх), на захист порушеного права, як цього вимагає законодавство, або надає право позивачеві вчинити певні дії для усунення порушень його права.

Судом встановлено, і ці обставини підтверджені третьою особою, що рішення виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 16.12.2003 року №753 приймалось без виготовлення технічної документації, чим безумовно порушені вимоги ст.ст. 118, 198 Земельного кодексу України. Рішенням виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 16.12.2003 року №753 з користування домоволодіння АДРЕСА_2, з площі 353 квадратних метра вилучено 83 квадратних метра, проте залишено в користуванні домоволодіння земельну ділянку площею не 270 квадратних метра, а площею 372 квадратних метра. Питання довідведення до земельної ділянки домоволодіння АДРЕСА_1 в користування 102 квадратних метрів за рахунок наявних надлишків площі земельної ділянки відповідачем взагалі не вирішувалось. Рішенням виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 16.12.2003 року №753 в користуванні домоволодіння АДРЕСА_2 залишена більшої площі, ніж мало бути.

Також, колегія суддів приймає доводи апелянта стосовного того, що в матеріалах справи є заява ОСОБА_5 на приватизацію земельної ділянки АДРЕСА_1 від 03.12.2003 року без зазначення площі земельної ділянки, що приватизується, а рішення виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 16.12.2003 року №753 передбачає передачу ОСОБА_5 у власність земельну ділянку площею 808 квадратних метрів та зобов'язання відділу земельних ресурсів видати державний акт на право власності на земельну ділянку, за відсутності будь-якої технічної документації до рішення від 16.12.2003 року №753, тобто є підстави вважати рішення виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 16.12.2003 року №753 таким, що прийняте з порушенням закону.

Також, судом першої інстанції не взято до уваги обставина фактичного користування земельною ділянкою АДРЕСА_2 за ОСОБА_10 в період з 1965 року по 2006 рік.

Інструкція про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04 травня 1999 р. N 43, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 червня 1999 року за N 354/3647, в пункті 1.16 визначає, що технічна документація зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою включає, зокрема, кадастровий план земельної ділянки, складений за результатами зйомки, збірний кадастровий план суміжних землевласників і землекористувачів. На підставі неналежним чином складеної технічної документації встановлено межі земельної ділянки та визначена її площа всупереч прав користування ОСОБА_5

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 03.03.1986 року право власності на домоволодіння АДРЕСА_1 на земельній ділянці площею 557 квадратних метри набула ОСОБА_12.

Відповідно до договору купівлі продажу від 13.09.1989 року ОСОБА_12 продала домоволодіння АДРЕСА_1 на земельній ділянці площею 557 квадратних метри ОСОБА_5.

Рішенням виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 19.02.1997 року №63/9 із землекористування ОСОБА_5 було вилучено 64 квадратних метрів та залишено в її землекористуванні 567 квадратних метрів.

Оскільки внаслідок вилучення з землекористування домоволодіння АДРЕСА_1 64-х квадратних метрів, площа землекористування не зменшилась, а збільшилась, то відповідні 74 квадратних метри були надані відповідачем в користування ОСОБА_5 за рахунок надлишку площі земельної ділянки в 232, 2 квадратних метри, який відповідно зменшився до 158,2 квадратних метрів.

Цей факт підтверджується викопіюванням з будівельного кварталу (арк. справи 130 том.1), на якому існує штамп від 18.11.1997 року про порушення меж, про збільшення площі земельної ділянки та позначена зміна його конфігурації.

З урахуванням рішення виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 16.12.2003 року №753 земельна ділянка домоволодіння АДРЕСА_1 мала складати 650 квадратних метри, а з урахуванням довідведення у користування 158 квадратних метрів надлишків площі земельної ділянки, 808 квадратних метри.

Також, судова колегія зазначає, що частиною 2 статті 198 Земельного кодексу України передбачено, що кадастрова зйомка включає, зокрема, погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами; встановлення меж частин земельної ділянки, відновлення меж земельної ділянки на місцевості. Тобто, при виділенні земельної ділянки законодавчо чітко закріплений обов'язок отримання погодження меж земельної ділянки із суміжними користувачами, яким у даних правовідносинах є ОСОБА_2, ОСОБА_13 та ОСОБА_10.

З матеріалів справи вбачається, що акт встановлення та узгодження меж землеволодіння від 15.01.2004 року, не містить підписів користувачів суміжних земельних ділянок АДРЕСА_1 - ОСОБА_2, ОСОБА_13, ОСОБА_10.

Ця обставина зумовила внесення до технічної документації геодезичних координат земельної ділянки площею 0,0816 га та порушення межі суміжної земельної ділянки АДРЕСА_1 в місті Слов'янську.

В порушення вимог Інструкції № 43, в технічній документації відсутні акт перенесення в натуру (на місцевість) меж земельної ділянки та закріплення їх довгострочними межовими знаками, акт передачі ОСОБА_5 на зберігання межових знаків, технічне завдання на розробку технічної документації по складанню державного акту, журнал польових вимірів, збірний кадастровий план суміжних власників та землекористувачів, відомості розрахунку площі земельної ділянки, відомості обробки теодолітного ходу та розрахунок координат поворотних крапок земельної ділянки, експлікація земельних угідь.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції не правильно встановлено обставини по справі та постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що в свою чергу є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення з задоволенням позовних вимог.

Керуючись статтями 24, 89, 94, 184, 195, 183-2, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційні скарги ОСОБА_2, Слов`янського міжрайонного прокурора Донецької області на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 06 листопада 2013 р. у справі № 0544/12995/2012 за позовом ОСОБА_2 до Слов'янської міської ради, Виконавчого комітету Слов'янської міської ради, Відділу Держземагенства у м. Слов'янську Донецької області, Комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації" м. Слов'янськ, треті особи ОСОБА_5, ОСОБА_6 про скасування рішень міської ради, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 06 листопада 2013 р. у справі № 0544/12995/2012 - скасувати.

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Слов'янської міської ради, Виконавчого комітету Слов'янської міської ради, Відділу Держземагенства у м. Слов'янську Донецької області, Комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації" м. Слов'янськ треті особи ОСОБА_5, ОСОБА_6 про скасування рішень, визнання державного акту на право власності на земельну ділянку та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Скасувати рішення Виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 16.12.2003 року №753 «Про додатковий відвід земельної ділянки».

Скасувати рішення Виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 22.12.2004 року №773/4 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність».

Зобов'язати відділ Держкомзему у місті Слов'янську Донецької області скасувати запис в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010516700025 від 12.01.2005 року.

Зобов'язати відділ Держкомзему у місті Слов'янську Донецької області скасувати запис у Державному реєстрі земель про реєстрацію права власності ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 0,0472 га, кадастровий номер 1414100000:01:002:0076, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, на підставі рішення виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 22.12.2004 року №773/4.

Зобов'язати відділ Держкомзему у місті Слов'янську Донецької області забезпечити додатковий відвід земельної ділянки відповідно до пункту 1 рішення Виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 19.02.1997 року №63/9 про додатковий відвід земельної ділянки.

Зобов'язати Комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації» міста Слов'янська внести поточні зміни в архівні матеріали домоволодінь АДРЕСА_1.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 26 лютого 2014 року, повний текст буде виготовлений 28 лютого 2014 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Сухарьок М.Г.

Судді: Білак С.В.

Гаврищук Т.Г.