Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 лютого 2014 р. Справа №805/15146/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 год. 45 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Козаченка А.В.
при секретарі Гусєвій Л.С.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представників відповідачів не з*явилися
представника третьої особи ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Єнакієвської міської ради Донецької області, Єнакієвського міського відділу Донецької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", Відділу Держземагенства в м. Єнакієве, третя особа: ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаним адміністративним позовом, до Єнакієвської міської ради Донецької області, Єнакієвського міського відділу Донецької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", Відділу Держземагенства в м. Єнакієве, третя особа: ОСОБА_3 про скасування актів, зобов'язання вчинити певні дії.
На обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 06.09.2012р. придбав житловий будинок з прилеглими до нього господарськими та побутовими забудовами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1, та користується ним по теперішній час.
В 2012р. між позивачем та громадянкою ОСОБА_3, що є сусідкою по земельній ділянці, виник спір з приводу права власності на земельну ділянку, що належить позивачу.
Посилаючись на лист №03/10ж-16650 від 12.08.2011р., позивач зазначає, що при виїзді на місцевість спеціалістами управління житлово-комунального господарства міської ради, відділу держкомзему у м. Єнакієве Донецької області, комунального підприємства Єнакієвської міської ради «Єнакієвське міжміське бюро інвентаризиції», були зроблені відповідні заміри садиби АДРЕСА_1.
Позивач вважає, що отримані розміри не співпадають з розмірами садиби, зазначеними в державному акті на право власності на земельну ділянку ОСОБА_3
На підставі викладеного позивач просив скасувати державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №367445 та ЯГ №367446 від 11.10.2006р., що посвідчують право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку на земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язати Єнакієвський міський відділ Донецької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" та відділ Держземагенства в м. Єнакієве Донецької області скасувати у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі-записи від 11.10.2006р. про реєстрацію державного акту серії ЯГ №367445 від 11 жовтня 2006р. та державного акту серії ЯГ № 367446 від 11 жовтня 2006р. на право власності на земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Ухвалою суду від 24.12.2013р. відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Єнакієвської міської ради Донецької області, Єнакієвського міського відділу Донецької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", Відділу Держземагенства в м. Єнакієве, третя особа: ОСОБА_3 в частині позовних вимог про скасування державного акту на право власності на земельну ділянку ЯГ №367445.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позов.
Представники відповідачів 1, 2 до судового засідання не з'явились, через канцелярію суду заяв щодо відкладення розгляду справи не надали.
Представник відповідача 3 до судового засідання не з'явився, через канцелярію суду надав письмові заперечення проти позову від 24.01.2014р. № 01-29/297.
Представник третьої особи у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників відповідачів, відповідно до положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою суду від 11.02.2014р. провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Єнакієвської міської ради Донецької області, Єнакієвського міського відділу Донецької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", Відділу Держземагенства в м. Єнакієве, третя особа: ОСОБА_3 про скасування актів, зобов'язання вчинити певні дії, в частині позовних вимог про скасування державного акту на право власності на земельну ділянку ЯГ №367446 від 11.10.2006 року закрито.
Заслухавши пояснення позивача та представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затверджене указом Президента України №445/2011 від 08.04.2011 року (далі - Положення), Держземагентство України є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Держземагентство України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, бере участь у погодженні документації із землеустрою, організовує та проводить в установленому законодавством порядку державну експертизу проектів землеустрою, документації з оцінки земель, а також матеріалів і документації державного земельного кадастру та надає за результатами її проведення відповідні висновки (п.п.22 п.4 Положення).
Держземагентство України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи (п.7 Положення).
Держземагентство України з метою організації своєї діяльності, зокрема, розробляє плани заходів та організовує роботу своїх територіальних органів, надає їм методичну та практичну допомогу, контролює їх діяльність, уживає заходів до усунення виявлених недоліків і порушень (п.п.3 п.5 Положення).
Держземагентство України у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Мінагрополітики України та доручень Міністра видає накази організаційно-розпорядчого характеру, які підписуються Головою Держземагентства України (п.9 Положення).
Відповідно до Положення про Управління (Відділ) Держземагентства в місті, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №258 від 10.05.2012 року, відповідач 3 є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України. Управління згідно пунктів 1, 3, 4 цього Положення підпорядковане Держземагентству України та Головному управлінню Держземагентства у Донецькій області. Завданням Управління є реалізація повноважень Держземагентства України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці та відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, у межах визначених законодавством, погодження документації із землеустрою.
Таким чином, Управління є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує повноваження територіального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Так, судом встановлено, що, відповідно до договору купівлі-продажу від 06.09.2012р. (а.с. 16-17), покупець, ОСОБА_1 купила житловий будинок з належними до нього надвірними господарськими та побутовими спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Вищевказаний договір купівлі-продажу зареєстровано в державному реєстрі правочинів, про що свідчить відповідний витяг (а.с. 15).
Із змісту листа відповідача 1 від 12.08.2011р. № 07/10ж-1650 (а.с. 19), вбачається, що при виїзді на місцевість спеціалістами управління житлово-комунального господарства міської ради, відділу держкомзему у м. Єнакієве Донецької області, комунального підприємства Єнакієвської міської ради «Єнакієвське міжміське бюро інвентаризиції», були зроблені відповідні заміри садиби АДРЕСА_1. Отримані розміри не співпадають з розмірами садиби, зазначеними в державному акті на право власності на земельну ділянку ОСОБА_3
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з пп. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Так, згідно з частинами першою, другою статті 2 Земельного кодексу України (далі - ЗК) земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування (частина друга статті 5 Конституції України).
Відповідно до частини третьої статті 140, частини першої статті 144 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи; органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.11.2012р. провадження по справі в частині позовних вимог третьої особи з самостійними вимогами на предмет спору ОСОБА_1 до Єнакієвської міської ради Донецької області, Відділу Держкомзему у м. Єнакієве, Донецької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", третя особа без самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_4 про скасування державного акту ЯГ №367445 від 11.10.2006 року закрито.
Суд звертає увагу, сторонами по справі не надано доказів щодо скасування або зміни вищевказаної ухвали.
Ухвалою суду від 24.12.2013р., на підставі п. 2 ч. 1 ст. 109 КАС України, відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Єнакієвської міської ради Донецької області, Єнакієвського міського відділу Донецької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", Відділу Держземагенства в м. Єнакієве, третя особа: ОСОБА_3 в частині позовних вимог про скасування державного акту на право власності на земельну ділянку ЯГ №367445, у зв'язку з ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.11.2012р.
Ухвалою суду від 11.02.2014р., на підставі ч. 1, 2 ст. 157 КАС України, провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Єнакієвської міської ради Донецької області, Єнакієвського міського відділу Донецької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", Відділу Держземагенства в м. Єнакієве, третя особа: ОСОБА_3 про скасування актів, зобов'язання вчинити певні дії, в частині позовних вимог про скасування державного акту на право власності на земельну ділянку ЯГ №367446 від 11.10.2006 року закрито.
Відповідно до Порядку ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2009 р. N 1021 , (яка діяла на момент вчинення правовідносин), цей порядок визначає процедуру ведення за формою згідно з додатком Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі (далі - Книга записів) - документа, який є власністю держави і складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок.
Відповідно до п. 10 Порядку № 1021, записи до розділів Книги записів вносяться при видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку, якими є державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі, договір суборенди землі та договір про внесення змін до договорів оренди та суборенди землі.
Згідно з п. 15, 17 Порядку № 1021, том розділу Книги записів закривається після внесення останнього запису. Том розділу Книги записів вважається закритим після зазначення дати закриття на титулі розділу Книги записів і завірення підписом посадової особи, скріпленим печаткою територіального органу Держземагентства. Унесення нових записів після закриття тому розділу Книги записів забороняється. У разі виявлення технічних помилок у Книзі записів власник (користувач) земельної ділянки повідомляє про це територіальному органу Держземагентства, який здійснював такий запис. У разі підтвердження факту наявності таких помилок територіальний орган Держземагентства забезпечує їх виправлення.
П. 19, 20, 21 Порядку № 1021 передбачено, що технічні помилки у розділах Книги записів, виявлені посадовою особою, виправляються безоплатно у десятиденний строк, про що власнику (користувачу) земельної ділянки надсилається письмове повідомлення про внесення відповідних змін. Технічні помилки, виявлені власником (користувачем) земельної ділянки, виправляються безоплатно у десятиденний строк з дати реєстрації письмової заяви від власника (користувача) земельної ділянки. Власнику (користувачу) земельної ділянки надсилається письмове повідомлення про виправлення технічної помилки. Виправлення технічних помилок здійснюється шляхом внесення відповідних відомостей до автоматизованої системи та формування з її використанням нових аркушів Книги записів.
П. 22 Порядку № 1021 встановлено, що запис про державну реєстрацію документа, що посвідчує право на земельну ділянку, в розділі Книги записів скасовується (поновлюється) посадовою особою на підставі рішення суду.
Постановою від 17 жовтня 2012 р. N 1051 затверджено Порядок ведення Державного земельного кадастру, згідно з п. 1 якого, цей Порядок визначає процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру.
Відповідно до п. 156 Порядку № 1051, виправлення помилок у відомостях про земельну ділянку може здійснюватися також на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) або матеріалів інвентаризації земель чи рішення суду.
Дослідивши вищенаведені вимоги законодавства, суд не вбачає з боку відповідачів Факту порушення положень порядку при здійсненні реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею договорів оренди землі, зокрема внесення записів від 11.10.2006р. про реєстрацію державного акту серії ЯГ №367445 від 11.10.2006р. та державного акту серії ЯГ № 367446 від 11.10.2006р. на право власності на земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: Донецька область, м. Єнакієве, вул. Первомайська, буд. №5 «а».
При цьому суд зазначає, що, як вже було вказувалося вище, ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.11.2012р. провадження по справі в частині позовних вимог про скасування державного акту ЯГ №367445 від 11.10.2006 року закрито; ухвалою суду від 24.12.2013р. відмовлено у відкритті провадження в частині позовних вимог про скасування державного акту на право власності на земельну ділянку ЯГ №367445, у зв'язку з ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.11.2012р.; ухвалою суду від 11.02.2014р. провадження у справі в частині позовних вимог про скасування державного акту на право власності на земельну ділянку ЯГ №367446 від 11.10.2006 року закрито.
Тобто вищевказані державні акти серії ЯГ №367445 від 11 жовтня 2006р., серії ЯГ № 367446 від 11 жовтня 2006р. на право власності на земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 є діючими.
Приписами частини 2 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачами доведено законність та обгрунтованість вчиненої реєстрації державного акту серії ЯГ №367445 від 11 жовтня 2006р. та державного акту серії ЯГ № 367446 від 11 жовтня 2006р. на право власності на земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, а тому у задоволенні позову ОСОБА_1 до Єнакієвської міської ради Донецької області, Єнакієвського міського відділу Донецької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", Відділу Держземагенства в м. Єнакієве, третя особа: ОСОБА_3 про скасування актів, зобов'язання вчинити певні дії слід відмовити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Єнакієвської міської ради Донецької області, Єнакієвського міського відділу Донецької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", Відділу Держземагенства в м. Єнакієве, третя особа: ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 11.02.2014р.
Постанова в повному обсязі виготовлена 17.02.2014р.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова в адміністративній справі може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через Донецький окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Козаченко А.В.