Постанова № 37347295, 19.02.2014, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2014
Номер справи
823/37/14
Номер документу
37347295
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2014 року справа № 823/37/14

15 год. 45 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гараня С.М.,

при секретарі - Рахліній В.В.,

за участю:

представника відповідача державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області Барабаш О.П. - за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Резонагро» до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява приватного підприємства «Резонагро» (надалі - ПП «Резонагро»), в якій останній просить визнати протиправними дії державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області (надалі - ДПІ у м. Черкасах) щодо проведення зустрічної звірки позивача, результати якої оформлені довідкою від 26.12.2013р. № 430/23-01-22-06/37400087.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач вказує, що уповноваженою особою ДПІ у м. Черкасах була проведена зустрічна звірка позивача щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ТОВ «Голден гейтс груп», їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.03.2013р. по 31.03.2013р., за результатами якої складено довідку від 26.12.2013р. № 430/23-01-22-06/37400087. Дії щодо проведення зустрічної звірки та складання зазначеної довідки позивач вважає протиправними, оскільки, при складанні останньої, відповідачем грубо був порушений Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджений постановою КМУ від 27.12.2010р. за № 1232. Зокрема позивач зазначив, що у відповідності до вимог вищевказаного Порядку, необхідною передумовою зустрічної звірки є направлення запиту на її проведення податковою інспекцією, яка є ініціатором звірки до додаткового органу - виконавця. Натомість, в тексті вищевказаної довідки значиться, що звірка була проведена на підставі акту перевірки складеного ДПІ у Печерському р-ні м. Києва від 14.05.2013р. № 1631/22-8/36677021. Крім цього, безумовною складовою проведення звірки є також наявність документів первинної бухгалтерської звітності, як платника податків, так і суб'єкта господарювання, відносно якого проводиться звірка. Зазначена умова, на думку позивача, також була порушена податковим органом, оскільки звірка проводилась лише на підставі первинних документів ПП «Резонагро» (первинні господарські документи по діяльності ТОВ «Голден гейтс груп» були відсутні), а також вищевказаного акту перевірки. Вказані обставини, як зазначає позивач, свідчать про те, що в ДПІ у м. Черкасах були відсутні правові підстави для проведення зустрічної звірки ПП «Резонагро».

Представник позивача 19.02.2014р. в судове засідання не прибув, натомість, в наданих 17.02.2014р. додаткових поясненнях просив розглядати справу за його відсутності, на підставі наявних в справі матеріалів.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала повністю, з підстав, викладених в запереченні. Крім того зазначила, що у відповідності до вимог Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, останні можуть бути проведені органами ДПС самостійно (без отримання запиту від податкового органу ініціатора), в разі коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі ДПС, в якому перебуває платник податків. Також зауважила, що Методичними рекомендаціями щодо організації та проведення органами ДПС зустрічних звірок передбачено, що необхідність проведення звірок визначається посадовими особами органів ДПС, зокрема п.п.2.3.6 п.2.2 ч.2 вказано, що особливу увагу слід звертати на суб'єктів господарювання, з якими платник податків вчиняв правочини, стосовно яких виникли сумніви щодо реальності їх вчинення. З огляду на вищевказані обставини, представник відповідача наголосила, що при проведенні зустрічної звірки позивача, результати якої оформлені довідкою від 26.12.2013р., ДПІ у м. Черкасах діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, а тому вимоги ПП «Резонагро» є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Заслухавши доводи представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Приватне підприємство «Резонагро», як суб'єкт господарювання - юридична особа, ідентифікаційний код - 37400087, зареєстроване суб'єктом господарювання 09.12.2010р. та станом на час розгляду справи перебуває на обліку в ДПІ у м. Черкасах.

Судом встановлено, що посадовою особою ДПІ у м. Черкасах була проведена зустрічна звірка ПП «Резонагро» щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ТОВ «Голден гейтс груп», їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.03.2013р. по 31.03.2013р., про що складено довідку від 26.12.2013р. № 430/23-01-22-06/37400087 (а.с.6-11).

У зазначеній довідці відповідачем зроблено висновок, що звіркою ПП «Резонагро» документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин з підприємством-постачальником ТОВ «Голден гейтс груп» та підприємствами-покупцями, їх вид, обсяг, якість та розрахунки за березень 2013р.

Вважаючи дії відповідача щодо проведення зустрічної звірки, результати якої оформлені довідкою від 26.12.2013р. № 430/23-01-22-06/37400087 неправомірними, ПП «Резонагро» звернулось до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів, зі сторони суб'єкта владних повноважень.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що згідно п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Проте, зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1232 затверджений Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Порядок № 1232).

Відповідно до п. 2 Порядку №1232, зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Пунктом 3 Порядку № 1232 передбачено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Відповідно до п. 4 Порядку № 1232 орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку, що передбачено п. 6 Порядку № 1232

Відповідно до п. 7 Порядку № 1232 за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

При дослідженні в судовому засіданні матеріалів адміністративної справи, зокрема, довідки, складеної відповідачем від 26.12.2013р., суд встановив, що звірка позивача була проведена на підставі письмових пояснень та доказів, наданих ПП «Резонагро» на запит ДПІ у м. Черкасах від 04.07.2013р. № 2413/15-310. Жодних посилань на запит податкового органу ініціатора, на обліку в якого перебуває ТОВ «Голден гейтс груп» (у відповідності до інформації витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, реєстраційна справа зазначеного товариства знаходиться в реєстраційній службі Кіровоградського РУЮ Кіровоградської області), матеріали довідки від 26.12.2013р. не містять. Не зміг представник відповідача також на вимогу суду надати запит ініціатора зустрічної звірки, отримання якого, в даному випадку, передує проведенню зустрічної звірки, що передбачено п. 3 Порядку № 1232. Крім цього, представником відповідача не було надано доказів надсилання податковим органом - ініціатором на адресу відповідача запиту про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

З огляду на вищевказане, суд дійшов висновку, що у ДПІ у м. Черкасах були відсутні правові підстави для проведення вищевказаної зустрічної звірки.

Крім цього, суд зазначає, що з метою впровадження єдиного порядку направлення запитів на проведення зустрічних звірок, а також оформлення, передачі та накопичення матеріалів зустрічних звірок органами державної податкової служби розроблені та затверджені наказом Державної податкової адміністрації України від 22 квітня 2011 року № 236 Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Методичні рекомендації).

У ч. 4 п. 3.2 Методичних рекомендацій зазначено, що у разі відсутності в органі ДПС - виконавця запитуваної інформації та її документального підтвердження, такий орган протягом 2-х робочих днів з дня отримання запиту надсилає завірений печаткою Запит про надання інформації та її документального підтвердження (додаток 2) суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному (уповноваженому) представникові під розписку. Такий запит реєструється як вихідна кореспонденція у загальному порядку.

Відповідно до п.3.3 Методичних рекомендацій, обов'язок здійснення відповідних заходів (направлення запитів, повторних запитів, здійснення моніторингу відповідей, що надходять, тощо) з метою забезпечення своєчасного та у повному обсязі проведення зустрічних звірок, у тому числі і по ланцюгу проходження ТМЦ (робіт, цінних паперів, нематеріальних активів тощо) покладається на орган ДПС - ініціатора. При цьому, обов'язок направлення запиту на адресу суб'єкта господарювання та забезпечення проведення зустрічної звірки покладається на орган ДПС - виконавця, в якому такий суб'єкт господарювання перебуває на обліку (крім випадків, визначених у абзаці шостому п.3.1 Методичних рекомендацій).

Зразок форми запиту про надання інформації та її документального підтвердження наведено в додатку №2 до Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.

Пунктом 4.5 Методичних рекомендацій передбачено, що при отриманні від суб'єкта господарювання (у встановлений статтею 73 Кодексу термін) інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження відповідальний підрозділ проводить зустрічну звірку суб'єкта господарювання протягом 3 робочих днів з дня, наступного за днем отримання такої інформації та її документального підтвердження.

Таким чином, надсилання платникові податків, щодо якого проводиться зустрічна звірка, запиту про подання інформації та її документального підтвердження, є обов'язковим етапом визначеного законом порядку проведення звірки, якщо у податкового органу відсутня інформація, необхідна для звірки.

Вимоги до оформлення запиту визначені п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, відповідно до якого органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем було складено для позивача запит від 04.07.2013р. № 2413/15-310 «Про надання документальних підтверджень та пояснень», копія якого приєднана до матеріалів справи (а.с.30).

При вивченні зазначеного запиту суд дійшов висновку, що ДПІ у м. Черкасах під час його оформлення та направлення були порушені також вимоги Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, зокрема, зазначено, що він адресований керівнику ПП «Резонагро», проте адреса підприємства, якому направляється запис, відсутня, крім цього, вказаний запит не завірений печаткою органу державної податкової служби - ДПІ у м. Черкасах.

Суд також зазначає, що зустрічна звірка полягає саме в співставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єктів господарювання. Тобто, обов'язковою умовою для проведення зустрічної звірки є наявність первинних документів господарської звітності (податкових, видаткових, товарно-транспортних накладних, договорів, актів приймання-передачі виконаних робіт).

При дослідженні вищевказаної довідки від 26.12.2013р. судом встановлено, що звірка ПП «Резонагро» щодо документального підтвердження господарських відносин з платником податків ТОВ «Голден гейтс груп» була проведена за відсутності первинних документів, які підтверджують господарську діяльність останнього. Як зазначено в тексті самої довідки, звірка була проведена на підставі первинних документів та пояснень ПП «Резонагро», а також акту перевірки складеного ДПІ у Печерському р-ні м. Києва від 14.05.2013р. № 1631/22-8/36677021, який не є документом первинного бухгалтерського обліку. В даному випадку ДПІ у м. Черкасах була порушена сама суть проведення зустрічної звірки - співставлення первинних бухгалтерських документів суб'єктів господарювання.

Тобто, відсутність у розпорядженні податкового органу первинних документів унеможливлює проведення зустрічної звірки, та в разі її проведення робить висновки довідки такими, що є протиправними.

Критично оцінює суд також доводи представника відповідача, який зазначив, що при проведенні зустрічної звірки податковий орган керувався внутрішніми наказами Державної податкової адміністрації, а тому його дії є правомірними.

Суд зазначає, що п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України передбачає, що зустрічна звірка проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Таким чином, законодавець не наділив правом органи податкової служби самостійно врегульовувати порядок проведення зустрічних звірок. В даному випадку накади Державної податкової адміністрації є лише внутрішніми документами і не врегульовують порядок та підстави проведення звірок, оскільки, не мають на це відповідних повноважень. Зазначені накази можуть слугувати лише методичними рекомендаціями, які будуть регулювати окремі аспекти проведення звірок.

Вивчивши матеріали справи, системно проаналізувавши положення Податкового кодексу України, Порядку № 1232, Методичних рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, суд дійшов висновку, що в даному випадку зустрічна звірка мала бути проведена податковим органом обов'язково за наявності запиту від податкового органу - ініціатора, а також за наявності в розпорядженні ДПІ у м. Черкасах первинних бухгалтерських документів обох підприємств, відносно яких проводиться зустрічна звірка, оскільки за своєю правовою суттю зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 та 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що суб'єкт владних повноважень не довів, що під час вчинення дій, з приводу яких подано позов, він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, в зв'язку з чим, дії ДПІ у м. Черкасах, що пов'язані з проведенням зустрічної звірки ПП «Резонагро» щодо документального підтвердження господарських відносин з платником податків ТОВ «Голден гейтс груп», оформлені довідкою від 26.12.2013р. № 430/23-01-22-06/37400087, є неправомірними.

За таких обставин, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись статтями 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії державної податкової інспекції у місті Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області пов'язані з проведенням зустрічної звірки приватного підприємства «Резонагро» щодо документального підтвердження господарських відносин з платником податків товариством з обмеженою відповідальністю «Голден гейтс груп», оформленої довідкою від 26.12.2013 р. № 430/23-01-22-06/37400087.

Стягнути з Державного бюджету на користь приватного підприємства «Резонагро» сплачений судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. У разі застосування судом частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя С.М. Гарань

постанова складена в повному обсязі 24.02.2014р.