Головуючий у 1 інстанції - Вінтоняк Н.Д.
Суддя-доповідач - Яманко В.Г.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2014 року справа №437/9370/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Яманко В. Г., суддів Васильєвої І. А., Казначеєва Е. Г., розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Департаменту з питань праці та соціального захисту населення Луганської міської ради на постанову Ленінського районного суду м. Луганська від 22 листопада 2013 р. у справі № 437/9370/13-а (суддя Вінтоняк Н. Д. ) за позовом ОСОБА_2 до Департаменту з питань праці та соціального захисту населення Луганської міської ради, виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, за участі третьої особи Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
20 червня 2013 року ОСОБА_2 звернулася до Ленінського районного суду м. Луганська з позовом (арк. спр. 2-6) до Департаменту з питань праці та соціального захисту населення Луганської міської ради (далі - ДзпПСЗН) про: 1) визнання неправомірними дій першого відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, 2) зобов'язання першого відповідача здійснити донарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на відповідний період, з моменту перебування на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Кам'янобрідської районної у м. Луганську ради, в Департаменту з питань праці та соціального захисту населення Луганської міської ради по день винесення постанови суду з урахуванням проведених виплат. Одночасно позивач просив поновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів з 1 лютого 2010 року.
Ухвалами Ленінського районного суду м. Луганська від 10 липня 2013 року (арк. спр. 28-29) до участі в розгляді справи залучено в якості другого відповідача виконавчу дирекцію Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в якості третьої особи - Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Луганська від 10 липня 2013 року (арк. спр. 69-70) залишено без розгляду позовні вимоги ОСОБА_2 за період з 1 лютого 2010 року по 19 грудня 2012 року включно. В справі відсутні докази того, що позивач оскаржувала вказану ухвалу.
Постановою Ленінського районного суду м. Луганська від 22 листопада 2013 року (арк. спр. 71-75) позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано протиправними дії ДзпПСЗН щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років. Зобов'язано ДзпПСЗН здійснити донарахування та виплату ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років на відповідний період, з 20 грудня 2012 року по 1 лютого 2013 року з урахуванням проведених виплат. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Перший відповідач - ДзпПСЗН не погодився з прийнятим судовим рішенням, подав апеляційну скаргу (арк. спр. 77-78), в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
Відповідач вказав на порушення судом першої інстанції норм матеріального права в частині не надання судом першої інстанції оцінки факту відсутності у відповідача законних підстав здійснювати виплату соціальної допомоги по догляду за дитиною до 3 років відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням». Також, відповідач вказав про отримання установою відповідача повноважень щодо виплати допомоги по догляду за дитиною з 1 січня 2013 року.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені.
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (арк. спр. 8-9), є матір'ю ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджено свідоцтвом про народження (арк. спр. 11, 97, 98).
1 лютого 2011 року позивач звернулася до Кам'янобрідської районної у м. Луганську ради з заявою про призначення допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (арк. спр. 94-96). В заяві зазначено, що вона є приватним підприємцем, ознайомлена з розрахунком допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та їй відомо, що виплата допомоги буде здійснюватися в мінімальному розмірі встановленому законом.
Рішенням УПСЗН Кам'янобрідської районної у м. Луганську ради від 9 лютого 2011 року (арк. спр. 99) позивачу, як фізичній особі - підприємцю, була призначена та виплачувалася допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 лютого 2011 року по 23 серпня 2011 року в сумі 260 грн. щомісячно (з розрахунку 130 грн. на кожну з двох дітей), з 24 серпня 2011 року по 1 лютого 2013 року - 130 грн. допомога по догляду за дитиною - сином ОСОБА_5 до досягнення ним трирічного віку.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, згідно рішення Кам'янобрідської районної у м. Луганську ради № 37/6 від 30 січня 2013 року (арк. спр. 112, 115-116) припинено з 1 лютого 2013 року Управління праці та соціального захисту населення Кам'янобрідської районної у м. Луганську ради. Пунктом 5.5 рішення Кам'янобрідської районної у м. Луганську ради № 37/6 від 30 січня 2013 року вказано про вжиття необхідних заходів щодо передачі ДзпПСЗН за актами приймання - передачі документів, що містяться на паперових носіях та в електронному вигляді, необхідних для подальшого виконання вказаним департаментом повноважень у сфері праці та соціального захисту населення.
Відповідно до пунктів 2.1.23, 2.1.24 Положення про ДзпПСЗН, затвердженого розпорядженням Луганського міського голови № 451 від 25 жовтня 2012 року (арк. спр. 105-111), ДзпПСЗН призначає і здійснює виплату державної допомоги сім'ям з дітьми (Закон України «Про допомогу сім'ям з дітьми»), здійснює контроль за цільовим використанням призначеної ним допомоги сім'ям з дітьми (Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою КМ України від 27 грудня 2001 року). Згідно примітки (арк. спр. 111) до вищенаведених пунктів 2.1.23, 2.1.24 Положення про ДзпПСЗН, затвердженого розпорядженням Луганського міського голови № 451 від 25 жовтня 2012 року, ДзпПСЗН здійснює вказані виконавчі функції та повноваження з 1 січня 2013 року.
Позивач звернулася 28 травня 2013 року до ДзпПСЗН з заявою (арк. спр. 12-13) про перерахунок допомоги по догляду за дитиною - сином ОСОБА_5 до досягнення ним трирічного віку.
Листом ДзпПСЗН від 11 червня 2013 року № 01-18-13/3487/19-13 (арк. спр. 14) роз'яснено відсутність підстав для перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, оскільки фізичним особам - підприємцям ця виплата здійснюється в розмірі встановленому статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII (далі - Закон № 2811) та з дотриманням вимог пункту 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (далі - Порядок № 1751).
Станом на час звернення позивача з заявою про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до 3 років 28 травня 2013 року, частина 1 статті 15 Закону № 2811 має наступну редакцію: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.»
Пунктом 22 Порядку № 1751 передбачено, що відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Суд першої інстанції при прийнятті рішення не врахував факт ліквідації УПСЗН та початок діяльності ДзпПСЗН з 1 січня 2013 року та факт звернення позивача за перерахунком допомоги по догляду за дитиною 28 травня 2013 року, а також те, що позивач є приватним підприємцем.
За частиною 3 статті 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-III від 18 січня 2001 року (далі - Закон № 2240) особи, які забезпечують себе роботою самостійно (особи, які займаються підприємницькою, адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, в тому числі члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок), мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги відповідно до цього Закону за умови сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до діючого законодавства. Тобто, підприємці вважаються застрахованими особами у разі добровільної реєстрації та участі в системі державного соціального страхування.
Колегія суддів зазначає, що практика Верховного Суду України (постанови від 08.10.2013 р. у справі № 21-268а13, від 17.09.13 р. у справі № 21-187а13, від 09.07.2013 р. у справі № 21-188а13) розповсюджується на відносини, пов'язані із виплатою допомоги застрахованій особі, якій відповідно до статті 43 Закону № 2240 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Позивач не підтвердила документально той факт, що вона є застрахованою особою (відсутнє відповідне свідоцтво) та те, що нею сплачувалися у відповідних періодах страхові внески та єдиний внесок, тому на неї приписи статті 43 Закону № 2240 щодо встановленого вказаною нормою розміру допомоги по догляду за дитиною до 3 років не розповсюджуються.
Таким чином, апеляційна скарга першого відповідача задовольняється, постанова суду першої інстанції скасовується з прийняттям нового судового рішення про відмову в позові.
Керуючись п. 4 ч. 1 статті 202, статтями 197, 205, 207, 211 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Департаменту з питань праці та соціального захисту населення Луганської міської ради на постанову Ленінського районного суду м. Луганська від 22 листопада 2013 року задовольнити.
Постанову Ленінського районного суду м. Луганська від 22 листопада 2013 року скасувати.
Відмовити ОСОБА_2 в задоволенні позову до Департаменту з питань праці та соціального захисту населення Луганської міської ради, виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про: 1) визнання неправомірними дій першого відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, 2) зобов'язання першого відповідача здійснити донарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на відповідний період, з моменту перебування на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Кам'янобрідської районної у м. Луганську ради, в Департаменту з питань праці та соціального захисту населення Луганської міської ради по день винесення постанови суду з урахуванням проведених виплат.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя В.Г.Яманко
Судді Е.Г.Казначеєв
І.А.Васильєва