Справа № 249/7485/13-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
20 лютого 2014 р. м.Шахтарськ
Шахтарський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Пархоменко І.О.,
при секретарі Лисенко Л.О.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представників відповідача Снарської І.М., Воронцової Л.В.,
представників третіх осіб Максімчика С.В., Дюжикова К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Шахтарського міськрайонного суду Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської райдержадміністрації Донецької області, треті особи: Державне підприємство «Торезантрацит», Державне підприємство «Донвуглереструктурізація» про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що більше 20 років працював на вугледобувному підприємстві «Шахтоуправління «Волинське» виробничого об'єднання «Торезантрацит». Перед виходом на пенсію працював на шахті «Річна» «Шахтоуправління «Волинське». До 2013 року виписував паливо на побутові потреби відповідно до ст. 48 Гірничого Закону з ДП «Донвуглереструктурізація», оскільки шахта «Річна» була ліквідована. На даний час ДП «Донвуглереструктурізація» відмовляється приймати документи на виписку палива, оскільки ліквідація шахти «Річна» завершена, тому позивач звернувся до відповідача з приводу виплати йому компенсації на придбання палива на побутові потреби. Однак відповідач відмовляє позивачу в наданні пільг для придбання побутового палива, оскільки відповідно до запису в трудовій книжці позивача він пішов на пенсію з підприємства «Шахтоуправління «Волинське», яке на даний час є діючим підприємством, тому й саме воно повинно надавати паливо на побутові потреби. В свою чергу, «Шахтоуправління «Волинське» також відмовляє в виписці вугілля, оскільки не є правонаступником ліквідованої шахти «Річна». За таких обставин, посилаючись на ст. 48 Гірничого Закону, просив визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської райдержадміністрації Донецької області в наданні ОСОБА_1 пільги для придбання палива на побутові потреби, зобов'язати відповідача прийняти документи ОСОБА_1 на надання пільги на придбання палива на побутові потреби та зобов'язати відповідача надати позивачу пільги на придбання побутового палива.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив задовольнити.
Представник відповідача СнарськаІ.М. позовні вимоги не визнала, суду пояснила, що 10.01.2013 року до управління надійшли списки вуглеотримувачів ліквідованої шахти «Річна», в яких було зазначено ім'я ОСОБА_1 Пільговиками було повідомлено про необхідність надати повний пакет документів для визначення права на отримання компенсації у відповідності до ст. 48 Гірничого Закону України. Згідно Порядку надання пільг на придбання твердого палива скрапленого газу за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого Постановою КМУ від 31 січня 2007 року «особи, що мають право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із ст. 48 Гірничого Закону України пред'являють уповноваженому органу трудову книжку та пенсійне посвідчення, що підтверджують відповідність вимогам ст. 48 зазначеного Закону». У трудовій книжці ОСОБА_1 та довідці з УПФУ м. Шахтарська та Шахтарського району зазначено, що він вийшов на пенсію 25.12.1997 року з ш/у «Волинське», про шахту «Річна» не йдеться. Згідно архівної довідки, на момент виходу ОСОБА_1 на пенсію, шахти «Річної», як юридичної одиниці не існувало. Шахта «Річна» реорганізована в ш/у «Волинське», тому підстав виплачувати ОСОБА_1 компенсацію на тверде паливо як пенсіонеру шахти «Річна» немає підстав. Просила відмовити в задоволенні позову.
Представник відповідача Воронцова у судовому засіданні заперечила проти позову та пояснили, що їх відмова позивачу у наданні пільги мотивована тим, що останнє вугледобувне підприємство, з яким позивач перебував у трудових відносинах - є шахтоуправління «Волинське». На теперішній час воно є діючим, входить до складу Державного підприємства «Торезантрацит», а відтак, останнє зобов'язане забезпечити позивача безкоштовним вугіллям. Вважають свої дії щодо відмови у забезпеченні позивача пільгою правомірними.
Представник третьої особи Державного підприємства «Торезантрацит» Максімчик С.В. у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, суду пояснив що позивач перед виходом на пенсію працював на шахті "Річна", яка входила до складу «Шахтоуправління «Волинське»». Шахта «Річна» неодноразово реорганізовувалася, а в подальшому припинила свою діяльність шляхом ліквідації та передачі її до складу ДП «Донвуглереструктуризація», яке згідно ст. 48 Гірничого Закону України на протязі декількох років забезпечувало безкоштовним вугіллям пенсіонерів - колишніх працівників шахти «Річна». Вважають, що відповідач безпідставно відмовляє позивачу у надані пільг на придбання твердого побутового палива. Просив задовольнити позовні вимоги.
Представник третьої особи Державного підприємства «Донвуглереструктурізація» Дюжиков К.О. у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, суду пояснив що на момент призначення пенсії на 25.12.1997 року позивач працював на шахті «Річна» Державного відкритого акціонерного товариства «Шахтоуправління «Волинське» дочірнього підприємства Державної холдингової компанії «Торезантрацит», що підтверджено історичною довідкою та архівною довідкою у відношенні ОСОБА_1 Також факт роботи у вказаний період в шахтоуправління «Волинське» підтверджується трудової книжкою. При прийомі шахти «Річна» у ліквідацію в ДП «Донвуглереструктурізація» були передані списки пенсіонерів, які перейшли на пенсію в період роботи на шахті «Річна». У вказаних списках значився й ОСОБА_1, який отримував безоплатне паливо в ДП «Донвуглереструктурізація» з 2006 року по 2012 роки як пенсіонер шахти «Річна». Після ліквідації забезпечення осіб, зазначених в ст. 48 Гірничого Закону України, безкоштовним паливом здійснюється у відповідності до Порядку надання пільг на придбання твердого палива та скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого Постановою КМУ від 31.07.2007 року № 77, управліннями праці та соціального захисту населення виконавчих органів місцевих, районних бюджетів. Просив позов задовольнити.
Судом в межах заявлених позовних вимог і на підставі наданих особами, які брали участь у справі, доказів, встановлено наступні обставини та визначені відповідно до них правовідносини.
Згідно з пенсійним посвідченням, ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України м. Шахтарська та Шахтарського району та отримує пенсію за віком з 25 грудня 1997 року .
З трудової книжки, розпочатої на ім'я позивача, вбачається, що позивач ОСОБА_1 22.03.1976 року був прийнятий на шахту «Волинська» підземним учеником гірничого робітника. 01.01.1989 року в зв»язку з виділенням шахти «Річної» з складу ш/у «Волинське» переведений гірником очисного забою. 01.10.1995 року шахта «Річна» переіменована в ш/у «Волинське» ВО «Торезантрацит»
Як вбачається з повідомлення Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської райдержадміністрації Донецької області № 05/21-346/3 від 12.12.2013 року ОСОБА_1 було відмовлено у забезпеченні безкоштовним побутовим вугіллям на побутові потреби .
З довідки Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області № 665/07 від 23.01.2014 року ОСОБА_1 вийшов на пенсію працюючи в ш/у «Волинське» в/о «Торезантрацит».
Відповідно до довідки ВП «Шахтоуправління «Волинське» ДП «Торезантрацит» № 01-1811/11 від 04.12.2013 року ДП «Шахта «Річна» припинило діяльність шляхом ліквідації та передачі його до складу ДП «Донвуглереструктурізація» на підставі наказу МінПалЕнерго України № 506 від 05.10.2005 року.
Згідно з листом ДП «Торезантрацит» ВП «Ш/у «Волинське» № 01-2354 від 24.12.2013 року в період входження ліквідованої шахти «Річна» до складу «Ш/у «Волинське» в трудові книжки вносились записі про роботу в «Ш/у «Волинське» без зазначення конкретної шахти «Річна». Відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ № 831 від 13.11.2013 року, для підтвердження факту виходу на пенсію з ліквідованого підприємства органу УПСЗН, за його запитом, надається довідка та копії підтверджуючих документів. ВП «Ш/у «Волинське» надані підтверджуючі документи роботи ОСОБА_1 на ліквідованій шахті «Річна».
Відповідно до архівної довідки ДП «Торезантрацит» № 01-1811/11 від 04.12.2013 року ОСОБА_1 дійсно працював на шахті «Річна» Ш/у «Волинське» з 03.03.1980 року.
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 19 листопада 2002 року № 669 ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» дочірнє підприємство державної холдингової компанії «Торезантрацит» реорганізоване шляхом виділення з його складу структурного підрозділу шахти «Річна» та створенням на його базі ДП «Шахта «Річна». Було визначено, що останнє є правонаступником майнових прав та обов'язків ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське», пов'язаних з діяльністю його структурного підрозділу «Шахта «Річна» згідно з розподільчим балансом.
Згідно довідки, після виділення шахти «Річна» зі складу ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» відокремлений підрозділ «Шахтоуправління «Волинське» увійшло до складу ДП «Торезантрацит» на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України № 120 від 07 березня 2003 року.
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 05 жовтня 2005 року № 506 «Про припинення діяльності ДП «Шахта «Річна» шляхом ліквідації» її було передано для здійснення фізичної ліквідації до ДП «Донвуглереструктурізація» та зобов'язано забезпечити працівників окремих категорій населення побутовим вугіллям у період ліквідаційних робіт.
У проекті ліквідації шахти «Річна» ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське»» передбачається, що після ліквідації шахти, забезпечення вуглеотримувачів ліквідованих шахт безкоштовним вугіллям проводиться правонаступником.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частиною 5 ст. 48 Гірничого закону України передбачена категорія осіб, яка після ліквідації чи консервації гірничого підприємства забезпечуються вугіллям на побутові потреби, в межах галузевої угоди, а саме пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків .
Згідно постанови КМУ № 77 від 31 січня 2007 року «Про затвердження порядку надання пільг на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом» передбачено, що визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до Гірничого закону України покладено на управління праці та соціального захисту населення на підставі відомостей із трудової книжки та пенсійного посвідчення.
За приписами пункту 4 вищевказаної постанови для призначення пільг з придбання твердого палива і скрапленого газу особи звертаються до управлінь праці та соціального захисту населення з відповідною заявою, до якої додають довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі.
У разі коли на підставі записів у трудовій книжці особи, яка має право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, неможливо встановити факт виходу на пенсію з ліквідованого гірничого підприємства (ліквідація, реорганізація, перейменування), до уповноваженого органу за його запитом надається архівна довідка або довідка Міненерговугілля про зміни, які відбулися на гірничому підприємстві з моменту виходу на пенсію особи до ліквідації зазначеного підприємства, та копії підтвердних документів (розпорядження, накази).
Таким чином, відповідач у справі - є суб'єктом владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладений обов'язок щодо визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до частини 2 статті 102 Бюджетного кодексу України, якою передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг на придбання твердого пічного палива надаються пільги, особам, які мають таке право згідно із статтею 48 Гірничого закону України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач працював у вугільній галузі, перебував на посадах пов'язаних з підземними умовами більше 20 років, що підтверджується трудовою книжкою.
Частиною 5 статті 111 ЦК України передбачено, що юридична особа є ліквідованою з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно наявного у справі витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Державне підприємство «Шахта «Річна» перебуває в стані припинення .
Відповідно до Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 № 939, датою фізичної ліквідації гірничого підприємства вважається дата затвердження Мінвуглепромом актів прийняття відповідних робіт, а також визначення правонаступника щодо соціального захисту осіб відповідно до частини п'ятої статті 48 Гірничого закону України.
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21 грудня 2012 року № 1078 був затверджений Акт комісії з розгляду підсумків фактичного виконання робіт та заходів, передбачених проектом ліквідації шахти «Річна», яким роботи з ліквідації шахти «Річна» визнані закінченими у повному обсязі, відповідно з проектом ліквідації.
Актом прийому - передачі списку вуглеотримувачів шахти «Річна» управлінню соціального захисту населення був переданий перелік осіб, які забезпечувалися вугіллям державним підприємством «Донвуглереструктуризація», та які мають право на безплатне забезпечення твердим побутовим паливом згідно із статтею 48 Гірничого Закону України, в тому числі із зазначенням персональних даних позивача .
За таких підстав судом встановлено, що позивач працював саме на ліквідованому підприємстві - ДП «Шахта «Річна», соціальний захист працівників якого перейшов до управління соціального захисту.
За таких обставин, суд вважає протиправною відмову відповідача надати пільгу позивачу на придбання твердого палива.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ставка судового збору за подання позову немайнового характеру до адміністративного суду в 2013 році встановлена у розмірі 68,82 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, з бюджету на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір у розмірі 68,82 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158 -165 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської райдержадміністрації Донецької області, треті особи: Державне підприємство «Торезантрацит», Державне підприємство «Донвуглереструктурізація» про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської райдержадміністрації Донецької області щодо надання пільг для придбання побутового палива ОСОБА_1.
Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської райдержадміністрації Донецької області надати пільгу для придбання побутового палива ОСОБА_1 з урахуванням вимог ст. 48 Гірничого Закону та Бюджетного кодексу за 2013 рік.
Стягнути з місцевого бюджету м.Шахтарська на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 68,82 грн.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя І.О.Пархоменко