Постанова № 37332122, 25.02.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2014
Номер справи
813/273/14
Номер документу
37332122
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 лютого 2014 року № 813/273/14

09:10 год.

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Потабенко В.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Дорожній вектор" про вжиття заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

ДЕІ у Львівській області звернулася до суду з позовом до ТзОВ "Дорожній вектор" про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду, а саме, зобов'язання відповідача невідкладно зупинити виконання робіт в частині здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарного джерела, а саме котла твердопаливного марки MODERATOR серія № 1934 до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Відповідно до п. 5 ч 1 ст. 183-2 КАС України, в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням, розглядаються в порядку скороченого провадження.

Відтак, суддя, у відповідності до ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, розглядає справу в порядку скороченого провадження.

У визначений судом строк від відповідача письмового заперечення та доказів на спростування вимог позовної заяви, якщо останні заперечуються, або заяви про визнання позову, до суду не надходило.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини по справі, суддя приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідач - ТзОВ "Дорожній вектор", код ЄДРПОУ 31951879 - зареєстрований як юридична особа 26.03.2002 року за адресою 81000, Львівська обл., Яворівський р-н, м. Яворів, вул. Лесі Українки, 31/48, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

На підставі наказу від 17.12.2013 року № 871-і/п та направлення на проведення перевірки від 19.12.2013-08.01.2014 року № 2619 позивачем було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ТзОВ "Дорожній вектор". Дану перевірку було проведено з 23.12.2013 року по 08.01.2014 року в присутності директора відповідача ОСОБА_1 За результатами перевірки складено акт № 2619/06/2133.

Так, актом зафіксовано низку порушень вимог природоохоронного законодавства, у тому числі щодо відходів та охорони атмосферного повітря. В акті перевірки зазначено, що відповідачем здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади (порушення ст. ст. 10, 11, 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря"), склад і властивості відходів, що утворюються, ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища не визначені, паспорти відходів підприємства відсутні (ст. ст. 17, 26, 33 Закону України "Про відходи"), первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, зберігаються, перевозяться, обробляються, утилізовуються, знешкоджуються та видаляються на підприємстві не здійснюється (ст. 17 Закону України "Про відходи"). Крім того, перевіркою, зокрема, виявлено те, що відповідач за адресою Львівська обл., Пустомитівський р-н, с. Наварія, вул. Львівська, 129, здійснює викиди забруднюючих речовин від одного стаціонарного джерела з порушенням вимог законодавства про охорону атмосферного повітря - котла твердопаливного марки MODERATOR серія № 1934, який використовується для опалення приміщень. На момент перевірки котел використовувався, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснювалися, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами відсутній.

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, які виявлено внаслідок перевірки ТзОВ "Дорожній вектор", Державною екологічною інспекцією у Львівській області видано припис № 2-06 від 08.01.2014 року, відповідно до якого підприємству надано обов'язкові до виконання вказівки, зокрема, зобов'язано до 08.02.2014 року отримати паспорти відходів підприємства, постійно вести первинний поточний облік кількості, типу, складу відходів, які утворюються, зберігаються, перевозяться, утилізовуються, знешкоджуються підприємством, до 08.04.2014 року отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, постійно не здійснювати викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначає Закон України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992р. № 2707-XII, у статті 10 якого передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо (п. 1 ч. 1 ст. 10 цього Закону).

Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Згідно з ст. 12 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

В ст. 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" передбачено, що особи, винні у:

порушенні прав громадян на безпечне для життя і здоров'я навколишнє природне середовище;

перевищенні нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел в атмосферне повітря та нормативів гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел;

перевищенні нормативів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах пересувних джерел;

викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону;

перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря;

недотриманні вимог, передбачених дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря;

провадженні незаконної діяльності, що негативно впливає на погоду і клімат;

впровадженні відкриттів, винаходів, раціоналізаторських пропозицій, нових технічних систем, речовин і матеріалів, а також закупівлі в інших державах та експлуатації технологічного устаткування, транспортних засобів та інших об'єктів, які не відповідають вимогам, встановленим законодавством про охорону атмосферного повітря;

порушенні встановлених законодавством правил складування та утилізації промислових і побутових відходів, транспортування, зберігання і застосування пестицидів і агрохімікатів, що спричинило забруднення атмосферного повітря;

проектуванні і будівництві об'єктів з порушенням встановлених законодавством норм та вимог до охорони атмосферного повітря;

невиконанні розпоряджень та приписів органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря;

ненаданні передбаченої законодавством своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, джерела забруднення, а також приховуванні або перекрученні відомостей про стан атмосферного повітря, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, екологічну обстановку, яка склалася внаслідок забруднення атмосферного повітря;

недотриманні норм екологічної безпеки, державних санітарних норм при проектуванні, розміщенні, будівництві та введенні в експлуатацію нових і реконструйованих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, несуть відповідальність згідно з законом.

У відповідності до ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженого Указом Президента України "Про Положення про Державну екологічну інспекцію України" від 13.04.2011 року № 454/2011 (далі - Положення).

Відповідно 4 вищевказаного Положення, Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин (підп. "г" п. 2 ч. 4 Положення).

Відповідно до п. 7 Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З огляду на вищенаведене, діяльність суб'єкта господарювання, яка пов'язана, зокрема, з порушенням умов до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, може бути тимчасово заборонена (зупинена) на підставі постанови адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. В даному випадку - Державної екологічної інспекції у Львівській області, яка внаслідок проведеної у грудні 2013 року-січні 2014 року планової перевірки ТзОВ "Дорожній вектор" встановила факт здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, що є порушенням вимог Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

За наслідками розгляду справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Львівській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судовий збір відповідно до ст. 94 КАС України у розмірі 34 грн. 41 коп. присуджується з Державного бюджету на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 94, 1832, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю "Дорожній вектор" (код ЄДРПОУ 31951879, адреса: 81000, Львівська обл., Яворівський р-н, м. Яворів, вул. Лесі Українки, 31/48), шляхом зупинки виконання робіт в частині здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за стаціонарного джерела, а саме, котла твердопаливного MODERATOR серія № 1934, що знаходиться за адресою Львівська обл., Пустомитівський р-н, с. Наварія, вул. Львівська, 129, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Постанову допустити до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Потабенко В.А.