Головуючий у 1 інстанції - Бабіч С.І.
Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2014 року справа №805/15941/13-а
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів судді-доповідача Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Чумака С.Ю., при секретарі Полторацькій С.С., за участі представників позивача Дмитроняк А.С., Палагіної І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу комунального підприємства "Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2013 р. у справі № 805/15941/13-а за позовом Державної фінансової інспекції в Донецькій області до Комунального підприємства "Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька" про зобов'язання виконати вимогу, -
В С Т А Н О В И В :
В листопаді 2013 року Державна фінансова інспекція в Донецькій області звернулась до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька" про зобов'язання виконати не вчинені дії.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що проведеною позаплановою ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства "Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька" за період з 01.01.2012 року по 30.06.2013 року встановлено порушення на загальну суму 3344560,09грн., які відповідачем не усунено. Пред'явлену позивачем на підставі ч.1 п. 7 статті 10 Закону України „Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 № 2939-ХІІ (далі - закон № 2939) на адресу відповідача вимогу від 16.08.2013 року № 21-03-10/3107 щодо усунення виявлених ревізією порушень не виконано.
Просив суд зобов'язати відповідача виконати не вчинені дії, зазначені у вимозі від 16.08.2013 року № 21-03-10/3107, а саме в п.2 вимоги: провести претензійно-позовну роботу з підрядниками щодо відшкодування зайвих виплат у сумі 3 344 560, 09 грн., шляхом повернення коштів або в інший передбачений законодавством спосіб.
Постановою суду 1 інстанції позов - задоволено. Зобов'язано комунальне підприємство "Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька" виконати не вчинені дії, зазначені в п. 2 вимоги від 16.08.2013 року № 21-03-10/3107, а саме: провести претензійно-позовну роботу з підрядниками щодо відшкодування зайвих виплат у сумі 3 344 560, 09 грн., шляхом повернення коштів або в інший передбачений законодавством спосіб.
Відповідач вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просив постанову суду скасувати та постановити нове рішення яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В судовому засіданні представники позивача проти скарги заперечували. Представник відповідача за викликом до суду не прибув.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників позивача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26 січня 1993 року № 2939-ХІІ (далі - Закон № 2939), здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю). Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.
Статтею 2 Закону № 2939, передбачено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи. Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.
Державна фінансова інспекції в Донецькій області є юридичною особою публічного права, територіальним органом Державної фінансової інспекції, суб'єктом владних повноважень, що має адміністративну процесуальну правосуб'єктність.
Комунальне підприємство "Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька" (код ЄДРПОУ 35729969) у спірних правовідносинах є підконтрольною установою.
Згідно до статті 4 Закону № 2939, інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Відповідно до постанови Ворошиловського районного суду м.Донецька від 21.06.2013 №255/7765/13-к, позивачем була проведена позапланова ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства "Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька" за період з 01.01.2012 року по 30.06.2013 року з питань виконання договору на обслуговування житлового фонду від 01.04.2009 року між КП "КК Ленінського району міста Донецька" та ТОВ "Сервис-Дон-Строй", договору на обслуговування житлового фонду від 01.03.2010 року між КП "КК Ленінського району міста Донецька" та ТОВ «Боссе-Сервис».
Перевіркою встановлено, що відповідачем в порушення п.3.3.10.1 Розділу 3 "Правил визначення вартості будівництва" ДБН Д. 1.1-1-2000, затверджених Наказом Держбуду України від 27.08.200р №174 (із змінами та доповненнями), порушенням вимог п. 6 П(С)БО 16 "Витрати", затвердженого наказом МФУ від 31.12.1999 № 318, проведено зайві виплати власних коштів двом підрядним організаціям, внаслідок оплати за роботи по скиду та заповненню систем водою, які не підтверджуються обсягами використаної води; зайвого врахування врізання в діючі внутрішні мережі трубопроводів, та подвійного врахування чищення каналізаційних труб на загальну суму 3344560,09грн (в т.ч. ТОВ "Сервис-Дон-Строй" на загальну суму 1051276,03грн., ТОВ "Боссе-Сервис" на загальну суму 2293284,06грн).
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 10 Закону № 2939, органу державного фінансового контролю надається право, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
На підставі акту ревізії позивачем у відношенні відповідача прийнята вимога від 16.08.2013 року № 21-03-10/3107, згідно якої з метою повного усунення виявлених порушень та попередження їх виникнення в подальшому Державна фінансова інспекція в Донецькій області, зокрема, вимагає опрацювати матеріали ревізії та вжити заходи щодо усунення виявлених порушень законодавства, розглянути питання про застосування заходів дисциплінарного впливу до винних в порушеннях осіб, у тому числі їх звільнення з займаних посад; встановити розмір збитків від нестачі; визначити винних осіб у зазначеному порушенні та стягнути з них суми завданих збитків.
Інформацію щодо вжитих заходів з доданими завіреними належним чином копіями первинних, розпорядчих чи інших документів необхідно було надати до Державної фінансової інспекції в Донецькій області в термін до 15.09.2013 року.
Факт отримання вимоги від 16.08.2013 року № 21-03-10/3107 про усунення порушень, виявлених ревізією, відповідачем не заперечувався.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В судовому порядку вимога Державної фінансової інспекції в Донецькій області від 16.08.2013 року № 21-03-10/3107 відповідачем не оскаржена.
Тобто на час розгляду цієї справи вказане рішення незаконним не визнано і є діючим.
Відповідно до частини 2 статті 15 Закону № 2939, законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Пунктом 10 статті 10 Закону № 2939, встановлено, що органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідачем не виконано п. 2 вимоги від 16.08.2013 року № 21-03-10/3107 про усунення порушень, виявлених ревізією, а тому позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Донецькій області підлягають задоволенню.
Доводи викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду 1 інстанції.
Колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 184, 195-196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2013 р. у справі № 805/15941/13-а - залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення ухвали в повному обсязі.
Суддя - доповідач Д.В. Ляшенко
Судді Л.В. Ястребова
С.Ю. Чумак