Справа № 258/224/14-а
Провадження2-а/258/80/14
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
« 24» лютого 2014 р. Кіровський районний суд м. Донецька в складі:
судді Юр'євої Т.І.,
при секретарі Власенко Н.М.,
за участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Кольцовій О.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та зобов'язати зробити певні дії, суд
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулась до суду з позовом, в якому вказує, що вона з 05.05.2011 року перебуває на обліку та отримує пенсію в Управлінні ПФУ в Кіровському районі м. Донецька за віком згідно з Законом України «Про державну службу».
26 грудня 2013 року вона звернулась до Управління ПФУ В Кіровському районі м. Донецька із заявою про перерахунок назначеної її пенсії, як державному службовцю, з урахуванням «інших виплат»: матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати.
Рішенням відповідача № 373/5-17-01-04 від 03.01.2014 р., відповідач їй відмовив в перерахунку пенсії. Підставою такою відмови стало те, що Законом України «Про оплату праці» матеріальна допомога на оздоровлення, на соціально-побутові потреби, та сума індексації заробітної плати не входить до складу заробітної плати, з якою має бути розрахована пенсія державному службовцю.
Вона вважає дії відповідача є неправомірними по наступних підставах:
В період часу з 06.10.1992 р. по 04ю05ю2011 р. вона працювала в Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла до 1.10.2011 року) державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високи досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових потреб.
Крім того, статтею 66 Закону «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
До заяви про перерахунок пенсії від 26.12.2013 року до відповідача нею була додана довідка Управління ПФУ в Ленінському районі м. Донецька № 20458/04 від 24.12.2013 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Згідно з графою 7 вказаної довідки вказані суми матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на соціально-побутові потреби, індексація заробітної плати, на які нараховувались внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Позивачка просить визнати дії відповідача про відмову їй у перерахунку пенсії неправомірними. Зобов'язати відповідача зробити перерахунок нарахованої їй пенсії з моменту її призначення, а саме з 05.05.2011 року з включенням в склад заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення та інші виплати, яки вказані в довідки про заробіток Управління ПФУ в Ленінському районі м. Донецька за № 20458/04 від 24.12.2013 року і в подальшому виплачувати пенсію з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально побутові потреби та індексації заробітної плати.
Представник відповідача в судовому засідання позов не визнала, суду пояснила, що пенсія позивачки призначена у відповідності наданих документів та у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету міністрів України від 31.05.2000 року №865. Згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» - заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі на інших надбавок. При призначенні пенсії позивачки вони користувалися ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці». Структура заробітної плати не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати, і в зазначених нормах закону відсутнє таке поняття, як матеріальна допомога. Таким чином, матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а тому не враховується при призначенні пенсії державним службовцям. Представник відповідача просить у позові відмовити у повному обсязі.
Суд, вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню частково.
У судовому засіданні встановлено, що позивачка працювала в Управлінні ПФУ в Ленінському районі мДонецька з 06.10.1992 року по 04.05.2011 року і з 5 травня 2011 року їй призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, яка діяла на час призначення пенсії позивачці, пенсія позивачці зі стажем її роботи на держслужбі, призначається в розмірі 84% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати пралі (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року N 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно з п.1 ч.1 ст. 41 Закону України «про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії нараховуються суми виплат (доходу), отриманих застрахованою особою, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якою сплачуються страхові внески.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціально - побутові потреби, індексація заробітної плати, входять до системи оплати праці державного службовця.
В постановах Верховного суду України від 20 лютого 2012 року , від 14 травня 2013 року, від 28 травня 2013 року, при розгляді конкретних справ, Верховний суд вказує, що висновок суду про те, що матеріальна допомога, на яку нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчислені розміру пенсії є наслідком порушення правил застосування норм права.
Перевагу мають соціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст. 41 Закону України «Про загальнеобов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно довідки про заробітну плату № 20458/04 від 24.12.2013 року Управління ПФУ в Ленінському районі м. Донецька позивачки виплачено за 24 місяця перед звільненням матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на соціально - побутові потреби та індексація заробітної плати, що входить до графі 7 довідки. Вказана сума не була включена до складу заробітної плати для нарахування пенсії.
Враховуючи вищевказане, суд вважає визнати неправомірними дії УПФУ у Кіровському районі м. Донецька щодо відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно поданої нею заяви від 26.12.2013 року відповідно до довідки про заробітну плату № 20458/04 від 24.12.2013 року Управління ПФУ в Ленінському районі м. Донецька, та зобов'язати Управління ПФУ в Кіровському районі м. Донецька здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з 1 січня 2014 року з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально - побутові потреби та індексація заробітної плати, згідно довідки про заробітну плату № 20458/04 від 24.12.2013 року Управління ПФУ в Ленінському районі м. Донецька.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХП від 5 листопада 1991 року у редакції Закону України від 17 січня 2002 року № 2981-ІІ пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України. Згідно пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України, від 1 березня 2001 року № 121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Суд вважає за необхідне відмовити позивачки у задоволенні позовних вимог в частині, що стосується зобов'язання відповідача здійснювати перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням «інших виплат», починаючи з 05.05.2011 року і по 1 січня 2014року, оскільки за вказаний період позивачці нараховувалась та сплачувалась пенсія за віком відповідно до поданої документації УПФУ Ленінського району м. Донецька у Донецькій області, у розмірі, передбаченому законодавством України, а тому дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачці пенсії за віком за вищевказаний період є правомірними.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка про порушення свого права, якщо вона вважала його порушеним, повинна була дізнатися при виплати їй відповідачем щомісячної пенсії у грудні 2013 року. Звернення позивачки до відповідача із заявою з питання проведення перерахунку пенсії за минулий час не є передбаченою законом можливістю досудового порядку вирішення спору в розумінні частини 4 ст. 99 КАС України.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених Законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Позивачка в судовому засіданні будь-яких поважних причин пропуску цього строку не наводила.
Керуючись ст.ст. 19,46 Конституції України, Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 159- 163 КАС України, суд
П о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та зобов'язати зробити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька щодо відмови у перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно довідки про заробітну плату № 20458/04 від 24.12.2013 року, виданої Управлінням ПФУ в Ленінському районі м. Донецька.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 1 січня 2014 року з урахуванням індексації заробітної плати, щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально-побутові потреби, які входять у склад заробітної плати, яка вказана у довідки про заробіток № 20458/04 від 24.12.2013 року, виданої Управлінням ПФУ в Ленінському районі м. Донецька.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її оголошення.
Суддя: