ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
17 лютого 2014 року письмове провадження № 826/20733/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., розглянувши адміністративну справу
за позовом Київського апеляційного господарського суду
до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві
треті особи: ОСОБА_1,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Сілтек ЛТД»
Департамент будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації),
Дніпровська районна в місті Києві державна адміністрація ,
про визнання незаконним та скасування рішення
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача у якому просить визнати незаконним та скасувати рішення Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві (Державний реєстратор - Заїко Ірина Володимирівна) про державну реєстрацію прав ТОВ «Сілтек ЛТД» від 06 листопада 2013 року індексний номер 7665845 відповідно до запису про право власності: 3262469 від 25.10.2013 року на об'єкт нерухомого майна - житлову квартиру, розташовану за адресою: вул. Ованеса Туманяна, 15-А, квартира № 417 у місті Києві.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення про державну реєстрацію прав ТОВ «Сілтек ЛТД» на об'єкт нерухомого майна - житлову квартиру, розташовану за адресою: вул. Ованеса Туманяна, 15-А, квартира №580 у місті Києві порушив вимоги Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №703 від 22.06.2011, що призвело до порушення законних прав та обов'язків позивача на забезпечення службовим житлом судді, яка потребує поліпшення житлових умов.
Зокрема, вказує, що листом від 11 жовтня 2012 року за № 5608/1011 ПА «Банк Форум» повідомило Головне управління комунальної власності міста Києва та Головне управління житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації про те, що ПАТ «Банк Форум» відповідно до договорів іпотеки від 07 вересня 2006 року за реєстровим № 4941 та 4939 були передані майнові права на нерухомість, а саме: адміністративно-житловий комплекс з вбудовано-прибудованими приміщеннями та підземним паркінгом, який споруджується по вул. Туманяна, 15-А у Дніпровському районі міста Києва. В якості виконання зобов'язань ПрАТ «МІК «ІНТЕРІНВЕСТСЕРВІС» за Генеральним кредитним договором № 188/06/00-КLМV від 28 липня 2006 року та Генеральним договором із забудовником № 1ФФБ від 06 вересня 2006 року.
Позивач посилається на те, що при передачі спірної квартири Київському апеляційному господарському суду, Київська міська державна адміністрація виконала вимоги Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». При цьому, подальша перереєстрація права власності за ТОВ «Сілтек ЛТД» є протиправною.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, через канцелярію суду подав письмові заперечення в яких проти позову заперечив з підстав викладених у них.
Зокрема, вказує, що на час проведення державної реєстрації державному реєстратору Заїко І.В. був наданий повний перелік документів необхідних для такої реєстрації відповідно до Закону та Порядку. Про інформацію наведену у позовній заяві, а саме про передачу Говним управлінням житлового забезпечення міської державної адміністрації згідно акту №242 від 20.12.2012 року двокімнатної квартири загальною площею 92,90 кв.м. за адресою м. Київ, вул.. Туманна, ї5-а, кв. № 417 до Київського апеляційного господарського суду під службове житло державному реєстратору не могло бути відомо.
Разом з тим, державний реєстратор Заїко І.В. перевіривши інформацію з Державного реєстру іпотек не знайшла обтяження іпотекою за даною квартирою (про що свідчать витяги відповідно до сторінок 18-23 реєстраційної справи «інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно»), тому що його немає. Таким чином, фактично були відсутні підстави для відмови державній реєстрації права власності на зазначену квартиру за ТОВ «Сіл тек ЛТД».
Третя особа: ОСОБА_1 під час розгляду справи заявлені позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити повністю.
Представник третьої особи Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) заявлені позовні вимоги підтримав з підстав викладних у письмових запереченнях, просив позов задовольнити повністю.
Представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Сілтек ЛТД» залишив вирішення даного спору на розсуд суду.
05.02.2014 у судове засідання прибули не всі сторони та суд відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалив перейти до розгляду справи у письмовому провадженні.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення повноважних представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Рішенням Київської міської ради від 26.06.2003 року №54/707 «Про погодження місць розташування об'єктів» Українській студії телевізійних фільмів (Укртелефільм), за умови виконання п. 2.1. цього рішення, погоджено місце розташування адміністративно-житлового комплексу з підземним паркінгом на вул. Ованеса Туманяна, 15-а у Дніпровському районі м. Києва на частині земельної ділянки, відведеної відповідно до рішення виконавчого комітету Київської міської ради депутатів трудящих від 31.03.1959 року №484 «Про відвод земельної ділянки комітету по радіомовлення і телебачення при Раді Міністрів УРСР під будівництво кінозйомочного комплексу в Дарницькому районі», орієнтовною площею 0,93 га.
Підпунктом 2.1.4. пункту 2.1. зазначеного рішення Київради №547/707 передбачено передачу Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 5% загальної площі будинку (крім службової), а по земельних ділянках у центральній частині міста Києва, яка визначається Генеральним планом розвитку міста, - 10% загальної площі будинку (крім службової) на підставі пункту 50 рішення Київської міської ради від 28.12.2002 року №232/392 «Про бюджет міста Києва на 2003 рік». Тобто, передача квартир була умовою виділення земельної ділянки під будівництво.
Згідно із рішенням Київради від 26.06.2003 року №547/707 Забудовником актом від 05.11.2010 року №196 було передано до Головного управління житлового забезпечення 28 квартир в житловому будинку на вул. Ованеса Туманяна, 15а (будівельна адреса), в тому числі і двокімнатна квартира №10 (копії вказаного рішення та акту містяться у матеріалах справи).
Листом від 25.10.2012 року №247/01 Українською студією телефільмів «Укртелефільм» було повідомлено Департамент будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про присвоєння поштової адреси зазначеному житловому комплексу: вул. Ованеса Туманяна, 15 а, та зміну нумерації квартир, в тому числі і квартири №10 на №417.
Згідно акту приймання-передачі № 242 від 20.12.2012 року, Київський апеляційний господарський суд отримав від Головного управління житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації двокімнатну квартиру загальною площею 92,90 кв. м. (житлова площа - 41,70 кв. м.) за адресою: вул. О. Туманяна, 15-А, кв. № 417, пов. 5.
Засіданням постійно діючої комісії по зарахуванню суддів Київського апеляційного господарського суду до контрольного списку суддів, які потребують житла Київського апеляційного господарського суду протоколом від 24.12.2012 № 2, прийнято рішення про надання судді Іонніковій Ірині Анатоліївні, складом сім'ї з двох осіб (вона, донька, 1989 р.н.) двокімнатної службової квартири №417, загальною площею 92,90 кв. м. (житлова площа - 41,70 кв. м.) за адресою: м. Київ, вул. О. Туманяна, 15-А.
За зверненням Київського апеляційного господарського суду (лист №09-24/843 від 22.02.2013) розпорядженням Голови Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 15.03.2013 № 123 двокімнатна квартира №417, площею 92,90 кв. м. (житлова площа - 41,70 кв. м.) за адресою: м. Київ, вул. О. Туманна, 15-А, кв. № 417, пов. 5, була включена до складу службових.
Рішенням Київського апеляційного господарського суду від 30.09.2013 вказана службова квартира надана судді Іонніковій Ірині Анатоліївні на родину з двох осіб.
Відповідно до отриманої Позивачем інформаційної довідки з Державного реєстру прав на нерухоме мано, щодо об'єкту нерухомого майна ІУ № 318637 (індексний номер довідки 14848134) від 18.12.2013 року, право власності на квартиру № 417 за адресою: м. Київ, вул. О. Туманяна, 15-А, зареєстроване за ТОВ «Сілтек ЛТД», ЄДРПОУ 38454814.
Позивач, вважаючи незаконним рішення Реєстраційної служби Головного управління юстиції в місті Києві про державну реєстрацію прав ТОВ «Сілтек ЛТД», звернувся до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).
Частиною першою статті 182 ЦК встановлено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом (частина четверта статті 182 ЦК, стаття 4 Закону України від 1 липня 2004 року N 1952-VI «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»). Зазначений Закон діє в новій редакції, з 1 січня 2013 року державна реєстрація прав проводиться державним реєстратором прав на нерухоме майно органу державної реєстрації прав, нотаріусом як спеціальним суб'єктом, на якого покладено функції державного реєстратора.
Згідно ч.1-5 ст.3 Закону, державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим законом, державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в порядку черговості надходження заяв.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право власності на нерухоме майно.
Відповідно до положень статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Згідно з пунктом 2 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 №703 визначено, що державну реєстрацію прав шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно проводять орган державної реєстрації прав та нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно. Орган державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію права власності та інших речових прав на нерухоме майно за місцем розташування такого майна.
Згідно з частинами 1, 2 статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:
- прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;
- встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;
- прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;
- внесення записів до Державного реєстру прав;
- видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених ст.18 цього Закону;
- надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Частиною 7 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом.
Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (абзац 2 частини 1 статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Процедура проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться відповідно до Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 №703 (далі - Порядок № 703).
Пунктом 10 Порядку №703 передбачено, що заявник разом із заявою про державну реєстрацію подає органу державної реєстрації прав, нотаріусу необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.
Для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені Порядку №703 (п.26). Перелік документів, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, визначені в п. 27, 29, 30 зазначеного Порядку.
Крім того, положеннями статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що державний реєстратор, зокрема:
- встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав;
- приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав;
- відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи;
- веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна;
- присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації;
- у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень.
Пунктом 12 Порядку №703 визначено, що під час розгляду заяви про державну реєстрацію і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо:
- обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках);
- повноважень заявника;
- відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах;
- наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону;
- наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Відповідно до пункту 5.15 Положення про Головне управління житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 10.06.2003 року №2377, Головне управління житлового забезпечення здійснює реєстрацію актів передачі житла між підприємствами, установами, організаціями.
Під час розгляду справи судом встановлено, що Головним управлінням житлового забезпечення (департаментом будівництва та житлового забезпечення) не здійснювалась реєстрація актів передачі квартири №417 на вул. Ованеса Туманяна, 15-а Київським апеляційним господарським судом до інших підприємств, установ, організацій
У ситуації, що склалася, державний реєстратор не з'ясував у повній мірі відповідність заявлених прав ТОВ «Сілтек ЛТД» і поданих останнім документів вимогам законодавства, правам на нерухоме майно - квартиру 417, по вул. О. Туманна, 15-А у м. Києві, що робить оскаржуване рішення про реєстрацію незаконнм.
Згідно ч. 4 ст 15 Закону Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи усіх форм дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись положеннями статей 2, 7, 69-71, 94, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Київського апеляційного господарського суду задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Реєстраційної служби Головного управління юстиції в місті Києві (Державний реєстратор - Заіко Ірина Володимирівна) про державну реєстрацію прав Товариства з обмеженою відповідальністю «Сілтек ЛТД» від 06.11.2013 індексний номер 7665845 відповідно до запису про право власності: 3262469 від 25.10.2013 року на об'єкт нерухомого майна - житлову квартиру, розташовану за адресою: вул. Ованеса Туманяна, 15-А, квартира № 417 у місті Києві.
Зобов'язати відповідний підрозділ Державної казначейської служби України стягнути судові витрати в сумі 68,82 грн. (шістдесят вісім гривень 82 коп.) на користь Київського апеляційного господарського суду з Реєстраційної служби Головного управління юстиції в місті Києві за рахунок бюджетних асигнувань.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Р.О. Арсірій