Справа № 435/11376/12
2-а/214/62/14
П О С Т А Н О В А
Іменем України
06 лютого 2014 року суддя Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Попов В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області про визнання бездіяльності незаконною та надання дозволу на встановлення індивідуального опалення, третя особа - Комунальне підприємство теплових мереж «Криворіжтепломережа» м. Кривого Рогу, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з позовом до Виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області (надалі - Виконком) про визнання бездіяльності незаконною та надання дозволу на встановлення індивідуального опалення, який неодноразово уточнювала та в останній редакції уточненого позову просить суд визнати неправомірною бездіяльність Виконкому у наданні їй дозволу на відключення її квартири АДРЕСА_1 від централізованого опалення та гарячого водопостачання і встановлення системи індивідуального опалення, а також зобов'язати Виконком винести на розгляд Комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання її заяву про надання дозволу на відключення її квартири від мережі централізованого опалення та гарячого водопостачання і встановлення системи автономного (індивідуального) опалення. Свої вимоги вмотивувала тим, що вона як власник зазначеної квартири має законне право відмовитись від послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання, оскільки вона незадоволена якістю і вартістю таких послуг та встановити у своїй квартирі автономне опалення, у зв'язку з чим у травні 2010 року завернувся з відповідною заявою до УЖКГ Виконкому, яке своїм Листом від 18.05.2010 року незаконно їй в цьому відмовило.
Від представників сторін до суду надійшли заяви про розгляд справи за їхньої відсутності, представник позивача підтримує уточнені позовні вимоги в повному обсязі, представник відповідача проти їх задоволення заперечує.
Представник третьої особи також надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Проаналізувавши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Як видно з матеріалів справи, позивач є власником квартири АДРЕСА_1 (а.с.8).
У травні 2010 року позивач звернулась до УЖКГ Виконкому із заявою про відключення її квартири від мереж центрального опалення і встановлення у її квартирі індивідуального опалення та отримала Листа від 18.05.2010 року, в якому їй було повідомлено, що вирішення таких питань не входить до компетенції УЖКГ (а.с.5).
Отже, в обґрунтування уточнених позовних вимог покладені доводи щодо обов'язку Виконкому надати позивачеві за її заявою дозволу на відключення її квартири від мереж опалення та гарячого водопостачання на підставі положень Конституції України, Закону України «Про захист прав споживачів», Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 чи передати заяву позивача на розгляд до Комісії з питань щодо відключення споживачів від мереж опалення та гарячого водопостачання.
Згідно до пунктів 24, 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ №1268 від 31.10.2007 року) (надалі - Правила), споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, що здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
За приписами пункту 26 зазначених Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
На виконання пункту 25 Правил наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року №4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 9 грудня 2005 року за №1478/11758, затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення (ЦО) та постачання гарячої води (ГВП) при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, у пунктах 2.1 та 2.2.(в редакції наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 року №169) (далі - Порядок) встановлено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.
Таким чином, позивач з питанням про відключення її квартири від мереж ЦО і ГВП повинна була звернутися саме до Комісії з відповідною письмовою заявою та надати при цьому відповідні документи.
Між тим, відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Отже, згідно з вищенаведеними нормами права, позивач має право звернутись до адміністративного суду з позовом лише у разі, якщо він вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено його права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. При цьому, обставину дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів позивача має довести належними та допустимими доказами саме позивач.
Однак позивач при зверненні з даним позовом до адміністративного суду не довела обставин дійсного порушення її прав, свобод чи інтересів ані з боку УЖКГ, до компетенції якого не входить вирішення питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП за заявами споживачів, про що позивачеві й було роз'яснено у вищезазначеному інформаційному Листі, ані з боку Виконкому, до якого відповідач з відповідною заявою взагалі не зверталась.
Відтак, доводи щодо обов'язку Виконкому за заявою позивача відключити її від мереж ЦО і ГВП чи передати її заяву за належністю на розгляд Комісії не ґрунтуються на законі, а відтак уточнені позовні вимоги про визнання неправомірною бездіяльності Виконкому у наданні позивачу дозволу на відключення її квартири від централізованого опалення та гарячого водопостачання і встановлення системи індивідуального опалення, а також зобов'язання Виконкому винести на розгляд Комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання заяву позивача про надання дозволу на відключення її квартири від мережі централізованого опалення та гарячого водопостачання і встановлення системи автономного (індивідуального) опалення визнати бездіяльність Виконкому у наданні їй дозволу на відключення її квартири АДРЕСА_1 від централізованого опалення та гарячого водопостачання і встановлення системи індивідуального опалення, а також зобов'язати Виконком винести на розгляд Комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання її заяву про надання дозволу на відключення її квартири від мережі централізованого опалення та гарячого водопостачання і встановлення системи автономного (індивідуального) опалення задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись п.п.24-26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ №1268 від 31.10.2007 року), ст. ст. 6, 10, 11, 69-71, 86, 99, 122, 128, 158, 160-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у задоволенні уточненого адміністративного позову ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області про визнання бездіяльності незаконною та надання дозволу на встановлення індивідуального опалення, третя особа - Комунальне підприємство теплових мереж «Криворіжтепломережа» м. Кривого Рогу.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.В. Попов.