Рішення № 37300417, 18.02.2014, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
18.02.2014
Номер справи
913/3430/13
Номер документу
37300417
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

18 лютого 2014 року Справа № 913/3430/13

Провадження №4/913/3430/13

За позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорбудтехнологія", м. Луганськ

до відповідача Служби автомобільних доріг у Луганській області, м. Луганськ

про стягнення 25262352 грн. 44 коп.

Суддя Старкова Г.М.

секретар судового засідання Дохняк І.В.

У засіданні брали участь:

від позивача: Скупінська О.В., довіреність № 15/01 від 15.01.2013;

від відповідача:Латарія Л.М., довіреність б/н від 08.01.2014; Хохленко Т.А., довіреність б/н від 10.02.2014; Каминіна О.М. - головний бухгалтер, довіреність б/н від 16.12.2013.

В судових засіданнях 03.02.2014, 10.02.2014, 13.02.2014 та 17.02.2014, відповідно до приписів ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, оголошено перерву до 10.02.2014, 13.02.2014, 17.02.2014 та 18.02.2014 відповідно. Рішення господарського суду Луганської області виноситься 18.02.2014.

Суть спору: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача на свою користь 25262352,44 грн. за договором підряду № 41 від 07.05.2012, з яких: борг в сумі 21 603 895,50 грн., 3% річних в сумі 575 314,70 грн., пеня в сумі 1 570 869,55 грн. та штраф в сумі 1512 272,69 грн.

Позовні вимоги мотивовані ст. ст. 526, 615, 612, 837, 843, 846, 857 Цивільного кодексу України, ст.ст.180, 193, 231 Господарського кодексу України та фактом невиконання відповідачем договірних зобов'язань за договором підряду на виконання робіт з реконструкції автомобільної дороги Знам'янка - Луганськ - Ізваріне км 523+246 - км 526+646 Луганської області № 41 від 07.05.2012 в частині оплати за виконані підрядні роботи.

Представник відповідача 03.02.2014 подав суду відзив на позовну заяву від 03.02.2014 № 1-01.3/178, яким позовні вимоги визнав частково у сумі основного боргу за виконані роботи в сумі 21 603 895,50 грн. та просить суд у задоволенні позовних вимог щодо стягнення з відповідача 3% річних, пені та штрафу відмовити та з інших підстав, викладених у відзиві. Вказаний відзив на позовну заяву судом розглянутий та долучений до матеріалів справи з наданими до нього документами, а саме: актом звірення взаємних розрахунків станом на 08.01.2014, реєстрів бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів, план користування бюджетних коштів на 2012 рік, Положення про Службу автомобільних доріг у Луганській області , довідка з ЄДРПОУ та листування з розпорядниками бюджетних коштів

Представник позивача 07.02.2014 подав суду відзив на заперечення на позовну заяву, яким зокрема зазначив, що сторони за договором підряду № 41 від 07.05.2012 передбачили як попередню оплату виконаних робіт так і фінансування окремих її етапів, що вказує на відсутність необхідних умов, визначених ч.1 ст.854 Цивільного кодексу України щодо застосування строку оплати лише після остаточної здачі робіт та в свою чергу, виключає її застосування для спірних відносин. Також, позивач вказує на те, що відповідно до п.18 Порядку державного фінансування капітального будівництва, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1764, розрахунки за виконані роботи, поставлену продукцію та надані послуги в будівництві (далі - роботи) здійснюються за договірними цінами відповідно до укладених договорів (контрактів), вимог законодавства та проводяться платежами за об'єкт у цілому або проміжними платежами (за етапи, черги будівництва, пускові комплекси або окремі види робіт, конструктивні елементи). Розрахунки здійснюються на підставі актів приймання виконаних робіт. Позивач зазначає, що сторони погодили фінансування робіт за окремі етапи будівництва, тобто проміжні платежі.

Представник позивача 10.02.2014 подав суду заяву про збільшення розміру позовних вимог, в порядку ст. 22 ГПК України, в якій просить стягнути з відповідача на свою користь заборгованість за виконані роботи в сумі 21 603 895,50 грн., 3% річних в сумі 633 911,56 грн., пеня в сумі 1 586 258,63 грн. та штраф в сумі 1 512 272,69 грн., всього 25 336 338 грн. 38 коп. Вказана заява про збільшення розміру позовних вимог судом розглянута, задоволена та долучається до матеріалів справи.

Відповідно до ст. 22 ГПК України, позивач вправі до прийняття рішення у справі змінити підставу або предмет позову, збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.

Заява позивача про збільшення розміру позовних вимог судом прийнята, тому позовними вимогами у справі є вимоги про стягнення з відповідача заборгованості за виконані роботи за договором підряду на виконання робіт з реконструкції автомобільної дороги Знам'янка - Луганськ - Ізваріне км 523+246 - км 526+646 Луганської області № 41 від 07.05.2012 в сумі 21 603 895,50 грн., 3% річних в сумі 633 911,56 грн., пеня в сумі 1 586 258,63 грн. та штраф в сумі 1 512 272,69 грн.

Представник позивача 13.02.2014 подав суду письмові пояснення, які судом розглянуті та долучені до матеріалів справи з наданими до них документами.

Представник відповідача 13.02.2014 подав суду додаткові заперечення на позовну заяву від 13.02.2014 № 01.-13/19, якими зазначив, що у зв'язку ненастанням терміну оплати за договором, наявності обігу робіт, які позивачем не виконані та об'єкт в експлуатацію не зданий, тому просить суд у задоволенні позовних вимог позивачу відмовити. Вказані додаткові заперечення судом розглянуті та долучені до матеріалів справи з наданими до них документами.

Представник позивача 18.02.2014 подав суду письмові пояснення щодо нарахування 3% річних, пені та штрафу, які судом розглянуті та долучені до матеріалів справи.

Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, заслухавши пояснення представників судового процесу, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд,

в с т а н о в и в :

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 07 травня 2012 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Дорбудтехнологія» (надалі - Підрядник, позивач) та Службою автомобільних доріг у Луганській області (надалі- Замовник, відповідач) був укладений договір підряду № 41 на виконання робіт по реконструкції автомобільної дороги Знам'янка - Луганськ - Ізварине км 523 + 246 - км 526 + 646 Луганської області, який належним чином підписаний та скріплений печатками сторін (далі за текстом - Договір).

Також до вказаного Договору між сторонами у справі були укладені додаткові угоди: №1 від 25.11.2012, № 2 від 28.12.2012, №3 від 26.04.2013, № 4 від 01.06.2013, № 5 від 21.06.2013, № 6 від 30.09.2013 .

За умовами Договору Підрядник зобов'язався виконати на свій ризик власними і залученими силами і засобами роботи по реконструкції автомобільної дороги Знам'янка - Луганськ - Ізварине км 523 + 246 - км 526 + 646 Луганської області відповідно до проектно-кошторисної документації, здати в обумовлені строки об'єкт в експлуатації замовнику, усунути на протязі гарантійного строку експлуатації об'єкту недоробки, що зумовлені неякісним виконанням робіт, а Замовник передати Підрядникові затверджену проектно-кошторисну документацію, прийняти закінчені ремонтні роботи та оплатити їх (п. 1.1 Договору).

Згідно із п.1.4 Договору обсяги закупівлі робіт можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.

Пунктом 2.1. Договору сторони встановили, що договірна ціна складає 68 909 094,72 грн. з урахуванням ПДВ.

Відповідно до п.6.1 Договору, здача і приймання виконаних робіт здійснюється у відповідності з чинним порядком і оформлюється шляхом складання Підрядником акту форми КБ-2в та довідки форми КБ-3, які надаються Замовнику на підпис в термін - до останнього числа звітного місяця.

Договором передбачено, що Замовник забезпечує безперервне фінансування робіт при умові своєчасного фінансування з бюджету. Розрахунки за виконані роботи здійснюються по мірі надходження передбачених на ці цілі коштів державного бюджету, шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Підрядника. У разі затримки бюджетного фінансування не з вини Замовника, оплата за виконані роботи здійснюється протягом п'яти банківських днів з дати отримання Замовником бюджетного фінансування на свій реєстраційний рахунок. Замовник до початку виконання робіт перераховує в формі авансу до 30% вартості річного обсягу робіт, узгодженого сторонами на поточний рік в межах виділених на фінансування робіт у поточному році коштів. Кінцеві розрахунки за виконані роботи з Підрядником здійснюються протягом 30 календарних днів після виконання і приймання всіх передбачених договором робіт (розділ 4 Договору).

Відповідно до умов п. 11.1.1 Договору Замовник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати за виконані роботи в межах надходження грошових коштів з бюджету.

На виконання умов Договору позивачем виконано роботи, що підтверджується актами приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2в на загальну суму 64 988 788 грн. 26 коп. Всі акти приймання виконаних будівельних робіт підписані повноважними представниками сторін без будь-яких зауважень та заперечень, і скріплені печатками їх підприємств.

Разом з тим, сторонами підписано довідки про вартість виконаних будівельних робіт форми № КБ-3 .

Згідно із п. 4.3 зазначеного Договору, кінцеві розрахунки за виконані роботи з Підрядником здійснюються протягом 30 календарних днів після виконання і приймання всіх передбачених договором робіт.

Позивач за виконані роботи отримав від відповідача платежі на загальну суму 43384 892 грн. 76 коп.

Відповідач в порушення умов Договору оплату за виконані позивачем підрядні роботи у повному обсязі не здійснив, тому заборгованість відповідача перед позивачем за виконані будівельні роботи складає 21 603 895 грн. 50 коп.

Позивач у позові вказує на те, що для підтвердження заборгованості між позивачем та відповідачем було складено та підписано акт звірення взаємних розрахунків станом на 08.01.2014, відповідно до якого відповідач погодився із заборгованістю у розмірі 21603895,50 грн. на користь позивача.

Також, позивач на підставі ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, нарахував та заявив до стягнення з відповідача 3% річних в сумі 633 911 грн. 56 коп. за період з 01.01.2013 по 18.12.2013, відповідно наданого позивачем розрахунку до заяви про збільшення розміру позовних вимог, зданої до суду 10.02.2014.

Також, позивачем до стягнення з відповідача заявлені пеня в сумі 1 586 258 грн. 63 коп. за період з 01.01.2013 по 30.06.2013 і штраф в сумі 1 512 272 грн. 69 коп., нараховані відповідно до ч.2 ст. 231 ГК України. (з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог, зданої до суду 10.02.2014).

Оскільки відповідач оплату за виконані підрядні роботи за вищевказаним Договором у повному обсязі не провів, тому позивач звернувся до господарського суду з вимогами про стягнення з відповідача на свою користь заборгованості в сумі 21 603 895 грн. 50 коп., 3% річних в сумі 633 911 грн. 56 коп., пені в сумі 1 586258 грн. 63 коп. та штраф в сумі 1 512 272 грн. 69 коп.(з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог) Позивач обґрунтовує позовні вимоги, посилається на умови договору підряду на виконання робіт з реконструкції автомобільної дороги Знам'янка - Луганськ - Ізваріне км 523+246 - км 526+646 Луганської області № 41 від 07.05.2012, додаткові угоди до нього та положення ст. ст. 525, 615, 612, 837, 843, 846, 857 Цивільного кодексу України.

Відповідач відзивом на позовну заяву позовні вимоги визнав лише в частині основного боргу.

Оцінивши доводи представників сторін, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.

У відповідності з приписами ст. ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Згідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

На підставі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

За приписами статті 173 Господарського кодексу України один суб'єкт господарського зобов'язання повинен вчинити певну дію на користь іншого суб'єкта, а інший суб'єкт має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку, а саме: виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо.

Відповідно до приписів статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 525 цього ж кодексу передбачено, що одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо строк /термін/ виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Як свідчать матеріали справи, 07 травня 2012 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Дорбудтехнологія» (надалі - Підрядник, позивач) та Службою автомобільних доріг у Луганській області (надалі- Замовник, відповідач) був укладений договір підряду № 170 на закупівлю робіт по реконструкції автомобільної дороги Знам'янка - Луганськ - Ізварине км 523 + 246 - км 526 + 646 Луганської області, який належним чином підписаний та скріплений печатками сторін (далі за текстом - Договір)(а.с.45-50, том 1).

Також до вказаного Договору між сторонами у справі були укладені додаткові угоди: №1 від 25.11.2012, № 2 від 28.12.2012, №3 від 26.04.2013, № 4 від 01.06.2013, № 5 від 21.06.2013, № 6 від 30.09.2013 (а.с.51-57, том 1).

За умовами Договору Підрядник зобов'язався виконати на свій ризик власними і залученими силами і засобами роботи по реконструкції автомобільної дороги Знам'янка - Луганськ - Ізварине км 523 + 246 - км 526 + 646 Луганської області відповідно до проектно-кошторисної документації, здати в обумовлені строки об'єкт в експлуатації замовнику, усунути на протязі гарантійного строку експлуатації об'єкту недоробки, що зумовлені неякісним виконанням робіт, а Замовник передати Підрядникові затверджену проектно-кошторисну документацію, прийняти закінчені ремонтні роботи та оплатити їх (п.1.1 Договору).

Згідно із п.1.4 Договору обсяги закупівлі робіт можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.

Пунктом 2.1. Договору сторони встановили, що договірна ціна складає 68 909 094,72 грн. з урахуванням ПДВ.

Відповідно до п.6.1 Договору, здача і приймання виконаних робіт здійснюється у відповідності з чинним порядком і оформлюється шляхом складання Підрядником акту форми КБ-2в та довідки форми КБ-3, які надаються Замовнику на підпис в термін - до останнього числа звітного місяця.

Договором передбачено, що Замовник забезпечує безперервне фінансування робіт при умові своєчасного фінансування з бюджету. Розрахунки за виконані роботи здійснюються по мірі надходження передбачених на ці цілі коштів державного бюджету, шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Підрядника. У разі затримки бюджетного фінансування не з вини Замовника, оплата за виконані роботи здійснюється протягом п'яти банківських днів з дати отримання Замовником бюджетного фінансування на свій реєстраційний рахунок. Замовник до початку виконання робіт перераховує в формі авансу до 30% вартості річного обсягу робіт, узгодженого сторонами на поточний рік в межах виділених на фінансування робіт у поточному році коштів. Кінцеві розрахунки за виконані роботи з Підрядником здійснюються протягом 30 календарних днів після виконання і приймання всіх передбачених договором робіт (розділ 4 Договору).

Відповідно до умов п. 11.1.1 Договору Замовник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати за виконані роботи в межах надходження грошових коштів з бюджету.

Зазначений договір за своєю правовою природою є договором підряду.

Загальні положення про підряд визначені главою 61 "Підряд" Цивільного кодексу України (далі за текстом - ЦК України).

Відповідно до статті 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

За правилами статті 854 ЦК України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

Підрядник має право вимагати виплати йому авансу лише у випадку та в розмірі, встановлених договором.

Матеріали справи свідчать про виконання позивачем підрядних робіт відповідно до умов Договору, що підтверджується актами приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2в на загальну суму 64 988 788 грн.26 коп.

Вищезазначені акти приймання виконаних будівельних робіт підписані повноважними представниками сторін без будь-яких зауважень та заперечень, і скріплені печатками підприємств.

Разом з тим, сторонами підписано довідки про вартість виконаних будівельних робіт форми № КБ-3.

Згідно із п. 4.3 зазначеного Договору, кінцеві розрахунки за виконані роботи з Підрядником здійснюються протягом 30 календарних днів після виконання і приймання всіх передбачених договором робіт.

Позивач за виконані роботи отримав від відповідача платежі на загальну суму 43384 892 грн. 76 коп.

Відповідач в порушення умов Договору оплату за виконані позивачем підрядні роботи у повному обсязі не здійснив, тому заборгованість відповідача перед позивачем за виконані будівельні роботи складає 21 603 895 грн. 50 коп.

Матеріалами справи підтверджено, що для підтвердження заборгованості між позивачем та відповідачем було складено та підписано акт звірення взаємних розрахунків станом на 08.01.2014, відповідно до якого відповідач погодився із заборгованістю у розмірі 21603895 грн. 50 коп. на користь позивача.

Судом встановлено факт порушення відповідачем договірних умов у частині оплати за виконанні підрядні роботи на зазначену вище суму.

Станом на день розгляду справи заборгованість відповідача перед позивачем за договором підряду № 41 від 07.05.2012 на закупівлю робіт по реконструкції автомобільної дороги Знам'янка - Луганськ - Ізварине км 523 + 246 - км 526 + 646 Луганської області складає 21 603 895 грн. 50 коп., що визнається відповідачем у відзиві на позовну заяву.

Доказів погашення вказаної заборгованості сторонами до матеріалів справи не надано.

Так, статтею 318 Господарського кодексу України, ст. 875 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором на капітальне будівництво одна сторона (підрядник) зобов'язується своїми силами і засобами на замовлення другої сторони (замовника) побудувати і здати замовникові у встановлений строк визначений договором об'єкт відповідно до проектно-кошторисної документації або виконати зумовлені договором будівельні^ та інші роботи, а замовник зобов'язується передати підряднику затверджену проектно-кошторисну документацію, надати йому будівельний майданчик, прийняти закінчені будівництвом об'єкти та оплатити їх.

Згідно із ч. 4 ст. 882 Цивільного кодексу України, п. 91 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 "Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві" передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами.

Відповідно до ч. 5 ст. 321 Господарського кодексу України, ч. 1 ст. 854 Цивільного кодексу України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

Згідно із п. 96 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 "Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві" підписання акта приймання-передачі є підставою для проведення остаточних розрахунків між сторонами.

Оплата за виконані роботи проводиться у порядку, визначеному договором підряду.

Договором підряду може бути передбачено, що оплата виконаних робіт проводиться після прийняття замовником закінчених робіт (об'єкта будівництва) або поетапно проміжними платежами в міру виконання робіт. У договорі підряду сторони можуть передбачати надання замовником авансу з визначенням порядку його використання (п. 98 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 "Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві").

Пунктом 99 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 "Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві", передбачено, що розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі документів про обсяги виконаних робіт та їх вартість. Документи про виконані роботи та їх вартість складаються і підписуються підрядником та передаються замовнику. Замовник перевіряє ці документи і в разі відсутності зауважень підписує їх. Після підписання документів замовник зобов'язаний оплатити виконані роботи.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частинами 1, 2 ст. 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Слід зазначити, що відповідно до п.1.4 та п.11.2.3 Договору, Замовник мав право зменшувати обсяг закупівлі виконання робіт та загальну вартість цього Договору залежно від реального фінансування видатків. У такому разі Сторони вносять відповідні зміни до цього Договору.

Отже, відсутність бюджетного призначення на фінансування робіт за договором підряду не може бути підставою для звільнення замовника від обов'язку оплати відповідних робіт, оскільки в разі відсутності коштів для оплати замовник був вправі та мав фактичну можливість призупинити виконання умов договору з моменту виявлення відсутності коштів для оплати робіт, а не приймати їх результати.

У запереченні на позовну заяву відповідач вказує що відповідачем фінансові зобов'язання зареєстровані не були в зв'язку з відсутністю бюджетних асигнувань та з посиланням на ст.48 Бюджетного кодексу України, вважає, що за такими операціями не виникають бюджетні зобов'язання та не утворюється бюджетна заборгованість. Зазначив, що взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства, витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються.

Відповідно до ст. 1 Бюджетного кодексу України зазначено, що даним кодексом регулюються відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, а також визначаються правові засади утворення та погашення державного і місцевого боргу.

Між тим, спір у даній справі виник внаслідок невиконання договірних зобов'язань і відносини сторін у даній справі врегульовані, зокрема, нормами Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України, які застосовуються судом до відносин сторін, тому посилання відповідача на приписи Бюджетного кодексу України, є безпідставними.

Враховуючи викладене, відсутність бюджетних коштів не виправдовує бездіяльність Служби автомобільних доріг у Луганській області (відповідач), і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання, передбаченого Договором.

Зазначена правова позиція щодо застосування статті 526 Цивільного кодексу України при здійсненні розрахунків у зобов'язаннях за рахунок бюджетних коштів викладена у постанові Верховного Суду України від 15.05.2012 у справі № 11/446. Рішення Верховного Суду України відповідно до статті 111-28 Господарського процесуального кодексу України щодо застосування певної правової норми у подібних правовідносинах є обов'язковим для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішенням Верховного Суду України.

Ствердження відповідача у відзиві на позовну заяву про те, що сторонами було узгоджено лише порядок оплати кінцевих розрахунків та з огляду на приписи ч.1 ст.854 Цивільного кодексу України, та на той факт, що роботи у повній мірі не виконані, вважав що строк оплати за виконані роботи не настав судом не приймається до уваги з огляду на наступне.

Так, відповідно з п.4.3.Договору, кінцеві розрахунки за виконані роботи з Підрядником здійснюються протягом 30 календарних днів після виконання і приймання всіх передбачених договором робіт.

Відповідно до ч.1 ст.854 Цивільного кодексу України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або. за згодою замовника, - достроково.

Отже, наведеною нормою чітко визначені умови за наявності яких відбувається оплата виконаних робіт «тільки після остаточної їх здачі», а саме: якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів

Так, сторони п.4.2.Договору передбачили, що Замовник до початку виконання робіт перераховує в формі авансу до 30 відсотків вартості річного обсягу робіт, узгодженого сторонами на поточний рік в межах виділених на фінансування робіт у поточному році коштів. Підрядник зобов'язується використати одержаний аванс на придбання необхідних для виконання робіт матеріалів, конструкцій, виробів протягом трьох місяців після одержання авансу. Якщо аванс використано неповністю з вини підрядника, невикористана сума повертається Замовнику в термін 10 днів.

Аванс - це сума, яка сплачується в рахунок грошового зобов'язання вперед і не носить забезпечувального характеру, властивому задатку. Так, Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 18 «Будівельні контракти» (п.2 Положення), затверджене наказом Міністерства фінансів України від 28 квітня 2001 pоку, визначає аванси за будівельним контрактом як грошові кошти або інші активи, отримані підрядником у рахунок .оплати робіт, що виконуватимуться за будівельним контрактом.

Суд вважає, що термін "аванс" та "попередня оплата" є поняття однозначні, про що свідчать приписи статті 854 Цивільного кодексу України, де зазначено,що якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково. Підрядник має право вимагати виплати йому аванс лише у випадку та в розмірі, встановлених договором.

В вищезазначеній статті термін "попередня оплата" та "аванс" згадуються як поняття синоніми, в пункті 2 статті 854 Цивільного кодексу України аванс зазначається як попередня оплата, тобто законодавець для того, щоб не повторювати термін "попередня оплата" зазначає ідентичне йому поняття "аванс".

Відповідно до пунктів 83, 84 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 №668 "Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві", фінансування робіт (будівництва об'єкта) проводиться за планом, який складається замовником, узгоджується з інвестором (головним розпорядником бюджетних коштів) та підрядником і є невід'ємною частиною договору підряду.

План фінансування будівництва складається на підставі титулу будови (об'єкта). проекту організації будівництва з урахуванням календарних графіків виконання робіт і порядку проведення розрахунків за виконані роботи. Сторони узгоджують план фінансування будівництва у порядку, визначеному договором.

План фінансування будівництва складається на весь період будівництва за роками, а на поточний рік - за місяцями з визначенням джерел та напрямів фінансування (видами витрат). Щомісячний розподіл коштів для перехідних об'єктів будівництва щороку узгоджується сторонами у визначені договором підряду строки. Відповідно до договору підряду замовник має право у визначені строки уточнити план фінансування будівництва на поточний рік з урахуванням наявних у нього коштів, обсягів фактично виконаних робіт тощо.

Фінансування - виділення коштів або ресурсів для досягнення відповідної мети.

Також, відповідно до п.3.1. Наказу Міністерства регіонального будівництва України №2 від 13.01.2009, Додаток "План фінансування будівництва" визначає договірні зобов'язання Замовника щодо фінансового забезпечення будівництва. Дотримання зазначеного плану Замовником забезпечує дотримання Підрядником строків будівництва, календарного графіка виконання робіт, вимог до технології та організації будівництва, інших умов договору.

Так, відповідно до п.4.1 .Договору Замовник забезпечує безперервне фінансування робіт при умові своєчасного фінансування з бюджету. Згідно з Додатком № 1 до Договору сторони погодили Графік виконання робіт, та План фінансування робіт на 2012-2013 роки, згідно з яким, фінансування робіт у 2012році становить 63 365 888 грн. 26 коп., у 201Зроці - 5 543 206 грн.46 коп.(додаткова угода № 6 від 30.09.201З до Договору)(а.с.56-57,том 1).

Таким чином, сторони за спірним Договором передбачили як попередню оплату виконаних робіт так і фінансування окремих її етапів, що вказує на відсутність необхідних умов, визначених ч.1 ст.854 Цивільного кодексу Украйні щодо застосування строку оплати лише після остаточної здачі робіт та, в свою чергу, виключає її застосування для спірних відносин.

Зазначену думку підтримує Вищий господарський суд України, яку висловив у постанові від 27.04.2010 у справі № 31/59-09-3334, де зазначив, що відповідно до вказаної норми, оплата роботи за договором здійснюється після остаточної здачі роботи лише у випадку, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів. Між тим, сторонами умовами договору встановлено попередня оплата робіт та поетапну оплату робіт, що не взято до уваги судом апеляційної інстанції.

Та обставина, що відповідний об'єкт не введений в експлуатацію не звільняє відповідача від обов'язку оплатити в установлений договором строк виконані роботи згідно відповідних актів здачі-приймання робіт.

Також, відповідно до п.18 Порядку державного фінансування капітального будівництва, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1764, розрахунки за виконані роботи, поставлену продукцію та надані послуги в будівництві (далі - роботи) здійснюються за договірними цінами відповідно до укладених договорів (контрактів), вимог законодавства та проводяться платежами за об'єкт у цілому або проміжними платежами (за етапи, черги будівництва, пускові комплекси або окремі види робіт, конструктивні елементи). Розрахунки здійснюються на підставі актів приймання виконаних робіт.

Як вже зазначалось, сторони погодили фінансування робіт за окремі етапи будівництва, тобто проміжні платежі.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1764, Капітальне будівництво - процес створення нових, а також розширення, реконструкція, технічне переоснащення діючих підприємств, об'єктів виробничого і невиробничого призначення, пусковий комплексів (з урахуванням проектних робіт, проведення торгів (тендерів) у будівництві, консервації, розконсервації об'єктів, утримання дирекцій підприємств, що будуються, а також придбання технологічного обладнання, що не входить до кошторису об'єктів).

Пунктом 99 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 "Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві", передбачено, що розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі документів про обсяги виконаних робіт та їх вартість. Документи про виконані роботи та їх вартість складаються і підписуються підрядником та передаються замовнику. Замовник перевіряє ці документи і в разі відсутності зауважень підписує їх. Після підписання документів замовник зобов'язаний оплатити виконані роботи.

Відповідно до п.6.1. Договору здача і приймання виконаних робіт здійснюється у відповідності з чинним порядком і оформлюється шляхом складання Підрядником акту форми №КБ-2в та довідки форми №КБ-3, які надаються Замовнику на підпис в термін - до останнього числа звітного місяця.

Матеріалами справи підтверджено та позивачем надані до суду підписані Замовником (відповідач) і Підрядником (позивач) акти приймання виконаних будівельних робіт форми №КБ-2в, а також довідки про вартість виконаних будівельних робіт (та витрат) форми №КБ-3, що вказує на прийняття Замовником від Підрядника виконаних робіт.

Як свідчать матеріали справи, відповідно до графіку на виконання робіт на 2012-2013 роки погодженого сторонами, що ТОВ «Дорбудтехнологія» (відповідач) повинно було виконати підрядні роботи на загальну суму 68 909 094,72 грн., а саме:

- у 2012 році - підрядних робіт на загальну суму 63 365 888,26 грн.;

- у 2013 році - підрядних робіт на загальну суму 5 543 206,46 грн.

Фактично було виконано позивачем підрядних робіт на загальну суму 64 988 788,26 грн., а саме:

- у 2012 році - підрядних робіт на загальну суму 63 365 888,26 грн.;

- у 201З році - підрядних робіт на загальну суму 1 622 900,00 грн.

Згідно з планом фінансування робіт на 2012-201З роки (додаткова угода № 6 від 30.09.2013 до Договору)(а.с.56,том 1), погодженого сторонами, Служба автомобільних доріг у Луганській області (відповідач) прийняв фінансові зобов'язання щодо фінансового забезпечення будівництва на загальну суму 68 909 094,72 грн., а саме:

- у 2012 році - підрядних робіт на загальну суму 63 365 888,26 грн.;

- у 2013 році - підрядних робіт на суму 5 543 206,46 грн.

Фактично було виконано зобов'язання відповідача на загальну суму 43 384 892,76 грн., а саме:

- у 2012 році - підрядних робіт на загальну суму 41 761 992,76 грн. (що на 21603895,50 грн. менш від плану);

- у 2013 році - підрядних робіт на загальну суму 1 622 900,00 грн. (за роботи згідно акту № 578 від 04.06.201З).

Таким чином, ТОВ «Дорбудтехнологія» (позивач) у 2012 році виконав усі зобов'язання щодо виконання погодженого обсягу робіт, а Служба автомобільних доріг у Луганській області (відповідач) свої зобов'язання, визначені планом фінансування робіт не виконало у розмірі 21 603 895,50 грн.

Отже доводи відповідача за відзивом на позовну заяву судом відхиляються.

З урахуванням викладеного, вимога позивача про стягнення з відповідача на свою користь заборгованості за виконані підрядні роботи у розмірі 21 603 895 грн. 50 коп. є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню у повному обсязі, оскільки вона підтверджена матеріалами справи, та підлягають стягненню з відповідача.

Щодо стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 633 911 грн. 56 коп. за період з 01.01.2013 по 18.12.2013 (відповідно до розрахунку, наведеного у заяві про збільшення розміру позовних вимог, зданої до суду 10.02.2014) слід зазначити наступне.

Пункт 2 статті 625 Цивільного кодексу України передбачає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Відповідно до ст. 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Виходячи з наведених норм чинного законодавства, слід визначити, що нарахування позивачем 3% річних за вказаний період у зв'язку із простроченням сплати грошового зобов'язання, яке було припущено відповідачем, є правомірним, у зв'язку з чим позовні вимоги в частині стягнення 3% річних в сумі 633 911 грн. 56 коп. за період з 01.01.2013 по 18.12.2013 (відповідно до розрахунку, наведеної у заяві про збільшення розміру позовних вимог, зданої до суду 10.02.2014) слід задовольнити.

Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача пені в сумі 1 586 258 грн. 63 коп. за період з 01.01.2013 по 30.06.2013 і штраф в сумі 1 512 272 грн. 69 коп., нараховані відповідно до ч.2 ст. 231 ГК України. (з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог, зданої до суду 10.02.2014) слід зазначити наступне.

Правові наслідки порушення юридичними і фізичними особами своїх грошових зобов'язань передбачені, зокрема, приписами статей 549-552, 611, 625 ЦК України.

Згідно з ч.2 ст. 9 названого Кодексу законом можуть бути передбачені особливості регулювання майнових відносин у сфері господарювання. Відповідні особливості щодо наслідків порушення грошових зобов'язань у зазначеній сфері визначено статтями 229-232, 234, 343 Господарського кодексу України та нормами Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань".

Згідно пункту 1.6. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 14 від 17.12.2013 "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань " зазначено, що грошові зобов'язання, як і будь-які інші цивільно-правові або господарські зобов'язання, можуть виникати з підстав, встановлених статтею 11 ЦК України і статтею 174 ГК України.

У господарських відносинах грошові зобов'язання найчастіше виникають з господарських договорів та інших угод, передбачених законом, або з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (стаття 174 ГК України). Однак оскільки господарський договір (угода) є не єдиною підставою виникнення відповідного зобов'язання, то сама лише відсутність між сторонами спірних правовідносин такого договору (угоди) або незазначення в останньому умов (пунктів) щодо відповідальності за порушення грошового зобов'язання не перешкоджає застосуванню даної відповідальності, але тільки у разі якщо підстави такого застосування і розмір відповідальності передбачено актами законодавства.

Відповідно до ч.2 ст. 217 Господарського кодексу України штрафні санкції є видом господарських санкцій, які застосовуються у сфері господарювання.

Частиною 4 статті 231 ГК України сторонами договору надається право (а не обов'язок) встановити в договорі розмір та порядок нарахування штрафних санкцій.

Законом щодо окремих видів зобов'язань може бути визначений розмір штрафних санкцій, зміна якого за погодженням сторін не допускається (ч.1 ст. 231 Господарського кодексу України).

Відповідно до ч.2 ст. 231 Господарського кодексу України, у разі якщо порушено господарське зобов'язання, в якому хоча б одна сторона є суб'єктом господарювання, що належить до державного сектора економіки, або порушення пов'язане з виконанням державного контракту, або виконання зобов'язання фінансується за рахунок Державного бюджету України чи за рахунок державного кредиту, штрафні санкції застосовуються, якщо інше не передбачено законом чи договором, у таких розмірах:

за порушення умов зобов'язання щодо якості (комплектності) товарів (робіт, послуг) стягується штраф у розмірі двадцяти відсотків вартості неякісних (некомплектних) товарів (робіт, послуг);

за порушення строків виконання зобов'язання стягується пеня у розмірі 0.1 відсотка вартості товарів (робіт, послуг), з яких допущено прострочення виконання за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної вартості.

Зазначена норма не містить вказівки щодо застосування тільки за допущене прострочення виконання «не грошового» зобов'язання.

Розмір штрафних санкцій, відповідно до ч.4 ст. 231 Господарського кодексу України, встановлюється законом, а в разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в передбаченому договором розмірі.

Відповідно до ч. 4 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд вирішує господарські спори на підставі Конституції України, цього Кодексу, інших законодавчих актів України, міжнародних договорів ,згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

В даному випадку, відповідач у справі Служба автомобільних доріг у Луганській області порушив умови договору підряду № 41 від 07.05.2012 на виконання робіт по реконструкції автомобільної дороги Знам'янка - Луганськ - Ізварине км 523 + 246 - км 526 + 646 Луганської області і не виконав грошові зобов'язання перед Товариством з обмеженою відповідальністю "Дорбудтехнологія" - позивачем у справі.

Згідно статті 1.1 Положення про Службу автомобільних доріг у Луганській області (далі - Служба) э державною організацією, що належить до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України (далі -Укравтодор), яке відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 № 456/2011 «Про Положення про Державне агентства автомобільних доріг України» э правонаступником Державної служби автомобільних доріг України.

Як свідчить вищевказаний Договір інший розмір ніж вказано в законі, Договором не встановлений, позивач відноситься до державного сектору економіки в розумінні ч. 2 ст. 22 Господарського кодексу України.

Тобто, позивачем правомірно нарахована пеня в сумі 1 586 258 грн. 63 коп. за період з 01.01.2013 по 30.06.2013 та штраф в сумі 1 512 272 грн. 69 коп., які передбачені ч.2 ст. 231 ГК України. (з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог, зданої до суду 10.02.2014), у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині також слід задовольнити .

Виходячи з наведеного вище, суд вважає, вимоги позову слід задовольнити та стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за договором підряду № 41 від 07.05.2012 на закупівлю робіт по реконструкції автомобільної дороги Знам'янка - Луганськ - Ізварине км 523 + 246 - км 526 + 646 Луганської області борг в сумі 21 603 895 грн. 50 коп., 3% річних в сумі 633 911 грн. 56 коп., пеню в сумі 1 586258 грн. 63 коп., штраф в сумі 1 512 272 грн. 69 коп., та вважати їх такими, що підлягають задоволенню повністю, оскільки вони підтверджені матеріалами справи, та підлягають стягненню з відповідача.

У судовому засіданні 18.02.2014 оголошена вступна та резолютивна частини рішення.

Відповідно до ст.ст. 44,49 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору у сумі 68 820 грн. 00 коп. покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 44, 49, 77, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорбудтехнологія" до Служби автомобільних доріг у Луганській області задовольнити повністю.

2. Стягнути зі Служби автомобільних доріг у Луганській області, 91056, м. Луганськ, вул. Лінія Залізниці, буд. 9, код ЄДРПОУ 25903424, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорбудтехнологія", 91033, м. Луганськ, вул. Дніпровська, буд. 51, код ЄДРПОУ 37109372, борг в сумі 21 603 895 грн. 50 коп., 3% річних в сумі 633 911 грн. 56 коп., пеню в сумі 1 586 258 грн. 63 коп., штраф в сумі 1 512 272 грн. 69 коп., витрати зі сплати судового зборі в сумі 68 820 грн. 00 коп., видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Відповідно до ст. 92 Господарського процесуального кодексу України рішення може бути оскаржено до апеляційної інстанції протягом десятиденного строку.

Дата виготовлення повного тексту та підписання рішення - 24.02.2014.

Суддя Г.М.Старкова