ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/227/14
21 лютого 2014 року
10год. 00хв.
м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гломба Ю.О. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом
Територіального управління Держгірпромнагляду у Рівненській області
до
Приватного акціонерного товариства агрофірма "Зоря ім.Плютинського"
про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ :
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Рівненській області звернулося до суду з позовом до Приватного акціонерного товариства агрофірма "Зоря ім.Плютинського" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, а саме: заборонити ПрАТ АФ "Зоря ім.Плютинського", пл. Жовтнева, 2, с. Зоря, Рівненського району, експлуатацію автомобільного підйомника ТВГ-15Н, зав.№ 635, реєстр.№ б/н та автомобільних кранів КС-3575А, реєстр.№ Р-2134, та МКАТ-40/3,3, реєстр.№ Р-2028, до усунення порушень, виявлених під час перевірки 21-22.01.2014, та отримання рішення суду про скасування заходу реагування у сфері державного нагляду.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Частиною 4 статті 183-2 КАС України, передбачено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Ухвалою про відкриття скороченого провадження від 28 січня 2014 року відповідачу було надано десятиденний строк з дня одержання ухвали для подання заперечення. На адресу суду надійшло повідомлення про вручення поштового відправлення уповноваженій особі відповідача 01 лютого 2014 року (а.с.20). У вказаний строк Приватним акціонерним товариством агрофірма "Зоря ім.Плютинського" не було подано заперечення на адміністративний позов та заяви про визнання позову.
Розглянувши в порядку скороченого провадження у встановлений статтею 1832 КАС України строк матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши наявні докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.
Судом встановлено, що в період з 21.01.2014 року по 22.01.2014 року працівниками Територіального управління Держгірпромнагляду у Рівненській області, на підставі наказу про затвердження графіка перевірок підприємств від 20.12.2013 року №364 (а.с.11) та направлення на проведення перевірки від 20.01.2014 року №68-Н/01-26 (а.с.14), проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Приватним акціонерним товариством агрофірма "Зоря ім.Плютинського".
За результатами проведення перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об’єкта) від 22.01.2014 року №03а/05-11, в якому, серед іншого, зафіксовано порушення відповідачем нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих:
1) автомобільні крани КС-3575А, реєстр.№ Р-2134, та МКАТ-40/3,3, реєстр.№ Р-2028, автомобільний підйомник ТВГ-15Н, зав.№ 635, реєстр.№ б/н, не пройшли технічний огляд, що є порушенням вимог п.2.1.4, п.2.22.4 НПАОП 0.00-5.070-94 "Типова інструкція для осіб, відповідальних за утримання вантажопідіймальних кранів у справному стані" та п.7.3.3 НПАОП 0.00-1.01-07 "Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів", п.п. 6.3.1, 6.3.2 НПАОП 0.00-1.36-03 "Правила будови та безпечної експлуатації підйомників", ст. 13 Закону України "Про охорону праці";
2) не призначені працівники, а саме: відповідальний за утримання та безпечну експлуатацію підйомника, відповідальний по нагляду за утриманням підйомника у справному стані, а також відповідальний за безпечне проведення робіт підйомником, не призначений інженерно-технічний працівник, який здійснює відомчий нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією вантажопідіймальних кранів, які пройшли навчання і перевірку знань з питань охорони праці, що є порушенням вимог п.5.6 НПАОП 0.00-4.12-05 "Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці" та п. 6.1.1 НПАОП 0.00-1.36-03 "Правила будови та безпечної експлуатації підйомників", п. 1.2 ДНАОП 0.00-5.20-94 "Типова інструкція для інженерно-технічних працівників, які здійснюють нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією вантажопідіймальних кранів" та п. 7.4.1 НПАОП 0.00-1.01-07 "Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів", статей 13,18 Закону України "Про охорону праці" №2694;
3) вантажний канат автомобільного крана КС-3575А, реєстр.№ Р-2134 має наступні дефекти: видавлювання дротів сталок та обриви зовнішніх дротів, що є порушенням вимог п.7.4.1, 7.3.10 додаток 10 НПАОП 0.00-1.01-07 "Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів", ст. 13 Закону України "Про охорону праці" №2694;
та ряду інших порушень зазначених у акті (а.с.6-10).
Відповідно до п.2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року №826 право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
- порушень вимог Кодексу України про надра;
- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
- виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У відповідності до ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з частинами 1, 2 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Державний нагляд (контроль) може здійснюватися комплексно кількома органами державного нагляду (контролю), якщо їхні повноваження на здійснення чи участь у комплексних заходах передбачені законом. Такі заходи проводяться за спільним рішенням керівників відповідних органів державного нагляду (контролю).
Пунктом 6 Положення Про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року №408/2011, передбачено, що Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Наказом Держгірпромнагляду України від 14.10.2011 року №145-к утворено територіальні органи, зокрема, - Територіальне управління Держгірпромнагляду у Рівненській області.
Відповідно до п.3 Положення про Територіальне управління Держгірпромнагляду у Рівненській області, затвердженого наказом Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 02.12.2011 року №186-к, основними завданнями територіального управління є: участь у формуванні та забезпечення реалізації державної політики у сфері промислової безпеки, охорони праці, здійснення державного гірничого нагляду, охорони надр, промислової безпеки у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення; здійснення комплексного управління у сфері промислової безпеки, охорони праці, а також контролю за виконанням функцій державного управління охороною праці місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування; організація та здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань:
- промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю;
- геологічного вивчення надр, їх використання та охорони, а також використання і переробки мінеральної сировини;
- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення;
- безпечного проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
- трубопровідного транспорту, функціонування ринку природного газу та діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки та потенційно небезпечними об'єктами.
Згідно з ч.7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про охорону праці", роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства, та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Враховуючи вищевикладене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості позовної вимоги територіального управління Держгірпромнагляду у Рівненській області про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду до Приватного акціонерного товариства агрофірма "Зоря ім.Плютинського" шляхом заборони ПрАТ АФ "Зоря ім.Плютинського", пл. Жовтнева, 2, с. Зоря, Рівненського району, експлуатацію автомобільного підйомника ТВГ-15Н, зав.№ 635, реєстр.№ б/н та автомобільних кранів КС-3575А, реєстр.№ Р-2134, та МКАТ-40/3,3, реєстр.№ Р-2028, до усунення порушень, виявлених під час перевірки 21-22.01.2014 року.
Окремо суд зазначає, що пунктом 2.31. Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року №826 передбачено, що у разі прийняття рішення про заборону виконання робіт або виробництва територіальним органом Держгірпромнагляду України повинно застосовуватися пломбування відповідних об'єктів (машин і механізмів), за винятком таких, пломбування яких є технічно неможливим (переносного ручного обладнання, електричних розеток тощо).
Підстави для застосування ст.94 КАС України у суду відсутні.
Керуючись статтями 160-163, 183-2 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Застосувати захід реагування у сфері державного нагляду, а саме: заборонити ПрАТ АФ "Зоря ім.Плютинського", пл. Жовтнева, 2, с. Зоря, Рівненського району, експлуатацію автомобільного підйомника ТВГ-15Н, зав.№ 635, реєстр.№ б/н та автомобільних кранів КС-3575А, реєстр.№ Р-2134, та МКАТ-40/3,3, реєстр.№ Р-2028, до усунення порушень, виявлених під час перевірки 21-22.01.2014.
Постанова суду першої інстанції є остаточною, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку.
У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Відповідно до п. 8 ч. 6 ст. 183-2 КАС України відповідач зобов’язаний виконати постанову негайно.
Суддя Гломб Ю.О.