Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 лютого 2014 р. Справа №805/687/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 14:25 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі судді Аканова О.О., при секретарі Кушнерьовій К.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Восьмого Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області до Товариство з обмеженою відповідальністю “Артемівськ” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до ТОВ “Артемівськ” у вигляді зупинення експлуатації будівлі шляхом знеструмлення та опечатування пристроїв відключення джерел електропостачання,-
ВСТАНОВИВ:
Восьмий Державний пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області звернувся до суду із позовом до Товариство з обмеженою відповідальністю “Артемівськ” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до ТОВ “Артемівськ” у вигляді зупинення експлуатації будівлі шляхом знеструмлення та опечатування пристроїв відключення джерел електропостачання.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідно до посвідчення на проведення перевірки № 358 від 13 грудня 2013 р. у період з 12 грудня по 27 грудня 2013 посадовими особами 8 Державного пожежно-рятувального загону проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки будівлі яка належать ТОВ «Артемівськ» розташованого за адресою: м. Артемівськ, вул. Леваневського, 158.
В ході планової перевірки посадовими особами органу державного нагляду у сфері техногенної та пожежної безпеки виявлені факти недоотримання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки та складено акт № 395 від 26.12.2013 року.
Під час перевірки виявлено 74 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 41 створюють загрозу життю та здоров’ю людей.
ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей. У зв’язку з чим позивач звернувся до суду із даним позовом.
Представник позивача в судовому надав клопотання про уточнення позовних вимог, в яких просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ “Артемівськ” у вигляді зупинення експлуатації будівлі, розташованої за адресою : м. Артемівськ, вул. Леваневського, 158, шляхом знеструмлення та опечатування пристроїв, відключення джерел електропостачання.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги 8 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до Товариство з обмеженою відповідальністю “Артемівськ” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до ТОВ “Артемівськ” у вигляді зупинення експлуатації будівлі шляхом знеструмлення та опечатування пристроїв відключення джерел електропостачання підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Восьмий Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, зареєстрований виконавчим комітетом Артемівської міської ради 10.07.2012 року, ідентифікаційний код юридичної особи – 38245759.
Згідно пункту 1 та підпункту 63 пункту 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (далі -ГУ ДСНС України у Донецькій області), ГУ ДСНС України у Донецькій області є територіальним органом ДСНС України у Донецькій області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Одним із основних завдань позивача на виконання Положення, є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб на території відповідної адміністративної одиниці, проведення інших заходів, спрямованих на попередження виникнення надзвичайних ситуацій та пожеж, мінімізації їх наслідків.
Згідно ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить:
складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень;
звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності ” держаний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади. їх територіальних органів державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб’єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Восьмим Державним пожежно-рятувальним загоном видано посвідчення на проведення перевірки від 13 грудня 2013 р. за № 358 для проведення планової перевірки додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту Товариства з обмеженою відповідальністю «Артемівськ» розташованого за адресою: м. Артемівськ, вул. Леваневського, 158.
З період з 12 грудня по 27 грудня 2013 року посадовими особами 8 Державного пожежно-рятувального загону проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Артемівськ» стосовно дотримання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту. В ході проведення перевірки посадовими особами було виявлено 74 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 41 порушення створює загрозу життю та здоров’ю людей а саме:
1) не визначено для приміщень складського призначення категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки згідно з НАПБ Б.03.002-2007, а також клас зони за ДНАОП 0.00-1.32-01 «Правила будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок»;
2) тривожні сповіщення від приймально-контрольних приладів систем протипожежного захисту будівлі не виведені на пульти централізованого спостереження пожежної охорони відповідно до Державних будівельних норм України «Інженерне обладнання будинків та споруд. Системи протипожежного захисту» ДБН В.2.5-56:2010 (п.4.9; додаток В, таблиці В.1, п.4.8.1);
3) підвальні складські приміщення не обладнано спеціальною системою димовидалення;
4) не всі приміщення обладнано СПС (системою пожежної сигналізації) відповідно до Державних будівельних норм України «Інженерне обладнання будинків та споруд, системи протипожежного захисту», ДБН В2.5-56:2010 ( пункт 4.1; додаток В, таблиці В.1 п.4.8.1);
5) не забезпечено будівлю ТОВ «Артемівськ» системою оповіщення про пожежу управлінням евакуацією людей відповідно до Державних будівельних норм України «Інженерне обладнання будинків та споруд. Системи протипожежного захисту» В2.5-56:2010 ( пункт 8.1.2; додаток Г, таблиці Г.1 п.3);
6) шляхи евакуації не забезпечено евакуаційним освітленням відповідно до Державних будівельних норм України «Інженерне обладнання будинків та споруд. Системи протипожежного захисту» В2.5-56:2010 ( пункт 8.7);
7) допускається облицювання шляхів евакуації (стіни центрального входу) горючими матеріалами (пластик, ДВП);
8) допускається облицювання стіни коридору другого поверху, біля відділу магазину «Модерн», горючими матеріалами (пластик);
9) не встановлені протипожежні двері в приміщені електрощитової підвального приміщення ( Державні будівельні норми України «Захист від пожежі. Пожежна безпека об’єктів будівництва» ДБН В1.1-7-2002 п.4.13.);
10) склади підвального приміщення не відділено від коридору протипожежними дверима ( Державні будівельні норми України «Захист від пожежі. Пожежна безпека об’єктів будівництва» ДБН В 1.1-7-2002 п.4.13.);
11) не встановлено двері з відповідною межею вогнестійкості між приміщенням горища та коридором четвертого поверху. ( Державні будівельні норми України «Захист від пожежі. Пожежна безпека об’єктів будівництва» ДБН В 1.1-7-2002 п.6.6.);
12) допускається виконання з пластику трубопроводу призначеного для подачі води на системи внутрішнього пожежогасіння ( пожежні крани). ДБН В2.5.-64 2012 п.9.3);
13) не організовано розробку, узгодження та затвердження Плану евакуації працівників підприємства відповідно до Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру.
Суд зазначає, що позивачем наданий до суду акт перевірки відповідача з додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб № 57 від 14 лютого 2014 року, станом на дату розгляду справи, який підтверджує не виконання вищезазначених порушень.
Відповідно до статті 1 Кодексу Цивільного захисту України встановлено, що Кодекс регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Згідно ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить:складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" держаний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Статтею 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19 жовтня 2004 року № 126, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 4 листопада 2004р. за № 1410/10009, затверджено Правила пожежної безпеки в Україні.
Пунктом 1 Правил, визначено, що Правила пожежної безпеки в Україні (далі - Правила) є обов'язковими для виконання всіма центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями (незалежно від виду їх діяльності та форм власності), посадовими особами та громадянами.
Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки, чинність яких поширюється на підприємства, установи, організації та інші об'єкти (будівлі, споруди, технологічні лінії тощо), а також житлові будинки, що експлуатуються, будуються, реконструюються, технічно переоснащуються і розширюються, за винятком підземних споруд та транспортних засобів, вимоги до яких визначаються у спеціальних нормативних документах.
Відповідачем, не надано доказів усунення виявлених порушень в акті перевірки від 26.12.2013 року № 395, також, суд зазначає, що відповідачем не оскаржено акт перевірки від 26.12.2013 року № 395 відповідача до суду.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги 8 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області підлягають задоволенню в частині застосування до Товариство з обмеженою відповідальністю “Артемівськ” заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення експлуатації будівлі розташованої за адресою : м. Артемівськ, вул. Леваневського, 158.
З приводу позовних вимог позивача щодо зупинення експлуатації будівлі шляхом знеструмлення та опечатування пристроїв відключення джерел електропостачання, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Позивачем не надано доказів того, що будівля, яка розташована за адресою : м.Артемівськ, вул. Леваневського, 158 підключена до електропостачання окремо, та є можливість її відключення без знеструмлення інших об’єктів.
Також, суд зазначає, що позовні вимоги про знеструмлення та опечатування пристроїв відключення джерел електропостачання не ґрунтується на нормах матеріального права.
Відповідно до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 183-2, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Восьмого Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області до Товариство з обмеженою відповідальністю “Артемівськ” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до ТОВ “Артемівськ” у вигляді зупинення експлуатації будівлі шляхом знеструмлення та опечатування пристроїв відключення джерел електропостачання– задовольнити частково.
Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю “Артемівськ” (ідентифікаційний код 19380821, місцезнаходження: 84500, Донецька область, м.Артемівськ, вул. Леваневського, 158) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення експлуатації будівлі розташованої за адресою : м. Артемівськ, вул.Леваневського, 158.
В решті позовних вимог – відмовити.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 14.02.2014 року.
Повний текст виготовлено 19.02.2014 року.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.
Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя Аканов О.О.