ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
У Х В А Л А
24.02.2014р. Справа № 905/4268/13
Господарський суд Донецької області у складі судді Величко Н.В.
при помічнику судді Юрової Ю.С.
за участю представників
від прокурора: Овчаренко О.С. - посвідчення № 009455
від позивача: не з'явились
від відповідача: Філіпова О.І. - довіреність від 31.12.2013р. № 5809
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали
за заявою: Комунального комерційного підприємства «Донецькміськтепломережа», м.Донецьк
про: відстрочення виконання рішення суду
за позовом: Прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ
до відповідача: Комунального комерційного підприємства "Донецькміськтепломережа", м. Донецьк
про: стягнення 64.842.702,44 грн.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Донецької області від 11.07.2013р. по справі № 905/4268/13 стягнуто з Комунального комерційного підприємства "Донецькміськтепломережа" на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 64.842.702,44 грн. боргу, а також на користь державного бюджету судовий збір у розмірі 68.820,00 грн.
На виконання рішення видані відповідні накази від 26.07.2013р. № 905/4268/13.
12.02.2014р. Комунальне комерційне підприємство «Донецькміськтепломережа» звернулось до господарського суду з заявою про відстрочення виконання рішення суду по справі № 905/4268/13 від 11.07.2013р. до 31.12.2014 року.
В обґрунтування такої заяви боржник посилається на те, що Комунальне комерційне підприємство «Донецькміськтепломережа» є комунальним підприємством, яке створене на базі відокремленої частини комунальної власності міської громади та у своїй діяльності підприємство підпорядковано Донецькій міській раді, її виконкому і входить до сфери головного управління благоустрою та комунального обслуговування Донецької міської ради. Підприємство створено з метою виробництва і транспортування теплової енергії у вигляді тепла та гарячої води споживачам. Основними споживачами підприємства є фізичні особи - населення м. Донецька, бюджетні установи та інші організації. Заявник наголосив, що постановою державного виконавця від 17.01.2014р. поновлено виконавче провадження ВП № 39507946 про стягнення з ККП "Донецькміськтепломережа" на користь ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 64.842.702,44 грн. боргу, яке було зупинено постановою від 09.09.2013р. на підставі включенням відповідача до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, відповідно до Закону України від 23.06.2005р. № 2711-IV «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Заявник посилається на скрутне фінансове положення підприємства і що арешт рахунків підприємства, як міра примусового порядку виконання рішення, паралізує роботу підприємства паливно-енергетичного комплексу, що може призвести до тяжких наслідків, таких як зрив опалювального сезону.
Заявник зазначає, що тарифи на послуги теплопостачання не відповідають реальним витратам підприємства, а Порядок перерахування у 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися і постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, затвердженим органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, який затверджений постановою КМУ України від 11.06.2012р. № 517 та ст. 23 Закону України «Про Державний бюджет на 2012 рік» не реалізовані через обставини, які не залежать від ККП «Донецькміськтепломережа», і як наслідок, заборгованість з різниці в тарифах за 2012 рік складає 220.572.239грн., загальна заборгованість з різниці в тарифах станом на 01.01.2014р. складає 495.314.488грн.
Боржник наголошує, що лише після отримання коштів з бюджету, ККП «Донецькміськтепломережа» матиме змогу сплатити борг за спожитий природний газ на користь НАК «Нафтогаз України».
На підтвердження обставин, викладених у заяві, відповідачем надано суду звіти про фінансові результати на 30 вересня 2013р. та за 9 місяців 2013р., розрахунок обсягу заборгованості за минулі роки з різниці в тарифах на теплову енергію, довідку щодо наявності кредиторської та дебіторської заборгованості підприємства станом на 01.02.2014р., виписку з реєстру підприємства паливно-енергетичного комплексу, наказ про включення ККП «Донецькміськтепломережа» до переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу № 425 від 26.08.2011р., вимогу державного виконавця № 13-0-34-3939/5-434/4 від 22.01.2014р., постанову державного виконавця про поновлення виконавчого провадження ВП № 39507946 від 17.01.2014р., відомості щодо позовної роботи відносно стягнення заборгованості з боржників станом на 31.12.2013р., акти звірки виконавчих проваджень стосовно примусового виконання виконавчих документів про стягнення боргу на користь ККП «Донецькміськтепломережа», копії яких долучено до справи.
Прокурор письмово правової позиції по суті заяви не висловив, але у судовому засіданні, що відбулось 24.02.2014р., проти задоволення заяви боржника заперечив, посилаючись на відсутність обґрунтованих підстав для надання відстрочки виконання рішення та зазначив, що зазначене рішення суду тривалий час не виконується ККП «Донецькміськтепломережа» взагалі.
Позивач у судове засідання не з'явився, письмово правової позиції по суті заяви не висловив, про дату, час та місце розгляду повідомлені належним чином.
Відповідач на задоволенні заяви про відстрочку виконання рішення наполягав з підстав, викладених у заяві № 449 від 05.02.2014р.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи прокурора та відповідача, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення.
Втім, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.
Господарський процесуальний кодекс України не визначає перелік обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання, тому суд оцінює докази, які підтверджують зазначені обставини, за правилами ст. 43 ГПК України.
Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом. Відстрочка виконання рішення допускаються у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо) і залежно від обставин справи.
Суд враховує, що відповідач є комунальним підприємством, фінансування якого здійснюється за рахунок платежів від наданих послуг населенню та підприємствам, установам і організаціям, фінансується за рахунок бюджетних коштів та не є організацією, метою створення якої є отримання прибутку. Також відповідач є соціально значимим теплопостачальним підприємством, що забезпечує централізоване теплопостачання міста Донецька. Поставлений позивачем природний газ споживався відповідачем не для задоволення власних потреб, а для задоволення соціальних та комунальних потреб споживачів міста. Відповідачу заборонено припиняти його споживання в силу імперативних приписів ст. 6 Закону України "Про теплопостачання" та ст. 22 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
У відповідності з п.8 ст.22 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" відповідач має право на відшкодування втрат у разі затвердження тарифів нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Суд вважає, що погашення заборгованості, стягнутої за рішенням по справі № 905/4268/13, знаходиться у прямому взаємозв'язку з реалізацією у передбаченому чинним законодавством порядку державної політики по перерахуванню субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися і постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, затвердженим органами державної влади чи органами місцевого самоврядування.
З огляду на доводи прокурора та відповідача та надані ними докази, врахувавши фінансовий стан обох сторін, суд за своїм внутрішнім переконанням дійшов висновку про можливість відстрочити виконання рішення від 11.07.2013р. строком до 31.12.2014р.
Керуючись ст.ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Комунального комерційного підприємства Донецької міської ради «Донецькміськтепломережа» про відстрочення виконання рішення суду по справі № 905/4268/13 від 11.07.2013р. - задовольнити.
Відстрочити виконання рішення господарського суду Донецької області від 11.07.2013р. по справі № 905/4268/13 про стягнення з Комунального комерційного підприємства Донецької міської ради «Донецькміськтепломережа» на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 64.842.702,44 грн. боргу - до 31.12.2014р.
Ухвала набирає законної сили з дня її проголошення та може бути оскаржена у порядку, встановленому розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Н.В. Величко