ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" лютого 2014 р. 09 год.00 хв.Справа № 821/65/14
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ковбій О.В.,
за участю: секретаря - Багненко Т.В.,
представників позивача - Руссу Є.М., Лисенко Л.М.
представників відповідача - Черненко А.Р., Лецкана С.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів у Херсонській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Термекс - Логістік" про стягнення штрафу в сумі 51000 грн. за порушення Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції",
встановив:
Інспекція з питань захисту прав споживачів у Херсонській області (далі - позивач, Інспекція) звернулась до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Термекс - Логістік" (далі - відповідач, Товариство) про стягнення штрафу в сумі 51000 грн. за порушення Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
Позов обґрунтований тим, що 28.10.2013 року Інспекцією було проведено перевірку характеристик продукції у ТОВ "Термекс - Логістік" відповідно Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
За результатами перевірки було складено акт перевірки, в якому зазначені порушення п. 19 "Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 року № 785, п. 7 "Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.10.2009р. №1149, п. 2 ч.2 ст. 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", а саме відсутній Національний знак відповідності на водонагрівачах.
На підставі акту та протоколу № 00000068 від 30.10.2013 року винесено постанову №74 від 12.11.2013 року про накладення штрафних санкцій у розмірі 51000 грн.
Оскільки на день звернення до суду штраф відповідачем не сплачено, позивач звернувся до суду.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, просили суд позов задовольнити.
Представники відповідача проти позову заперечували, вважають, що вимоги Інспекції є необґрунтованими, а постанова про накладення штрафу незаконною. Пояснили, що у позовній заяві вказано на те, що позивачем було проведено перевірку характеристик продукції ТОВ "Термекс - Логістік" в офісі Товариства за адресою: м. Херсон, пр-т Ушакова, 57, оф.50.
Однак, фактично такої перевірки не було, посадові особи позивача для її проведення в офіс Товариства не з'являлись, що підтверджується актом перевірки та протоколом, в яких зазначено, що проведена невиїзна позапланова перевірка.
За результатами перевірки прийнято постанову про накладення штрафу за відсутність Національного знаку відповідності на продукції на підставі п.2 ч.2 ст.44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
Однак, згідно постанови про накладення штрафних санкцій №74 від 12.11.2013р. як підставу для застосування штрафу вказано не наведену позивачем норму, а п.1 ч.3 ст.44 Закону, тобто, за розповсюдження продукції, на якій відсутній Національний знак відповідності, якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, за яке передбачено штраф у розмірі від ста п'ятдесяти до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від двохсот до трьохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Однак, ТОВ "Термекс - Логістік" не є особою, що ввела спірну продукцію в обіг або її розповсюджує, так як є виключно комісіонером.
Сама же продукція є належним чином сертифікованою, пройшла випробовування на відповідність технічним регламентам, що підтверджено відповідними деклараціями, зокрема й наданою відповідачем, та належним чином промаркована, зокрема й Національним знаком відповідності.
Листом від 31.10.2013 р. № 121 на адресу позивача Товариство надало пояснення, що відповідно до Договору комісії №1 від 01.10.2010р., укладеного між ТОВ "Термекс" (Комітент) та ТОВ "Термекс - Логістік" (Комісіонер) на купівлю товару, останній є Комісіонером, а не власником чи розповсюджувачем водонагрівачів.
Пунктом 2.1.1. Договору комісії №1 від 01.10.2010р. передбачено, що Комісіонер зобов'язаний здійснювати митне оформлення товару з повним спектром документального супроводження і передати придбаний товар Комітенту в повному обсязі.
Пунктом 3.1. Договору комісії №1 від 01.10.2010р. визначено, що товар і засоби одержані Комісіонером у зв'язку з виконанням цього Договору, є власністю Комітента. Право власності на товар, кошти та інші засоби отримані для виконання доручення за цим Договором до Комісіонера не переходять.
Додатковою угодою до Договору комісії №1 від 20 червня 2012 року доповнено Основний договір пунктом 4.5, а саме, приведення придбаного товару у відповідність чинному законодавству України щодо маркування, зокрема згідно технічних регламентів, за необхідності здійснюється Комітентом.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Термекс - Логістік" зареєстровано як юридичну особу з 27 вересня 2006 року, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 703749 (а. с. 13).
Інспекція з питань захисту прав споживачів у Херсонській області є територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав та інтересів споживачів.
Статтею 26 Закону України "Про захист прав споживачів" від 12 травня 1991 року № 1023-ХІІ передбачені повноваження спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав та інтересів споживачів і його територіальних органів.
Так, відповідно до пунктів 1-2 частини 1 статті 26 Закону України "Про захист прав споживачів" спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в областях, містах Києві та Севастополі, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері захисту прав споживачів здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і мають право:
давати суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про припинення порушень прав споживачів;
перевіряти у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якість продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг; безперешкодно відвідувати та обстежувати відповідно до законодавства будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення цих суб'єктів.
Порядок проведення таких перевірок визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" органи державного нагляду (контролю) здійснюють позапланові заходи з державного нагляду (контролю) на підставі звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.
Для здійснення позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, на його підставі оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
Згідно положень ст. 23 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" під час перевірок характеристик продукції проводяться, у першу чергу, документальні перевірки, а у разі необхідності - обстеження зразків продукції. А за наявності підстав вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам - відбір та експертиза (випробування) зразків продукції.
При проведенні перевірок характеристик продукції органи ринкового нагляду враховують ступінь ризику, який може становити відповідна продукція, а також відомості, що містяться у зверненнях споживачів (користувачів), повідомленнях державних органів про захист їх права на безпечність продукції, та іншу інформацію щодо продукції.
Органи ринкового нагляду відповідно до положень ч. 3 цієї статті проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Під час таких перевірок перевіряються характеристики лише того виду продукції, що є предметом перевірки.
Відповідно до положень ст. 25 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" органи ринкового нагляду проводять перевірки характеристик продукції у її виробників: якщо за результатами перевірки характеристик продукції у її розповсюджувача є підстави вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам внаслідок дій чи бездіяльності виробника такої продукції або у разі одержання за допомогою системи оперативного взаємного сповіщення про продукцію, що становить серйозний ризик, або в інший спосіб від уповноважених органів інших держав інформації про продукцію, що становить серйозний ризик, якщо її виробник ідентифікований та є резидентом України.
Відповідно до положень Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" та Закону України "Про захист прав споживачів" під введенням продукції в обіг розуміються дії суб'єкта господарювання, спрямовані на виготовлення або перше надання продукції на ринку України (ввезення на митну територію України продукції) з подальшою самостійною або опосередкованою реалізацією на території України.
Під поняттям виробник слід розуміти суб'єкта господарювання, який: виробляє товар або заявляє про себе як про виробника товару чи про виготовлення такого товару на замовлення, розміщуючи на товарі та/або на упаковці чи супровідних документах, що разом з товаром передаються споживачеві, своє найменування (ім'я), торговельну марку або інший елемент, який ідентифікує такого суб'єкта господарювання; або імпортує товар. В даному випадку поняття виробник включає безпосереднє виготовлення, імпорт, у тому числі через уповноваженого представника та відновлення продукції.
Під час перевірки характеристик продукції перевірці підлягають зокрема такі документи (їх копії) та інформація: декларація про відповідність; супровідна документація, що додається до відповідної продукції (включаючи інструкцію щодо користування продукцією); загальний опис продукції та схема креслення) конструкції виробу, а також повний склад технічної документації на відповідну продукцію, передбачений технічним регламентом; документи щодо системи якості чи системи управління якістю; висновки експертиз та протоколи випробувань зразків відповідної продукції, відібраних (узятих) у межах здійснення ринкового нагляду і контролю продукції; документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (договори, товарно-супровідна документація тощо); документи і матеріали щодо стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, у тому числі в межах моніторингу дій суб'єктів господарювання, що вживаються ними для вилучення відповідної продукції з обігу та/або її відкликання; повідомлення та інша інформація, надана суб'єктами господарювання, органами доходів і зборів, органами з оцінки відповідності згідно з положеннями цього Закону та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції, інші документи та матеріали, звернення, одержані органами ринкового нагляду відповідно до положень цього Закону та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" .
Протягом липня-серпня 2013 року інспекцією з питань захисту прав споживачів у Чернівецькій області під час перевірки складського приміщення ТОВ "Термекс" та ФОП ОСОБА_6 виявлено розповсюдження водонагрівачів електричних побутових ТМ "THERMEX", які не мають національного знаку відповідності та які згідно митної декларації й декларації про відповідність введені в обіг ТОВ "Термекс - Логістік" (м. Херсон).
Зазначена інформація відповідно до положень Порядку функціонування системи оперативного взаємного сповіщення про продукцію, що становить серйозний ризик, та подання для внесення до неї, затвердженого Постановою кабінету Міністрів України від 26.12.2011 року № 1398, на виконання наказу Держспоживінспекції України від 22.01.2013 року № 13 "Про затвердження Методики щодо порядку планування та звітування про результати державного ринкового нагляду", наказу від 04.03.2013 року № 35 "Про внесення змін до пункту 3.2 Методики..." була надіслана інспекцією з питань захисту прав споживачів у Чернівецькій області на адресу Держспоживінспекції України для включення в систему оперативного взаємного сповіщення для відповідного інформування споживачів про можливі ризики.
28 жовтня 2013 року на виконання листа Держспоживінспекції України від 11.10.2013 року № 4687-3-7/6, на підставі направлення на проведення перевірки від 28.10.2013 року №154, наказу від 15.10.2013 року № 146 відділом ринкового нагляду Інспекції проведено перевірку характеристик продукції у ТОВ "Термекс - Логістік" відповідно Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
За результатами перевірки та з урахуванням отриманого за допомогою системи оперативного взаємного сповіщення повідомлення, встановлено факт повторного введення ТОВ "Термекс - Логістік" в обіг водонагрівачів електричних побутових ТМ "THERMEX", які не мають національного знаку відповідності, чим порушено вимоги п. 19 "Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання", п. 7 "Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання", п. 2 ч.2 ст. 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
Як зазначили представники позивача, за результатами позапланової перевірки характеристик продукції у виробника (імпортера) в акті перевірки зазначаються порушення, що зафіксовані в акті перевірки характеристик цієї ж продукції у розповсюджувача. Отже, до нього можуть застосовуватися штрафні санкції за введення в обіг продукції, що становить серйозний ризик та/або не відповідає встановленим вимогам відповідно до ч.2 ст. 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та ч.2 ст. 15 Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції".
Згідно положень пунктів 7, 10 "Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.10.2009р. №1149, перед введенням в обіг на електрообладнання повинен бути нанесений національний знак відповідності, який підтверджує відповідність електрообладнання вимогам цього Технічного регламенту, включаючи виконання процедури оцінки відповідності (внутрішній контроль виробництва) згідно з додатком 3 до цього Технічного регламенту.
Національний знак відповідності наноситься виробником чи уповноваженим представником виготовлювача продукції в Україні на кожний виріб електрообладнання або, якщо це неможливо, на пакування, інструкцію або документ, в якому визначені гарантійні зобов'язання, у спосіб, що забезпечує його видимість, розбірливість та незмивність.
Як зазначає позивач, фактом підтвердження введення ТОВ "Термекс - Логістік" на митну територію України та першочергового надання на ринку України (введення в оббіг) водонагрівачів електричних побутових ТМ "THERMEX" є митна декларація та декларація про відповідність уповноваженого особою фірми-виробника продукції "Heatting Egipment China Co, LTD" Guanhong, JinKong Middle Road, Mazhang Derelopment Zone, Zhanjiang, Китай та фірми Ferroli Heating Equipment (China) Co, LTD, Китай, а тому вважає, що обов'язок нанесення національного знаку відповідності покладається саме на ТОВ "Термекс - Логістік", як на імпортера та уповноваженої особи виробником.
Відповідно до положень ст. 45 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" виробник, уповноважений представник, імпортер або інша особа, яка відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, не несе відповідальності, встановленої статтею 44 цього Закону, якщо доведе, що вона не вводила відповідну продукцію в обіг.
На підставі акту перевірки характеристик продукції № 00000108 від 28.10.2013 року та протоколу № 00000068 від 30.10.2013 року про виявлені порушення вимог статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" (за вчинення повторного правопорушення) винесено постанову № 74 від 12.11.2013 року про накладення штрафних санкцій у розмірі 51000 грн.
Розрахунок штрафу здійснено відповідно до положень п.2 ч. 2 ст. 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" за введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону), у тому числі нанесення національного знака відповідності на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів, - у розмірі від п'ятисот до тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Однак, як встановлено в судовому засіданні, про проведення перевірки Товариство позивачем не повідомлено, до офісу відповідача спеціалісти Інспекції не з'являлись, було лише зобов'язано керівника прибути до Інспекції з документами на спірну продукцію, що останнім було зроблено.
Про наявність акту перевірки, протоколу та постанови про накладення штрафу відповідачу стало відомо з документів даної адміністративної справи.
Обґрунтовуючи повторність вчинення правопорушення, представники позивача пояснили, що 28.02.2013 року на виконання листа Держспоживінспекції України від 13.02.2013 року № 658/3-7/6, згідно направлення на проведення перевірки від 26.02.2013 року № 26, наказу Держспоживінспекції в Херсонській області від 22.02.2013 року № 29 відділом ринкового нагляду Інспекції було здійснено виїзну позапланову перевірку характеристик продукції у ТОВ "Термекс - Логістік" відповідно Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
За результатами перевірки встановлено введення ТОВ "Термекс - Логістік" в обіг водонагрівачів електричних побутових ТМ "THERMEX" та ТМ "Garanterm", які не мають національного знаку відповідності, чим порушено вимоги п. 19 "Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання", п. 7 "Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання", п. 2 ч.2 ст. 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
За результатами перевірки складено акт перевірки характеристик продукції №00000018 від 28.02.2013 року. Постановою від 05.03.2013 року до Підприємства застосовано штраф передбачений п. 2 ч.2 ст.44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", як до особи, що ввела в обіг продукцію без нанесення національного знаку відповідності в розмірі 8500,00 грн.
Постановою КМУ від 29 листопада 2001 року № 1599 "Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності" встановлено, що національний знак відповідності (далі - знак відповідності) має форму незамкненого з правого боку основного кола, усередині якого вміщено стилізоване зображення трилисника.
Відповідно до Правил застосування національного знаку відповідності - національний знак відповідності засвідчує відповідність позначеної ним продукції вимогам технічних регламентів, які поширюються на неї.
Знак відповідності наноситься тільки на ті види продукції, опис яких міститься в технічних регламентах. При цьому нанесення знака відповідності є обов'язковим.
У разі підтвердження відповідності продукції, призначеним органом з оцінки відповідності поряд із знаком відповідності наноситься ідентифікаційний номер цього органу згідно з державним реєстром таких органів.
Знак відповідності наноситься на продукцію безпосередньо її виробниками, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом.
Знак відповідності наноситься на виріб та/або на етикетку, тару, пакування, експлуатаційну та товаросупровідну документацію тощо, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом. Місце та спосіб нанесення (друкування, наклеювання, гравірування, травлення, штампування, лиття тощо) знака відповідності визначається виробником продукції.
Дозволяється використовувати зображення знака відповідності у рекламі позначеної ним продукції.
Технічними регламентами можуть встановлюватися особливості застосування знака відповідності.
Як встановлено судом і не заперечувалось сторонами, на водонагрівачах відсутній національний знак відповідності. Однак, оскільки Товариство відповідно до договору комісії №1 від 01.10.2010р., укладеного між ТОВ "Термекс" (Комітент) та ТОВ "Термекс - Логістік" (Комісіонер) на купівлю товару, останній є Комісіонером, а не власником чи розповсюджувачем водонагрівачів.
Пунктом 2.1.1. Договору комісії №1 від 01.10.2010р. передбачено, що Комісіонер зобов'язаний здійснювати митне оформлення товару з повним спектром документального супроводження і передати придбаний товар Комітенту в повному обсязі.
Пунктом 3.1. Договору комісії №1 від 01.10.2010р. визначено, що товар і засоби одержані Комісіонером у зв'язку з виконанням цього Договору, є власністю Комітента. Право власності на товар, кошти та інші засоби отримані для виконання доручення за цим Договором до Комісіонера не переходять.
Крім того, додатковою угодою до Договору комісії №1 від 20 червня 2012 року доповнено основний договір пунктом 4.5, а саме, приведення придбаного товару у відповідність чинному законодавству України щодо маркування, зокрема згідно технічних регламентів, за необхідності здійснюється Комітентом.
Отже, відповідальність за дотримання законодавства щодо відповідності товару покладається на особу, яка отримала товар і в подальшому його реалізувало.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
У задоволенні позову Інспекції з питань захисту прав споживачів у Херсонській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Термекс - Логістік" про стягнення штрафу в сумі 51000 грн. за порушення Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 21 лютого 2014 р.
Суддя Ковбій О.В.
кат. 5.1.2