ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
ПОСТАНОВА
16.01.07 Справа№ 5/1563-28/263 А
14 год 55 хв
За позовом: Відкритого акціонерного товариства “Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат”, м. Жидачів Львівської області
до відповідача 1: Державної податкової адміністрації у Львівській області, м. Львів
до відповідача 2: Державної податкової інспекції у Жидачівському районі, м. Жидачів Львівської області
про визнання нечинним рішення від 04.08.2006 року № 12125/10/25-005/652 ДПА у Львівській області про залишення скарги без розгляду
Суддя Морозюк А.Я.
Секретар судового засідання
Онишко І.Р.
м. Львів, вул. Личаківська,128,
Зал судового засідання № 302.
Представники сторін
Від позивача: Зеленяк Є.С. –представник; Нестеренко Л.Г. –начальник юридичного відділу
Від відповідач 1: Вирста Н.І. –старший державний податковий інспектор
Від відповідач 2: Закорчемний І.Б. –начальник юридичного відділу
Позов заявлено Відкритим акціонерним товариством “Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат” до Державної податкової адміністрації у Львівській області та до Державної податкової інспекції у Жидачівському районі про визнання нечинним рішення від 04.08.2006 року № 12125/10/25-005/652 ДПА у Львівській області про залишення скарги без розгляду.
Уточненням позовних вимог від 22.09.2006 року №23-5/1 Юр (вх. 22274 від 22.09.2006 року) позивач уточнив позовні вимоги, просить суд: визнати нечинним рішення ДПА у Львівській області №12125/10/25-005/652 від 04.08.2006 року про залишення скарги без розгляду; визнати нечинним рішення ДПІ у Жидачівському районі №2578/10/250 від 20.06.2006 року.
Розпорядженням заступника голови господарського суду Львівської області від 30.10.2006 року у зв”язку із хворобою судді Морозюка А.Я. справу № 5/1563-28/263 А передано судді Данко Л.С. для розгляду. Розпорядженням заступника голови господарського суду Львівської області від 12.12.2006 року у зв’язку із закінченням повноважень судді Данко Л.С. справу № 5/1563-28/263 А передано судді Морозюку А.Я.
В судовому засіданні 19.12.2006 року оголошено перерву до 16.01.2006 року для вивчення поданих доказів.
В судовому засіданні представники позивача позов підтримали з підстав, наведених в по зовній заяві (з урахуванням уточнення позовних вимог) та письмових додаткових поясненнях від 04.10.2006 року(вх.№30877 від 11.10.06 року). Позивач просить визнати нечинним рішення ДПА у Львівській області №12125/10/25-005/652 від 04.08.2006 року про залишення скарги без розгляду, а також визнати нечинним рішення ДПІ у Жидачівському районі №2578/10/250 від 20.06.2006 року. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до п. 16 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого Наказом ДПА України від 11.12.1996 року № 29, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій органу державної податкової служби, крім штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства про оподаткування та за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, може бути оскаржене в державній податковій адміністрації(інспекції) вищого рівня протягом одного року з моменту (дня) його прийняття, але не пізніше одного місяця з дня надсилання (вручення ) рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій платнику податків. Скарга подається(надсилається поштою з повідомленням про вручення) на рішення державної податкової інспекції в районі - до державної податкової адміністрації в областях. Тому ДПІ у Жидачівському районі не мала права виносити рішення №2578/10/250 від 20.06.2006 року по результатах оскарження рішення ДПІ у Жидачівському районі про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.04.2006 року № 0000162380/0/89. ДПІ у Жидачівському районі при отриманні скарги на рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.04.2006 року № 0000162380/0/89 повинна була залишити її без розгляду та повідомити підприємство про порядок подання таких скарг. Всупереч цього ДПІ затягнуло строк розгляду скарги по суті, чим позбавило підприємство права на оскарження зазначеного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій у встановлений Положенням №29 строк. В рішенні №12125/10/25-005/652 від 04.08.2006 року ДПА у Львівській області не надала правової оцінки порушенню з боку ДПІ у Жидачівському районі.
Відповідач 1 у відзиві на позовну заяву, а його представник в судовому засіданні проти позову заперечив повністю, просить у задоволенні позовних вимог відмовити, свої заперечення відповідач 1 обґрунтовує наступним. Скарга позивача (ВАТ „ЖЦПК”) до ДПА у Львівській області подана з порушенням місячного терміну, встановленого п.16 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом ДПА України від 11.12.1996 року №29 (у редакції наказу ДПА України від 02.03.2001 року №82) і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.1996 року за №723/1748 (із змінами та доповненнями), а тому залишена ДПА у Львівській області без розгляду.
Відповідач 2 у поясненні на позовну заяву, а його представник в судовому засіданні проти позову заперечив повністю, просить у задоволенні позовних вимог відмовити, свої заперечення відповідач 2 обґрунтовує наявністю в діях позивача порушень п.2.3 Положення „Про ведення касових операцій у національній валюті України”, затвердженого Постановою правління НБУ №72 від 19.02.2001 року (із внесеними змінами і доповненнями) та п.3.1 Положення „Про ведення касових операцій у національній валюті України” затвердженого Постановою правління НБУ від 15.12.2004 року № 637, зареєстрованого в Мінюсті України 13.01.2005 року за №40/10320.
В судовому засіданні було досліджено письмові докази, які наявні в матеріалах справи (акт перевірки, скарги, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, рішення ДПІ у Жидачівському районі та ДПА у Львівській області за результатами розгляду скарг та інші наявні в матеріалах справи письмові докази).
Відповідно до п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 року № 2747-IV, справу розглянуто в порядку, встановленому цим Кодексом.
В судовому засіданні 16.01.2007 року відповідно до ч.3 ст.160 КАС України проголошено вступну і резолютивну частину постанови, повний текст постанови складено 22.01.2007 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
13.04.2006 року ДПІ у Жидачівському районі прийняла Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000162380/0/89, яким повідомляє ВАТ «ЖЦПК», що на підставі акту перевірки №280/23-2/00278801 від 04.04.2006 року встановлено порушення п.2.3 Положення „Про ведення касових операцій у національній валюті України”, затвердженого Постановою правління НБУ №72 від 19.02.2001 року, зареєстрованого в Мін’юсті України 15.03.2001 року за № 237/5428, п.3.1 Положення „Про ведення касових операцій у національній валюті України”, затвердженого Постановою правління НБУ від 15.12.2004 року № 637, зареєстрованого в Мінюсті України 13.01.2005 року за №40/10320, та на підставі пункту 11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та згідно з п.1 Указу Президента України в редакції від 12.06.1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»(із змінами та доповненнями), до ВАТ «ЖЦПК»застосовано суму штрафних(фінансових) санкцій у розмірі 43944,83 грн.
В останньому абзаці Рішення ДПІ у Жидачівському районі про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000162380/0/89 від 13.04.2006 року зазначено: «У разі незгоди з сумою штрафних(фінансових) санкцій, визначених у цьому рішенні,зазначене рішення може бути оскаржене у встановленому законодавством порядку».
ВАТ “Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат” подало скаргу від 21.04.2006 року до ДПІ у Жидачівському районі на вищезазначене рішення ДПІ у Жидачівському районі № 0000162380/0/89 від 13.04.2006 року.
12.05.2006 року ДПІ у Жидачівському районі було винесено рішення від 12.05.2006 року за №998/10/23-0 про продовження розгляду первинної скарги, яким вирішено продовжити строк розгляду скарги до 20.06.2006 року включно.
Рішенням ДПІ у Жидачівському районі №2578/10/250 від 20.06.2006 року про результати розгляду первинної скарги, рішення ДПІ у Жидачівському районі № 0000162380/0/89 від 13.04.2006 року залишено без змін, а скаргу –без задоволення.
21.06.2006 року ДПІ у Жидачівському районі прийняла Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000162380/1/2611, яким повідомляє ВАТ «ЖЦПК», що на підставі акту перевірки №280/23-2/00278801 від 04.04.2006 року встановлено порушення п.2.3 Положення „Про ведення касових операцій у національній валюті України”, затвердженого Постановою правління НБУ №72 від 19.02.2001 року, зареєстрованого в Мін’юсті України 15.03.2001 року за № 237/5428, п.3.1 Положення „Про ведення касових операцій у національній валюті України”, затвердженого Постановою правління НБУ від 15.12.2004 року № 637, зареєстрованого в Мінюсті України 13.01.2005 року за №40/10320, та на підставі пункту 11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та згідно з п.1 Указу Президента України в редакції від 12.06.1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»(із змінами та доповненнями), до ВАТ «ЖЦПК»застосовано суму штрафних(фінансових) санкцій у розмірі 43944,83 грн.
В останньому абзаці Рішення ДПІ у Жидачівському районі про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000162380/1/2611 від 21.06.2006 року зазначено: «У разі незгоди з сумою штрафних(фінансових) санкцій, визначених у цьому рішенні, зазначене рішення може бути оскаржене у встановленому законодавством порядку».
ВАТ “Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат” подало скаргу(повторну) від 26.06.2006 року до ДПА у Львівській області на рішення ДПІ у Жидачівському районі № 0000162380/0/89 від 13.04.2006 року та рішення ДПІ у Жидачівському районі № 0000162380/1/2611 від 21.06.2006 року.
Рішенням ДПА у Львівській області №12125/10/25-005/652 від 04.08.2006 року про залишення скарги без розгляду, скаргу ВАТ “Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат” було залишено без розгляду з тих підстав, що скаргу подано з порушенням місячного терміну, встановленого п.16 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом ДПА України від 11.12.1996 року №29 (у редакції наказу ДПА України від 02.03.2001 року №82) і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.1996 року за №723/1748 (із змінами та доповненнями).
Відповідно до п. 16 «Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби», затвердженого Наказом ДПА України від 11.12.1996 року № 29(з врахуванням змін та доповнень, внесених наказом ДПА України від 16.12.2005 року №578), рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій органу державної податкової служби, крім штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства про оподаткування та за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, може бути оскаржене в державній податковій адміністрації(інспекції) вищого рівня протягом одного року з моменту (дня) його прийняття, але не пізніше одного місяця з дня надсилання (вручення ) рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій платнику податків.
Таким чином, органом, уповноваженим розглядати скаргу на Рішення ДПІ у Жидачівському районі про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000162380/0/89 від 13.04.2006 року, була ДПА у Львівській області, як державна податкова адміністрація вищого рівня. ДПІ у Жидачівському районі не вправі була розглядати по суті скаргу на Рішення ДПІ у Жидачівському районі про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000162380/0/89 від 13.04.2006 року, оскільки відповідно до норм «Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби»розгляд такої скарги не відноситься до її компетенції. Враховуючи те, що ДПІ у Жидачівському районі спірним Рішенням №2578/10/250 від 20.06.2006 року розглянула скаргу ВАТ «ЖЦПК»від 21.04.2006 року по суті, чим порушила п. 16 «Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби», затвердженого Наказом ДПА України від 11.12.1996 року № 29, дане рішення ДПІ у Жидачівському районі №2578/10/250 від 20.06.2006 року про результати розгляду первинної скарги підлягає визнанню його нечинним.
Щодо посилання ДПА у Львівській області у спірному Рішенні №12125/10/25-005/652 від 04.08.2006 року на пропуск скаржником місячного терміну, встановленого п.16 «Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби»(як на підставу для залишення скарги без розгляду), суд відзначає наступне.
Абзацом 7 пункту 3 «Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби», затвердженого Наказом ДПА України від 11.12.1996 року № 29(із змінами та доповненнями), передбачено наступне: Якщо питання, порушені у скарзі(заяві), одержаній органом державної податкової служби, не входять до повноважень органів державної податкової служби, то така скарга(заява) в термін не більше п’яти днів пересилається за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється особі, яка подала скаргу(заяву). Скарга(заява), подана з порушенням порядку, установленого цим Положенням, не підлягає розгляду по суті і повертається особі, яка подала скаргу(заяву), з роз’ясненням порядку і строків оскарження податкових повідомлень, рішень або постанов по справі про адміністративне правопорушення.
Таким чином, ДПІ у Жидачівському районі (враховуючи те, що згідно абзацу 2 пункту 16 «Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби»скарга подається(надсилається поштою з повідомленням про вручення) на рішення державної податкової інспекції в районі - до державної податкової адміністрації в областях) повинна була повернути ВАТ “Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат” його скаргу від 21.04.2006 року, з роз’ясненням порядку і строків оскарження рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій. Натомість, ДПІ у Жидачівському районі без наявності встановлених законодавством підстав розглядала цю скаргу протягом періоду до 20.06.2006 року включно.
Як вбачається із матеріалів справи (передостанній абзац сторінки 2 Рішення ДПА у Львівській області №12125/10/25-005/652 від 04.08.2006 року), Рішення ДПІ у Жидачівському районі про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000162380/0/89 від 13.04.2006 року було отримано ВАТ «ЖЦПК»14.04.2006 року, а скарга ВАТ «ЖЦПК»на нього до ДПІ у Жидачівському районі датована 21.04.2006 року. Рішення ДПІ у Жидачівському районі №2578/10/250 про результати розгляду первинної скарги було прийнято 20.06.2006 року, а скарга (повторна) ВАТ «ЖЦПК» до ДПА у Львівській області на рішення ДПІ у Жидачівському районі № 0000162380/0/89 від 13.04.2006 року та рішення ДПІ у Жидачівському районі № 0000162380/1/2611 від 21.06.2006 року датована 26.06.2006 року. Таким чином, періоди часу між отриманням рішення № 0000162380/0/89 від 13.04.2006 року та поданням на нього скарги до ДПІ у Жидачівському районі, а також між винесенням Рішення ДПІ у Жидачівському районі №2578/10/250 про результати розгляду первинної скарги та поданням повторної скарги до ДПА у Львівській області в сукупності є значно меншими від місячного терміну, встановленого п.16 Положення. Період, протягом якого скарга розглядалася в ДПІ у Жидачівському районі, не може бути прийнятий судом до уваги, враховуючи неправомірність як самого розгляду цієї скарги ДПІ у Жидачівському районі, так і невиконання з боку ДПІ у Жидачівському районі припису абзацу 7 пункту 3 «Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби» щодо повернення скарги та інформування скаржника щодо порядку і строків оскарження рішення.
Зазначені обставини та положення чинного законодавства не були враховані ДПА у Львівській області при розгляді скарги ВАТ «ЖЦПК», що призвело до безпідставного обмеження права позивача на розгляд по суті його скарги Державною податковою адміністрацією у Львівській області. Більше того, слід відзначити і те, що у скарзі(повторній) від 26.06.2006 року до ДПА у Львівській області скаржник ставить питання про скасування також рішення ДПІ у Жидачівському районі № 0000162380/1/2611 від 21.06.2006 року, в передостанньому абзаці якого(як уже зазначалося вище) зазначено: «У разі незгоди з сумою штрафних(фінансових) санкцій, визначених у цьому рішенні, зазначене рішення може бути оскаржене у встановленому законодавством порядку». Однак, скарга позивача і в цій частині не була розглянута по суті, за відсутності для цього передбачених законом підстав.
З огляду на вищенаведене, рішення ДПА у Львівській області №12125/10/25-005/652 від 04.08.2006 року про залишення скарги без розгляду підлягає визнанню його нечинним.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб’єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень. Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України, суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Враховуючи все наведене вище, позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Судові витрати у вигляді 3 грн 40 коп судового збору присуджуються з Державного бюджету України на користь позивача.
На підставі вищенаведеного, керуючись п.2-1, п.3, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень та ст.ст. 69-71,86,87,94,98,158,160,162,163,167 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 року № 2747-IV (із змінами та доповненнями), господарський суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задоволити повністю.
2. Визнати нечинним Рішення ДПА у Львівській області №12125/10/25-005/652 від 04.08.2006 року про залишення скарги без розгляду.
3. Визнати нечинним Рішення ДПІ у Жидачівському районі №2578/10/250 від 20.06.2006 року про результати розгляду первинної скарги.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства “Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат” (81700, Львівська область, м.Жидачів, вул. Фабрична,4, ідентифікаційний код 00278801) 3 грн. 40 коп. - судового збору.
5. Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, передбаченому ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Морозюк А.Я.