ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 20НОМЕР_1 року Справа №2а-11389/08/1370
«14» год. «34» хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2
Зал судових засідань № 7
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп'як О.О.
при секретарі судового засідання Занов'як О.П.
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився
від відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовомОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сокальської районної державної адміністрації Львівської області про визнання дій неправомірними та забов'язати провести доплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2008 року.
Позовні вимоги обґрунтовує наступним: ІНФОРМАЦІЯ_1 року народився син ОСОБА_2, Згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», передбачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
В судове засідання позивач не з'явився, хоч був належним чином повідомлений про час, дату та місце слухання справи, подала заяву про слухання справи без її присутності .
Позиція Управління праці та соціального захисту населення Сокальської районної державної адміністрації викладена в запереченні на позовну заяву від 15.04.20НОМЕР_1 року № 29. Згідно ст. 95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України, визначаються будь - які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Відповідно до Бюджетного кодексу України виключно Законом України про Державний бюджет України затверджуються повноваження на реалізацію у відповідному році державних програм і заходів та здійснення платежів з конкретною метою. Таким чином управління праці та соціального захисту населення Сокальської районної державної адміністрації заперечує проти позову повністю та просить справу розглядати без участі представника управління.
Суд розглядає справу в порядку ст. 71 КАС України на основі наявних доказів.
В судовому засіданні було досліджено письмові докази, які наявні в матеріалах справи (паспорт позивача, довідка про присвоєння ідентифікаційного номера позивачу, свідоцтво про шлюб позивача, свідоцтво про народження та інші наявні в матеріалах справи письмові докази).
Постанова в повному обсязі складена та підписана 24 квітня 20НОМЕР_1 року.
Розглянувши матеріали справи, врахувавши письмові заперечення відповідача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд,-
В С Т А Н О В И В:
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ, Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року за № 489-V, з наступними змінами та доповненнями, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Рішенням Конституційного Суду України від НОМЕР_1 липня 2007 року №6-рп/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп /2008.
При прийняті постанови суд виходить з того, що у ОСОБА_1ІНФОРМАЦІЯ_1 року народився син ОСОБА_2о, що підтверджується свідоцтвом про народження, серії 1-СГ № 083072 від НОМЕР_1 листопада 2006 року.
Позивачем також було подано заяву про збільшення позовних вимог про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік.
Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Сокальської районної державної адміністрації у Львівській області позивач отримала допомогу по догляду за дитиною до 3-х років, за 2007- 2008 роки в розмірі 2545,60 грн.
Виходячи із змісту та розрахунку позовної заяви суд зазначає наступне:
Згідно ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим же Законом та іншими законами України.
Відповідно до цього ж Закону призначається, як види державної допомоги сім'ям з дітьми - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вказаний вид державної допомоги сім'ям з дітьми призначається і виплачується органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника). Позивач звернулась до органу соціального захисту населення за місцем свого проживання (реєстрації). Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим же Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції що діяла у 2007 році, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Щодо позовних вимог за 2007 рік про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд зазначає наступне:
Згідно ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Статтею 56 цього ж Закону України установлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Однак рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року по справі № 1-29/2007 встановлено, що у Конституції України Україну проголошено демократичною, соціальною, правовою державою (стаття 1), визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (стаття 3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (стаття 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (стаття 22).
На підставі дослідження матеріалів справи, аналізу відповідних положень Конституції України, Кодексу та оспорюваних у конституційному поданні положень Закону, Конституційний Суд України дійшов висновку, що крім інших положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Конституційний Суд України вирішив: визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), крім інших положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» - абзацу третього частини другої статті 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України .
Положення абзацу третього частини другої ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього ж Рішення.
Рішення Конституційного Суду України у вказаній справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення суми недоплаченої за липень - грудень 2007 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на підставі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції що діяла у 2007 році, ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» підлягає задоволенню .
Щодо позовних вимог за 2008 рік (виходячи із змісту позовної заяви) суд зазначає наступне:
Стаття 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (у редакції від 28.12.2007 року) у 2008 році встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень
Рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 по справі N 1-28/2008, на яке вказує позивач, не встановлює неконституційність вказаної редакції ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (у редакції від 28.12.2007 року), що діяла у період 2008 року.
Згідно довідки № 78-02/2 від 23.01.20НОМЕР_1 року позивач, отримувала в 2008 році допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менше 130 грн. за місяць..
Таким чином, позовні вимогиОСОБА_1 про стягнення суми недоплаченої за 2008 рік допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на підставі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції що діяла у 2008 році задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 21, 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
1.Адміністративний позов задоволити частково.
2. Визнати неправомірні дії Управління праці та соціального захисту населення Сокальської районної державної адміністрації Львівської області щодо виплати на користьОСОБА_1, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не в розмірі встановленому ч. 1, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від 1 січня 2007 року.
3. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сокальської районної державної адміністрації Львівської області (код ЄДРПОУ 03194401, Львівська область, м. Сокаль, вул. Героїв УПА, 11), призначити та виплатити на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) недоплачену за липень - грудень 2007 року допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від 1 січня 2007 року
4. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
5. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1) 3,40 грн. судового збору.
6. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково в порядку і строки встановлені ст. 186 КАС України.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження рішення та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано.
Якщо подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя - підпис, з оригіналом згідно
Суддя Карп'як О.О.