ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2014 р. Справа № 804/1463/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Куделько Н.Є. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Дніпропетровського обласного центру зайнятості про визнання дій незаконними та стягнення грошової допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
20.01.2014р. ОСОБА_2 (далі-позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Дніпропетровського обласного центру зайнятості (далі - відповідач) про:
- визнання незаконними дій Дніпропетровського обласного центру зайнятості з приводу невиплати ОСОБА_2 грошової допомоги державним службовцям при виході на пенсію в розмірі 10 місячних посадових окладів згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу»;
- стягнення з Дніпропетровського обласного центру зайнятості (юридична адреса: вул. Ю.Савченка, 12, м. Дніпропетровськ, 49006; фактична адреса: вул. Горького, 2, м. Дніпропетровськ, 49038; р/р 37173003000617, Головне управління Державної казначейскої служби України в Дніпропетровській області, МФО 805012, код СДРПОУ 03490909) на користь ОСОБА_2 грошову допомогу державним службовцям при виході на пенсію, що передбачена ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 15950,00 грн., кошти перерахувати на картку для виплат ОСОБА_2 у Приватбанку - номер картки НОМЕР_1.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 15.08.2011р. наказом директора Дніпропетровського обласного центру зайнятості № 99-ос позивача було звільнено з посади начальника відділу статистики, моніторингу та прогнозування Дніпропетровського обласного центру зайнятості відповідно до п.2 ст.40 КЗпП України, у зв'язку з виявленням невідповідності працівника займаній посаді за станом здоров'я, що перешкоджає продовженню даної роботи. На час виходу на пенсію позивача не було однозначного тлумачення питання виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів при достроковому виході на пенсію держслужбовця. Із зазначеного питання керувалися роз'ясненням Головного управління державної служби, згідно із яким, на момент припинення службово-трудових відносин з державним службовцем відповідно до п. 2 ст. 40 КЗпП України у відповідного органу державної влади не виникає правової підстави (зобов'язання) для нарахування та виплати йому 10 посадових окладів, так як зазначені підстави припинення державної служби для такої виплати не передбачені ст. 37 Закону України «Про державну службу» і зазначена виплата здійснювалась тільки у разі виходу держслужбовця на пенсію за віком, тому зазначену грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів позивач не отримала. Рішенням Конституційного Суду України від 26.11.2013р. № 11-рп/2013 надано офіційне тлумачення, що державний службовець у разі дострокового (не раніше ніж за півтора року до встановленого законодавством строку) виходу на пенсію державного службовця на підставі п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП України, у зв'язку з виявленою невідповідністю займаній посаді за станом здоров'я та неможливістю переведення, за його згодою, на іншу роботу відповідно до ч. 2 ст. 40 КЗпП України, за наявності стажу державної служби не менше 10 років і страхового стажу, як і інші державні службовці, які виходять на пенсію з посад державних службовців після досягнення віку, зазначеного в ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, має право на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів. 02.12.2013р. позивач звернулась до Дніпропетровського обласного центру зайнятості із заявою про здійснення виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, яку позивач не отримала при достроковому виході на пенсію за п. 2 ст.40 КЗпП України і на яку позивач має право згідно офіційного тлумачення положення ч. 13 ст. 37 Закону України „Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ в рішенні Конституційного Суду України від 26.11.2013 р. № 11-рп/2013. Однак, позивач отримала відмову у зв'язку зі спірним питанням та рекомендацію звернутися до суду. На підставі вищенаведеного, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Позивач звернулась до суду із клопотанням про розгляд справи за її відсутністю, в порядку письмового провадження (а.с.33).
Представник відповідача звернулась до суду із клопотанням про розгляд справи за її відсутністю, в порядку письмового провадження (а.с.34).
З урахуванням положень ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає можливим розглянути справу у порядку письмового провадження, оскільки, немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 15.08.2011р. наказом директора Дніпропетровського обласного центру зайнятості № 99-ос ОСОБА_2 було звільнено з посади начальника відділу статистики, моніторингу та прогнозування Дніпропетровського обласного центру зайнятості за станом здоров'я, який перешкоджає продовженню роботи відповідно до п.2 ст.40 КЗпП України, без виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів при достроковому виході на пенсію держслужбовця (а.с.8).
Згідно довідки Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська від 29.09.2011 р. № 4041/10-15-1, ОСОБА_2 призначено пенсію державного службовця за віком з 16.08.2011р. довічно, загальний трудовий стаж становить 35 років 9 міс. 14 дн., із них стаж державної служби 19 років 9 міс. та 23 дн. (а.с.9).
Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється статтею 37 Закону України «Про державну службу».
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.
Частиною першою статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» встановлено, що особам передпенсійного віку, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, зокрема, в зв'язку виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають страховий стаж для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, - стаж роботи, який дає право на цей вид пенсії.
Відповідно пункту 2 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадку виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, які перешкоджають продовженню даної роботи, а так само в разі скасування допуску до державної таємниці, якщо виконання покладених на нього обов'язків вимагає доступу до державної таємниці.
На час виходу на пенсію ОСОБА_2 питання виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів при достроковому виході на пенсію держслужбовця вирішувалось згідно роз'яснення Головного управління державної служби, згідно із яким, на момент припинення службово-трудових відносин з державним службовцем відповідно до п. 2 ст. 40 КЗпП України у відповідного органу державної влади не виникає правової підстави (зобов'язання) для нарахування та виплати йому 10 посадових окладів, так як зазначені підстави припинення державної служби для такої виплати не передбачені ст. 37 Закону України «Про державну службу» і зазначена виплата здійснювалась тільки у разі виходу держслужбовця на пенсію за віком, тому зазначену грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів позивач не отримала (а.с.10-12).
Згідно Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням громадянки ОСОБА_3 щодо офіційного тлумачення положення частини тринадцятої статті 37 Закону України «Про державну службу» в системному зв'язку з положеннями пункту 2 частини першої, частини другої статті 40 Кодексу законів про працю України, статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 26.11.2013р. N11-рп/2013, в аспекті конституційного звернення положення частини тринадцятої статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII з наступними змінами в системному зв'язку з положеннями пункту 2 частини першої, частини другої статті 40 Кодексу законів про працю України, статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 16 грудня 1993 року № 3721-XII з наступними змінами необхідно розуміти так, що у разі дострокового виходу на пенсію державного службовця з посади в органах державної влади відповідно до чинного законодавства державний службовець за наявності стажу державної служби не менше 10 років і страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», має право на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, яке не пов'язане з досягненням пенсійного віку, визначеного в частині першій статті 37 Закону України «Про державну службу».
Як вбачається з матеріалів справи, 15.08.2011р. наказом директора Дніпропетровського обласного центру зайнятості № 99-ос ОСОБА_2 було звільнено з посади начальника відділу статистики, моніторингу та прогнозування Дніпропетровського обласного центру зайнятості за станом здоров'я, який перешкоджає продовженню роботи відповідно до п.2 ст.40 КЗпП України, без виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів при достроковому виході на пенсію держслужбовця (а.с.8).
Таким чином, приймаючи до уваги Рішення Конституційного Суду України від 26.11.2013р. N11-рп/2013, суд приходить до висновку, що Дніпропетровським обласним центром зайнятості неправомірно не було виплачено ОСОБА_2 грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів при достроковому виході на пенсію держслужбовця.
Згідно довідки Дніпропетровського обласного центру зайнятості від 15.08.2011р. №91 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», посадовий оклад ОСОБА_2 на дату звільнення 15.08.2011р. складав 1 595 грн. (а.с.17).
Отже, розмір грошової допомоги ОСОБА_2 при виході на пенсію, що передбачена ст. 37 Закону України «Про державну службу» (10 місячних посадових окладів) складає 15950,00 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 15.10.2013 року №8-рп/2013 зазначено, що у разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці не обмежується будь-яким строком звернення працівника до суду з позовом про стягнення заробітної плати, що йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством, незалежно від того, чи було здійснене роботодавцем таких виплат.
Як вбачається з матеріалів справи, 02.12.2013р. позивач звернулась до Дніпропетровського обласного центру зайнятості із заявою про здійснення виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, яку позивач не отримала при достроковому виході на пенсію за п. 2 ст.40 КЗпП України і на яку позивач має право згідно офіційного тлумачення положення ч. 13 ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ в рішенні Конституційного Суду України від 26.11.2013 р. № 11-рп/2013 (а.с.15).
24.12.2013р. Дніпропетровським обласним центром зайнятості надана відповідь за звернення №12/11-4878, якою відмовлено у виплаті ОСОБА_2 грошової допомоги державним службовцям при виході на пенсію в розмірі 10 місячних посадових окладів, оскільки на момент дострокового оформлення пенсії держслужбовця, позивач не звернулась до Дніпропетровського обласного центру зайнятості із заявою про виплату грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів (а.с.16).
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги, що Рішенням Конституційного Суду України від 15.10.2013 року №8-рп/2013 зазначено, що у разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці не обмежується будь-яким строком звернення працівника до суду з позовом про стягнення заробітної плати, що йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством, незалежно від того, чи було здійснене роботодавцем таких виплат, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язати Дніпропетровський обласний центр зайнятості виплатити ОСОБА_2 грошову допомогу державним службовцям при виході на пенсію, що передбачена ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 15950,00 грн.
Вимога позивача про стягнення зазначеної грошової допомоги задоволенню не підлягає, оскільки кошти на виплату грошової допомоги не є власністю відповідача а перераховуються централізовано, а тому необхідно саме зобов'язати виплатити зазначену грошову допомогу.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 8,10,11,12,18,69,94,128,158-163,167,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Дніпропетровського обласного центру зайнятості щодо невиплати ОСОБА_2 грошової допомоги державним службовцям при виході на пенсію в розмірі 10 місячних посадових окладів згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Дніпропетровський обласний центр зайнятості виплатити ОСОБА_2 грошову допомогу державним службовцям при виході на пенсію, що передбачена ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 15950,00 грн.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Куделько