ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 лютого 2014 року № 813/8635/13-а
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого - судді Гулкевич І.З.,
за участю секретаря - Капустинської Н.М.,
за участю:
представника позивача Борис А.С.
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Львівського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів в сумі 12 315,89 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
15 листопада 2013 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Львівського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів в сумі 12 315,89 грн. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач під час перебування на обліку в Львівському міському центрі зайнятості як безробітна, була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, проте у своїх заявах про надання статусу безробітного даного факту не зазначила, у зв'язку з чим незаконно отримала допомогу по безробіттю на загальну суму 12 315,89 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, з підстав наведених у позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні заперечила проти позовних вимог, зазначивши, що під час перебування в центрі зайнятості не відносилась до категорії зайнятого населення, оскільки рішенням Господарського суду Львівської області від 05.06.2006 року припинено її діяльність.
Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши зібрані по справі докази, на яких ґрунтується позов, з»ясувавши всебічно і повно дійсні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що відповідно до заяви про надання статусу безробітної від 16 квітня 2013 року ОСОБА_2 було надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю.
Львівським міським центром зайнятості було виявлено факт подання недостовірних даних, що мали місце під час одержання гр.ОСОБА_2 допомоги по безробіттю, а саме: під час отримання допомоги по безробіттю гр.ОСОБА_2 була зареєстрована як суб»єкт підприємницької діяльності, в зв»язку з чим за період з 23.04.2013 р по 05.08.2013 р гр. ОСОБА_2 незаконно отримала допомогу по безробіттю у сумі 12 315,89 грн.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 12 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» із змінами і доповненнями передбачено, що Виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Директор Державного центру зайнятості центрального органу виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики та його заступники є відповідно керівником та заступниками виконавчої дирекції Фонду.Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Львівський міський центр зайності згідно з п.2 ст.12 вищевказаного закону є робочим органам виконавчої дирекції Фонду, у зв»язку з чим він виступає органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно ч.1 ст.4 Закону України «Про зайнятість населення» №5067-VІ від 05.07.2012 р до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Статтею 2 Закону України «Про зайнятість населення» №5067-VІ від 05.07.2012 р. встановлено, що безробітними визнаються особи віком від 15 до 70 років, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готові та здатні приступити до роботи.
Частинами 2 та 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-ІІІ від 02.03.2000 року встановлено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ч.4 ст.38 зазначеного Закону строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом та Законом України «Про зайнятість населення», адміністративних штрафів, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.
Як вбачається з матеріалів справи, у період перебування на обліку у Львівському міському центрі зайнятості та отримання допомоги по безробіттю, ОСОБА_2 відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців була зареєстрована фізичною особою-підприємцем, лише 31.07.2013 р. внесено запис про припинення. Таким чином, відповідач відносилась до зайнятого населення, про що не повідомила центр зайнятості, а тому вся сума виплаченого їй матеріального забезпечення підлягає поверненню.
Посилання відповідача на постанову Господарського суду Львівської області від 05.06.2006 р про припинення її діяльності не береться судом до уваги, оскільки запис внесений до ЄДР про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 здійснено 31.07.2013 року.
07.08.2013 року Львівським міським центром зайнятості прийнято наказ №377-сп про відшкодування коштів безробітною та відповідачу направлено лист-претензію про відшкодування коштів.
Згідно з частиною 3 статті 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Отже, особи, які мають статус суб»єкта підприємницької діяльності, незалежно від того, чи отримують вони дохід чи ні, не можуть належати до осіб, що мають статус безробітного.
Зазначена правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 10 вересня 2013 року справа №К/9991/44852/11.
На час розгляду справи кошти в сумі 12 315,89 грн відповідачем не сплачені.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обгрунтовані матеріалами справи і підлягають до задоволення.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог статті 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст. ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 160-163, 183-2, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з ОСОБА_2 на користь Львівського міського центру зайнятості (р/р 37170001000584, ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 25555035 , одержувач Львівський міський центр зайнятості кошти в сумі 12 315,89 грн (дванадцять тисяч триста п»ятнадцять гривень 89 копійок) матеріального забезпечення на випадок безробіття.Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлений 21 лютого 2014 року.
Суддя Гулкевич І.З.