УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2014 року Справа № 183182/12
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Затолочного В.С.,
суддів Каралюса В.М., Матковської З.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська торгово-виробнича корпорація» до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом сприту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів у Львівській області Державної податкової адміністрації України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення від 04.07.2012 року про застосування фінансових санкцій та розпорядження про анулювання ліцензії, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Західноукраїнська торгово-виробнича корпорація» (далі - ТОВ «Західноукраїнська торгово-виробнича корпорація») звернулося до суду з позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом сприту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів у Львівській області Державної податкової адміністрації України у Львівській області (далі - РУ Департаменту САТ ДПА України у Львівській області) в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення РУ Департаменту САТ ДПА України у Львівській області від 04.07.2012 року про застосування фінансових санкцій № 130064 та розпорядження від 04.07.2012 року № 218 про анулювання ліцензії.
Львівський окружний адміністративний суд постановою від 22.10.2012 року в задоволенні позову відмовив.
Постанову суду першої інстанції в апеляційному порядку оскаржив позивач, який просить скасувати рішення від 22.10.2012 року та винести нову постанову про задоволення позову.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам справи, а також посиланнями на порушення норм матеріального права.
Зокрема, апелянт зазначає, що перевірка відповідача проведена неправомірно, з порушенням встановлених для таких перевірок порядку та правил. Даною перевіркою факт продажу неповнолітній особі алкогольних напоїв не встановлений і належних доказів цього факту немає. Також відсутні докази продажу алкогольних напоїв за цінами, нижчими від встановлених мінімальних цін. Чек, яким така обставина начебто підтверджується, роздрукований помилково.
Особи, яків беруть участь у справі, правом на участь у судовому засіданні не скористалися.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що з метою посилення контролю за виробництвом та обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів і запобігання порушень у сфері роздрібної торгівлі алкогольними та тютюновими виробами, на підставі статей 20, 61, 62, п. 75.1.3 ст. 75 та п. 80.2.5 ст. 80 Податкового Кодексу України, ст. 16 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон № 481/95-ВР), відповідно до Положення про Департамент контролю виробів Державної податкової служби України, на підставі наказу керівника регіонального управління від 15.06.2012 року № 194 «Про проведення перевірки» та направлення від 15.06.2012 року № 96 працівниками РУ Департаменту САТ ДПА України у Львівській області здійснено фактичну перевірку діяльності ТОВ «Західноукраїнська торгово-виробнича корпорація» за адресою: м. Львів, вул. Золота, 25.
За результатами перевірки складено Акт № 92/210/19140689 від 15.06.2012 року, яким встановлено порушення вимог:
- ст. 153 Закону № 481/95-ВР, а саме: реалізація 100 грам алкогольного напою лікеру «Старий Ринок», 45% об., за ціною 10,00 грн. особі, яка не досягла 18 років;
- Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 р. № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв», а саме: реалізація однієї пляшки шампанського «Україна», 0,75 л, 10,5-12,5% об., за ціною 21,00 грн., що підтверджується «Z»-звітом денним № 8467 від 10.08.2011 року та контрольною стрічкою до нього (мінімальна роздрібна ціна однієї пляшки шампанського ємністю 0,75 л, встановлена даною Постановою становить 26,00 грн.).
04.07.2012 року на підставі вказаного вище Акта, абз. 9, 13 ст. 17 Закону № 481/95-ВР відповідачем прийнято Рішення № 130061 про застосування до позивача фінансових санкцій на загальну суму 11800,00 грн. та Розпорядження № 218 від 04.07.2012 року про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
Не погодившись з даним рішенням 04.08.2012 року, позивач оскаржив його до Департаменту САТ ДПС України.
Згідно Рішення від 31.08.2012 року № 4953/21-701 про результати розгляду заяви рішення про застосування фінансових санкцій до ТОВ «Західноукраїнська торгово-виробнича корпорація» від 04.07.2012 року № 130064 та Розпорядження від 04.07.2012 року № 218 про анулювання ліцензії серії АД № 013495 залишено без змін, а заяву без задоволення.
Правильно та повно встановивши обставини справи, суд першої інстанції дав їм належну оцінку і вірно застосував відповідні норми матеріального права.
Так, згідно положень ст. 16 Закону № 481/95-ВР контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Перевірки стосовно зазначених питань регулювалися ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (чинний на час спірних правовідносин), частиною 7 якої, зокрема, передбачено, що позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а в інших випадках - за рішенням суду.
Положеннями ч. 1 ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» встановлено, що лише за умови надання платнику податків під розписку: направлення на перевірку та копію наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України.
З матеріалів справи вбачається, що перевірка ТОВ «Західноукраїнська торгово-виробнича корпорація» була проведена на підставі наказу начальника Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Львівській області від 15.06.2012 року № 194 про проведення перевірки та направлення № 96 від 15.06.2012 року, які вручені позивачу під розписку. Отже суд першої інстанції дійшов вірного висновку про законність проведення перевірки.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, перевіркою встановлений факт реалізації 100 грам алкогольного напою лікер «Старий ринок», 45%об., за ціною 10 грн. особі, яка не досягла 18 років. Зокрема, такий факт підтверджується письмовими поясненнями ОСОБА_2, ОСОБА_3, показами даних осіб у судовому засіданні, постановою від 21.07.2012 року адміністративної комісії при Залізничній адміністрації Львівської міської ради про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2
Факт реалізації державної дисципліни цін підтверджується дослідженими копією «Z»-звіту денного від 10.08.2011 року № 8467 та контрольною стрічкою до нього.
У відповідності до ст. 17 Закону № 481/95-ВР до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 грн.
Положеннями ст. 15 Закону № 481/95-ВР встановлено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Згідно ст. 15-3 вищезазначеного Закону забороняється продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.
У відповідності до припису норми абз. 13 ч. 2 ст. 17 того ж Закону до суб'єкта господарювання застосовуються фінансові санкції у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої у разі 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менш 5000 грн.
Таким чином, застосовані до позивача фінансові санкції є правомірними.
Згідно припису норми ст. 15 Закону № 481/95-ВР імпорт, експорт і оптова торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами можуть здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензій. Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Крім того, зі змісту даної статті вбачається, що ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі: заяви суб'єкта господарювання; рішення про скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання; несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії; рішення суду про встановлення факту незаконного використання суб'єктом господарювання марок акцизного податку (стосовно імпортерів); рішення суду про встановлення факту торгівлі суб'єктом господарювання алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку; рішення суду про встановлення факту переміщення суб'єктом господарювання алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем; порушення вимог статті 153 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях.
Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що у зв'язку з порушенням з боку позивача вимог, встановлених ст. 15 Закону № 481/95-ВР, а саме реалізацією алкогольних напоїв особі, якій не виповнилось 18 років, відповідач правомірно виніс Розпорядження № 218 від 04.07.2012 року про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
Тому оскаржувана постанова суду першої інстанції є законною і підстави для її скасування чи зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «»Західноукраїнська торгово-виробнича корпорація» залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22.10.2012 року в справі № 2а7230/12/1370 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.С. Затолочний
Судді : В.М. Каралюс
З.М. Матковська