Постанова № 372646, 28.12.2006, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
28.12.2006
Номер справи
2/404-23/65
Номер документу
372646
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ПОСТАНОВА

28.12.06 Справа№ 2/404-23/65

Господарський суд Львівської області у складі судді Бортник О.Ю. при секретарі судових засідань Маїк С.Б. розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом ТзОВ “Інтерколор-Україна”, м. Львів,

до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова (надалі –УПФ України в Личаківському районі м. Львова), м. Львів,

про визнання протиправним та нечинним рішення

За участю представників:

від позивача - Біла О.В. - представник,

від відповідача –Зачек Г.М. –провідний спеціаліст - юрисконсульт

Суть спору:

ТзОВ “Інтерколор-Україна” звернулось до господарського суду Львівської області з позовом про визнання протиправним та нечинним рішення № 12/04/14325444 від 24.01.2006 р. УПФ України в Личаківському районі м. Львова. Позовні вимоги мотивовані тим, зокрема, що в акті перевірки відповідачем не визначено, які саме законодавчі норми порушено позивачем; ТзОВ “Інтерколор-Україна” є платником єдиного податку, в період сплати якого суб”єкт підприємницької діяльності відповідно до положень Закону України “Про збір на обов”язкове державне пенсійне страхування”, Закону України “Про державну підтримку малого підприємництва”, Указу Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб”єктів малого підприємництва” не є платником збору на обов”язкове державне пенсійне страхування, оскільки спрощена система оподаткування бухгалтерського обліку та звітності передбачає заміну сплати встановлених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів) сплатою єдиного податку (ст 11 Закону України “Про державну підтримку суб”єктів малого підприємництва”); п. 1 ч. 8 розділу ХV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” № 1058 від 09.07.2003 р. встановлено розмір страхових внесків лише для тих страхувальників, які є платниками збору на обов”язкове державне пенсійне страхування.

Відповідач у запереченні № 2196/06-08 на адміністративний позов просить позовну заяву залишити без розгляду та закрити провадження у справі, посилаючись, зокрема на те, що відносини, які виникають між суб”єктами системи загальнообов”язкового державного пенсійного страхування, регулюються виключно нормами Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”. Відповідно до ст. 18 згаданого Закону страхові внески не включаються до складу податків, інших платежів, що складають систему оподаткування. Крім цього, законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати. Позивачем з липня по грудень 2005 р. не нараховувалися і не сплачувалися страхові внески. У доповненні до заперечення на адміністративний позов УПФ в Личаківському районі м. Львова додатковово зазначає, що згідно з п. 1 ст. 14 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” ТзОВ “Інтерколор-Україна” є страхувальником відносно фізичних осіб, котрі працюють у нього на умовах трудового договору, і у випадку несплати позивачем страхових внесків, вказаний період не буде зараховано до страхового стажу цих осіб.

Розгляд справи відкладався з підстав, викладених в ухвалах суду від 20.04.2006 р. та 06.06.2006 р. У судових засіданнях, призначених на 04.04.2006 р.,11.05.2006 р., 05.09.2006 р., 14.11.2006 р.. 13.12.2006 р. оголошувались перерви. За клопотаннями представників сторін справу розглянуто у більш тривалий термін, ніж встановлено ст. 122 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

25 червня 2005 р. ДПІ у Галицькому районі м. Львова видано ТзОВ “Інтерколор-Україна” свідоцтво № 1304009118 серії А № 650474 про право сплати єдиного податку суб”єктом малого підприємництва –юридичною особою з ІІІ кварталу 2005 р. УПФ в Личаківському районі м. Львова проведено перевірку своєчасності, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати зобов”язань зі збору на обов”язкове державне пенсійне страхування та сум страхових внесків на загальнообов”язкове державне пенсійне страхування Товариства з обмеженою відповідальністю “Інтерколор-Україна”, про що 20 січня 2005 р. складено відповідний Акт за № 3. Як вбачається з Акту № 3, у ході перевірки, зокрема не виявлено відхилень у загальній сумі виплат, з яких утримуються 1-5 % страхових внесків, у нарахуваннях сум цих страхових внесків за період з січня 2004 р. по грудень 2005 р. Перевіркою встановлено, що страхові внески на загальнообов”язкове державне пенсійне страхування за ставкою 32 % і 4 % (січень 2004 р. –червень 2005 р.) сплачені своєчасно, з липня по грудень 2005 р. внески не нараховувались і не сплачувались. Страхові внески за ставкою 1-5 % (січень 2004 р. - грудень 2005 р.) сплачені своєчасно. Єдиний податок за 3-й квартал 2005 р. в сумі 435 грн., 42 % з якого становить 182,7 грн., і за 4 квартал 2005 р. в сумі 269 грн., 42 % з якого становить 112,98 грн., сплачено в міський бюджет Галицького району м. Львова. Відтак, відповідачем в результаті перевірки донараховано позивачу 1228,04 грн. –страхових внесків на загальнообов”язкове пенсійне страхування за ставкою 32 % за період з липня по грудень 2005 р. В зв”язку з донарахуванням зазначеної суми УПФ в Личаківському районі 24.01.2006 р. прийнято рішення № 12/04/14325444 про застосування до ТзОВ “Інтерколор-Україна” фінансових санкцій в розмірі 212,42 грн.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази, господарський суд Львівської області дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню. Роблячи такий висновок, господарський суд виходив з наступного.

Статтею 5 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІУ регулюються відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів на ці правовідносини може поширюватися лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить. Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; перелік платників страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків; стягнення заборгованості за цими внесками.

Пунктом першим статті 11 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІУ встановлено, що загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сілвськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент) на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством.

Згідно з пунктом 1 статті 14 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІУ страхувальниками цих осіб є їх роботодавці, які відповідно до частини 1 статті 15 цього Закону є платниками страхових внесків та зобов'язані на підставі пункту 6 частини 2 статті 17 зазначеного Закону нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

У статті 18 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” № І058-ІУ зазначено, що страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом; вони не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування, на ці внески не поширюється податкове законодавство, а іншим законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Ставки, механізм справляння та пільги щодо сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлені Заковом України “Про збір на обов”язкове державне пенсійне страхування” № 400/97ВР, яким разом із Законом України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІУ не встановлено такої пільги, як звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для суб'єктів підприємницької діяльності, котрі перейшли на спрощену систему оподаткування.

Аналізуючи наведені правові норми, суд дійшов висновку, що страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не входять до системи оподаткування, на них не поширюється податкове законодавство, іншим законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Отже, обов'язок сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не зумовлюється статусомі платника податку як суб'єкта підприємницької діяльності.

Указ Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб”єктів малого підприємництва” № 727/98 регулює питання оподаткування суб'єктів малого підприємництва. Згідно з вимогами статті 15 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІУ до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони України та інші нормативно-прааові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому Закону. Положення статті 6 зазначеного Указу про звільнення суб'єктів малого підприємництва, які сплачують єдиний податок, від збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, Закону суперечать і застосуванню не підлягають. Такий висновок суду відповідає висновку Верховного Суду України, викладеному в його постанові від 21 листопада 2006 р.

Крім цього статтею 19 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” № І058-ІУ встановлено, що страхові внески до солідарної системи загально обов'язкового державного пенсійного страхування нараховуються роботодавцем на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат. Отже, донарахування пенсійним органом страхових внесків до Пенсійного фонду України, виходячи з суми оплати праці (грошового забезпечення) працівників, обгрунтовані.

Однак, при донарахуванні позивачу 1228,04 грн. страхових внесків за період з липня по грудень 2005 р. та при визначенні йому фінансових санкцій на підставі п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” № І058-ІУ УПФ в Личаківському районі м. Львова не враховано тієї обставини, що ТзОВ “Інтерколор-Україна” 03 жовтня 2005 р. платіжним дорученням № 424 сплачено 435 грн. єдиного податку, 42 % з якого становило 182,7 грн, та 11 січня 2006 р. платіжним дорученням № 1 сплачено 269 грн. єдиного податку, 42 % з якого становить 112,98 грн. Хоча, у поясненнях у справі начальник відділу доходів УПФ в Личаківському районі й зазначає, що при розрахунку недоїмки зараховується 42 % від сплаченого єдиного податку і при формуванні вимоги про сплату боргу донарахована актом перевірки сума буде зменшена на частку від єдиного податку, сплаченого ТзОВ “Інтерколор-Україна”, яка надійшла на рахунок Пенсійного фонду. Беручи до уваги наведене, а також те, що згідно з п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” № І058-ІУ за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми, господарський суд дійшов висновку, що 42,20 грн. фінансових санкцій відповідачем визначено позивачу необгрунтовано. Як зазначено вище, штраф нараховується у випадку донарахування своєчасно не обчислених та не сплачених сум страхових внесків. Тоді як, позивачем 03 жовтня 2005 р. платіжним дорученням № 424 у складі єдиного податку сплачено в Пенсійний фонд 182,7 грн. страхових внесків та 11 січня 2006 р. платіжним дорученням № 1 у складі єдиного податку сплачено в Пенсійний фонд 112,98 грн., що визнано представником відповідача у судовому засіданні та у письмових поясненнях у справі. Відсутність у позивача заборгованості по платежах до Пенсійного фонду за попередні періоди відповідачем не оспорюється. Належні докази, які б підтверджували її наявність у матеріалах справи відсутні та сторонами суду не подані. Відтак, сума штрафу, з урахуванням строків сплати страхових внесків, а також порядку погашення суми недоїмки, пені та фінансових санкцій, встановлених ч. 6 ст. 20 та ч. 5 ст. 106 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІУ підлягає перерахунку і становить 170,22 грн.

Місяць 2005 р. за який донараховано страхові внески

Дата виникнення зобов”язання сплатити ці внески згідно з ч. 6 ст. 20 ЗУ № 1058-ІV

Донараховано внесків (грн.)

Кількість місяців для розрахунку штрафу

Нараховано штрафу (5 % від донарахованої суми за кожен повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми)

Липень 2005 р.

20 серпня 2005 р.

196,38 грн.

2 (з 20 серпня по 20 жовтня 2005 р.)

19,64 грн.

13,68 грн. (196,38 грн. –182,7 грн., сплачених 03 жовтня 2005 р. –112,98 грн. сплач. пл. дорученням № 1 від 11 січня 2006 р.)

3 (з 20 жовтня по 11 січня, оскільки з 20 грудня по 11 січня вже рахується новий неповний місяць)

2,05 грн.

Серпень 2005 р.

20 вересня 2005 р.

99,30 грн. (99,30 сплачено платіжним дорученням № 1 від 11 січня 2006 р.);

4 (з 20 вересня по 11 січня)

19,86 грн.

97,08 грн. (196,38, грн. –99,33 грн.. сплач плат дорученням № 1)

5 (з 20 вересня по 24 січня)

24,27 грн.

Вересень 2005 р.

20 жовтня 2005 р.

208,82 грн.

4 (з 20 жовтня по 24 січня)

41,76 грн.

Жовтень 2005 р.

20 листопада 2005 р.

208,82 грн.

3 ( з 20 листопада по 24 січня)

31,32 грн.

Листопад 2005р.

20 грудня 2005 р.

208,82 грн.

2 (з 20 грудня по 24 січня)

20,88 грн.

Грудень 2005 р.

20 січня 2005 р.

208.82 грн.

1 (з 20 січня по 24 січня)

10,44 грн.

Всього:

170,22 грн.

За наведених обставин, рішення УПФ в Личаківському районі м. Львова № 326/04-21 від 24.01.2006 р. слід визнати протиправним в частині застосування до ТзОВ “Інтерколор-Україна” 42,2 грн. фінансових санкцій та скасувати його в цій частині.

На підставі п.п. 1, 3 п. 3 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення” КАС України судові витрати у справі слід покласти на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи наведене, та керуючись ст.ст. 51, 71, 86, 89, 94, 158, 160, 163, 167, 258, 263 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова № 12/04/14325444 від 24 січня 2006 р. в частині застосування до ТзОВ “Інтерколор-Україна” 42 грн.20 коп. фінансових санкцій.

2. Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова (79024, м. Львів, вул. Б. Хмельницького, 116) на користь ТзОВ “Інтерколор-Україна” (79007, м. Львів, вул. Шпитальна, 9) 67 коп. судового збору.

Виконавчинй лист про стягнення 67 коп. судового збору видати за заявою ТзОВ “Інтерколор-Україна” після набрання постановою законної сили.

3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України, якщо таку заяву не було подано.

4. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного господарського суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

5. Постанову складено у повному обсязі відповідно до вимог ст. 163 КАС України 18.01.2007 р.

Суддя Бортник О.Ю.