Постанова № 3725813, 15.04.2009, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2009
Номер справи
2-а-1824/09/2170
Номер документу
3725813
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

u

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2009 р. 10.45 год.  

Справа № 2-а-1824/09/2170 Кат. 6.11  

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Вуйцику О.Г.,

за участю:

прокурора: Павленко І.В.,

представника позивача: ОСОБА_1 (20.03.09), ОСОБА_2 (15.04.09)

представника відповідача: ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Каланчацького району Херсонської області в інтересах держави в особі Херсонського відділення Фонду соціального захисту інвалідів Міністерства праці та соціальної політики України до Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНФОРМАЦІЯ_1" про стягнення заборгованості у сумі 7605 грн. 48 коп.

встановив:

Прокурор Каланчацького району Херсонської області звернувся до до адміністративного суду в інтересах держави в особі Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) з позовом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "ІНФОРМАЦІЯ_1" (відповідач) 6561 грн. 30 коп. штрафних санкцій та 1044 грн. 18 коп. пені. У судовому засіданні прокурор та представник позивача позов підтримали та просять суд позов задовольнити. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачам не сплачені штрафні санкції у розмірі та порядку, передбаченому статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" за невиконання у 2006-2007 роках нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, передбаченого ст. 19 цього Закону. Виходячи з чисельності штатних працівників, відповідач мав створити одне робоче місце для інваліда в 2006 та 2007 роках, але свого обов'язку не виконав.

Представник відповідача проти позову заперечує та просить суд відмовити у його задоволені з підстав того, що норматив створення робочих місць для інвалідів не доводився, обов'язок підбирати та працевлаштовувати інвалідів не покладається на підприємство. Товариство є платником єдиного податку, що є підставою звільнення його від сплати внесків до Фонду соціального захисту інвалідів. Відповідач звертає увагу суду на те, що особливі умови діяльності перешкоджають роботі осіб з обмеженими фізичними здібностями. Відповідач не відмовляв інвалідам у працевлаштуванні, в 2007 році на підприємстві працював один інвалід дитинства, прийнятий 23 березня 2007 року, звільнений 3 липня 2007 року. Акт перевірки, доданий до позовної заяви не підписаний керівником підприємства, в ньому зазначено про наявність в 2007 році одного інваліда, але середньооблікова чисельність дорівнює "0", отже, на думку відповідача, розрахунок суми позову невірний. Відповідач не був повідомлений про проведення перевірки за 10 днів, тому вона вважається незаконною. При розрахунку адміністративно-господарських санкцій допущені помилки. Відповідач надав суду копію листа директора Каланчацького райцентру зайнятості від 18.03.2009, зміст якого свідчить про те, що в 2007 році на підприємство відповідача направлялись інваліди, оскільки відповідачем подавались відомості про вільні вакансії робочих місць

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

 Згідно зі статтею 8 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", державне управління в галузі забезпечення соціальної захищеності інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, Міністерством охорони здоров'я України та органами місцевого самоврядування. Відповідно до пункту 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 N 1434, Фонд соціального захисту інвалідів є урядовим органом державного управління, здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій, що надходять від підприємств, установ і організацій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів . Пунктом 11 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 N 1767, передбачено, що у разі несплати підприємствами, установами організаціями, які не забезпечують нормативу робочих місць, штрафних санкцій в установлений термін відділення Фонду соціального захисту інвалідів вживають заходів щодо їх стягнення в судовому порядку.

Частиною 2 статті 4 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" передбачено, що держава створює правові, економічні, політичні, соціально-побутові та соціально-психологічні умови для задоволення потреб інвалідів у відновленні здоров'я, матеріальному забезпеченню, посильній трудовій та громадській діяльності. Згідно частини 6 статті 20 Закону фінансування заходів щодо соціальної, трудової, фізкультурно-спортивної та професійної реабілітації інвалідів, надання позик на створення робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, забезпечення інвалідів технічними реабілітаційними засобами, оплата навчання та перекваліфікація здійснюється Фондом України соціального захисту інвалідів. Згідно з частиною першою статті 19 Закону для роботодавців установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Відповідно до частини другої зазначеної статті роботодавці самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів, тому посилання відповідача на не доведення йому нормативу створення робочих місць для інвалідів суд вважає необґрунтованим.

Статтею 20 Закону встановлено обов'язок підприємств (об'єднань), установ і організацій (незалежно від форм власності і господарювання), де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною 1 статті 19 вказаного Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), установі, організації за кожне робоче місце, незайняте інвалідом. Штрафні санкції сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним.

Згідно із ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", працевлаштування інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів. Підприємства, установи і організації, які використовують працю інвалідів, зобов'язані створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством. Відповідно до ст. 18, 181 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", підприємства, установи, організації зобов'язані надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Рішення про визнання інваліда безробітним і взяття його на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання інваліда на підставі поданих ним рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань. Отже, законодавство України обов'язок з працевлаштування інвалідів покладає на орган державної влади з питань праці та соціальної політики, органи місцевого самоврядування, громадські організації інвалідів, але цьому мають передувати певні дії підприємств, установ і організацій зі створення робочих місць для інвалідів та з відповідного інформування зазначених органів з метою працевлаштування інвалідів. Згідно пунктом 1.2 затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 6 липня 1998 р. N 244 Інструкції щодо заповнення державної статистичної звітності за формами N 3-ПН "Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках" і N 4-ПН "Звіт про вивільнення працівників" підприємства, установи і організації незалежно від форм власності і господарювання та відомчої підпорядкованості, щомісячно в повному обсязі подають державній службі зайнятості інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) за формою N 3-ПН "Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках".

З матеріалів справи вбачається, що відповідач подавав до районного центру зайнятості звіти про наявність вакансії для працевлаштування інваліда тільки в 2007 р. Подання відповідного звіту до центру зайнятості є належним підтвердженням наявності на підприємстві створеного та введеного в дію місця для працевлаштування інваліда.

Оскільки відповідач інвалідів у своєму штаті не мав, службі зайнятості в 2006 році не повідомляв про вакантні робочі місця для інвалідів, то за цей період суд стягує з відповідача штрафні санкції згідно зі статтею 20 Закону N 875-XII в сумі 1988 грн. 89 коп. ( половина середньорічної заробітної плати штатного працівника). Відповідно до частини другої статті 20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк, в даному випадку розмір пені складає 520 грн. 80 коп. за період 16.03.07 -26.01.09. Розрахунок санкцій та пені доданий до позовної заяви, підписаний спеціалістом позивача. До позову додано також інший розрахунок штрафних санкцій 1988 грн. 89 коп., в якому допущено помилку при зазначені року, за який обчислюється середньорічна зарплата, але ця помилка не вплинула на правильність розрахунку штрафних санкцій.

Звітуючи до центру зайнятості в 2007 році про наявність робочих місць для інвалідів, відповідач виконав свої обов'язки по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, тому обов'язок їх фактичного працевлаштування покладається на службу зайнятості, а не на відповідача.

При дослідженні матеріалів справи встановлено, що відповідач щоквартально подавав відповідні відомості про наявність місць для працевлаштування інвалідів до райцентру зайнятості, райцентром зайнятості в 2007 році направлялись інваліди, один з них ОСОБА_4 був працевлаштований, але відпрацював 103 дні. За таких обставин суд вважає, що на відповідача не може бути покладена відповідальність за неналежне виконання в 2007 році обов'язків по працевлаштуванню інвалідів органами, зазначеними у ст. 18 Закону.

Доводи відповідача про те, що перевірка фактично не проводилась, не приймаються судом до уваги, оскільки спростовуються змістом акту перевірки, який підписано помічником прокурора Каланчацького району Херсонської області, спеціалістом відділення фонду, в якому вказані відомості про діяльність товариства, розмір фонду оплати праці, кількість працівників, прізвище інваліда, який працював на підприємстві, зазначено про складання протоколу про адмінпорушення на директора товариства ОСОБА_5 Також наданий суду протокол № 247 про адмінправопорушення, в якому зазначені паспортні дані ОСОБА_5 Доказів того, що спеціаліст відділення Фонду ОСОБА_1 була не допущена до проведення перевірку через відсутність повідомлення за 10 днів до її проведення відповідач суду не надав, отже, визнав наявність повноважень спеціаліста на проведення перевірки.

Посилання відповідача на те, що товариство є платником єдиного податку не підтверджено належними доказами. Крім того, навіть якщо відповідач дійсно знаходиться на спрощеній системі оподаткування, дана обставина не звільняє його від обов'язку сплати санкцій, які не відповідають визначенню поняття "податку і збору (обов'язкового платежу) до бюджетів та державних цільових фондів". Спрощена система оподаткування за своєю природою є економічним явищем і полягає в заміні сплати передбачених звичайною системою оподаткування податків сплатою єдиного податку, а тому Указ Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" від 28.06.99 N 746/99 не розповсюджується на спірні правовідносини, які виникають між відділеннями Фонду та роботодавцями, що обрали спрощену систему оподаткування.

Суд стягує з відповідача 1988 грн. 89 коп. адміністративно-господарських санкцій та 520 грн. 80 коп. пені за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів в 2006 році.

Судові витрати за цим позовом не стягуються. В судовому засіданні оголошено вступна та резолютивну частини постанови та повідомлено про день і час виготовлення повного тексту постанови.

Керуючись ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

 постановив:

1. Позов задовольнити частково. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ІНФОРМАЦІЯ_1" (АДРЕСА_1) 1988 грн. 89 коп. адміністративно-господарських санкцій та 520 грн. 80 коп. пені на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м. Херсон, пров. 40 років Жовтня, 5а, одержувач коштів: УДК у м.Херсоні, код 24104230, банк ГУДКУ по Херсонській області, МФО 852010, р/р 31219230700002 )

2. Відмовити в стягненні 5095 грн.  79 коп.

3. Виконавчий лист про виконання постанови видати позивачу за його заявою після набрання постановою законної сили. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі, відповідно до статті 160 КАС України, з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Хом'якова В.В.

Повний текст постанови підписаний 21 квітня 2009 року