Ухвала суду № 37253899, 19.02.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2014
Номер справи
817/3744/13-а
Номер документу
37253899
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Борискін С.А.

Суддя-доповідач:Зарудяна Л.О.

УХВАЛА

іменем України

"19" лютого 2014 р. Справа № 817/3744/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Зарудяної Л.О.

суддів: Іваненко Т.В.

Охрімчук І.Г.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "ТРИАДА" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "16" грудня 2013 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "ТРИАДА" до Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області про визнання дій неправомірними ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 16.12.2013 в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з ухваленою судом першої інстанції постановою, позивач у справі подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить оскаржену постанову скасувати та прийняти нове рішення, згідно з яким задовольнити позов.

У скарзі, зокрема зазначено, що запит відповідача про надання інформації не відповідає вимогам законодавства.

Відповідно до приписів ст.197 КАСУ справа розглядається в порядку письмового провадження.

Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, дослідивши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що відсутні підстави для її задоволення з огляду на таке.

Матеріали справи свідчать, що Товариство з обмеженою відповідальністю фірма "Триада" звернулося до суду з позовом до Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів і зборів у Рівненській області про визнання протиправними дій щодо направлення запиту про надання інформації та її документальне підтвердження №3394/17-14-15/57 від 21.10.2013 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що пунктом 73.3 статті 73 Податкового кодексу України визначений виключний перелік підстав для надіслання письмового запиту про надання інформації. Однак відповідачем у своєму запиті від 21.10.2013 року не зазначено жодної такої підстави, яка б дала відповідачу право направити запит. За таких обставин позивач вважає, що відповідач вийшов за межі своїх повноважень, а тому просить визнати дії відповідача стосовно надіслання запиту про надання інформації протиправними.

Окружним судом встановлено, що 21.10.2013 року Сарненською ОДПІ ГУ Міндоходів у Рівненській області було направлено на адресу ТОВ фірма "Триада" запит про надання інформації та її документальне підтвердження №3394/17-14-15/57. У вказаному запиті зазначено, що у зв'язку з проведенням аналізу податкової звітності декларацій з податку на додану вартість підприємства ТзОВ "Триада" Сарненська ОДПІ ГУ Міндоходів у Рівненській області просить у десятиденний термін надати документальні підтвердження, а саме: копії первинних, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують фінансово-господарські відносини, вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювалися для з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях за серпень 2013 року. Зокрема, ТОВ "Триада" повинне згідно запиту надати:

- обґрунтоване пояснення причин зменшення нарахувань податку на додану вартість у порівнянні з попереднім звітним періодом;

- документальне підтвердження щодо формування податкового кредиту: завірені копії податкових накладних; копії договорів з контрагентами, копії первинних документів, що підтверджують факт придбання товарів (робіт, послуг) та оплати постачальникам по розрахунках за серпень 2013 року.

У запиті також зазначені норми законодавства, якими керувався відповідач.

Судова колегія вважає за необхідне вказати таке.

Із ст.73.3. Податкового кодексу України вбачається, що контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;

2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок та в інших випадках, передбачених статтею 39 цього Кодексу;

3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;

4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;

5) у разі проведення зустрічної звірки;

6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Контролюючі органи мають право для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом ( п.п. 20.1.2 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України ).

Пунктом 14 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом передбачено, що у разі коли за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платник податків зобов'язаний надати пояснення та їх документальне підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня надходження запиту.

Апеляційний суд наголошує, що зі змісту запиту від 21.10.2013 року вбачається, що за результатом проведення аналізу податкової звітності декларацій з податку на додану вартість підприємства ТзОВ "Триада" було встановлене зменшення нарахувань податку на додану вартість у порівнянні з попереднім звітним періодом. На думку відповідача, даний факт може свідчити про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства.

З врахуванням наведеного, як вважає судова колегія, погоджуючись із судом попередньої інстанції, твердження позивача, що запит було надіслано необґрунтовано та без достатніх для цього підстав, не відповідають дійсності.

На думку апеляційного суду, даний запит про надання інформації фактично не порушує прав позивача та не є втручанням у його господарську діяльність, оскільки відповідач вимагав від позивача не вчинення певних дій чи сплати коштів, а лише надати інформацію, яку відповідач згідно із законодавством має право отримувати.

Таким чином, окружний суд дійшов правильного висновку, що відповідач не порушував норми ст.19 Господарського кодексу України, діяв в межах повноважень та згідно з чинним законодавством, а його дії та рішення не порушили охоронювані законом права позивача, а тому у суду відсутні були правові підстави для визнання дій відповідача неправомірними.

З огляду на зазначене Рівненський окружний адміністративний суд правомірно відмовив у задоволенні позову.

Підсумовуючи вищевикладене, слід вказати, що оскаржена постанова законна і обґрунтована, відповідає матеріалам справи та вимогам чинного законодавства.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.

Підстави для скасування постанови відсутні, а тому апеляційний суд залишає її без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "ТРИАДА" залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "16" грудня 2013 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.О. Зарудяна

судді: Т.В. Іваненко

І.Г. Охрімчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: Товариство з обмеженою відповідальністю фірма "ТРИАДА" вул. Тиха,буд.7,офіс,3,м.Рівне,33028

3- відповідачу: Сарненська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Рівненській області вул.Широка,18,м.Сарни,Рівненська область,34500