Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 лютого 2014 р. Справа № 805/1304/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Кравченко Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасметалснаб» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків, -
встановив:
27 січня 2014 року Донецьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі – Позивач або Відділення Фонду) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасметалснаб» (далі – Відповідач або Товариство), в якому просило стягнути з відповідача заборгованість зі сплати страхових внесків, яка виникла до 01 січня 2011 року, в сумі 517,39 грн.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивач зазначив, що Товариство перебуває на обліку як платник страхових внесків в Кіровській районній виконавчій дирекції м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Згідно з наданим звітом за 9 місяців 2013 року у відповідача наявна заборгованість зі сплати страхових внесків, яка виникла станом на 01 січня 2011 року і становить 517,39 грн.
Позивач стверджував, що несплата відповідачем страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ускладнює реалізацію конституційного права громадян на соціальне забезпечення та перешкоджає стабільній діяльності Фонду, а тому просив задовольнити позов.
Про дату, час і місце судового розгляду позивача повідомлений з дотриманням вимог ст.ст.33-35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), про що свідчать звіти про надіслання електронної повістки та рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.19-22).
20 лютого 2014 року через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду представник позивача надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.27).
Про дату, час і місце судового розгляду відповідача повідомлений з дотриманням вимог ст.ст.33-36 КАС України, проте 05 лютого 2014 року поштове відправлення повернуто на адресу суду з відміткою підприємства зв’язку «за зазначеною адресою не знаходиться» (а.с.23).
З огляду на приписи ч.11 ст.35 КАС України, суд вважав, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду.
Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, свого ставлення до заявлених позовних вимог не висловив.
Відповідно до положень ч.1 ст.122, ч.ч.4, 6 ст.128 КАС України розгляд справи здійснений в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Донецьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (ідентифікаційний код 21955772) зареєстроване у якості юридичної особи Виконавчим комітетом Донецької міської ради, про що 26 червня 2001 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесений запис за № 1 266 120 0000 007165, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 307465 (а.с.8) та довідкою серії АА № 653544 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.10а).
Кіровська районна виконавча дирекція м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності статусу юридичної особи не має.
Отже, з огляду на положення ст.48 КАС України адміністративною процесуальною правосуб'єктністю, в тому числі правом на звернення до суду з цим адміністративним позовом, наділене Донецьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Донбасметалснаб» (ідентифікаційний код 33006109) зареєстроване у якості юридичної особи Виконавчим комітетом Донецької міської ради 15 вересня 2004 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесений запис за № 1 266 102 0000 001151, що встановлено на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 301142, довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 101-3593 та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АВ № 794508 (а.с.9, 10а-13).
З 22 вересня 2004 року Товариство перебуває на обліку в Кіровській районній виконавчій дирекції м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності як платник страхових внесків, про що свідчать заява позивача і довідка від 02 грудня 2013 року № 02/1326 (а.с.6, 10).
21 жовтня 2013 року Товариство подало до Звіт по коштах загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, за 9 місяців 2013 року за формою Ф4-ФСС з ТВП.
Як вбачається зі змісту вказаного звіту, зобов’язання страхувальника на початок року становили 517,39 грн. (рядок 1), зобов’язання страхувальника на кінець звітного періоду – 517,39 грн. (рядок 23), непогашена частина заборгованості, що мала місце станом на 01 січня 2011 року, - 517,39 грн. (рядок 24) (а.с.7).
На час судового розгляду вказана заборгованість Товариством не погашена.
Так, згідно з довідкою Кіровської районної виконавчої дирекції м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 13 лютого 2014 року № 02/119, станом на 13 лютого 2014 року заборгованість відповідача перед Фондом становить 517,39 грн. (а.с.25).
Докази погашення відповідачем заборгованості, стягнення якої є предметом спору, суду не надані.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені норми матеріального права.
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей регламентовані Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ (далі - Закон № 2240-ІІІ).
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.9 Закону № 2240-ІІІ Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів. Фонд є некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам Фондом, стабільної діяльності Фонду.
Система органів управління Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності визначена ст.10 Закону № 2240-ІІІ, згідно з положеннями ч.ч.3, 5 якої Виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду та здійснює діяльність від імені Фонду в межах та в порядку, визначених статутом Фонду та положенням про виконавчу дирекцію Фонду, що затверджується його правлінням. Робочими органами виконавчої дирекції Фонду та його відділень є виконавчі дирекції відділень в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі. Статутом Фонду може бути передбачено створення виконавчих дирекцій або уповноважених представників відділень у районах та містах республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного значення.
Виконавчі дирекції відділень підзвітні правлінням відділень та виконавчій дирекції Фонду та здійснюють свою діяльність від імені Фонду в межах і в порядку, передбачених статутом Фонду та положенням про виконавчі дирекції відділень Фонду.
До повноважень виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, крім іншого, належить забезпечення акумуляції внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, представництво інтересів страховика в судових та інших органах, про що свідчить зміст п.п.1, 5 ч.1 ст.13 Закону № 2240-ІІІ.
Згідно з п.1.3. Положення про відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 року № 13, в редакції постанови правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 31 липня 2012 року № 46, (далі - Положення), відділення Фонду діє як регіональна структура Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і є юридичною особою.
Одним з напрямів діяльності Відділення Фонду та його робочих органів є акумуляція внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, що надаються Фондом; здійснення контролю за надходженням та використанням коштів Фонду, що передбачено п.2.1. Положення.
Відповідно до п.3.2. Положення на Відділення Фонду та його робочі органи покладено обов'язок, зокрема здійснювати контроль за правильним нарахуванням, своєчасною та повною сплатою страхових внесків за період до 1 січня 2011 року, а також за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів та за достовірністю поданих страхувальниками та застрахованими особами відомостей.
Застосовуючи системний аналіз вищенаведених норм, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах позивач є суб'єктом владних повноважень, на виконання повноважень якого у сфері публічно-правових відносин заявлений адміністративний позов.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 Закону № 2240-ІІІ одним з джерел формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, належать страхові внески страхувальників-роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених законом.
Згідно з п.2 ч.2 ст.27 Закону № 2240-ІІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), на страхувальників було покладено обов'язок нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Ч.2 ст.30 Закону № 2240-ІІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), передбачала, що не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку.
Строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Абз.5-6 п.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 08 липня 2010 року № 2464-VI передбачено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до Звіту по коштах загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням за формою Ф4-ФСС з ТВП за 9 місяців 2013 року, сума заборгованості, яка виникла станом на 01 січня 2011 року, по страховим внескам становить 517,39 грн.
Отже, відповідач має заборгованість зі сплати страхових внесків, яка виникла до 01 січня 2011 року і становить 517,39 грн., як наслідок, вимоги позивача про стягнення з Товариства цієї суми є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись Конституцією України, ст.ст.2-15, 17-20, 51, 69-72, 94, 98, 159-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
постановив:
1. Адміністративний позов Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасметалснаб» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків – задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасметалснаб» (ідентифікаційний номер 33006109) на користь Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (ідентифікаційний номер 21955772) заборгованість зі сплати страхових внесків в сумі 517 (п’ятсот сімнадцять) гривень 39 копійок на транзитний рахунок Кіровської районної виконавчої дирекції м. Донецька Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 25601160983001 у ПАТ КБ “Надра”, м. Київ, Центр, ЄДРПОУ 26081318, МФО 380764.
3. Постанова прийнята, складена і підписана у нарадчій кімнаті 20 лютого 2014 року.
4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
5. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
6. Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кравченко Т.О.