Ухвала суду № 37245374, 28.01.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2014
Номер справи
522/4496/13-а
Номер документу
37245374
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

28 січня 2014 р.м.ОдесаСправа № 522/4496/13-а

Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Нікітіна С.Й. Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:

Судді доповідача - Потапчука В.О.

суддів - Коваля М.П.

- Семенюка Г.В.

при секретарі - Алексєєвої Н.М

за участю представника апелянта Головного Управління пенсійного фонду України в Одеській області Морошан П.В.

представника позивача ОСОБА_3 - ОСОБА_4

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного Управління пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 18 березня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного Управління пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії: зобов'язати перерахувати раніше призначену пенсію, а також виплатити недоплачену частину пенсії з урахуванням збільшення посадового окладу та підвищення розміру щомісячної премії у складі грошового забезпечення з нарахувань,

ВСТАНОВИЛА:

25.02.2013 року позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просить суд визнати неправомірними дію та бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до наказу Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року та наказами Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік», а потім від 25.06.2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року № 50», які видані у відповідності та на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», з урахуванням зміни розміру посадового окладу військовослужбовців викладацького складу та розміру щомісячної премії у складі загального грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців станом на 01 квітня 2012 року, та зобов'язати відповідача - Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату недоплаченої пенсії, враховуючи збільшений розмір посадового окладу відповідно до наказу МОУ № 377 та щомісячної премії у розмірі 90% з 01 квітня 2012 року від грошового забезпечення, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів по час фактичного розрахунку.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 18 березня 2013 року адміністративний позов задоволено частково. Позовні вимоги ОСОБА_3 про визнання протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області та зобов'язання провести перерахунок і виплату недоплаченої частини пенсії за період з 01 квітня 2012 року по 24 серпня 2012 року залишено без розгляду. Визнано протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у своєчасному перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідки з Одеського обласного військового комісаріату, яка видана у травні 2012 року на запит Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, відповідно до вимог наказів Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року та № 355 від 25.06.2011 року, які видані у відповідності та на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ - № 20987385) провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_3 з 25 серпня 2012 року відповідно до довідки Одеського обласного військового комісаріату, яка видана у травні 2012 року на запит Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, відповідно до вимог наказів Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року та № 355 від 25.06.2011 року, які видані у відповідності та на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», з урахуванням зміни посадового окладу та премії у складі загального грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів та зобов'язати виплатити заборговану частину пенсії за цей період з нарахуванням компенсації втрати частини доходів громадян.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, який доповів зміст рішення, яке оскаржено, доводи апеляційної скарги, межі, в яких повинні здійснюватися перевірка рішення, встановлюватися обставини і досліджуватися докази, вислухавши думку учасників процесу, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу відхилити з наступних підстав.

Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Так, судом першої інстанції встановлено, що позивач 23.05.1997 року звільнений з посади військовослужбовців викладацького складу у запас із Збройних Сил за станом здоров'я (а.с. 12), перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», розмір якої станом на березень 2009 року становить 2 635,65 грн. (а.с. 13) без соціальних надбавок, при тому, що в складі грошового забезпечення, з якого нарахована пенсія, розмір посадового окладу складає 1 150,00 грн., а щомісячної пенсії складає 10 відсотків від посадового окладу.

При вирішенні питання суд першої інстанції дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача.

Колегія суддів вважає правильним такий висновок суду першої інстанції виходячи з наступного.

Частиною 1, підпункту 1, пункту 5, постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» була передбачена можливість прийняття Міністром Оборони України нормативного акту щодо встановлення (зміни) у межах асигновань, що виділяються на їх утримання, розмірів посадових окладів військовослужбовців, в тому числі і військових навчальних закладів. На виконання даної постанови Міністром Оборони України був виданий наказ № 377 від 28.07.2008 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України". Згідно цього наказу посадовий оклад відповідної позивачу посади категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів збільшився. Щомісячне підвищення пенсії позивача з 01.04.2012 року повинно збільшитися на 2 393,32 грн.

Згідно із п. 5 цієї Постанови, керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, встановлювати посадові оклади та здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до п. 9 Наказу Міністра оборони України № 380 від 22.07.2010 року «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік», витрати на грошове забезпечення військовослужбовцям здійснюються в межах виділених асигнувань та починаючи з 01 січня 2010 року, таким чином: премія іншим військовослужбовцям складає 10 відсотків.

Наказом Міністра оборони України № 576 від 05.11.2010 року внесені зміни до п. 9 Наказу Міністра оборони України № 380 від 22.07.2010 року - в абзаці першому слова «та, починаючи з 1 травня 2010 року» виключено, абзац п'ятий викладений в новій редакції «премія особам рядового, сержантського та старшинського складу - 70 відсотків посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців науково-педагогічного складу вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних - 70 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 55 відсотків посадового окладу».

Такий же розмір премії встановлений в пункті 8 наказу Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік».

Наказом Міністра оборони України № 355 від 25.06.2011 року внесені зміни до п.8 Наказу Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року - абзац п'ятий викладений в новій редакції «премія особам рядового, сержантського та старшинського складу - 125 відсотків посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців науково-педагогічного складу вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних --- 105 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям* - 90 відсотків посадового окладу». Цей наказ застосовується з 01 червня 2011 року.

Відповідно до вимоги частини 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошовою забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 ст. 51 цього Закону. Ця норма Закону України є нормою прямої дії. Тому суд вважає, що виконання цієї правової норми, є обов'язком відповідача, а не його правом.

Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів; грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Оскільки в підпункті 2 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року встановлено, що Міністр оборони України має право у межах асигнувань, що виділяються на утримання військовослужбовців, встановлювати розмір посадового окладу та здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення, тому суд вважає законним та обґрунтованим вимогу позивача на перерахунок його пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" встановлені нові розміри посадових окладів викладацького складу, а наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 № 50», розмір премії відповідної категорії військовослужбовців підвищений до 90%.

Колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, що у випадку настання обставин, що тягнуть за собою зміну розміру грошового забезпечення, позивач має право на перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням встановлених наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року - посадового окладу, та наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 № 355 - премії у розмірі 90% посадового окладу з часу застосування цих наказів у Збройних Силах України - тобто з 01.04.2012р.

В преамбулі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначається, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за ним Законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», суд при розгляді справи повинен застосувати тільки той закон, який ґрунтується на Конституції і не суперечить їй.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», встановлено, що грошове забезпечення складається з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім місячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років, згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Тобто, щомісячна премія являється основним видом грошового забезпечення військовослужбовців з якого нараховується пенсія.

Відповідно до частини 3,4 підпункту 9 п.6 Указу Президента України від 06.04.2011 року № 406/11 «Про затвердження Положення про Міністерство оборони України та Положення про Генеральний штаб Збройних Сил України», Міністерство оборони України видає з питань, що належать до його компетенції, нормативно-правові акти, які є обов'язковими для виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності і громадянами.

Пенсійний фонд України, функціонуючий на підставі Указу Президента України від 01 03 2001 року № 121 «Про Положення про Пенсійний фонд України», є центральним органом виконавчої влади і, як і всі його підрозділи, повинний виконувати вимоги чинного законодавства, до складу якого входять і накази Міністра оборони України.

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», Міністру оборони України надано право установлювати грошове забезпечення військовослужбовців, в тому числі і премії військовослужбовцям у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, а отже відповідно із зміною розміру грошового забезпечення, усі раніше призначені пенсії відповідним категоріям військовослужбовців підлягають перерахунку.

Відповідно до п.1 Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року передбачено, що з 01.01.1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншим органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи і законні інтереси громадян, або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.

Наказ Міністра оборони України в Міністерстві юстиції України реєстрацію не проходив, оскільки не потребує державної реєстрації.

Так, відповідно до п. 5 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 року № 731, на державну реєстрацію не подаються акти, спрямовані на організацію виконання рішень вищестоящих органів і власних рішень міністерств, інших органів виконавчої влади, що не містять нових правових норм.

У разі впровадження нового порядку призначення премій або нової винагороди, наказ підлягав би державній реєстрації. Таким чином, премія входить до складу грошового забезпечення військовослужбовців і не є новим додатковим щомісячним видом грошового забезпечення.

Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на пенсійне забезпечення (в даному випадку це стосується можливості реалізації встановленої державою гарантії для військовослужбовців та деяких інших осіб на отримання пенсійного забезпечення, розмір якого визначається у певному порядку, відмінному від пенсій для решти категорій громадян) будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

Затверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист, а тому відповідно до ст. 6 ч.2, ст. 19 ч.2, ст. 68 ч.І Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Вибіркове застосування положень нормативно-правових актів МОУ до певних категорій пенсіонерів є незаконним.

Така ж правова позиція визначена у Постанові Верховного Суду України, який за заявою сторін переглянув постанову Вищого адміністративного суду України 24 квітня 2012 року за адміністративною справою № 21-84а12 з мотивів неоднакового застосування судами касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, та ухвалив судове рішення, яке є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень і судів України.

У судовому рішенні Верховний Суд України зазначив:

«...Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, яка проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень.

Таким чином, при вирішенні цієї справи судам слід було встановити, чи відбулася фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення і чи проводилася така зміна на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Зважаючи на те, що частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення, рішення касаційного суду у цій справі не відповідає вимогам закону».

Колегія суддів вважає правильним застосування судом першої інстанції положення ст.. 99 КАС України щодо визначення дати, з якої задоволені позовні вимоги позивача.

Також колегія суддів погоджується із позицією суду першої інстанції щодо відсутності підстав для зазначення на момент судового розгляду справи у суді першої інстанції кінцевої дати періоду, за який позов підлягає задоволенню.

Колегія суддів виходить з того, що з самого визначення поняття пенсії випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або календарного строку виплати пенсії, до настання обставин, з якими закон пов'язує припинення виплати такої пенсії чи виплату її в іншому розмірі.

Зазначена позиція суду апеляційної інстанції узгоджується із позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 19 березня 2013 року у справі №21-53а13.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті оскаржуваної постанови суд першої інстанції дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 183-2, 196, 198, 200, 206 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Головного Управління пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення, а постанову Приморського районного суду м. Одеси від 18 березня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного Управління пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії: зобов'язати перерахувати раніше призначену пенсію, а також виплатити недоплачену частину пенсії з урахуванням збільшення посадового окладу та підвищення розміру щомісячної премії у складі грошового забезпечення з нарахувань, - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали виготовлено 30 січня 2014 року.

Суддя-доповідач: Потапчук В.О.

Судді: Коваль М.П.

Семенюк Г.В.