Постанова № 37245325, 17.02.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2014
Номер справи
2а-0870/7537/11
Номер документу
37245325
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2014 року о/об 12 год. 09 хв.

Справа № 2а-0870/7537/11

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Шаповаловій К.О., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку письмового провадження адміністративну справу

за заявою Публічного акціонерного товариства «Запорізький рибокомбінат»

до Державної податкової інспекції у Запорізькому районі Головного управління Міндоходів у Запорізькій області

про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Запорізький рибокомбінат» (надалі – позивач або ПАТ «Запорізький рибокомбінат») звернулось до Запорізького окружного адміністративного з адміністративним позовом про скасування податкового повідомлення-рішення №0002401521 від 05.09.2011 виданого Державною податковою інспекцією у Запорізькому районі Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (надалі – відповідач або ДПІ у Запорізькому районі), яким встановлено зобов’язання сплатити штраф у сумі 898 грн. 08 коп.

Позивач у позові зазначив, що 08.09.2011 на адресу позивача надійшло податкове повідомлення-рішення №0002401521 від 05.09.2011 про нарахування штрафних санкцій у сумі 898 грн. 08 коп. за затримку на 30 календарних днів грошових зобов’язань зі сплати орендної плати за землі державної та комунальної власності, з яким позивач не погоджується. Період, за який відповідачем складено Акт перевірки №0001341521/1521/00476642 від 19.08.2011 становить серпень 2010 року – серпень 2011 року. У зазначений період порядок сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності визначався Законом України «Про плату за землю», Законом України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Законом України «Про оренду землі» за період серпень-грудень 2010 року та нормами Податкового кодексу України за період січень-серпень 2011 року. Позивач 01.07.2006 уклав Договір №3654 оренди земельної ділянки, що знаходиться на території Малокатеринівської селищної ради Запорізького району, із Запорізькою районною державною адміністрацією. Позивач наполягає, що відповідно до ст.27 Закону України «Про плату за землю» контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється відповідачем. Закон не передбачав оплату орендної плати за землю на користь державних податкових органів. Позивач у січні місяці 2010 року самостійно визначив розміри орендної плати за Договором оренди. За умовами договору №3654 від 01.07.2006 одержувачем орендної плати є місцевий бюджет Малокатеринівської селищної ради. За довідкою від 17.05.2011 року за №227/01-32 наданою селищним головою Малокатериннівської селищної ради протягом 2010-2011 років орендна плата від позивача своєчасно надходила на рахунок місцевого бюджету. Позивач вважає, що податковий орган, обліковуючи надходження зі сплати орендної плати за Договором оренди землі №3654 від 01.07.2006, незаконно, не маючи відповідних підстав, перенаправляв надходження з орендної плати не за призначеннями платежів, які було вказано у платіжних документах платником орендної плати – позивачем. Також, вважає, що податковий орган обліковував надходження до місцевих бюджетів з порушенням вимог «Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України», затвердженої 18.07.2005 наказом Державної податкової адміністрації України №276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за №843/11123. Крім того, позивач посилаючись на приписи п.1.7, п.3.8 «Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», затвердженої 21.01.2004 Постановою Правління Національного банку України №22, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за №377/8976 (надалі – «Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті»), зазначає, що реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Відповідач, на думку позивача, не мав права самостійно змінювати призначення платежу, а суми податкових зобов’язань або податкового боргу з урахуванням пп.16.5.2 п.16.5 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначенням у ньому призначення платежу на сплату відповідних податкових зобов’язань або податкового боргу, визначених платником податків.

Представник позивача у судових засіданнях 07.11.2011, 24.11.2011 позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити. У судове засідання 17.02.2014 позивач, повідомлений належним чином про дату, час і місце судового розгляду справи не прибув, причину суду не повідомив.

Відповідачем подано до суду письмові заперечення від 07.11.2011, а також додаткові пояснення до заперечень (вих.№1015/10/10 від 29.05.2013, вих.№90 від 17.02.2014) в яких орган доходів і зборів посилаючись на пп.16.1.4 п.16.1 ст.16, п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України вважає, що ДПІ у Запорізькому районі Запорізької області з набранням чинності 01.01.2011 Податкового кодексу України має право зараховувати кошти, які сплачує платник податків в порядку черговості виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Представником відповідача подано до суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження. Заперечує проти позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи судом з’ясовано наступне.

Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серії ААБ №275015, Довідки АА №479941 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) позивач зареєстрований за адресою: 69600, м.Запоріжжя, вул.Луначарського, буд.21. Позивач має ідентифікаційний код 00476642.

Позивачем до суду надано: Договір оренди землі, укладений 01.07.2006 позивачем з Запорізькою районною державною адміністрацією Запорізької області (зареєстрований в реєстрі за №3654).

Вказаний нотаріально посвідчений Договір оренди землі укладено на 12 років і діє до 01.07.2018. За Договором передано в оренду 191,0671га із земель водного фонду, розташованих на території Малокатеринівської селищної ради Запорізького району Запорізької області для розведення, вирощування та вилову риби із земель колишнього сільськогосподарсько-рибоводного підприємства «Запоріжрибгосп».

Судом досліджено Податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік та Податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або оренда плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2011 року з Відомостями про земельну ділянку (а.с.30-34).

Також, позивачем надано до суду:

- лист селищного Голови Малокатеринівської селищної ради Запорізького району Запорізької області (вих.№227/01-32 від 17.05.2011), в якому зазначено, що «станом на 01.05.2011 року заборгованості з орендної плати до бюджету Малокатеринівської селищної ради ВАТ «Запорізький рибокомбінат» за період 2010-квітня 2011 року не має» (а.с.35);

- Акт звірки взаєморозрахунків з оплати орендної плати за землю по Договору оренди землі №3654 за період з 01.01.2011 по 30.06.2011 (а.с.36).

Відповідно до вказаних документів позивач не має заборгованості по сплаті орендної плати за користування землями Малокатеринівської селищної ради Запорізького району Запорізької області за вказаний у позові період.

Крім того, судом досліджено платіжні доручення з призначенням платежу – оплата оренди земель за Договором №3654 від 01.07.2006 (а.с.56-73, 75-86).

У податковому повідомленні-рішенні №0002401521 прийнятому 05.09.2011 відповідачем відносно ПАТ «Запорізький рибокомбінат» зазначено про застосування штрафних санкцій у сумі 898 грн. 08 коп. за платежем «оренда плата з юридичних осіб, Малокатеринівська с/р» (а.с.87).

Також, у податковому повідомленні-рішенні №0002401521 від 05.09.2011 зазначено про його прийняття за результатами розгляду Акту перевірки №0001341521/1521/00476642 від 19.08.2011.

Разом з цим, відповідачем до ПАТ «Запорізький рибокомбінат» надано копію Акту камеральної перевірки своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за №134/1521/00476642 від 19.08.2011. Відповідачем не надано до суду Акту перевірки за №0001341521/1521/00476642 від 19.08.2011, який зазначений у податковому повідомленні-рішенні №0002401521 від 05.09.2011.

У дослідженому судом Акті камеральної перевірки своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за №134/1521/00476642 від 19.08.2011, Розрахунку штрафних санкцій (додаток до Акту від 19.08.2011 №134) зазначено, серед іншого, порушення термінів сплати орендної плати за Податковою декларацією з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік №2618; на час складання Акту податковий борг складає 5858 грн. 11 коп. (а.с.24-25, 88).

Відповідачем на виконання ухвали суду від 24.10.2011 не надано до суду облікової картки платника (скорочена форма) з орендної плати ПАТ «Запорізький рибокомбінат» до Малокатеринівської селищної ради Запорізького району Запорізької області.

З письмових пояснень відповідача (вих.№1015/10/10 від 29.05.2013, вих.№90 від 17.02.2014) виходить, що ним здійснювались зарахування коштів, які сплачував ПАТ «Запорізький рибокомбінат» як орендну плату незалежно від напряму сплати, визначеного цим платником податків.

З’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку про можливість задоволення позовних вимог з наступних підстав.

1. Згідно платіжних доручень за 2010, 2011 роки ПАТ «Запорізький рибокомбінат» сплачував орендну плату з призначенням платежу за конкретний місяць.

Відповідачем не надано документальних доказів, з яких можливо з’ясувати коли виникла недоїмка у сумі 5858 грн. 11 коп., яка рахувалась за позивачем станом на 19.08.2011, та за який період вона обліковується.

Відсутність боргових зобов’язань за платежами 2010, 2011 років підтверджують і документи, складені за результатами звірки з Малокатеринівською селищною радою Запорізького району Запорізької області.

З урахуванням зазначеного відповідач документально не довів за який період виникла та обліковується за ПАТ «Запорізький рибокомбінат» недоїмка у сумі 5858 грн. 11 коп. станом на день складання акту камеральної перевірки – 19.08.2011.

2. Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби (ст.27 Закону України №2535-XII «Про плату за землю» (який діяв під час виникнення спірних правовідносин).

Податковий контроль – це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи «…» (п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України).

За приписами пп.62.1.1-62.1.3 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України Податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Плата за землю – це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України).

Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п.285.1 ст.285 Податкового кодексу України).

Як зазначено у п.285.2 ст.285 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Відповідно до приписів п.288.1-п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю (п.290.1 ст.290 Податкового кодексу України).

Згідно з п.4 ч.1 ст.69 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать: плата за землю, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.

Документи, складені за результатами звірки ПАТ «Запорізький рибокомбінат» з Малокатеринівською селищною радою Запорізького району Запорізької області свідчать про надходження орендної плати за землю до бюджету місцевого самоврядування за 2010, 2011 роки.

У пп.4.2.1 п.4.2 «Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України», затвердженої 18.07.2005 наказом Державної податкової адміністрації України №276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за №843/11123 (надалі – «Інструкція про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України»), зазначено, що податкові зобов’язання, штрафні санкції, пеня, самостійно визначені платником у податковій звітності, уносяться до електронної бази даних підрозділами обробки та ведення податкових документів і формуються в електронні та паперові реєстри.

З метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками (п.3.1 «Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України»).

У п.3.6 «Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України» зазначено, що форми карток особових рахунків мають лицьовий та зворотний боки. На лицьовому боці картки відображаються умови справляння платежу та дані про платника податків. Зворотний бік картки відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування, й інше).

Як зазначено у п.9.1 «Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України», не менше ніж раз на квартал працівником підрозділу адміністрування облікових показників та звітності проводиться вибіркова перевірка правильності проведених операцій в особових рахунках платників. «…» При перевірці увага звертається на такі моменти: чи за всіма термінами сплати відображено суми нарахованих/зменшених податкових зобов'язань зі сплати до бюджету податку, збору (обов'язкового платежу) та штрафних (фінансових) санкцій, а також суми, донараховані за результатами документальних перевірок; чи правильно розраховане сальдо розрахунків платника з бюджетом (додатне чи від'ємне); чи правильно нарахована пеня. За результатами проведення вибіркової перевірки правильності проведених операцій в особових рахунках платників податків працівником структурного підрозділу складається акт за формою, зазначеною у додатку 1. При виявленні помилок, неповного чи неправильного відображення облікових показників в особових рахунках платників працівником підрозділу адміністрування облікових показників та звітності, за необхідності, спеціалістами підрозділів автоматизації процесів оподаткування, обробки та введення документів відповідних галузевих підрозділів уживаються заходи щодо виправлення таких помилок, неповного чи неправильного відображення.

У п.9.2 «Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України» зазначено, що після проведення регламентних робіт щодо закриття звітного року та перенесення сальдо до особового рахунку поточного року працівником підрозділу адміністрування облікових показників та звітності здійснюється контроль за правильністю та повнотою перенесення підсумкових сум позитивного чи від'ємного сальдо розрахунків платника з бюджетом, залишку несплаченої пені за відповідними кодами бюджетної класифікації. За результатами проведеної перевірки працівниками підрозділів автоматизації процесів оподаткування і адміністрування облікових показників та звітності вживаються заходи щодо усунення помилок.

Відповідачем не надано до суду: документів, складених за результатами проведення відповідачем вибіркової перевірки правильності проведених операцій в особовому рахунку ПАТ «Запорізький рибокомбінат» працівником структурного підрозділу; облікову картку платника податку (зворотній бік, скорочена форма) за 2010-2011 роки з плати за землю.

Отже, докази існування станом на 19.08.2011 боргу з орендної плати за землю у сумі 5858 грн. 11 коп. відповідачем документально не підтверджено.

Водночас, позивачем надано лист селищного Голови Малокатеринівської селищної ради Запорізького району Запорізької області про відсутність у ПАТ «Запорізький рибокомбінат» заборгованості з орендної плати за землю, який підтверджується дослідженими судом платіжними дорученнями з відповідним призначенням платежу.

3. У п.1.7 «Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) вказано, що кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції.

При цьому, згідно з п.3.8 зазначеної Інструкції, реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.

На основі аналізу вказаних норм «Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», суд доходить висновку, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику.

У п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Згідно з п.1 розділу ХІХ Податкового кодексу України цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2011 року.

Враховуючи, що сума недоїмки зі сплати орендної плати за землю складається (відповідно до Акту камеральної перевірки №134/1521/00476642 від 19.08.2011, Розрахунку штрафних санкцій) з сум орендної плати, визначеної у Податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік №2618, до набрання чинності Податковим кодексом України, то до погашення даної частки боргу не можуть застосовуватись норми п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України.

При цьому, орендна плата за договірними зобов’язаннями позивачем у 2011 році, як свідчать матеріали справи, сплачувалась своєчасно.

Крім того, ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2012 залишена без змін постанова Запорізького окружного адміністративного суду, винесена 05.12.2011 в адміністративній справі №2а-0870/9092/11, якою визнано протиправними дії ДПІ у Запорізькому районі Запорізької області щодо самостійного зарахування протягом 2010-2011 років сплачених ПАТ «Запорізький рибокомбінат» протягом 2010-2011 років сум зі сплати орендної плати за землю за договором оренди від 01.07.2006 №3654, у рахунок сплати податкових зобов’язань, які не вказані у призначенні платежу під час перерахування коштів.

Як зазначено у ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З урахуванням приписів ч.3 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №0002401521 прийняте 05.09.2011 відповідачем необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.

Як зазначено у ч.6 ст.19 Господарського кодексу України, органи державної влади і посадові особи зобов’язані здійснювати інспектування та перевірки діяльності суб'єктів господарювання неупереджено, об’єктивно і оперативно, дотримуючись вимог законодавства, поважаючи права і законні інтереси суб'єктів господарювання.

У ч.2 ст.71 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що позовні вимоги ПАТ «Запорізький рибокомбінат» підлягають задоволенню у повному обсязі. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, –

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0002401521, прийняте 05.09.2011 Державною податковою інспекцією у Запорізькому районі Запорізької області, яким до Публічного акціонерного товариства «Запорізький рибокомбінат» застосовано штрафні санкцій у сумі 898 грн. 08 коп. за платежем «оренда плата з юридичних осіб, Малокатеринівська с/р».

Присудити на користь Публічного акціонерного товариства «Запорізький рибокомбінат» з Державного бюджету України судові витрати у сумі 03 грн. 40 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 17.02.2014.

Суддя О.О. Прасов