ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
28 січня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/1103/13-а
Категорія: 5.1.2 Головуючий в 1 інстанції: Танцюра К.О. Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
Судді доповідача - Потапчука В.О.
суддів - Коваля М.П.
- Семенюка Г.В.
при секретарі - Алексєєвої Н.М
представника позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «АВС Кемікалс Індастрі»- Петрова Є.В.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03 червня 2013 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АВС Кемікалс Індастрі» до Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів про визнання протиправними та скасування рішень і постанови, -
ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю «АВС Кемікалс Індастрі» (далі - ТОВ«АВС Кемікалс Індастрі») звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів про визнання протиправними та скасування рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №83 та 26.12.2012р. та №84 від 26.12.2012р.; визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафних санкцій №027 від 26.12.2012р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем було проведено перевірку характеристик продукції, за результатами якої складено акт від 11.12.2012р. №038, а також рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів та протокол №028 від 11.12.2012р. про виявленні порушення. Позивач зазначає, що перевіркою встановлено порушення абз.6 п.8, п.17 Технічного регламенту мийних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №717 від 20.08.2008р. Позивач не погоджується з оскаржуваними рішеннями та постановою та зазначає, що Правилами застосування національного знака відповідності встановлено відкритий перелік місць нанесення знаку відповідності. Також, позивач зазначив, що необхідність розміщувати на миючому засобі правила та умови використання і спеціальні застережні заходи визначається виробником з урахуванням випробувань мийного засобу та аналізів про те, що миючий засіб відповідає встановленим медичним критеріям.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 03 червня 2013 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними та скасувати рішення Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 26.12.2012р. №83 та №84 та постанову про накладення штрафних санкцій №027 від 26.12.2012р.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, який доповів зміст рішення, яке оскаржено, доводи апеляційної скарги, межі, в яких повинні здійснюватися перевірка рішення, встановлюватися обставини і досліджуватися докази, вислухавши думку учасників процесу, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу відхилити з наступних підстав.
Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Так, судом першої інстанції встановлено, що у період з 30.11.2012р. по 11.12.2012р. головним спеціалістом управління ринкового нагляду Даценко С.П. на підставі направлення №061 від 28.11.2012р. та наказу №159 від 28.09.2012р., відповідно до п.4 ч.1 ст.11 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», ст.11 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» було проведено позапланову невиїзну перевірку ТОВ «АВС Кемікалс Індастрі» характеристик продукції, а саме засобу рідкого мийного універсального засобу з ароматом лимону «Премія» та прального порошку Лимон ручне прання «Ашан», за результатом якої складено акт №038 від 11.12.2012р. (а.с.8-11)
Перевіркою встановлено порушення ТОВ «АВС Кемікалс Індастрі»: 1) - п.17 Технічного регламенту №717 від 20.08.2008р., а саме встановлено введення в обіг засобу мийного універсального з ароматом лимону «Премія» (акт перевірки характеристик продукції №7 від 27.08.2012р., ДІЗПС у Полтавській області) на маркуванні якого відсутній національний знак відповідності; - абз.6, п.8 Технічного регламенту №717 від 20.08.2008р., а саме на маркуванні рідкого мийного засобу відповідно до паспорту продукту NE-101 від 28.02.2012р., інформація про спеціальні застережні заходи нанесено не в повному обсязі; відсутні написи: «не ковтати», «не змішувати з іншими речовинами»; 2) - п.17 Технічного регламенту №717 від 20.08.2008р., а саме встановлено в введення в обіг порошку прального Лимон ручне прання «Ашан» (акт перевірки N02 від 27.02.2012р. ДІЗПС у Запорізькій області) на маркуванні якого відсутній національний знак відповідності; - абз.6, п.8 Технічного регламенту №717 від 20.08.2008р., а саме на маркуванні порошку, відповідно до паспорту продукту ALK-101 від 28.02.2012р., інформація про спеціальні застережні заходи нанесено не в повному обсязі; відсутній напис: «запобігати попадання в дихальні шляхи».
11.12.2012р. головним спеціалістом управління ринкового нагляду Даценко С.П. було складено протокол №028 про встановлене порушення вимог п.2 ч.2 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції». (а.с.12-13)
26.12.2012р. заступником голови Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів Соколовою О.П. було прийнято рішення №83 про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, яким відповідно до ч.1 ст.29 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» зобов'язано ТОВ «АВС Кемікалс Індастрі» у строк до 25.01.2013р. вжити заходів щодо приведення продукції, що зберігається на складах, в т.ч. тієї, що надсилається ринок у відповідність із встановленими вимогами (а.с.15-16)
Також, 26.12.2012р. заступником голови Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів Соколовою О.П. було прийнято рішення №84 про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, яким відповідно до п.2 ч.5 ст.30 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» надання продукції на ринку тимчасово забороняється до приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами. (а.с.17-18)
Постановою Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів №027 від 26.12.2012р., у зв'язку з порушенням ТОВ «АВС Кемікалс Індастрі» вимог п.2 ч.2 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» на позивача було накладено штрафні санкції у розмірі 25 500,00 тис.грн.
При вирішенні питання суд першої інстанції дійшов до висновку, що адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АВС Кемікалс Індастрі» до Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів про визнання протиправними та скасування рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №83 та 26.12.2012р. та №84 від 26.12.2012р.; визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафних санкцій №027 від 26.12.2012р. підлягає задоволенню.
Колегія суддів вважає правильним такий висновок суду першої інстанції виходячи з наступного.
Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» №2735-VI від 02.12.2010р. (у редакції чинній на момент проведення перевірки) встановлено правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції.
Відповідно п.4 ч.1 ст.11 до вказаного Закону, з метою здійснення ринкового нагляду органи ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності проводять перевірки характеристик продукції, в тому числі відбирають зразки продукції та забезпечують проведення їх експертизи (випробування).
Статтею 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначено порядок проведення перевірок характеристик продукції.
Згідно з ч.ч. 3-4 ст.23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові, - у розповсюджувачів та виробників такої продукції. Під час таких перевірок перевіряються характеристики лише того виду продукції, що є предметом перевірки.
При цьому, ч.7 ст.23 вказаного Закону встановлено, що під час невиїзної перевірки характеристик продукції у випадках, передбачених цим Законом, перевірці підлягають такі документи (їх копії) та інформація: 1) декларація про відповідність; 2)супровідна документація, що додається до відповідної продукції (включаючи інструкцію щодо користування продукцією); 3) загальний опис продукції та схема (креслення) конструкції виробу, а також повний склад технічної документації на відповідну продукцію, передбачений технічним регламентом; 4) документи щодо системи якості чи системи управління якістю; 5) висновки експертиз та протоколи випробувань зразків відповідної продукції, відібраних (узятих) у межах здійснення ринкового нагляду і контролю продукції; 6) документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (договори, товарно-супровідна документація тощо); 7)документи і матеріали щодо стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, у тому числі в межах моніторингу дій суб'єктів господарювання, що вживаються ними для вилучення відповідної продукції з обігу та/або її відкликання; 8) повідомлення та інша інформація, надана суб'єктами господарювання, митними органами, органами з оцінки відповідності згідно з положеннями цього Закону та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції"; 9) інші документи та матеріали, звернення, одержані органами ринкового нагляду відповідно до положень цього Закону та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції".
У відповідності до п.2 ч.2 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» (у редакції чинній на момент винесення оскаржуваної постанови) до особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються штрафні санкції у разі: введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону), у тому числі нанесення Національного знака відповідності на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів, у розмірі від п'ятисот до тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 17 Постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження Технічного регламенту мийних засобів №717 від 20.08.2008р. встановлено, що національний знак відповідності згідно з описом і правилами його застосування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001р. №1599 «Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності», наноситься на мийний засіб, що пройшов оцінку відповідності згідно з цим Технічним регламентом.
Відповідно п.4-5 Правил застосування національного знака відповідності, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 року №1599 «Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності», знак відповідності наноситься на продукцію безпосередньо її виробниками, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом. Знак відповідності наноситься на виріб та/або на етикетку, тару, пакування, експлуатаційну та товаросупровідну документацію тощо, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом. Місце та спосіб нанесення (друкування, наклеювання, гравірування, травлення, штампування, лиття тощо) знака відповідності визначається виробником продукції.
Аналіз положень Технічного регламенту мийних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №717 від 20.08.2008р. та Постанови Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 року №1599 «Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності» в частині застосування національного знаку відповідності свідчить про те, що окремі положення цих нормативних актів співвідносяться між собою як загальна (пункт 17 Постанови № 717) та спеціальна (пункт 5 Постанови №1599) норми. Тобто, пунктом 5 Постанови № 1599 деталізуються положення Постанови №717.
Колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, що з урахуванням зазначених положень національний знак відповідності може бути нанесений не лише на виріб, а й на етикетку, тару, пакування, експлуатаційну та товаросупровідну документацію тощо. Тобто, встановлено відкритий перелік місць нанесення знаку відповідності. При цьому, відповідачем при проведенні перевірки та прийнятті оскаржуваних рішень не перевірена можливість нанесення знаку відповідності в інший спосіб, як це дозволено Постановою №1599.
Таким чином, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що відповідачем не доведено висновки акту №038 від 11.12.2012р., щодо порушення позивачем п.17 Технічного регламенту №717 від 20.08.2008р.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті оскаржуваної постанови суд першої інстанції дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 197, 199, 200, 206 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03 червня 2013 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АВС Кемікалс Індастрі» до Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів про визнання протиправними та скасування рішень і постанови, - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Повний текст ухвали виготовлено 30 січня 2014 року.
Суддя-доповідач: Потапчук В.О.
Судді: Коваль М.П.
Семенюк Г.В.