Постанова № 37238150, 18.02.2014, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
18.02.2014
Номер справи
904/8276/13
Номер документу
37238150
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.02.2014 року Справа № 904/8276/13

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді : Бахмат Р. М. (доповідача),

суддів: Євстигнеєва О.С., Кощеєва І.М.

секретар судового засідання : Назаренко С.Г.

за участю представників сторін:

прокурора: Пахучина М.Б. ( посвідчення № 014722 від 22.01.13 р.)

Представники сторін в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Комета» м. Кривий Ріг на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 23.12.2013р. у справі № 904/8276/13

за позовом: Прокурора Тернівського району м. Кривого Рогу в інтересах держави в особі Криворізької міської ради м. Кривий Ріг

до: Приватного акціонерного товариства «Комета» м. Кривий Ріг

про: стягнення заборгованості по орендній платі за землю в розмірі 10 819 грн. 72 коп.

В С Т А Н О В И В :

Рішенням господарського суду Дніпропетровської обл. від 23.12.2013 р. у справі № 904/8276/13, яке підписано 27.12.2013 р. та оформлено відповідно до вимог ст.84 ГПК України (суддя Ліпинський О.В.) задоволено позов Прокурора Тернівського району м.Кривого Рогу, пред`явлений в інтересах держави в особі Криворізької міської ради м.Кривий Ріг до Приватного акціонерного товариства «Комета» м. Кривий Ріг про стягнення заборгованості по орендній платі за землю в розмірі 10 819 грн. 72 коп.

Вказаним рішенням з відповідача на користь позивача стягнуто 10 819 грн. 72 коп.

Стягнуто з відповідача на користь Державного бюджету України 1 720 грн. 50 коп. судового збору.

08.01.14 р. на примусове виконання рішення Дніпропетровським господарським судом видано накази.

Приватне акціонерне товариство «Комета» м. Кривий Ріг не погодилося з вказаним рішенням, подало апеляційну скаргу, в якій просить відновити пропущений процесуальний строк на подання апеляційної скарги.

Ухвалою від 30.01.2014 р. Дніпропетровський апеляційний господарський суд відновив пропущений процесуальний строк на подання апеляційної скарги.

Скаржник просить в скарзі скасувати рішення по даній справі та прийняти нове рішення, яким відмовити у позові повністю, так як вважає, що рішення прийнято з порушенням застосування норм матеріального та процесуального права, виходячи з наступного.

Відповідач зазначає у скарзі, що позивач, посилаючись на те, що згідно з довідкою про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Управління Держкомзему У м. Кривий ріг № 1589-р2 від 17.01.2012 р. нормативна грошова оцінка даної земельної ділянки становить 4 523 891,76 грн., взагалі нічого не вказує про те, коли було проведено зміну нормативної грошової оцінки ділянки, на підставі якого документу, чи набрав цей документ чинності та коли, якщо набрав, чи були, та коли, якщо були Держкомземом офіційно оприлюднені зміни розмірів нормативної грошової оцінки землі відповідно до вимог чинного законодавства України.

Крім того, відповідач вважає, що позивачем не доведено заниження розміру або несвоєчасної сплати відповідачем орендних платежів в порядку, визначеному законом або договором, тому у Криворізької міської ради немає жодних підстав стверджувати про наявність заборгованості з орендної плати за договором.

У відзиві на апеляційну скаргу Криворізька міська рада просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги, оскільки вважає її безпідставною та не обґрунтованою, а оскаржуване рішення залишити без змін, так як вважає, що суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального та процесуального права, прийняв законне та обґрунтоване рішення.

Позивач звертає увагу суду на той факт, що відповідно до ст. 286.2 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Отже, отримання довідки передбачено не лише рішенням Криворізької міської ради № 3883 від 14.05.2010 р. (яке, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування» є обов`язковим для виконання на всій території міста), а й Податковим кодексом України.

Позивач не згоден з доводами апеляційної скарги про те, що актом документальної планової виїзної перевірки, складеним Північною міжрайонною податковою інспекцією не виявлено наявності заборгованості по орендній платі, так як це не може свідчити про відсутність заборгованості, оскільки відповідно до ст. 24 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є загальнодержавним обов`язковим платежем, який самостійно обчислюється платником орендної плати на підставі договору оренди.

Оскільки відповідач обчислював і декларував орендну плату без урахування зміненого розміру нормативної грошової оцінки, а акт перевірки складений на підставі задекларованих саме відповідачем даних про розмір земельного податку, то відсутність у акті виявлених порушень сплати земельного податку не свідчить про належне виконання відповідачем своїх зобов`язань за договором оренди в частині самостійного обчислення та сплати орендної плати, виходячи із нового розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

12.02.2014 р. на адресу Дніпропетровського апеляційного господарського суду надійшло клопотання (факс) від відповідача про відкладення розгляду справи, оскільки його представник буде перебувати в службовому відрядженні у м. Києві з 17.02.2014 р. по 19.02.2014 р.

Колегія суддів, порадившись, відмовила у задоволенні клопотання, оскільки неявка представника відповідача не перешкоджає перегляду справи за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Заслухавши суддю-доповідача та пояснення прокурора, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, доводи, викладені у відзиві на апеляційну скаргу, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила, що між Криворізькою міською радою м.Кривий Ріг (Орендодавець) та Приватним акціонерним товариством «Комета» м.Кривий Ріг ( Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки від 06.06.2008 р.

Згідно п. 1. Договору, Орендодавець, на підставі рішення міської ради від 28.11.2007р. № 2046 надав, а Орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку промисловості для розміщення швейної фабрики (1 черга), яка знаходиться у Тернівському районі м. Кривого Рогу.

Відповідно до п. п. 2, 3 Договору, в оренду передана земельна ділянка площею 0, 9069 га, кадастровий номер земельної ділянки: 1211000000:07:116:0001.

Пунктом 5. Договору передбачено, що договір укладено на 5 років. Після закінчення строку Договору Орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі "Орендар" повинен не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку дії Договору повідомити письмове "Орендодавця" про намір продовжити його дію. Поновлення Договору здійснюється на підставі ухваленого "Орендодавцем" відповідного рішення.

Пунктом 6 Договору передбачено, що річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного Криворізьким міським управлінням земельних ресурсів, на рахунок Управління держказначейства у м. Кривому Розі № 332 168 127 00025, код ЄДРПОУ 24244864, у банку ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012.

Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. За неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою (п. 8 Договору).

Строки платежу не є сталими і можуть змінюватися відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України" на поточний рік (п. 9 Договору).

Пунктом 10. Договору сторони погодили, що розмір нормативної грошової оцінки не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та на підставі інших вимог діючого законодавства. "Орендар" самостійно зобов'язується щорічно відповідно до інформації Держкомзему про коефіцієнт індексації грошової оцінки земель, опублікований в засобах масової інформації, здійснювати індексацію грошової оцінки земельної ділянки.

Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору.

Згідно п. 12 Договору розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором (включно зі зміною мети використання або цільового призначення земельної ділянки);

- зміни (збільшення або зменшення) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини "Орендаря", що підтверджується документами;

- в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором.

Пунктом 45 договору встановлено, що цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

З договору вбачається, що договір зареєстрований у Криворізькому відділі Дніпропетровської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що вчинено запис 30.07.2008 р. за № 040810800575.

Криворізькою міською радою ухвалено рішення № 3884 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу". Відповідно до ухваленого рішення базова вартість 1 м2 земель міста складає 240,05 гривень за м2. Застосування базової вартості 1 м2 земель міста буде здійснюватись в три етапи:

- перший - з 01 червня 2010 року у розмірі 150 грн. за м2;

- термін впровадження другого і тертого етапів будуть розглянуті міською радою за

результатами розвитку господарського комплексу міста.

Відповідно до частин 4 та 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель", грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно з законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Згідно частини 2 статті 12 цього Закону, нормативно-правові акти з проведення оцінки земель які розробляються з урахуванням вимог положень національних стандартів, затверджуються Кабінетом Міністрів України. Нормативно грошова оцінка земельних ділянок в силу положень статті 13 названого Закону приводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Розмір орендної плати визначається з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а її зміна є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Згідно ст. 13 ЗУ «Про оцінку земель» однією з обов`язкових підстав для проведення грошової оцінки земельних ділянок є визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Отже, чергове проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки не визначається за згодою сторін, а є обов`язковим згідно Закону.

Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Крім того, відповідно до ст. 286.2 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Отже, отримання довідки передбачено не лише рішенням Криворізької міської ради № 3883 від 14.05.2010 р. (яке, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування» є обов`язковим для виконання на всій території міста), а й Податковим кодексом України.

Згідно довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.01.2012р. № 1592-р2 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка є предметом договору оренди від 06.06.2008 року, становить 1 068 418, 89 грн. (а.с 21).

Відповідачем належним чином не виконувалися умови договору щодо сплати орендних платежів виходячи з розміру зміненої нормативно-грошової оцінки землі, а саме, як вбачається з розрахунку, що міститься в матеріалах справи (а.с.20), відповідач сплачував оренду плату в розмірі по 1 949 грн. 73 коп. на місяць, тоді як мав сплачувати по 2 671 грн. 05 коп., у зв'язку з чим, в останнього виникла заборгованість за період із червня 2010 по грудень 2011 у розмірі 13 705 грн. 00 коп.

Прокурор в заявленому позові вимагав стягнення з відповідача частини зазначеної вище заборгованості, яка виникла в період з 01.10.2010р. по 31.12.2011р. в розмірі 10 819 грн. 72 коп.

Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК зобов'язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно, ставляться, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідач існування заборгованості в заявленому розмірі не спростував, доказів її погашення суду не надав.

Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про оренду землі» орендар має право на своєчасне внесення орендної плати.

Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (п.1 ст. 193 ГК України).

Частина 2 ст. 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку (п.2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин").

Ця вимога обов'язкова як для сторін, так і для судів при розгляді справ.

Статтею 629 ЦК України встановлює обов'язковість договору для виконання сторонами.

Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Колегія суддів враховує, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідачем оскаржена не була і недійсною не визнавалася.

Колегія суддів вважає, що господарський суд правомірно задовольнив позовні вимоги прокурора. За таких обставин доводи апеляційної скарги не можуть бути підставою для скасування судового рішення.

Керуючись статями 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Комета» м. Кривий Ріг залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 23.12.2013 р. у справі № 904/8276/13 залишити без змін.

Головуючий Р.М. Бахмат

Судді О.С. Євстигнеєв

І.М. Кощеєв

Повний текст постанови виготовлено 19.02.2014 р.