Головуючий у 1 інстанції - Мартишева Т.О.
Суддя-доповідач - Чебанов О.О.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2014 року справа №233/7832/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Чебанова О.О., Гайдара А.В., Яковенко М.М., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області на постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 30 грудня 2013 р. у справі № 233/7832/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що з квітня 2007 року відповідачем їй була призначена пенсія як державному службовцю згідно з довідкою про посадовий оклад та складові заробітної плати у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу», але до вказаної довідки не були включені та при обчисленні пенсії не були враховані відповідачем інші виплати, такі як суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, нараховані суми індексації. В перерахунку пенсії з урахуванням вказаних сум було відмовлено. У зв'язку з цим, позивач просить визнати дії відповідача щодо відмови у включенні інших виплат - сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації до складу заробітної плати для перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з моменту призначення з урахуванням інших виплат.
Постановою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 30 грудня 2013 р. у справі № 233/7832/13-а позовні вимоги задоволено частково.
Визнано неправомірною відмову відповідача щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2 з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати з 1 жовтня 2013 року.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати, постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, вивчивши матеріали справи, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, позивач з 06 квітня 2007 року знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
Згідно довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 7010/10/05-013-8 від 05.04.2007 року, заробітна плата позивача станом на 5 квітня 2007 року (за формою, затвердженою Постановою правління ПФУ від 30 жовтня 2008 року № 19-11) становила - 2362,22 грн., з урахуванням посадового окладу - 660,00 грн., доплати за спеціальне звання - 110,00 грн., за вислугу років - 308,00 грн., інших надбавок - 79,93 грн., 304,51 грн., 289,21 грн., премій - 202,04 грн., 331,45 грн., 77,08 грн. (а.с. 34).
Відповідно до довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 7010/10/05-013-8 від 5 квітня 2007 року (за формою, затвердженою Постановою правління ПФУ від 30 жовтня 2008 року № 19-11) (а.с. 35), сума премій, сплачених ОСОБА_2 за період з 1 квітня 2005 року по 31 березня 2007 року становили 12803 грн. 71 коп. та 1850,00 грн.; надбавки - 1918 грн. 41 коп., 6941 грн. 01 коп. та 7308 грн. 19 коп., всього 30821 грн. 32 коп.
Як вбачається з довідки №1576/10/05-14-05-13-6 від 20 вересня 2013 року, виданої Костянтинівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області (за формою, що затверджена Постановою правління ПФУ від 14 лютого 2011 року № 5-1), ОСОБА_2 у період часу з 1 квітня 2005 року по 31 березня 2007 року було виплачено: матеріальна допомога на оздоровлення: у липні 2005 року 1517,12 грн., у червні 2006 року 2003,52 грн., у січні 2007 року2957,32 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: - у вересні 2005 року 1290,46 грн., у березні 2006 року1606,50 грн., у лютому 2007 року 2881,90 грн.; індексація заробітної плати (а.с. 11-12).
04.10.2013 року ОСОБА_2 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням складових заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу».
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області від 08.10.2013 року позивачу у перерахунку пенсії було відмовлено (а.с. 9).
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно з вимогами ст. 37 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон № 3723) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до вимог цієї статті на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За частиною 2 статті 33 Закону № 3723 заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР основна заробітна плата є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. За статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, в тому числі, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що індексація заробітної плати, матеріальна допомоги на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13
Відповідно до ч. 2 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції спір по суті вирішений вірно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для задоволення апеляційної скарги та зміни або скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області на постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 30 грудня 2013 р. у справі № 233/7832/13-а - залишити без задоволення.
Постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 30 грудня 2013 р. у справі № 233/7832/13-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання рішення законної сили.
Головуючий О.О. Чебанов
Судді А.В. Гайдар
М.М. Яковенко