Головуючий у 1 інстанції - Каюда А.М.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2014 року справа №812/9598/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суду у складі колегії:
судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Шальєвої В.А., Бишова М.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2013 року по адміністративній справі №812/9598/13-а за позовом державного підприємства «Антрацит» до Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області про скасування вимоги від 07 листопада 2013 року про сплату недоїмки, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач просив скасувати вимогу № Ю від 07 листопада 2013 року про сплату недоїмки.
В обґрунтування позову зазначив, що поточні нарахування єдиного внеску за січень - вересень місяць 2013 року сплачені позивачем в повному обсязі. Відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску за січень - червень місяць 2013 року встановлена судовими рішеннями, які набрали законної сили.
Тому станом на дату винесення вимоги - 07.11.2013 року заборгованість з єдиного внеску, яка підлягає сплаті за ВП «Автобаза» ДП «Антрацит» в умовах порушення справи про банкрутство відповідно до положень ст. 19 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», - відсутня.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 20.12.2013 року позов задоволено.
Скасовано вимогу Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області № Ю від 07 листопада 2013 року про сплату недоїмки.
Відповідач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суми коштів, які надходять від платника, спрямовуються на погашення боргу в порядку календарної черговості його виникнення, незалежно від визначення платником цільового призначення цих коштів.
Дія мораторію не поширюється на вимоги поточних кредиторів, на виплату заробітної плати та нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, тому не може поширюватися на недоїмку, складовою частиною якої є нарахований єдиний внесок на виплачену заробітну плату.
Строк виконання зобов'язань по сплаті єдиного внеску виник у позивача після порушення провадження у справі про банкрутство та введення в дію мораторію, встановлені ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», обмеження на виконання цих зобов'язань не поширюється.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Державне підприємство «Антрацит» зареєстроване в якості юридичної особи виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради 30.04.2012 року за реєстраційним номером 13791070029000021 (а.с.12). Позивач взятий на облік як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 09 січня 2013 року порушено провадження у справі про банкрутство відносно позивача та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
12 листопада 2013 року ВП «Автобаза» ДП "Антрацит" отримано вимогу Антрацитівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області № Ю- від 07 листопада 2013 року про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску у сумі 538842,88 грн., що рахується за ВП "Автобаза" ДП "Антрацит" станом на 07.11.2013 (а.с. 8).
Позивачем надано суду звіти про суми нарахованого єдиного внеску та платіжні доручення про його сплату за 2013 рік та судові рішення на підтвердження відсутності заборгованості зі сплати поточних платежів з єдиного внеску, які нараховані після порушення справи про банкрутство.
Відповідно до звіту за січень 2013 року ВП "Автобаза" ДП "Антрацит" нараховано до сплати у січні 2013 року єдиний внесок у розмірі 278404,68 грн.
Платіжними дорученнями № 22, 26, 52 від 14.02.2013р., № 29 від 28.02.2013р. на загальну суму 278399,10 грн. ВП "Автобаза" ДП "Антрацит" був сплачений єдиний внесок за січень 2013 року, про що зазначено у розділі: "Призначення платежу" платіжних доручень.
Відповідно до звіту за лютий 2013 року ДП "Антрацит" нараховано до сплати у лютому 2013 року єдиний внесок у розмірі 256896,54 грн.
Платіжними дорученнями № 44 від 14.03.2013р., №№ 46, 59 від 21.03.2013р., № 48 від 29.03.2013р. на загальну суму 256896,54 грн. Державним підприємством "Антрацит" був сплачений єдиний внесок за лютий 2013 року, про що зазначено у розділі: "Призначення платежу" платіжних доручень.
Відповідно до звіту за березень 2013 року ВП "Автобаза" ДП "Антрацит" нараховано до сплати у березні 2013 року єдиний внесок у розмірі 288723,96 грн.
Платіжними дорученнями №№ 13, 59 від 24.04.2013р., № 61 від 29.04.2013р. на загальну суму 288912,73 грн. ВП "Автобаза" ДП "Антрацит" був сплачений єдиний внесок за березень 2013 року, про що зазначено у розділі: "Призначення платежу" платіжних доручень.
Відповідно до звіту за квітень 2013 року ВП "Автобаза" ДП "Антрацит" нараховано до сплати у квітні 2013 року єдиний внесок у розмірі 278769,70 грн.
Платіжними дорученнями № № 18, 377 від 18.05.2013р., № 79 від 20.05.2013р., № 84 від 31.05.2013р. на загальну суму 278586,58 грн. ВП "Автобаза" ДП "Антрацит" був сплачений єдиний внесок за квітень 2013 року, про що зазначено у розділі: "Призначення платежу" платіжних доручень. Різниця між нарахованою і сплаченою сумою єдиного внеску у розмірі 183,12 грн. була надмірно сплачена у березні 2013 року і відповідно до ч. 13 ст. 9 Закону № 2464 як сума помилково сплаченого єдиного внеску повинна бути зарахована в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску, тобто за квітень 2013 року.
Відповідно до звіту за травень 2013 року ВП "Автобаза" ДП "Антрацит" нараховано до сплати у травні 2013 року єдиний внесок у розмірі 283280,19 грн.
Платіжними дорученнями № 100 від 14.06.2013р., №№ 23, 102 від 27.06.2013р. на загальну суму 283280,19 грн. ДП "Антрацит" був сплачений єдиний внесок за травень 2013 року, про що зазначено у розділі: "Призначення платежу" платіжних доручень.
Відповідно до звіту за червень 2013 року ВП "Автобаза" ДП "Антрацит" нараховано до сплати у червні 2013 року єдиний внесок у розмірі 282490,87 грн.
Платіжними дорученнями №№ 115, 116 від 22.07.2013р., № 25 від 26.07.2013р, № 118
від 29.07.2013р.. на загальну суму 282490,86 грн. ДП "Антрацит" був сплачений єдиний
внесок за червень 2013 року, про що зазначено у розділі: "Призначення платежу" платіжних
доручень.
Відповідно до ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрали законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2013 року по справі №812/3864/13-а встановлено відсутність заборгованості за сплати єдиного внеску ДП «Антрацит» за січень, лютий 2013 року та скасовано вимогу управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі №Ю-575 від 04 квітня 2013 року щодо сплати недоїмки та штрафу. Зазначена постанова залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.11.2013 року (а.с.72-75, 98-99).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2013 року по справі №812/8087/13-а встановлено відсутність заборгованості за сплати єдиного внеску ДП «Антрацит» за березень - червень 2013 року та скасовано вимогу управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі №Ю-790 від 06 серпня 2013 року щодо сплати недоїмки та штрафу. Зазначена постанова залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22.01.2014 року (а.с.49-53).
Таким чином, станом на 01.08.2013 року заборгованість ВП "Автобаза" ДП "Антрацит" перед управлінням Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області зі сплати єдиного внеску відсутня.
ВП "Автобаза" ДП "Антрацит" надано до органу доходів і зборів звіти про суми нарахованого єдиного внеску 13.08.2013р. - за липень 2013 року, 66.09.2013р. - за серпень 2013 року, 11.10.201 Зр. - за вересень 2013 року.
Відповідно до звіту за липень 2013 року ВП "Автобаза" ДП "Антрацит" нараховано до сплати єдиний внесок у розмірі 307238,84 грн.
Платіжними дорученнями за № 132 від 21.08.2013р. на загальну суму 307082,11 грн. ДП "Антрацит" був сплачений єдиний внесок за липень 2013 року, про що зазначено у розділі: "Призначення платежу" платіжних доручень.
Відповідно до звіту за серпень 2013 року ВП "Автобаза" ДП "Антрацит" нараховано до сплати єдиний внесок у розмірі 292470,05 грн.
Платіжними дорученнями за № 30 від 10.09.2013р., № 155 від 13.09.2013р., № 159 від 27.09.2013р. на загальну суму 292489,91 грн. ДП "Антрацит" був сплачений єдиний внесок за серпень 2013 року, про що зазначено у розділі: "Призначення платежу" платіжних доручень.
Відповідно до звіту за вересень 2013 року ВП "Автобаза" ДП "Антрацит" нараховано до сплати єдиний внесок у розмірі 281953,32 грн.
Платіжними дорученнями за №№ 175-177 від 31.10.2013р. на загальну суму 282090,24 грн. ДП "Антрацит" був сплачений єдиний внесок за вересень 2013 року, про що зазначено у розділі: "Призначення платежу" платіжних доручень.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року №2464 (далі Закон №2464).
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є - роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
На підставі ч.2 ст.6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з положеннями ч.8 ст.9 Закону №2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.
Відповідно до положень частини першої статті 19 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі - Закон № 2343) мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.
На підставі ч.4 ст.12 цього Закону мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду.
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно ч.3 цієї статті протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або в позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі звернення стягнення на заставлене майно та виконання рішень у немайнових спорах; забороняється виконання вимог, на які поширюється мораторій; не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій; зупиняється перебіг позовної давності на період дії мораторію; не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов'язання, три проценти річних від простроченої суми тощо.
Аналіз наведених положень свідчить, що мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після дня введення мораторію. З порушенням провадження у справі про банкрутство не пов'язується завершення підприємницької діяльності боржника, він має право укладати угоди, у нього можуть виникати нові зобов'язання. Оскільки мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після дня введення мораторію, то відповідно і не припиняє заходів, спрямованих на їх забезпечення.
Згідно ст.1 Закону № 2343 грошове зобов'язання - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань відносяться також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов'язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов'язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов'язань боржника, в тому числі зобов'язань щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов'язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов'язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство, якщо інше не встановлено цим Законом.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції щодо відсутності законних підстав у Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області для прийняття вимоги №Ю від 07.11.2013 року про сплату недоїмки.
Тому колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови не вбачається.
Керуючись статтями 24, 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2013 року по адміністративній справі №812/9598/13-а- залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2013 року по адміністративній справі №812/9598/13-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Суддя-доповідач І.Д. Компанієць
Судді В.А. Шальєва
М.В. Бишов