Постанова № 37220753, 14.01.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2014
Номер справи
818/6337/13-а
Номер документу
37220753
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2014 р. Справа № 818/6337/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Григорова А.М.

Суддів: Подобайло З.Г. , Рєзнікової С.С.

за участю секретаря судового засідання Шевченко С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Зарічного споживчого товариства на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 04.10.2013р. по справі № 818/6337/13-а

за позовом Зарічного споживчого товариства

до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області , Першого заступника начальника державної податкової інспекції у м. Сумах Мелікової Валентини Миколаївни

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Зарічне споживче товариство звернулося до суду з адміністративним позовом до першого заступника начальника ДПІ в м. Сумах Мелікової Валентини Миколаївни, ДПІ в м.Сумах в якому просило визнати протиправними та скасувати прийняте першим заступником начальника ДПІ в м. Сумах Меліковою В.М. податкового повідомлення-рішення №0000441502 від 08.04.2013 року. Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що ДПІ у м. Сумах порушено вимоги податкового законодавства України. Посилаючись на пункти 288.1, 288.4 статті 288 Податкового кодексу України, статті 1, 13,15,21,30 Закону України "Про оренду землі" позивач відмічає, що норми земельного законодавства та Податкового кодексу України чітко визначають умови взаємовідносин між землекористувачами та власниками землі. На думку позивача, розмір орендної плати встановлюється виключно договором оренди землі, зміна її допускається виключно шляхом внесення змін до договору оренди. Виходячи з викладеного, позивач вважав, що відповідачем безпідставно було донараховано суму податкового зобов'язання з орендної плати, виходячи з 3% від нормативної грошової оцінки землі - без внесення відповідних змін до договору.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 04.10.2013 року в задоволенні адміністративного позову Зарічного споживчого товариства до Першого заступника начальника Державної податкової інспекції у місті Сумах Мелікової Валентини Миколаївни, Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.04.2013 року №0000441502 - відмовлено.

Зарічне споживче товариство, не погоджуючись з вказаним рішенням суду, в апеляційній скарзі вказує, що рішення є необґрунтованим та незаконним, прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 04.10.2013р. та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином.

Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст. 41 КАС України не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що 21.11.2002 між Сумською міською радою та Зарічним споживчим товариством було укла дено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого Зарічне споживче товариство отри мало в оренду земельну ділянку площею 0,63 га, у тому числі інших угідь 0,63 га, придатного для цільового використання за адресою: м. Суми, вул. Інтернаціоналістів, строком до 23.06.2009 (а.с.51-54). Пунктом 2.3 договору передбачено, що орендна плата на рік становить 1,0 % від грошової оцінки землі.

25.02.2005 між Сумською міською радою та Зарічним споживчим товариством було укладено договір про внесення змін та доповнень до договору оренди земельної ділянки, відповідно до якого строк дії договору подовжено до 22.06.2019 (а.с.56).

Крім того, 21.11.2002 між Сумською міською радою та Зарічним споживчим товариством було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого Зарічне споживче товариство отри мало в оренду земельну ділянку площею 0,4481 га, у тому числі інших угідь 0,4481 га, придатного для цільового використання за адресою: м. Суми, вул. СКД, строком до 23.06.2009 (а.с.57-60). Пунктом 2.3 договору передбачено, що орендна плата на рік становить 1,0 % від грошової оцінки землі.

25.02.2005 між Сумською міською радою та Зарічним споживчим товариством було укладено договір про внесення змін та доповнень до договору оренди земельної ділянки, відповідно до якого строк дії договору подовжено до 23.06.2019 (а.с.62).

21.03.2013 року посадовою особою податкового органу було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за листопад-грудень 2011 року.

За результатами вказаної вище перевірки було складено Акт №900/152/30321224 від 21.03.2013 року згідно з висновками якого встановлено, що визначене платником грошове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки є меншим, ніж визначено за результатами камеральних перевірок, оскільки, визначене платником податків грошове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад-грудень 2011 року становить 1,0 % від нормативної грошової оцінки земельних ділянок по вул. Інтернаціоналістів та по вул. СКД в м. Суми, що призвело до заниження грошового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад 2011 року грудень 2011 року - на 28 949 грн.22коп., чим було порушено вимоги п. п. 288.5.1 п. 288.5 ст.288 Податкового кодексу України щодо визначення мінімального річного розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності для всіх категорій земель, крім сільськогосподарського призначення, на рівні трикратного розміру відповідного земельного податку.

В результаті вказаної перевірки податковим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000441502 від 08.04.2013 року, яким визначене грошове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності з юридичних осіб за листопад-грудень 2011 року на суму 43424,90 грн., в т.ч. основного платежу 28949,93 грн. та штрафних (фінансових) санкцій 14474,97 грн. (а.с.11).

Податкове повідомлення-рішення №0000441502 від 08.04.2013 року у відповідності з приписами ст. 56 Податкового кодексу України було оскаржене у адміністративному порядку шляхом подання скарги на податкове повідомлення-рішення. Рішенням Міністерством доходів і зборів України від 05.07.2013 року за №6322/6/99-99-10-01-15 (а.с.19-20), прийнятим за результатами розгляду скарги, відмовлено у задоволенні їх вимог.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем зроблено правильний висновок щодо заниження Зарічним споживчим товариством суми орендної плати за землю за листопад-грудень 2011 року. Вважає, що оскаржене податкове повідомлення-рішення не суперечить вимогам чинного законодавства, є обґрунтованим, прийняте у відповідності до вимог ч.3 ст.2 КАС України, а тому у задоволенні позовних вимог Зарічного споживчого товариства необхідно відмовити.

Проте, колегія суддів не погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Колегія суддів зазначає, що ні Закон України від 3 липня 1992 року № 2535-XII "Про плату за землю" (далі - Закон № 2535-XII), ні інші нормативно-правові акти не закріплюють обов'язок орендаря перераховувати оренду плату (сплачувати її в більшому розмірі) в разі законодавчої зміни граничного розміру цієї плати. Тобто орендар зобов'язаний буде сплачувати більший розмір орендної плати лише у випадку внесення відповідних змін до договору.

Відповідно до частин першої та другої статті 83 Земельного кодексу України (далі - ЗК) землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (пункт "в" статті 12 ЗК).

Граничний розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлено Податковим кодексом України та є обов'язковим при укладанні відповідних договорів.

Відповідно до частини першої статті 21 цього ж Закону орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Підставою нарахування земельного податку відповідно до статті 288 Податкового кодексу України Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Згідно з ст.9 Податкового кодексу України до загальнодержавних податків та зборів належить плата за землю. Згідно розділу ХІІІ Податкового кодексу, плата за землю сплачується у вигляді земельного податку та орендної плати.

Встановлено, що 25.02.2005 між Сумською міською радою та Зарічним споживчим товариством було укладено договір про внесення змін та доповнень до договору оренди земельної ділянки, відповідно до якого строк дії договору подовжено до 22.06.2019р..

Крім того, 21.11.2002 між Сумською міською радою та Зарічним споживчим товариством було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого Зарічне споживче товариство отри мало в оренду земельну ділянку площею 0,4481 га, у тому числі інших угідь 0,4481 га, придатного для цільового використання за адресою: м. Суми, вул. СКД, строком до 23.06.2009р..

Також, 25.02.2005 між Сумською міською радою та Зарічним споживчим товариством було укладено договір про внесення змін та доповнень до договору оренди земельної ділянки, відповідно до якого строк дії договору подовжено до 23.06.2019р..

Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі» № 161-XIV та статті 288 Податкового кодексу України передбачено внесення змін у розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності.

Разом із тим, статтею 30 Закону № 161-XIV встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

При цьому статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.

Разом із тим слід зауважити, що державна податкова служба відповідно до Податкового кодексу України наділена повноваженнями зі здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків і зборів, а також неподаткових доходів, установлених законодавством, проте ініціативою вносити зміни в договори оренди землі відповідно до статей 12, 80, 83 ЗК, статті 30 Закону № 161-ХІV наділена одна зі сторін цих договорів, якою у справі, що розглядається, є міська рада - орган місцевого самоврядування, через яку відповідною територіальною громадою реалізовано право власності на передані в оренду земельні ділянки, що знаходяться у комунальній власності.

Договір оренди землі є цивільно-правовим, а отже, йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо. Суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства. Якщо ж договір пов'язаний зі сплатою податків і, на думку суб'єкта владних повноважень, спрямований на ухилення від їх сплати, останній, за допомогою адміністративних заходів, уповноважений відновити публічний порядок.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що хоча зміна розміру земельного податку згідно із Законом № З09-VI , які закріплені у Податковому кодексу України є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, зазначене не тягне автоматичні зміни орендної плати та, відповідно, донарахування ДПІ м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області податкового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій за податковим повідомленням-рішенням.

При цьому колегія суддів зазначає, що належним відповідачем по справі щодо скасування податкового повідомлення - рішення є орган який його прийняв, тобто податкова інспекція, оскільки посадова особа приймаючи податкове повідомлення-рішення діяла не як окремий суб'єкт владних повноважень, а як представник суб'єкту владних повноважень - податкової інспекції, і саме від імені податкової інспекції винесене оскаржене податкове повідомлення-рішення.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову, щодо скасування податкового повідомлення - рішення ДПІ у м. Сумах, та відмовою у задоволенні позову щодо вимог до першого заступника начальника податкової інспекції.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу задовольнити частково.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 04.10.2013р. по справі № 818/6337/13-а скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах №0000441502 від 08.04.2013 року.

В позовних вимогах до першого заступника начальника ДПІ у м. Суми Мельнікової В.М. відмовити.

Стягнути з державного бюджету України на користь Зарічного споживчого товариства витрати по сплаті судового збору у розмірі 451 грн. 03 коп..

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Григоров А.М.Судді(підпис) (підпис) Подобайло З.Г. Рєзнікова С.С. Повний текст постанови виготовлений 20.01.2014 р.