ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №813/4292/13-а
10 лютого 2014 року Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Кузана Р.І.,
з участю секретаря судового засідання Перчак С.В.,
позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Клапчука Р.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Сихівського районного відділу у м.Львові Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Львівське комунальне підприємство «Житловик-С» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2 звернувся у Львівський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Сихівського районного відділу у м.Львові Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області з вимогою визнати незаконними дії відповідачів щодо відмови в поновленні реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 та зобов'язати відповідачів поновити державну реєстрацію його місця проживання за вищезазначеною адресою, шляхом скасування запису про зняття з реєстрації місця проживання.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, позивач був знятий з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 на підставі заочного рішення Сихівського районного суду м. Львова від 08.06.2010р., яким він визнаний таким, що втратив право користування жилим приміщенням. Ухвалою Сихівського районного суду м. Львова від 29.11.2012р. вищевказане рішення скасовано. За таких обставин вважає, що у відповідача відсутні підстави для відмови в поновленні реєстрації місця проживання ОСОБА_2 за вказаною адресою.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити повністю.
Представник Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області в судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав викладених у письмових запереченнях. Зазначив, що зняття з реєстрації місця проживання позивача відбулося у відповідності до вимог чинного законодавства України, з дотриманням усіх необхідних умов для зняття з реєстрації. Просив відмовити позивачу у задоволені позову повністю.
Ухвалою судового засідання від 20.12.2013р. залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Львівське комунальне підприємство «Новий Львів», правонаступником якого, відповідно до розпорядження Сихівської районної адміністрації № 40 від 28.01.2013р., є Львівське комунальне підприємство «Житловик - С».
Представник третьої особи в судове засідання не прибув, надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне:
Відповідно до пункту 20 статті 4 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 405/2011, Державна міграційна служба України відповідно до покладених на неї завдань, здійснює реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, веде відповідні реєстраційні обліки.
Державна міграційна служба України здійснює свої повноваження безпосередньо та через головні управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління, відділи (сектори) міграційної служби в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) (стаття 7Положення).
Порядок реєстрації місця проживання (перебування) особи, зняття з реєстрації, регламентовано Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 № 1382-IV та Порядком реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, який затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1077 від 22.11.2012р., та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18.12.2012р. за № 2109/22421.
Стаття 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" визначає місце проживання, як адміністративно-територіальну одиницю, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік; реєстрацію - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції.
Відповідно до приписів статті 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: заяви особи або її законного представника; судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення:підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній, установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.
Аналогічні підстави зняття з реєстрації місця проживання особи передбачені Розділом ІІІ Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, який затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України 22.11.2012р. N 1077.
Судом встановлено, що заочним рішенням Сихівського районного суду м. Львова від 08.06.2010р. ОСОБА_2 визнано таким, що втратив право на користування жилим приміщенням АДРЕСА_1. Ухвалою Сихівського районного суду м. Львова від 29.01.2012р. вищевказане заочне рішення скасовано. У зв'язку з скасуванням заочного рішення Сихівського районного суду м. Львова від 08.06.2010р., позивач звернувся до Начальника Сихівського районного відділу ГУ ДМС України у Львівській області з заявою, в якій просив відновити реєстрацію його місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Листом від 02.03.2013р. №4612/1155 ОСОБА_2 повідомлено, що розгляд питання місця проживання буде розглянуто після завершення розгляду справи за позовом Сихівської районної адміністрації ЛМР до ОСОБА_2, третя особа ЛКП «Новий Львів» про визнання таким, що втратив право користуванням жилим приміщенням.
Стосовно даного листа суд зазначає, що факт наявності провадження в суді, щодо права ОСОБА_2 на проживання в житлі не є підставою для зняття його з реєстрації чи для відмови у поновленні такої реєстрації.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Доказів, які б спростовували доводи позивача відповідач суду не надав.
Крім того, суд підкреслює, що статтею 7 згаданого вище Закону визначено вичерпний перелік підстав для зняття з реєстрації місця проживання. Зокрема, однією з підстав для зняття з реєстрації місця проживання є судове рішення, яке набрало законної сили. Враховуючи те, що заочне рішення Сихівського районного суду м. Львова від 08.06.2010р. відповідно до якого ОСОБА_2, визнано таким, що втратив право на користування жилим приміщенням АДРЕСА_1 скасовано, інших обставин, які б були підставою для зняття позивача з реєстрації місця проживання за цією адресою відповідачами суду не подано, суд приходить до висновку, що житлові права ОСОБА_2 порушені та підлягають судовому захисту.
Відповідно до п. 7.4 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, який затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1077 від 22.11.2012р., відомості про скасування реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи вносяться до карток реєстрації особи, адресних карток та паспортного документа шляхом внесення запису «скасовано» на штамп, що був внесений до цих документів з порушенням законодавства (штамп реєстрації місця проживання, або штамп реєстрації місця перебування, або штамп зняття з реєстрації місця проживання).
Таким чином, в даному випадку, належним способом захисту прав позивача буде саме скасування запису про зняття його з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1, оскільки скасування заочного рішення Сихівського районного суду м.Львова від 08.06.2010р. свідчить про те, що такий запис є неправомірним.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Судові витрати у розмірі 34 (тридцять чотири) гривні 41 коп. відповідно до ст. 94 КАС України слід стягнути на користь позивача.
Керуючись статтями. 7-14, 69-71, 86, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
п о с т а н о в и в :
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Сихівського районного відділу у м.Львові Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області щодо відмови поновити реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1.
Зобовязати Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області (79005, м.Львів, вул. Руданського, 3, ЄДРПОУ 37831493) поновити реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1, шляхом скасування запису про зняття його з реєстрації місця проживання.
Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 34 (тридцять чотири) гривні 41 коп.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кузан Р.І.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 17 лютого 2014 року.