ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 лютого 2014 року № 813/491/14
14 год. 20 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Лунь З.І., розглянув в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Міського комунального підприємства "Водоканал" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Міського комунального підприємства "Водоканал" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони виконання робіт підвищеної небезпеки - виконання робіт в колодязях до усунення відповідачем зазначених порушень та отримання у встановленому порядку рішення суду на відновлення роботи.
Позовні вимоги мотивовані тим, що під час проведення планової перевірки дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки МКП «Водоканал» були виявлені порушення чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих. У зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик загрози життю та здоров'ю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих в МКП «Водоканал» є передбачені Законом підстави для заборони виконання робіт підвищеної небезпеки в колодязях.
Відповідачу скеровувалась копія ухвали про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі від 22.01.2014 року за його зареєстрованим місцезнаходженням, вказану ухвалу відповідач отримав 28.01.2014 року, що підтверджено повідомленням про вручення поштового відправлення.
На адресу суду відповідачем подано письмову заяву про визнання позову від 04.02.2014 року № 29 (вх. № 3646 від 04.02.2014 року), в якій відповідач позов визнав.
У відповідності до ч. 4, 5 ст. 183-2 КАС України справу розглянуто в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, мотивуючи це наступним.
Судом встановлено, що на підставі наказу ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області від 18.09.2013 року № 871 та направлення на проведення перевірки від 18.11.2013 року №768/11-41 позивачем було проведено планову перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки МКП «Водоканал" очисних споруд, каналізаційно насосних станцій, водо насосної станції ІІ підйому. За результатами перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 18.12.2013 року № 11-19/06/86.
В акті перевірки зазначено наступні порушення вимог законодавства, які були виявлені під час перевірки:
- відсутній дозвіл територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки, що є порушенням п.15 дод.2 Постанови КМУ № 1107 від 26.10.2011р;
- не електротехнічним працівникам не проведено інструктаж на першу групу допуску з електробезпеки, що є порушенням п.2.1.3 НПАОП 40.1-1.21-98 Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів;
- не розроблені екзаменаційні білети для перевірки знань питань охорони праці, що є порушенням п 3.17 НПАОП 0.00-4.12-05 Типове положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці;
- не розроблений та не затверджений Перелік робіт з підвищеною небезпекою, для проведення яких потрібне спеціальне навчання і щорічна перевірка знань з питань охорони праці, що є порушенням ст.13 Закону України «Про охорону праці» № 2694-ХІІ (далі - ЗУ № 2694- ХІІ) НПАОП 0.00-2.01-05 затв. Наказом Держнаглядохоронпраці України 26.01.2005р. № 15;
- не визначений перелік посад та професій працівників, які повинні проходити стажування, що є порушенням п 7.4 НПАОП 0.00-4.12-05 Типове положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці;
- працівники, зайняті в шкідливих умовах праці не отримують спецхарчування, що є порушенням ст.7 ЗУ № 2694-ХІІ;
- відсутній журнал реєстрації вступного інструктажу, що є порушенням п. 6.3 НПАОП 0.00-4.12-05 Типове положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці;
- при проведенні інструктажів з охорони праці не вказується вид інструктажу (первинний, повторний, позаплановий, цільовий), що є порушенням п. 6.10 НПАОП 0.00-4.12-05 Типове положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці;
- інструктажі з охорони праці не завершуються перевіркою знань та допуском до роботи працівників з заповнення графи 12 в журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці, що є порушенням п. 6.10 НПАОП 0.00-4.12-05 Типове положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці;
- не проводиться випробування запобіжних поясів, канатів (два рази в рік) згідно вимог, що є порушенням п.1.5.6. НПАОП 41.0-1.01-79 Правила техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць;
- електропроводка не захищена трубою, гнучким рукавом, коробах із незгораючих матеріалів, що є порушенням п.1.5.7. НПАОП 41.0-1.01-79 Правила техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць;
- не забезпечено належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, а саме:
1) відсутня система планово-запобіжного ремонту виробничих будівель та споруд, що є порушенням п.1.4. НПАОП 45.2-4.01-98 Положення про безпечну та надійну експлуатацію виробничих будівель та споруд;
2) на підприємстві відсутні затверджені річні плани графіки системи планово-запобіжних ремонтів, що є порушенням п. 4.1. НПАОП 45.2-4.01-98. Положення про безпечну та надійну експлуатацію виробничих будівель та споруд;
3) відсутній технічний журнал експлуатації виробничих будівель та споруд, що є порушенням п. 3.2. НПАОП 45.2-4.01-98 Положення про безпечну та надійну експлуатацію виробничих будівель та споруд;
- відсутнє захисне огородження патрона токарного верстата ін. № 01040087, що є порушенням п.4.2.2. НПАОП 0.00-1.30-01 Правила безпечної роботи з інструментом та пристроями;
- заточувальний верстат без інв. № допускається до роботи з несправними блокувальними пристроями, що є порушенням 5.1.5 НПАОП 0.00-1.30-01 Правила безпечної роботи з інструментом та пристроями;
- на корпусі зварювального трансформатора не зазначено: належність дільниці та дати проведення наступного вимірювання опору ізоляції, що є порушенням п.п. 8.2.30 НПАОП 0.00-1.30-01 Правила безпечної роботи з інструментом та пристроями;
- вертикально-свердлильний верстат без інв. № допускається до експлуатації з технічно-несправним пристроєм утримання шпинделя, що є порушенням п. 4.5.2 НПАОП 0.00-1.30-01 Правила безпечної роботи з інструментом та пристроями;
- не видаються наряд-допуски на роботи підвищеної небезпеки, що є порушенням п.1.5.5 НПАОП 41.0-1.01-79 Правила техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць;
- відсутній перелік робіт, які виконуються по наряду-допуску, що є порушенням п.1.5.5 НПАОП 41.0-1.01-79 Правила техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць;
- відсутній журнал реєстрації наряд-допусків, дод.№9 НПАОП 41.0-1.01-79 Правила техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць;
- підприємство не забезпечене законодавчими та іншими нормативними актами з охорони праці, що є порушенням ст.13 Закону України «Про охорону праці» № 2694-ХІІ.
Позивач вважає, що дані порушення створюють загрозу життю та здоров'ю працівників МКП «Водоканал".
Примірник акта перевірки вручено директора МКП «Водоканал" Макар Я.С., який підписався про його отримання, без жодних зауважень.
Так, актом перевірки у зв'язку з виявленими порушеннями попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення робіт в колодязях та припинення експлуатації токарного верстату інв.№ 01040087, заточного верстату, вертикальносвердлильного верстату (очисні споруди), однак відповідач від негайного зупинення робіт відмовився.
При прийнятті постанови суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктами 1, 6 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгіпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Пунктом 1 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Львівській області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 року №186-к визначено, що територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпромнагляду України у та їй підпорядковується.
Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 року № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 року за № 1531/20269 (далі - Положення № 826), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Відповідно до п. 2.1 Положення № 826 державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки).
Пунктом 2.26 Положення № 826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Як зазначалось, актом перевірки у зв'язку з виявленими порушеннями, попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення робіт в колодязях та припинення експлуатації токарного верстату інв.№ 01040087, заточного верстату, вертикально- свердлильного верстату (очисні споруди). Однак відповідачем не надано жодних доказів щодо усунення виявлених порушень зазначених в акті перевірки від 18.12.2013 року № 11-19/06/86.
Враховуючи вищевикладене, у зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик загрози життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров'ю працюючих, а також визнання позову відповідачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони виконання робіт підвищеної небезпеки - виконання робіт в колодязях до усунення відповідачем зазначених порушень та отримання у встановленому порядку рішення суду на відновлення роботи є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Судовий збір відповідно до частини 2, 4 ст. 94 КАС України не присуджується до стягнення.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 94, 1832, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Міського комунального підприємства "Водоканал" (місцезнаходження: 81300, Львівська область, м. Мостиська, вул. Міцкевича, 13, ідентифікаційний код 23971462) шляхом заборони виконання робіт підвищеної небезпеки - виконання робіт в колодязях до усунення порушень, зазначених в акті перевірки Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області від 18.12.2013 року № 11-19/06/86 та отримання у встановленому порядку рішення суду на відновлення роботи.
Постанова суду виконується негайно.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя Лунь З.І.